artykuły

Wielki test myszy dla graczy [Aktualizacja]

Co na biurku piszczy

61 22 lipca 2018, 12:21 Damian Lejnert
Roccat Kone Aimo
Cena od 255.00 zł do 306.00 zł

Roccat to dobrze znany gracz na rynku urządzeń peryferyjnych przeznaczonych dla miłośników wirtualnych zmagań, dlatego również jego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Dokładniej przyjrzeliśmy się jednemu z czołowych modeli w ofercie tej marki, Kone Aimo. To mysz, która jak twierdzi producent, została zaprojektowana na 10-lecie wprowadzenia pierwszych urządzeń dla graczy z podświetleniem RBG z serii Kone. Jak na możliwości i jakość wykonania, została atrakcyjnie wyceniona

Dane techniczne według producentaRoccat Kone Aimo
Rodzaj sensora optyczny Owl-Eye (Pixart PMW3361)
Rozdzielczość 12 000 dpi
Możliwość zmiany ustawienia dpi w locie Tak
Prędkość maksymalna 6,35 m/s (250 cali/s)
Przyśpieszenie 50 g
Interfejs USB 2.0
Wymiary 127 mm × 76 mm × 42 mm
Masa 158 g (130 g bez przewodu)
Długość kabla 1,8 m (poprowadzony w oplocie)
Dodatkowe oprogramowanie Roccat Swarm

 

Roccat Kone Aimo – jakość wykonania

Roccat Kone Aimo, podobnie jak większość pozostałych urządzeń niemieckiego producenta, ma nowoczesny, nieco futurystyczny styl. Pierwsze, co zwróciło naszą uwagę tuż po wyjęciu myszy z pudełka, to liczba tworzących ją elementów. Zauważalnie różni się od dotychczasowych modeli Kone (Pure SE, Pure SE Owl-Eye, EMP). Jedyne, co łączy te wszystkie konstrukcje, to użycie plastiku.

W Kone Aimo z plastiku jest wykonana cała bryła obudowy. W wierzchniej części użyto jego tradycyjnej, lekko błyszczącej odmiany, która niezwykle łatwo zbiera wszelkie zabrudzenia. Ten rodzaj tworzywa nie ma żadnych właściwości przeciwpoślizgowych, co jest wyraźnie wyczuwalne podczas użytkowania. Ta część myszy nie wyróżnia się niczym szczególnym. Są tu jedynie dwa przyciski do zmiany ustawienia dpi oraz rolka pokryta paskiem przeciwpoślizgowej gumy. Naszym zdaniem jednak nic więcej w tym miejscu nie potrzeba.

Najnowsza wersja modelu Kone przynosi nowatorską technikę Aimo, która jest środowiskiem oświetlenia stworzonym specjalnie z myślą o wyrobach Roccata. O równomierne rozprowadzanie światła dbają dwie plastikowe wstawki, które producent umieścił między wierzchem a bokami. Wielu mogą się one spodobać, jednak ich maksymalna jasność może rozpraszać tych graczy, którzy z urządzenia korzystają w całkowitych ciemnościach.

Nam najbardziej spodobały się boki. Są doskonale wyprofilowane. Widać to szczególnie po wewnętrznej stronie urządzenia. Wystarczająca ilość miejsca na kciuk, prostopadłe ułożenie względem podłoża oraz charakterystyczne dodatkowe wgłębienie to najprostsze, ale najskuteczniejsze rozwiązania, zapewniające świetną kontrolę i bardzo dużą wygodę użytkowania.

W miejscu, w którym zazwyczaj znajduje się krawędź łącząca bok z wierzchem, można znaleźć dwa przyciski dodatkowe. Są doskonale wyczuwalne i wygodne w użyciu. Ze względu na miejsce, w którym zostały zamontowane, ich przypadkowe wciśnięcie jest niemożliwe. Warto podkreślić, że wykonano je z zupełnie innego rodzaju plastiku niż wierzch myszy. Jest matowy i wyraźnie chropowaty, co bezpośrednio przekłada się na doskonałe „czucie”.

