artykuły

Wielki test myszy dla graczy [Aktualizacja]

Co na biurku piszczy

61 22 lipca 2018, 12:21 Damian Lejnert
Asus ROG Gladius II
Cena od 299.00 zł do 302.00 zł

Asus ROG Gladius II, odświeżony model ROG Gladius, to jeden z ciekawszych gryzoni, dostępny w Polsce już od dłuższego czasu. Wielu może się wydawać szczególnie atrakcyjny ze względu na możliwość szybkiej i prostej wymiany przełączników pod przyciskami głównymi. Sprawdziliśmy więc, czy zapewnia inne ciekawe funkcje i czy wart jest swojej ceny.

Dane techniczne według producentaAsus ROG Gladius II
Rodzaj sensora optyczny Pixart PMW3360DM-T2QU
Rozdzielczość 12 000 dpi
Możliwość zmiany ustawienia dpi w locie Tak
Prędkość maksymalna 6,35 m/s (250 cali/s)
Przyśpieszenie 50 g
Interfejs USB 2.0
Wymiary 126 mm × 67 mm × 45 mm
Masa 144 g (przewód poprowadzony w oplocie), 130 g (przewód tradycyjny, gumowany), 110 g bez przewodu
Długość kabla 2 m (poprowadzony w oplocie), 1 m (tradycyjny, gumowany)
Dodatkowe oprogramowanie ROG Armoury

 

Asus ROG Gladius II – jakość wykonania

Już na pierwszy rzut oka widać, że producent nie unikał podobieństw do jednego z najpopularniejszych modeli, Razer DeathAdder. Obudowę (podobnie jak w większości pozostałych urządzeń) wykonano z trzech rodzajów tworzywa sztucznego. Nam szczególnie spodobał się plastik na powierzchni. Jest gładki i wyjątkowo miły w dotyku. Ma również pewne, choć niezbyt silne, właściwości przeciwpoślizgowe, mimo że nie pokryto go warstwą gumy. Zadowoleni powinni być z niego przede wszystkim miłośnicy czystości, niestraszne mu bowiem zabrudzenia. Nawet po tłustych plamach nie zostają ślady.

Warto zauważyć, że Asus, podobnie jak większość pozostałych producentów, oddzielił przyciski główne od grzbietu. Celem tego zabiegu często jest poprawa reakcji przycisków. W wierzchniej części myszy nie mogło też zabraknąć przycisku do zmiany ustawienia dpi oraz plastikowej rolki, pokrytej cienkim paskiem przeciwpoślizgowej gumy.

Boki urządzenia układają się prostopadle do powierzchni. To dobre posunięcie, które poprawia stabilność i ułatwia unoszenie myszy podczas rozgrywki. Zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny bok pokryto warstwą cienkiej gumy o charakterystycznym wzorze. Tak samo jak w większości pozostałych modeli sprawdza się ona dobrze do czasu, kiedy palce zaczynają robić się mokre. Wtedy traci swoje właściwości, co sprawia, że mysz wyślizguje się z dłoni. 

Wewnętrzny bok w modelu Asus ROG Gladius II, inaczej niż w poprzedniku, wyposażono w dodatkowy przycisk w miejscu, w którym odruchowo układa się kciuk. To rozwiązanie nie przypadło nam do gustu, bo ze względu na umiejscowienie przycisku i niewielką siłę wymaganą do jego aktywacji wielokrotnie zdarzyło się nam przypadkowo go wcisnąć, a tym samym uruchomić przypisaną do niego funkcję. 

Warto zauważyć, że boki urządzenia nie łączą się ze spodem bezpośrednio. Między nimi producent umieścił cienką plastikową wstawkę. Jest przezroczysta, a jej głównym zadaniem jest równomierne rozpraszanie światła. Efektem jest przyjemna dla oka poświata na powierzchni wokół gryzonia. 


Spód wygląda dość standardowo, jednak naszą uwagę zwróciły niewielkie ślizgacze. Pomimo małych rozmiarów są naprawdę dobrej jakości i zapewniają doskonały poślizg. Oprócz nich w oczy rzucają się cztery gumowane zaślepki. Po wyjęciu odsłaniają śrubki pozwalające szybko rozkręcić urządzenie. To świetne rozwiązanie, które nie tylko oszczędzi pracy, ale też pozwoli uniknąć zrywania ślizgaczy. Ostatnim godnym uwagi elementem jest suwak blokady przewodu. To równie dobry pomysł, bo zapobiega wypadnięciu bądź wyrwaniu wtyczki. 

