Myszki, klawiatury
Artykuł
Damian Lejnert, Niedziela, 22 lipca 2018, 12:21
Dream Machines DM1 FPS
Cena od 219.00 zł do 219.00 zł

Dream Machines DM1 FPS to najnowsza mysz w ofercie marki. Wyróżnia się na tle pozostałych testowanych przez nas modeli, gdyż kierowana jest specjalnie do miłośników gier FPS. Obecnie jednak Dream Machines DM1 FPS jest droższa od swoich starszych sióstr.

Dane techniczne według producentaDream Machines DM1 FPS
Rodzaj sensora optyczny PixArt PMW3389
Rozdzielczość 16 000 dpi
Możliwość zmiany ustawienia dpi w locie Tak
Prędkość maksymalna 7 m/s (ok. 275 cali/s)
Przyśpieszenie Brak danych
Interfejs USB 2.0
Wymiary 126 mm × 68 mm × 39 mm
Masa 110 g (83 g bez przewodu)
Długość kabla 1,8 m (poprowadzony w oplocie)
Dodatkowe oprogramowanie Dream Machines DM1 FPS, przeznaczone specjalnie do tego modelu

 

Dream Machines DM1 FPS – jakość wykonania

Mysz zrobiła na nas naprawdę dobre pierwsze wrażenie. Szczególnie rzuca się w oczy materiał, z którego ją wykonano. Dream Machines DM1 FPS nie różni się pod tym względem od wielu innych urządzeń, ponieważ jest w całości plastikowa. Bryła wydaje się jednak wytrzymała, a samo tworzywo jest bardzo twarde. Jest przy tym miłe w dotyku. W odróżnieniu od takich konstrukcji, jak DM2 Comfy S czy DM3 Mini, nie jest to zasługa gumowanej powierzchni, lecz dokładnego i bardzo precyzyjnego wypolerowania.

Miłośnicy czystości będą zadowoleni ze względu na kolor obudowy, dzięki któremu nie będą widoczne na przykład tłuste plamy czy odciski palców.

Ponieważ Dream Machines DM1 FPS to wyjątkowo prosta mysz, nie ma zbyt wielu dodatkowych elementów mechanicznych. Na przykład na wierzchu, tuż nad rolką, znajduje się tylko jeden prosty przycisk, pozwalający zmieniać ustawienie dpi w locie.

Dla wielu graczy przyciski dodatkowe umieszczone na boku to niezbędny dodatek. I tym razem pomimo prostoty konstrukcji nie mogło ich zabraknąć. O ile nie mamy żadnych wątpliwości co do ich jakości oraz montażu, o tyle charakterystyczne wyprofilowanie boku nie pozwoliło na w pełni komfortowe użytkowanie. Wszystko ze względu na zbyt małą ilość miejsca, co dawało o sobie znać w przypadku typowego chwytu palm. Nasz kciuk niemalże zawsze stykał się z przyciskami dodatkowymi i choć nie powodowało to ich przypadkowej aktywacji, nie do końca pozytywnie wpływało na stabilność urządzenia w dłoni. 

Zdecydowanie mniej wątpliwości budzi spód. Jest nadzwyczaj prosty. Można tu znaleźć jedynie centralnie umieszczone oko sensora oraz trzy teflonowe ślizgacze. Trzeba przyznać, że są naprawdę dobrej jakości. Zapewniały płynny i bezproblemowy poślizg, wolny od wszelkich niepożądanych efektów. Warto wspomnieć, że w zestawie producent dołączył komplet zapasowych. To przydatny dodatek, który chętnie widzielibyśmy także w myszach innych producentów.

Najciekawszym elementem urządzenia jest mierzący 1,8 m przewód, zakończony standardowym złączem USB 2.0. Szczególną uwagę warto zwrócić na oplot, ponieważ zauważalnie różni się on od typowych nylonowych oplotów, z którymi spotykaliśmy się do tej pory. W większości myszy dla graczy oplot to po prostu dodatkowa powłoka, która bezpośrednio przylega do gumowej izolacji i ciasno ją obejmuje. W Dream Machines DM1 FPS właściwy gumowy przewód jest bardzo cienki, ale plecionka nie przylega bezpośrednio do niego. Sprawia to, że jest on nie tylko wytrzymały, ale też wyjątkowo lekki.