Nam szczególnie spodobał się trzeci przycisk dodatkowy, umieszczony bezpośrednio pod kciukiem, który tworzy wypustkę znaną z takich konstrukcji, jak Logitech G502 Proteus Core i Razer Basilisk. Początkowo obawialiśmy się, że w trakcie najszybszych przesunięć jego przypadkowa aktywacja będzie wręcz nieunikniona, jednak nie zdarzyło się to ani razu.

Na spodzie jest aż pięć średniej wielkości ślizgaczy. Są naprawdę dobrej jakości, co udało się nam potwierdzić nie tylko w typowym użytkowaniu na materiałowej podkładce, ale również w testach na innych powierzchniach. Warto zwrócić uwagę, że sensor nie jest zamontowany centralnie, jednak nie ma to negatywnego wpływu na jego działanie. 

Nie mamy też żadnych zastrzeżeń co do przewodu. Mierzy 1,8 m i biegnie w czarnym oplocie. Bardzo cieszy nas to, że jest on właściwie niewyczuwalny. Jest też bardzo elastyczny, dzięki czemu wszelkie zagięcia powstałe w trakcie pakowania go do pudełka nie sprawiają najmniejszego problemu.

Roccat Kone Aimo – ergonomiczność

Pomimo wielu nowocześnie wyglądających akcentów Roccat Kone Aimo to jedna z najwygodniejszych myszy dla użytkowników chwytu palm, jakie mieliśmy okazję testować. To zasługa charakterystycznych wyprofilowań i innych sprawdzonych zabiegów. O ile chwyty palm oraz claw sprawdzają się doskonale, o tyle konstrukcja nie jest na tyle uniwersalna, żeby pozwolić na komfortową rozgrywkę osobom używającym chwytu fingertip. Silne wycofanie śródręcza sprawi bowiem, że palce wskazujący i środkowy będą spoczywać na przyciskach głównych w miejscach, w których stawiają one największy opór. Nie będą też zadowoleni posiadacze małych dłoni.

Podobnie jak w przypadku większości innych konstrukcji tego typu najwygodniejsze okazało się typowe ułożenie palców w schemacie 1+2+2

Kilka słów należy poświęcić sporej masie urządzenia. Roccat Kone Aimo waży 132 g, co jest doskonale wyczuwalne podczas użytkowania. Masa rozłożona jest mniej więcej po równo i w naszym przypadku nie powodowała dyskomfortu. My jednak na co dzień korzystamy z myszy o zbliżonej wadze. Nie mamy jednak wątpliwości, że dla osób przesiadających się ze znacznie lżejszych gryzoni ten model może się okazać stanowczo za ciężki. 

 Wygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu palmWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu clawWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu fingertip
Roccat Kone Aimo Wzorowa w przypadku dłoni o długości do 11,7 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Dobra w przypadku dłoni o długości od 13,2 cm do 14,2 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Wzorowa w przypadku dłoni o długości nie mniejszej od 13,2 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze)

 

 Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+2Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+3+1Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+1+1
Roccat Kone Aimo Wzorowa. Podobnie jak w przypadku większości innych konstrukcji tego typu, ułożenie 1+2+2 okazało się najwygodniejsze
Dobra. Użytkowanie myszy w ułożeniu 1+3+1 jest możliwe. Co więcej, ze względu na nisko położoną rolkę oraz płaskie przyciski do zmiany dpi, jest ono całkiem wygodne Ze względu na brak dodatkowej półki na palec serdeczny ułożenie 1+2+1+1 nie jest możliwe

 

Roccat Kone Aimo – testy

Niemal wszystkie testowane przez nas myszy dla graczy ich producenci wyposażyli w dodatkowe oprogramowanie, jednak tylko niektórzy umieścili w nim narzędzie do kalibracji, pozwalające dostosować działanie czujnika do powierzchni. Przed przystąpieniem do testów urządzenia wyposażone w taką opcję zostały w ten sposób dostrojone.