Asus ROG Gladius II to nie pierwsza mysz z odłączanym przewodem. Producent dołącza w zestawie dwa. Pierwszy przewód mierzy 2 m i został poprowadzony w solidnym materiałowym oplocie. Jest miękki i sprawia wrażenie wyjątkowo wytrzymałego. Z myszą łączy się za pomocą portu mikro-USB. Zarówno port, jak i standardowy wtyk USB 2.0 są pozłacane. Drugi przewód, tradycyjny gumowany, ma długość 1 m. Różni się on od wielu typowych przewodów tym, że jest dość śliski, dzięki czemu nie stawia oporu podczas użytkowania myszy. Mimo że jest znacznie krótszy, nie przysporzył nam żadnych problemów.

Asus ROG Gladius II – ergonomiczność

Model Asus ROG Gladius II ze względu na bryłę i wymiary sprawia wrażenie doskonałej opcji dla osób chwytających mysz typowym palm gripem. Wszystko wydaje się idealne dopóty, dopóki kciuk nie trafi na dodatkowy przycisk na boku. W naszym przypadku ułożenie dłoni w najwygodniejszym wariancie tego chwytu skutkowało ułożeniem kciuka w dokładnie tym miejscu, w którym znajduje się przycisk. Niektórzy mogą stwierdzić, że to zaleta, umieszczono go bowiem właśnie w miejscu, w którym dostęp do niego jest łatwy i szybki. Trzeba jednak zauważyć, że podczas najszybszych przesunięć jego przypadkowa aktywacja jest niemal pewna, w każdym razie nam w trakcie testów zdarzała się nieustannie. Co prawda oprogramowanie producenta umożliwia dezaktywację przypisanej do niego funkcji, ale w dalszym ciągu dodatkowy przycisk będzie pogarszał kontrolę, a jedynym sposobem na jego ominięcie będzie ułożenie kciuka bezpośrednio przed nim bądź za nim. To z kolei może negatywnie wpłynąć na wygodę użytkowania. 

Zdecydowanie lepiej od chwytu palm sprawdza się typowy „szpon”, ponieważ charakterystycznie zagięte palce pozwalają na wygodne ułożenie kciuka po wewnętrznej stronie urządzenia. To minimalizuje ryzyko przypadkowej aktywacji przycisku. Zadowoleni będą również użytkownicy chwytu fingertip. Wycofanie śródręcza zapewnia całkiem dobrą kontrolę, a dostęp do przycisków dodatkowych w dalszym ciągu jest prosty i szybki. 

Podczas użytkowania myszy Asus ROG Gladius II nie przeszkadzała nam także jej masa, która wynosi 107 g. To nieco mniej, niż ważył poprzednik, ale niektórym urządzenie wciąż może wydawać się za ciężkie. Tyczy się to przede wszystkim osób dotąd korzystających ze znacznie lżejszych gryzoni. Na plus policzyć należy to, że masa jest bardzo dobrze rozłożona. 

 Wygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu palmWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu clawWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu fingertip

Asus ROG Gladius II

Wzorowa – w przypadku dłoni o długości do 11,6 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Wzorowa – w przypadku dłoni o długości od 13,1 cm do 14,1 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Dobra – w przypadku dłoni o długości nie mniejszej od 13,1 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze)

 

 Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+2Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+3+1Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+1+1 
Asus ROG Gladius II Wzorowa. Typowe ułożenie 1+2+2 sprawdza się najlepiej w przypadku czystych odmian chwytów palm i claw
Dobra. Korzystanie z myszy w ułożeniu 1+3+1 jest całkiem wygodne Ze względu na brak dodatkowej półki na palec serdeczny ułożenie 1+2+1+1 nie jest możliwe

 

Asus ROG Gladius II – testy

Niemal wszystkie testowane przez nas myszy dla graczy ich producenci wyposażyli w dodatkowe oprogramowanie, jednak tylko niektórzy umieścili w nim narzędzie do kalibracji, pozwalające dostosować działanie czujnika do powierzchni. Przed przystąpieniem do testów urządzenia wyposażone w taką opcję zostały w ten sposób dostrojone. 