Dream Machines DM1 FPS – ergonomiczność

Ponieważ model ten przeznaczony jest przede wszystkim do gier FPS, jego konstrukcja jest nad wyraz prosta. Producent wyraźnie postawił też na dużą uniwersalność. Świadczy o tym niemal w pełni symetryczna bryła, którą zaburzają jedynie dwa dodatkowe przyciski po wewnętrznej stronie myszy. To właśnie dlatego doskonale sprawdzi się w dłoniach osób praworęcznych.

Ze względu na kształt i wymiary obudowy szczególnie zadowoleni powinni być użytkownicy chwytu palm. Niektóre z elementów konstrukcji sprawiły jednak, że wygoda użytkowania w tym przypadku nie jest idealna.

Jednym z nich jest charakterystyczna budowa i wyprofilowanie wewnętrznego boku, który uniemożliwia wygodne i stabilne ułożenie kciuka wtedy, kiedy palec wskazujący i środkowy w całości pokrywają powierzchnię myszy. Drugi to niewielka krawędź będąca łączeniem boku z wierzchem. Jest doskonale wyczuwalna i po chwyceniu myszy całą dłonią nie zawsze pozwala wygodnie ułożyć palce tak, żeby w całości przylegały do powierzchni urządzenia.

Najlepszym sposobem chwytania Dream Machines DM1 FPS jest więc mieszanka chwytów fingertip i palm, a także czyste odmiany fingertip i claw. Chwyty te pozwalają zachować najwyższą stabilność i zapewniają precyzyjną kontrolę w trakcie dynamicznych ruchów.

W połączeniu z wyżej wymienionymi chwytami najlepiej sprawdza się typowe ułożenie 1+2+2. Całkiem dobre okazało się też nieco mniej popularne 1+3+1, a to ze względu na płaski przycisk do zmiany ustawienia dpi oraz wyjątkowo niskie osadzenie rolki.

Jak przystało na mysz stworzoną dla miłośników szybkich gier akcji, szczególnie dobre wrażenie robi masa. Wynosi 83 g, a wyważenie jest wzorowe.

 Wygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu palmWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu clawWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu fingertip
Dram Machines DM1 FPS  Dobra – w przypadku dłoni o długości do 11,6 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Wzorowa – w przypadku dłoni o długości od 13,1 cm do 14,1 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Wzorowa – w przypadku dłoni o długości nie mniejszej od 13,1 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze)

 

 Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+2Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+3+1Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+1+1 
Dream Machines DM1 FPS  Wzorowa. Typowe ułożenie 1+2+2 sprawdza się najlepiej w przypadku mieszanki chwytów palm i fingertip, a także chwytów fingertip i claw. Ze względu na krawędź łączącą bok z wierzchem ułożenie 1+2+2 w połączeniu z typowym chwytem palm może nie być w pełni komfortowe Wzorowa. Korzystanie z myszy w ułożeniu 1+3+1 jest nadzwyczaj wygodne za sprawą płaskiego przycisku do zmiany ustawienia dpi oraz wystającej na zaledwie kilka milimetrów rolki Ze względu na brak dodatkowej półki na palec serdeczny ułożenie 1+2+1+1 nie jest możliwe

 

Dream Machines DM1 FPS – testy

Jakość przycisków głównych

Żeby lepiej ocenić jakość przycisków głównych, standardowo przetestowaliśmy je w grze Battlefield 4. Test ten polegał na próbie wystrzelenia 10 pojedynczych pocisków w niewielkich odstępach czasu w trybie ognia ciągłego. Oto rezultaty:

 • ACW-R (880 pkt szybkostrzelności) – to jedna z najszybszych broni w grze, tylko minimalnie wolniejsza od AEK-971. Ten etap większość myszy przechodzi bez większych problemów. Równie dobrze poradził sobie w nim model Dream Machines DM1 FPS, który pozwolił bez trudu wystrzelić 10 pojedynczych pocisków.
 • AEK-971 (900 pkt szybkostrzelności) – ze względu na większą szybkostrzelność AEK-971 jest bardziej wymagający dla przycisków głównych. I tutaj przyciski modelu DM1 FPS pozwoliły osiągnąć bardzo dobry wynik, 8 pojedynczych wystrzałów.
 • CZ-3A1 oraz FAMAS (1000 pkt szybkostrzelności) – to dwie najszybsze bronie dostępne w grze. W ostatnim etapie naszego testu przyciski główne w DM1 FPS poradziły sobie nieco gorzej, pozwoliły bowiem na wystrzelenie 7 pojedynczych pocisków. Nie zapominajmy jednak, że niewiele myszy potrafi osiągnąć lepszy wynik.
 Głośność przycisków (1-6)Miękkość przycisków (1-6)Siła nacisku wymagana do aktywacji (1-6)Dynamika powrotu do pozycji początkowej (1-6)Ogólna ocena przyjemności kliknięcia (1-6)
Przyciski główne 4,5 3 3 4,5 5
Przyciski dodatkowe 4 3 3 4 4
Przycisk do zmiany poziomu dpi 3 3 3 4 4
Przycisk mechanizmu obrotowego 2 1 6 4 4