Jakość przycisków głównych

Żeby lepiej ocenić jakość przycisków głównych w myszy Roccat Kone Aimo, przetestowaliśmy je w grze Battlefield 4. Test ten polegał na próbie wystrzelenia 10 pojedynczych pocisków w niewielkich odstępach czasu w trybie ognia ciągłego. Oto rezultaty:

 • ACW-R (880 pkt szybkostrzelności) – Osiągi Kone Aimo w pierwszym etapie naszego testu nie są dla nas niespodzianką. Prawdę mówiąc, nie spodziewaliśmy się wyniku gorszego niż 10 pojedynczych wystrzałów. 
 • AEK-971 (900 pkt szybkostrzelności) – Wykorzystanie nieco szybszej broni automatycznej ukazuje pierwsze problemy z dynamiką przycisków. Mimo to wynik jest dobry, bo 6 na 10 prób zakończyło się powodzeniem.
 • CZ-3A1 oraz FAMAS (1000 pkt szybkostrzelności) – Ostatni etap naszego testu potwierdził wcześniejsze przypuszczenia. Wynik, 6 pojedynczych wystrzałów, nie pozwala nam zakwalifikować przycisków głównych w Kone Aimo do najbardziej dynamicznych. 
 Głośność przycisków (1-6)Miękkość przycisków (1-6)Siła nacisku wymagana do aktywacji (1-6)Dynamika powrotu do pozycji początkowej (1-6)Ogólna ocena przyjemności kliknięcia (1-6)
Przyciski główne 3 2,5 3 4 4,5
Przyciski dodatkowe 4 3 2 4 4,5
Przyciski do zmiany poziomu dpi 4 3 3 4,5 4,5
Przycisk mechanizmu obrotowego 3 3 3 4 4,5

Powyższa tabela przedstawia skrótowe oceny poszczególnych cech przycisków myszy w skali 1 do 6, gdzie:

 • głośność przycisków: 1 – bardzo głośne, 6 – bardzo ciche;
 • miękkość przycisków: 1 – bardzo miękkie, 6 – bardzo twarde;
 • siła nacisku wymagana do aktywacji: 1 – bardzo mała, 6 – bardzo duża;
 • dynamika powrotu do pozycji początkowej: 1 – bardzo niska, 6 – bardzo wysoka;
 • ogólna ocena przyjemności kliknięcia: 1 – mało przyjemne, 6 – bardzo przyjemne.

Prędkość maksymalna

Taktowanie USB

Predykcja

Interpolacja

Szumy (jitter)

LOD (lift-off distance)

Parametr LOD decyduje o wysokości, na jaką trzeba unieść urządzenie, żeby wskaźnik przestał reagować. Niektóre myszy umożliwiają pełną regulację LOD za pomocą oprogramowania producenta. W modelu Roccat Kone Aimo LOD można ustawić ręcznie, z użyciem narzędzia Roccat Swarm.
Wartość w Roccat SwarmPowierzchniaLOD
Very Low HyperX Fury S XL 0,6 mm
Very Low kartka białego papieru 1,8 mm
Very Low drewno 1,8 mm
Very Low plastik 0,6 mm

Low

HyperX Fury S XL

0,6 mm

Low kartka białego papieru 1,8 mm
Low drewno 1,8 mm
Custom (kalibracja automatyczna) plastik 1,8 mm
Custom (kalibracja automatyczna) HyperX Fury S XL 0,6 mm
Custom (kalibracja automatyczna) kartka białego papieru 1,8 mm
Custom (kalibracja automatyczna) drewno 1,8 mm
Custom (kalibracja automatyczna) plastik 0,6 mm

Akceleracja

Przed wykonaniem testu na akcelerację trzeba zadbać o dużą powierzchnię roboczą. My dodatkowo wykorzystaliśmy specjalnie zbudowany tor, stabilizujący urządzenie zarówno w pionie, jak i poziomie.

