artykuły

Wielki test myszy dla graczy [Aktualizacja]

Co na biurku piszczy

61
22 lipca 2018, 12:21 Damian Lejnert

SteelSeries Rival 310 to następczyni popularnej i cenionej przez wielu trzysetki. Zmiany, które zaszły w stosunku do poprzedniczki, nie są wyłącznie kosmetyczne. Mysz tę wyposażono bowiem w nowy sensor, TrueMove3. Producent chwali się też możliwością śledzenia ruchów w proporcjach 1 : 1. Cena tego modelu zdążyła już zauważalnie spaść, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej atrakcyjny. 

Dane techniczne według producentaSteelSeries Rival 310
Rodzaj sensora optyczny TrueMove3
Rozdzielczość 12 000 dpi
Możliwość zmiany ustawienia dpi w locie Tak
Prędkość maksymalna 8,89 m/s (350 cali/s)
Przyśpieszenie 50 g
Interfejs USB 2.0
Wymiary 128 mm × 70 mm × 42 mm
Masa 120 g (88 g bez przewodu)
Długość kabla 1,8 m (tradycyjny, gumowany)
Dodatkowe oprogramowanie SteelSeries Engine 3

 

SteelSeries Rival 310 – jakość wykonania

Po wyjęciu myszy z pudełka doskonale widać, że jest zbudowana z podobnej liczby części jak poprzedniczka. Największa zmiana nastąpiła w przyciskach głównych, które nie są bezpośrednim przedłużeniem grzbietu, lecz tworzą osobne elementy.

Obudowa jest z plastiku. Ma fakturę zauważalnie inną niż większość myszy dla graczy. Chropowata powierzchnia pozytywnie wpływa na stabilność chwytu. Dużą zaletą jest również to, że nie zbiera odcisków palców. Tworzy swego rodzaju tarkę, w czego efekcie pozostają na niej niemiłe dla oka smugi.

Wewnętrzny bok jest pokryty grubymi przeciwpoślizgowymi matami i zawiera dwa duże przyciski dodatkowe. Z pewnością wielu użytkowników pierwszego modelu z rodziny Rival pamięta, że to właśnie te maty sprawiały najwięcej kłopotów, i nie chodzi tu jedynie o ich właściwości przeciwpoślizgowe, ale przede wszystkim o trwałość. Widać, że producent uczy się na błędach, ponieważ maty zastosowane w trzystadziesiątce wydają się wyjątkowo wytrzymałe. Są przy tym bardzo przyjemne w dotyku i zapewniają naprawdę stabilny chwyt. Dokładnie taki sam materiał znalazł się po zewnętrznej stronie urządzenia.

Na spodzie producent zamontował trzy ślizgacze. Największy znajduje się w przedniej części myszy, dwa pozostałe – w tylnej. Pomimo niewielkich wymiarów zapewniają doskonały poślizg.

Rival 310 ma tradycyjny gumowany przewód pozbawiony oplotu. Jest długi na 2 m długości i – podobnie jak we wcześniejszym modelu – wyjątkowo giętki. Początkowo się obawialiśmy, że guma będzie zawadzać o kant biurka, co ograniczy swobodę ruchów, na szczęście jednak nic takiego nie nastąpiło.

SteelSeries Rival 310 – ergonomiczność

Ponieważ zmiany w bryle względem Rivala 300 są niewielkie, nie było zaskoczeniem to, że nowy model Rival 310 jest przeznaczony dla graczy praworęcznych. Decydują o tym charakterystyczne wyprofilowanie oraz wyciągnięty ku górze grzbiet, który doskonale wpasowuje się w śródręcze.

Mysz najlepiej trzymać chwytem palm. Nie najgorzej sprawdzają się również claw oraz fingertip. Nie ulega wątpliwości, że najlepszą kontrolę i stabilność w dłoni zapewnia ułożenie palców 1+2+2. Wprawdzie 1+3+1 jest możliwe, ale go nie zalecamy, mimo że przycisk do zmiany ustawienia dpi wystaje tylko nieznacznie.

Na duży plus musimy policzyć budowę wewnętrznego boku, w tym ilość miejsca na wygodne ułożenie kciuka. Mimo że znajdujące się po wewnętrznej stronie przyciski dodatkowe nie należą do najmniejszych, ich przypadkowa aktywacja nie jest możliwa, nie stykają się bowiem z kciukiem.

W stosunku do poprzedniczki udało się również zmniejszyć masę myszy, do 90 g. Przy tych wymiarach jest optymalna.

 Wygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu palmWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu clawWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu fingertip
SteelSeries Rival 310 Wzorowa w przypadku dłoni o długości do 11,8 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Bardzo dobra w przypadku dłoni o długości od 13,3 cm do 14,3 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Bardzo dobra w przypadku dłoni o długości nie mniejszej od 13,3 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze)

 

 Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+2Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+3+1Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+1+1
SteelSeries Rival 310 Wzorowa. Nie da się ukryć, że ułożenie 1+2+2 zapewnia najwyższą stabilność i kontrolę podczas użytkowania
Dostateczna. Użytkowanie myszy w ułożeniu 1+3+2 jest możliwe, jednak nie jest przez nas zalecane. Wystający przycisk do zmiany dpi może bowiem sprawiać problemy Ze względu na brak dodatkowej półki na palec serdeczny ułożenie 1+2+1+1 nie jest możliwe

 

SteelSeries Rival 310 – testy

Jakość przycisków głównych

Żeby lepiej ocenić jakość przycisków głównych w myszy SteelSeries Rival 310, przetestowaliśmy je w grze Battlefield 4. Test ten polegał na próbie wystrzelenia 10 pojedynczych pocisków w niewielkich odstępach czasu w trybie ognia ciągłego. Oto rezultaty:

 • ACW-R (880 pkt szybkostrzelności) – W pierwszym etapie testu wstępnie oszacowaliśmy dynamikę przycisków. Poradziły sobie wzorowo, co nie jest dla nas zaskoczeniem. Wszystkich 10 prób zakończyło się sukcesem.
 • AEK-971 (900 pkt szybkostrzelności) – Użycie nieco szybszej broni również nie sprawiło im większych problemów. Na 10 prób średnio tylko 2 kończyły się niepowodzeniem.
 • CZ-3A1 oraz FAMAS (1000 pkt szybkostrzelności) – Identyczny rezultat osiągnęliśmy z użyciem dwóch najszybszych broni w grze: i tym razem na 10 strzałów średnio 2 kończyły się wystrzeleniem pojedynczego pocisku. 
 Głośność przycisków (1-6)Miękkość przycisków (1-6)Siła nacisku wymagana do aktywacji (1-6)Dynamika powrotu do pozycji początkowej (1-6)Ogólna ocena przyjemności kliknięcia (1-6)
Przyciski główne 3 3 3 5 5
Przyciski dodatkowe 4 2 2 5 4
Przycisk do zmiany poziomu dpi 4 5 4 3 4
Przycisk mechanizmu obrotowego 4,5 3 3 4 4,5

Powyższa tabela przedstawia skrótowe oceny poszczególnych cech przycisków myszy w skali 1 do 6, gdzie:

 • głośność przycisków: 1 – bardzo głośne, 6 – bardzo ciche;
 • miękkość przycisków: 1 – bardzo miękkie, 6 – bardzo twarde;
 • siła nacisku wymagana do aktywacji: 1 – bardzo mała, 6 – bardzo duża;
 • dynamika powrotu do pozycji początkowej: 1 – bardzo niska, 6 – bardzo wysoka;
 • ogólna ocena przyjemności kliknięcia: 1 – mało przyjemne, 6 – bardzo przyjemne.

Prędkość maksymalna

Taktowanie USB

Predykcja

Interpolacja

Szumy (jitter)

LOD (lift-off distance)

PowierzchniaLOD
HyperX Fury S XL

1,8 mm

Kartka białego papieru 1,8 mm
Drewno 1,8 mm
Plastik 1,8 mm

Akceleracja

Przed wykonaniem testu na akcelerację trzeba zadbać o dużą powierzchnię roboczą. My dodatkowo wykorzystaliśmy specjalnie zbudowany tor, stabilizujący urządzenie zarówno w pionie, jak i poziomie.

Akcelerację zmierzyliśmy w grze Counter-Strike: Global Offensive w swojej standardowej procedurze testowej:

 • Oznaczamy jeden punkt, na którym koncentrujemy celownik (np. ślad po strzale).
 • Wykonujemy jeden dokładny ruch pozwalający obrócić się o 360 stopni.
 • Szybkim ruchem wracamy do pozycji początkowej.
 • Jeżeli celownik wraca do punktu wyjściowego (ślad po strzale), można mówić o braku akceleracji pozytywnej.
 • Zjawisko akceleracji negatywnej to wszelkie wariacje wskaźnika na ekranie. Akceleracja negatywna najczęściej objawia się spowolnieniami wskaźnika.