Jakość przycisków głównych

Żeby lepiej ocenić jakość przycisków głównych w myszy Asus ROG Gladius II, przetestowaliśmy je w grze Battlefield 4. Test ten polegał na próbie wystrzelenia 10 pojedynczych pocisków w niewielkich odstępach czasu w trybie ognia ciągłego. Oto rezultaty:

 • ACW-R (880 pkt szybkostrzelności) – To jedna z najszybszych broni w grze, tylko minimalnie wolniejsza od AEK-971. Wynik nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem. Wszystkich 10 prób zakończyło się sukcesem.
 • AEK-971 (900 pkt szybkostrzelności) – Użycie szybszej broni oznacza większe wyzwanie dla przycisków głównych. Trzeba jednak przyznać, że te, w które wyposażono model ROG Gladius II, poradziły sobie świetnie, bo pozwoliły na wystrzelenie 8 pojedynczych pocisków. 
 • CZ-3A1 oraz FAMAS (1000 pkt szybkostrzelności) – kontrola ognia automatycznego w najszybszej broni w grze to niełatwe zadanie. Jedynie najlepsze przyciski są w stanie zapewnić wynik na poziomie 8–10 wystrzałów. ROG Gladius II zalicza się pod tym względem do ścisłej czołówki: ukończył test z wynikiem 8 pojedynczych strzałów. 
 Głośność przycisków (1-6)Miękkość przycisków (1-6)Siła nacisku wymagana do aktywacji (1-6)Dynamika powrotu do pozycji początkowej (1-6)Ogólna ocena przyjemności kliknięcia (1-6)
Przyciski główne 2,5 2 2,5 5 5
Przyciski dodatkowe 3 3 3 4 4,5
Przyciski do zmiany poziomu dpi 3 3,5 3 4 4
Przycisk mechanizmu obrotowego 3 4,5 4 3 4

Powyższa tabela przedstawia skrótowe oceny poszczególnych cech przycisków myszy w skali 1 do 6, gdzie:

 • głośność przycisków: 1 – bardzo głośne, 6 – bardzo ciche;
 • miękkość przycisków: 1 – bardzo miękkie, 6 – bardzo twarde;
 • siła nacisku wymagana do aktywacji: 1 – bardzo mała, 6 – bardzo duża;
 • dynamika powrotu do pozycji początkowej: 1 – bardzo niska, 6 – bardzo wysoka;
 • ogólna ocena przyjemności kliknięcia: 1 – mało przyjemne, 6 – bardzo przyjemne.

Prędkość maksymalna

Taktowanie USB

Predykcja

Interpolacja

Szumy (jitter)

LOD (lift-off distance)

Parametr LOD decyduje o wysokości, na jaką trzeba unieść urządzenie, żeby wskaźnik przestał reagować. Niektóre myszy zapewniają pełną regulację LOD za pomocą oprogramowania producenta. W modelu Asus ROG Gladius II LOD można ustawić ręcznie, z użyciem narzędzia ROG Armoury.
Wartość w ROG ArmouryPowierzchniaLOD
Low HyperX Fury S XL 0,6 mm
Low kartka białego papieru 1,8 mm
Low drewno 1,8 mm
Low plastik 1,8 mm

Mid

HyperX Fury S XL

0,6 mm

Mid kartka białego papieru 1,8 mm
Mid drewno 1,8 mm
Mid plastik 1,8 mm
High HyperX Fury S XL 0,6 mm
High kartka białego papieru 1,8 mm
High drewno 1,8 mm
High plastik 1,8 mm

Akceleracja

Przed wykonaniem testu na akcelerację trzeba zadbać o dużą powierzchnię roboczą. My dodatkowo wykorzystaliśmy specjalnie zbudowany tor, stabilizujący urządzenie zarówno w pionie, jak i poziomie.

Akcelerację zmierzyliśmy w grze Counter-Strike: Global Offensive w swojej standardowej procedurze testowej:

 • Oznaczamy jeden punkt, na którym koncentrujemy celownik (np. ślad po strzale).
 • Wykonujemy jeden dokładny ruch pozwalający obrócić się o 360 stopni.
 • Szybkim ruchem wracamy do pozycji początkowej.
 • Jeżeli celownik wraca do punktu wyjściowego (ślad po strzale), można mówić o braku akceleracji pozytywnej.
 • Zjawisko akceleracji negatywnej to wszelkie wariacje wskaźnika na ekranie. Akceleracja negatywna najczęściej objawia się spowolnieniami wskaźnika.

Asus ROG Gladius II wyposażono w jeden z najlepszych obecnie sensorów, PMW3360DM-T2QU. Zastosowanie najlepszego czujnika nie oznacza, że będzie on pozbawiony efektów niepożądanych przez graczy, nie mamy jednak wątpliwości, że Asus ROG Gladius II pod tym względem nie odbiega od wielu konkurencyjnych modeli. Nie przejawia on żadnych oznak akceleracji pozytywnej ani negatywnej, dzięki czemu zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. 