Akcelerację zmierzyliśmy w grze Counter-Strike: Global Offensive w swojej standardowej procedurze testowej:

 • Oznaczamy jeden punkt, na którym koncentrujemy celownik (np. ślad po strzale).
 • Wykonujemy jeden dokładny ruch pozwalający obrócić się o 360 stopni.
 • Szybkim ruchem wracamy do pozycji początkowej.
 • Jeżeli celownik wraca do punktu wyjściowego (ślad po strzale), można mówić o braku akceleracji pozytywnej.
 • Zjawisko akceleracji negatywnej to wszelkie wariacje wskaźnika na ekranie. Akceleracja negatywna najczęściej objawia się spowolnieniami wskaźnika.

Z tym samym sensorem spotkaliśmy się już w bezprzewodowym modelu Roccat Leadr. Obie myszy wyposażono w czujnik o marketingowej nazwie Owl-Eye. To nic innego jak Pixart PMW3361, będący modyfikacją sprawdzonego PMW3360. W testach na akcelerację wypadł świetnie, podobnie jak w typowej rozgrywce. Zapewnia bardzo dobre, ostre „czucie” wskaźnika, co spodoba się większości użytkowników. 

Roccat Kone Aimo – przydatne funkcje dodatkowe

Roccat Kone Aimo to sprzęt naszpikowany funkcjami, które z powodzeniem mogą wykorzystać zarówno gracze, jak i osoby, które oczekują sprawniejszej, szybszej oraz bardziej intuicyjnej obsługi komputera w codziennych zastosowaniach i pracy. Niemal wszystkie dostępne funkcje to dodatki programowe, które znamy z wielu innych modeli dla graczy. Musimy przyznać, że Roccat Swarm zapewnia większą swobodę w dostosowywaniu działania myszy i większą liczbę opcji niż jakiekolwiek inne tego typu narzędzie.

Do najciekawszych funkcji zaliczamy możliwość zmiany szybkości przewijania, szybkości wychylenia poziomego rolki oraz szybkości dwukrotnego kliknięcia.

Oprócz tego Roccat Kone Aimo pozwala korzystać z techniki Easy-Shift[+], którą omówiliśmy już niejednokrotnie przy okazji testów urządzeń tego producenta. Dzięki niej do każdego z przycisków (oprócz przycisku wywołującego tę funkcję) można przypisać alternatywne działanie, co oznacza dostępność dwukrotnie większej liczby akcji. Jest to niebywale użyteczne nie tylko w grach, ale też, a nawet przede wszystkim, w codziennym użytkowaniu i zastosowaniach profesjonalnych.

Funkcja Easy-Shift[+] domyślnie przypisana jest do przycisku, który znajduje się tuż pod kciukiem. Dzięki temu korzysta się z niej naprawdę wygodnie

Podoba nam się to, że pomimo dostępności wielu skomplikowanych rozwiązań Roccat Swarm nadaje się także dla mniej zaawansowanych użytkowników. Doskonale widać to na przykładzie menedżera makr, który nie tylko umożliwia nagrywanie pojedynczych kombinacji makro i ich dostosowywanie, ale też pozwala wybrać gotowe skróty z udostępnionej w narzędziu biblioteki. 

Wprawdzie testowany model nie ma wymienialnych uchwytów bocznych, ale ma inne usprawnienia, choćby aktywowaną na boki rolkę i przycisk bezpośrednio pod kciukiem. Nie są to nowości, ale działają na tyle sprawnie, że należy je uznać za duży atut w dziedzinie funkcjonalności. 

