artykuły

Wielki test myszy dla graczy [Aktualizacja]

Co na biurku piszczy

61 22 lipca 2018, 12:21 Damian Lejnert

Garść informacji o chwytach i ułożeniach palców

Skoro stwierdziliśmy już, że wygoda jest dziś najważniejsza i w trakcie wyboru myszy dla gracza należy kierować się przede wszystkim kształtem, warto również wspomnieć o podstawowych chwytach. Należą do nich:

  • Palm grip cała dłoń spoczywa na urządzeniu. Osoby grające w niskich ustawieniach dpi najczęściej stosują właśnie ten chwyt. Zapewnia wygodę i najlepiej łączy się z ułożeniem palców 1 + 2 + 2 (wskazujący palec na lewym przycisku myszy, palec środkowy na prawym, kciuk na wewnętrznym boku, palec serdeczny i mały na zewnętrznym boku). Ta kombinacja zapewnia dobrą kontrolę i dużą stabilność urządzenia.

  • Claw grip – palce są ułożone w „szpon”. Największą wygodę zapewni charakterystyczne wyprofilowanie myszy: uniesiony grzbiet, na którym bez obaw można oprzeć śródręcze.

  • Fingertip grip to nic innego jak mocno przesunięty w tył palm grip. Różnica polega głównie na tym, że śródręcze już nie spoczywa w całości na urządzeniu, lecz unosi się w powietrzu, zarazem podpierane przez nadgarstek spoczywający na podkładce.

Wyżej wymienione chwyty to niejedyne, na co warto zwrócić uwagę. Nie mniej ważne jest ułożenie palców. Wyróżniamy trzy podstawowe układy:

  • 1 + 2 + 2 – jeden z najczęściej stosowanych. Zapewnia największą kontrolę i najlepszą stabilność urządzenia w dłoni. Jest tak dlatego, że kciuk spoczywa po wewnętrznej stronie myszy, a palec serdeczny i mały – na zewnętrznym boku. Daje to pewny chwyt, a przy tym dużą stabilność urządzenia.
  • 1 + 2 + 1 + 1 – używają go posiadacze myszy, w których zewnętrzny bok jest wyprofilowany w dość charakterystyczny sposób, tak że znajduje się tam niewielka półka na palec serdeczny i mały.
  • 1 + 3 + 1 – palec środkowy spoczywa na rolce urządzenia, serdeczny – na prawym przycisku, a mały – na zewnętrznym boku.

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniej myszy powinien zależeć nie tylko od sposobu, w jaki chwytamy mysz. Bardzo istotne jest też rozmieszczenie poszczególnych elementów konstrukcji. Warto sprawdzić, czy elementy dodatkowe w wybranym modelu, takie jak: przyciski, suwaki oraz inne mechaniczne dodatki, rozmieszczone są poprawnie i nie przeszkadzają w użytkowaniu. Bardzo ważne jest również samo wykonanie myszy. Ostre krawędzie czy złe spasowanie poszczególnych części to bolączki, od których nie są wolne nawet najdroższe urządzenia. Jak więc uniknąć zakupowej wpadki? Najskuteczniejszym sposobem wydaje się wypróbowanie sprzętu w najbliższym sklepie, żeby nie kupować kota w worku i realnie ocenić wygodę użytkowania.

Wiemy, że wypróbowanie wybranego modelu często jest niemożliwe, i to z różnych przyczyn. Istnieje jednak sposób pozwalający ocenić, czy dana mysz będzie pasować do dłoni. Polega on na zmierzeniu odległości dzielącej podstawę kciuka od czubka środkowego palca. Wynik wystarczy zestawić z używanym przez siebie chwytem oraz długością poszczególnych myszy.

24