Asus ROG Gladius II – przydatne funkcje dodatkowe

Asus ROG Gladius II na tle wielu rywali nie wyróżnia się niczym szczególnym, w każdym razie nie pod względem dodatkowych funkcji programowych. Urządzenie można dostosować do swoich potrzeb dzięki specjalnemu oprogramowaniu ROG Armoury. To proste i przejrzyste narzędzie, zawierające takie funkcje, jak: możliwość dostosowania przycisków, opcje zarządzania ustawieniami myszy, kontrola podświetlenia, kalibracja. Nie zabrakło też możliwości przypisania jednego z trzech dostępnych profili do wybranego programu. Zadowoleni będą również co bardziej zaawansowani użytkownicy komputera, którzy nie wyobrażają sobie rozgrywki bądź pracy bez dodatkowych kombinacji makro. To podstawowe funkcje, które wprawdzie nie zaskakują, ale w praktyce okazują się wyjątkowo przydatne. 

Najmocniejszą jednak stroną Gladiusa II jest zupełnie co innego. Trudno nazwać to dodatkową funkcją, bo naszym zdaniem jest to po prostu jedno z najlepszych rozwiązań stosowanych w myszach komputerowych. Mowa o unikatowym mechanizmie wymiany mikroprzełączników, dzięki któremu każdy może dostosować działanie przycisków głównych do upodobań. 

TestyWyniki testów
Możliwość używania na różnych podłożach Tak (oprócz szkła)
Próbkowanie – częstotliwość komunikacji USB 1000 Hz
Akceleracja pozytywna Nie występuje
Akceleracja negatywna (wsteczna) Nie występuje
Interpolacja Nie występuje
Predykcja Nie występuje
Jitter Minimalne drgania wskaźnika pojawiają się w rozdzielczości 9000 dpi i wyższej
Lift-off distance Zależny od rodzaju powierzchni. Najmniejszy – 0,6 mm, największy – 1,8 mm. Mimo że w oprogramowaniu producenta można znaleźć opcję dostosowania LOD, wydaje się, że nie działa ona prawidłowo
Precyzja wskaźnika (Enotus Mouse Benchmark) 98,5%
Jakość wykonania  6/6 – wzorowa. Wszystkie elementy urządzenia wykonano z największą dbałością o szczegóły. Przekłada się to bezpośrednio na jakość użytkowania
Jakość użytych materiałów 4,5/6 – dobra: plastik, teflon, guma przeciwpoślizgowa
Jakość przycisków głównych  5/6 – bardzo dobra. Przyciski główne w myszy Asus ROG Gladius II zaliczają się do ścisłej czołówki pod względem jakości i dynamiki
Możliwość użytkowania przez graczy leworęcznych Nie
Wygoda obsługi podczas gry

4/6 – dobra. Model Asus ROG Gladius II ze względu na bryłę i wymiary sprawia wrażenie doskonałej opcji dla osób chwytających mysz typowym palm gripem. Wszystko wydaje się idealne dopóty, dopóki kciuk nie trafi na dodatkowy przycisk na boku. Z tego powodu jego przypadkowa aktywacja podczas najszybszych przesunięć jest niemal pewna, w każdym razie nam w trakcie testów zdarzała się nieustannie. Zdecydowanie lepiej od chwytu palm sprawdza się typowy „szpon”, ponieważ charakterystycznie zagięte palce pozwalają na wygodne ułożenie kciuka po wewnętrznej stronie urządzenia. To minimalizuje ryzyko przypadkowej aktywacji przycisku. Zadowoleni będą również użytkownicy chwytu fingertip. Wycofanie śródręcza zapewnia całkiem dobrą kontrolę, a dostęp do przycisków dodatkowych w dalszym ciągu jest prosty i szybki

Wygoda obsługi podczas pracy 5/6 – bardzo dobra. Dodatkowe oprogramowanie oraz podstawowe, ale użyteczne funkcje pozwalają dostosować działanie przycisków, tworzyć kombinacje makro i dostosować profile urządzenia do wielu zaawansowanych programów. Nie mogło też zabraknąć skrótów ułatwiających sterowanie odtwarzaniem multimediów
Asus ROG Gladius II
Zalety
 • wzorowa jakość wykonania
 • dwa bardzo dobrej jakości przewody w zestawie
 • bardzo dobre przyciski główne
 • wzorowe osiągi sensora
 • funkcje programowe
 • mechanizm wymiany mikroprzełączników
 • dodatkowe mikroprzełączniki w zestawie
Wady
 • dodatkowy przycisk znajdujący się centralnie pod kciukiem
 • Funkcja zmiany parametru LOD w oprogramowaniu producenta zdaje się nie działać poprawnie
 • cena
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):379 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 299 zł:
x-kom.pl
299 zł
Amazon.de
94 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
2