Ponieważ Kone Aimo to pierwsze urządzenie z systemem podświetlenia Aimo, nie mogło zabraknąć zakładki pozwalającej go skonfigurować. Należy jednak podkreślić, że nie trzeba tego robić, żeby system działał poprawnie. Dobiera on bowiem podświetlenie automatycznie, zależnie od działań gracza. 

TestyWyniki testów
Możliwość używania na różnych podłożach Tak (oprócz szkła)
Próbkowanie – częstotliwość komunikacji USB 1000 Hz
Akceleracja pozytywna Nie występuje
Akceleracja negatywna (wsteczna) Nie występuje
Interpolacja Nie występuje
Predykcja Nie występuje
Jitter Nie występuje
Lift-off distance Zależny od rodzaju powierzchni oraz ustawień programowych myszy. Najmniejszy – 0,6 mm, największy – 2,8 mm
Precyzja wskaźnika (Enotus Mouse Benchmark) 99,4% 
Jakość wykonania 6/6 – wzorowa. Wszystkie elementy urządzenia wykonano z największą dbałością o szczegóły. Przekłada się to bezpośrednio na jakość użytkowania
Jakość użytych materiałów 4/6 – dobra: plastik, teflon
Jakość przycisków głównych  4/6 – dobra. Przyciski główne w Kone Aimo może nie należą do czołówki pod względem jakości i dynamiki, ale wynik, jaki udało im się osiągnąć w naszym teście, jest w pełni zadowalający
Możliwość użytkowania przez graczy leworęcznych Nie
Wygoda obsługi podczas gry 5/6 – bardzo dobra. Musimy przyznać, że pomimo wielu nowocześnie wyglądających akcentów Roccat Kone Aimo to jedna z najwygodniejszych myszy dla użytkowników chwytu palm, jakie mieliśmy okazję testować. To zasługa charakterystycznego wyprofilowania oraz innych sprawdzonych zabiegów. Warto zaznaczyć, że wprawdzie chwyty palm i claw sprawdzają się doskonale, ale konstrukcja nie jest na tyle uniwersalna, żeby pozwolić na komfortowe użycie chwytu fingertip. Nie będą też zadowoleni posiadacze małych dłoniPodobnie jak w większości pozostałych modeli tego typu najwygodniejsze okazało się typowe ułożenie palców w schemacie 1+2+2. Jednakże śliska powierzchnia urządzenia sprawia, że kontrola nie zawsze jest taka, jaka powinna być
Wygoda obsługi podczas pracy 6/6 – wzorowa. Roccat Kone Aimo to sprzęt naszpikowany funkcjami, które z powodzeniem mogą wykorzystać zarówno gracze, jak i osoby, które oczekują sprawniejszej, szybszej oraz bardziej intuicyjnej obsługi komputera w codziennych zastosowaniach i pracy. Niemal wszystkie dostępne funkcje to dodatki programowe, które znamy z wielu innych modeli dla graczy. Musimy przyznać, że Roccat Swarm zapewnia większą swobodę w dostosowywaniu działania myszy i większą liczbę opcji niż jakiekolwiek inne tego typu narzędzie. Podoba nam się również to, że pomimo dostępności wielu skomplikowanych rozwiązań Roccat Swarm nadaje się także dla mniej zaawansowanych użytkowników
Roccat Kone Aimo
Zalety
 • wzorowa jakość wykonania
 • bardzo dobrej jakości przewód
 • dobre przyciski główne
 • wzorowe osiągi sensora
 • funkcje programowe
 • Jedna z najwygodniejszych myszy do chwytu palm
 • wzorowe działanie rolki (możliwość aktywacji na boki)
Wady
 • Dla niektórych może się okazać zbyt ciężka
 • momentami zbyt śliska obudowa
Do testów dostarczył:Roccat
Cena w dniu publikacji (z VAT):299 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 255 zł:
OleOle!
255 zł
ELECTRO.pl
255 zł
Avans.pl
255 zł
Mediaexpert.pl
259 zł
Komputronik
259 zł
Amazon.de
69 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
17