Powyższa tabela przedstawia skrótowe oceny poszczególnych cech przycisków myszy w skali 1 do 6, gdzie:

 • głośność przycisków: 1 – bardzo głośne, 6 – bardzo ciche;
 • miękkość przycisków: 1 – bardzo miękkie, 6 – bardzo twarde;
 • siła nacisku wymagana do aktywacji: 1 – bardzo mała, 6 – bardzo duża;
 • dynamika powrotu do pozycji początkowej: 1 – bardzo niska, 6 – bardzo wysoka;
 • ogólna ocena przyjemności kliknięcia: 1 – mało przyjemne, 6 – bardzo przyjemne.

Prędkość maksymalna

Taktowanie USB

Predykcja 

Interpolacja

Szumy (jitter)

LOD (lift-off distance)

PowierzchniaLOD
HyperX Fury S XL 0,6 mm
Kartka białego papieru
0,6 mm
Drewno 0,6 mm
Plastik 0,6 mm

Akceleracja

Przed wykonaniem testu na akcelerację trzeba zadbać o dużą powierzchnię roboczą. My dodatkowo wykorzystaliśmy specjalnie zbudowany tor, stabilizujący urządzenie zarówno w pionie, jak i poziomie.

Akcelerację zmierzyliśmy w grze Counter-Strike: Global Offensive w swojej standardowej procedurze testowej:

 • Oznaczamy jeden punkt, na którym koncentrujemy celownik (np. ślad po strzale).
 • Wykonujemy jeden dokładny ruch pozwalający obrócić się o 360 stopni.
 • Szybkim ruchem wracamy do pozycji początkowej.
 • Jeżeli celownik wraca do punktu wyjściowego (ślad po strzale), można mówić o braku akceleracji pozytywnej.
 • Zjawisko akceleracji negatywnej to wszelkie wariacje wskaźnika na ekranie. Akceleracja negatywna najczęściej objawia się spowolnieniami wskaźnika.

Tradycyjnie już test wykonaliśmy kilkukrotnie w różnych kombinacjach, takich jak wolne przesunięcie i szybki powrót, szybkie przesunięcie i wolny powrót oraz szybkie przesunięcie z równie szybkim powrotem. Nie jest dla nas zaskoczeniem, że optyczny sensor PixArt PMW3389 spisuje się wręcz wyśmienicie. Podobnie jak w przypadku innych wyposażonych w niego modeli nie spotkaliśmy się z choćby najmniejszymi przejawami akceleracji pozytywnej i negatywnej – wskaźnik za każdym razem wracał precyzyjnie w to samo miejsce. Nie mamy wątpliwości, że zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników strzelanek. 

Dream Machines DM1 FPS – przydatne funkcje dodatkowe

Wygoda, precyzja i prostota to najważniejsze elementy konstrukcji kierowanej do miłośników gier FPS. Nie można jednak zapomnieć o podstawowych, ale funkcjonalnych dodatkach, które w trakcie użytkowania mogą się okazać przydatne. To właśnie dlatego model Dream Machines DM1 FPS wyposażono w dodatkowe narzędzie programowe.

Dzięki niemu można dostosować mysz do własnych potrzeb. Nie ma tu nowoczesnych i zaawansowanych funkcji. Dostępne są jedynie proste opcje, takie jak: programowanie, tworzenie własnych profili, rejestrowanie kombinacji makro.

Do co ciekawszych opcji należą „snajper” i możliwość ustawienia podwójnego kliknięcia (znanego jako double fire). Warto wspomnieć, że podobnie jak w najbardziej zaawansowanych narzędziach innych producentów są dostępne gotowe akcje, które wystarczy przypisać do wybranego przycisku.