Zastosowany w modelu Rival 310 czujnik to TrueMove3. Po wielu testach syntetycznych oraz niezliczonych godzinach spędzonych w dynamicznych grach FPS musimy przyznać, że należy on do najlepszych sensorów, jakie obecnie można znaleźć w urządzeniach dla graczy. Zapewnia wyjątkowo ostre „czucie” i nie przejawia nawet najmniejszych oznak akceleracji, co przekłada się na dużą precyzję. 

SteelSeries Rival 310 – przydatne funkcje dodatkowe

Podobnie jak w przypadku większości pozostałych urządzeń o funkcjonalności decyduje przede wszystkim oprogramowanie producenta. Rival 310 działa pod kontrolą SteelSeries Engine 3. Dostępne w tym narzędziu funkcje nie są dla nas nowością. Umożliwia m.in. dostosowanie przycisków, rejestrowanie kombinacji makro i tworzenie profili przypisanych do wybranych programów.

Rozbudowana jest także zakładka dotycząca wydajności urządzenia. Znajdują się w niej wszystkie funkcje, które mogą zauważalnie wpłynąć na działanie czujnika.

Podobnie jak w większości pozostałych myszy dla graczy nie mogło zabraknąć ustawień pozwalających zarządzać podświetleniem. Niektórym może się spodobać funkcja Game Sense, która sprawia, że podczas rozgrywki diody dostarczają pewnych informacji o postaci. My jednak traktujemy ją jako miły dodatek, ponieważ większość graczy będzie wolała skupić się na rozgrywce, niż spoglądać na mysz. 

TestyWyniki testów
Możliwość używania na różnych podłożach Tak (oprócz szkła)
Próbkowanie – częstotliwość komunikacji USB 1000 Hz
Akceleracja pozytywna Nie występuje
Akceleracja negatywna (wsteczna) Nie występuje
Interpolacja Nie występuje
Predykcja Nie występuje
Jitter Niewielkie szumy w rozdzielczości 8000 dpi. Powyżej – znacznie bardziej zauważalne. Należy jednak podkreślić, że to efekt precyzyjnego skanowania powierzchni i zbyt dużej wartości dpi, a nie przypadłość sensora
Lift-off distance Na wszystkich testowanych powierzchniach taki sam: 1,8 mm
Precyzja wskaźnika (Enotus Mouse Benchmark) 99,2% 
Jakość wykonania  6/6 – wzorowa. Wszystkie elementy urządzenia wykonano z największą dbałością o szczegóły. Przekłada się to bezpośrednio na jakość użytkowania
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra: chropowaty plastik, teflon, silikonowe maty
Jakość przycisków głównych  5/6 – bardzo dobra. Przyciski główne w myszy SteelSeries Rival 310 zaliczają się do ścisłej czołówki pod względem jakości i dynamiki
Możliwość użytkowania przez graczy leworęcznych Nie
Wygoda obsługi podczas gry

6/6 – wzorowa. Ponieważ zmiany w bryle względem modelu Rival 300 są niewielkie, nie było zaskoczeniem to, że Rival 310 jest przeznaczony dla graczy praworęcznych. Decydują o tym charakterystyczne wyprofilowanie oraz wyciągnięty ku górze grzbiet, który doskonale wpasowuje się w śródręcze. Mysz najlepiej trzymać chwytem palm. Nie najgorzej sprawdzają się również claw oraz fingertip. Nie ulega wątpliwości, że najlepszą kontrolę i stabilność w dłoni zapewnia ułożenie palców 1+2+2

Wygoda obsługi podczas pracy 6/6 – wzorowa. Dodatkowe oprogramowanie pozwala na tworzenie profili, które można wykorzystać także w pracy w różnych programach. Na plus należy też policzyć możliwość zaprogramowania przycisków w formie mniej lub bardziej skomplikowanych skrótów, ułatwiających rutynowe czynności (związane z obsługą systemu operacyjnego, multimediów itp.)
SteelSeries Rival 310
Zalety
 • wzorowa jakość wykonania
 • bardzo dobre przyciski główne
 • świetne wyprofilowanie, takie jak w poprzednikach
 • wzorowe osiągi sensora
 • ulepszone maty po bokach
 • funkcje programowe
Wady
 • przewód pozbawiony oplotu
Do testów dostarczył:SteelSeries
Cena w dniu publikacji (z VAT):279 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
199 zł
Mall.pl
242 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
19