Mysz doskonale sprawdzi się również w codziennym użytkowaniu komputera oraz pracy. To zasługa akcji pozwalających zarządzać multimediami. Nie ma ich zbyt wiele, ale w praktyce okazują się bardzo użyteczne.

TestyWyniki testów
Możliwość używania na różnych podłożach Tak (oprócz szkła)
Próbkowanie – częstotliwość komunikacji USB 1000 Hz
Akceleracja pozytywna Nie występuje
Akceleracja negatywna (wsteczna) Nie występuje
 Interpolacja Występuje w rozdzielczości wyższej od 14 000 dpi
Predykcja Nie występuje
Jitter Nie występuje
Lift-off distance Bez względu na rodzaj powierzchni LOD zawsze był taki sam: 0,6 mm
 Precyzja wskaźnika (Enotus Mouse Benchmark) 99,3%
Jakość wykonania 5/6 – bardzo dobra. Wszystkie elementy urządzenia wykonano z dbałością o szczegóły. Gdzieniegdzie da się jednak zauważyć drobne niedociągnięcia, które mimo wszystko nie wpływają negatywnie na jakość użytkowania
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra: plastik, teflon, guma przeciwpoślizgowa (powierzchnia rolki)
Jakość przycisków głównych  4,5 – dobra. Przyciski główne w DM1 FPS są naprawdę dobrej jakości. Nieco im brakuje do najlepszych przycisków w myszach dla graczy, ale wynik, jaki udało im się osiągnąć w naszym teście, jest w pełni zadowalający
Możliwość użytkowania przez graczy leworęcznych Tak. Wprawdzie użytkowanie myszy przez graczy leworęcznych jest możliwe, ale wiąże się z ograniczoną funkcjonalnością, gdyż przyciski dodatkowe znajdują się jedynie po wewnętrznej stronie urządzenia
Wygoda obsługi podczas gry

5/6 – bardzo dobra. Mysz bardzo dobrze chwyta się mieszanką chwytów fingertip i palm. Bardzo dobrze sprawdzą się także czyste odmiany fingertip i claw. Zapewniają one precyzyjną kontrolę bez względu na prędkość ruchu. Z wymienionymi chwytami idealnie współgra tradycyjne ułożenie palców 1+2+2. Całkiem dobrze sprawdzi się też 1+3+1. Wszystko to dzięki płaskiemu przyciskowi do zmiany ustawienia dpi i rolce wystającej na zaledwie kilka milimetrów. Myszy nie sposób chwytać w ułożeniu 1+2+1+1, nie pozwala na to brak dodatkowej półki na palec serdeczny

Wygoda obsługi podczas pracy 4/6 – dobra. Producent nie zapomniał o funkcjach dodatkowych, których przeważająca część to dodatki programowe. Przeznaczone do myszy narzędzie nie przynosi jednak nowatorskich rozwiązań, a tym bardziej rewolucyjnych. Nam brakowało kombinacji przeznaczonych do co bardziej zaawansowanych programów użytkowych. Wprawdzie są dostępne skróty umożliwiające sterowanie multimediami („pauza”, „zmień utwór”), ale próżno szukać tu licznych funkcji, które występują w oprogramowaniu innych producentów. Tego rodzaju braki rekompensuje jednak edytor makr, który pozwala tworzyć wybrane sekwencje 
Dream Machines DM1 FPS
Zalety
 • bardzo dobra jakość wykonania
 • jakość zastosowanych materiałów
 • całkiem uniwersalna i stosunkowo wygodna bryła
 • bardzo dobry przewód
 • wzorowe osiągi sensora
 • masa urządzenia
 • możliwość konfiguracji dzięki dodatkowemu narzędziu
 • akceptowalna cena
Wady
 • zbyt mała ilość miejsca na kciuk w razie użycia klasycznego chwytu palm
 • Charakterystycznie wyprofilowana krawędź boków może przeszkadzać zarówno użytkownikom prawo-, jak i leworęcznym, jeśli mysz będzie chwytana typowym, daleko wysuniętym chwytem palm
Do testów dostarczył:Dream Machines
Cena w dniu publikacji (z VAT):219 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 219 zł:
x-kom.pl
219 zł
proshop.pl
219 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane