artykuły

Wielki test myszy dla graczy [Aktualizacja]

Co na biurku piszczy

61 22 lipca 2018, 12:21 Damian Lejnert

Razer DeathAdder Elite to jedna z najpopularniejszych myszy dla graczy, a przy tym jest konkurencyjnie wyceniona. Chętnie korzystają z niej nie tylko e-sportowcy, ale i mniej zaawansowani gracze. Sprawdziliśmy, czy producent sprostał oczekiwaniom i czy Elite to godny następca wcześniejszego modelu.

Dane techniczne według producentaRazer DeathAdder Elite
Rodzaj sensora optyczny 5G (PMW3389-T3QU)
Rozdzielczość 16 000 dpi
Możliwość zmiany ustawienia dpi w locie Tak
Prędkość maksymalna 11,43 m/s (450 cali/s)
Przyśpieszenie 50 g
Interfejs USB 2.0
Wymiary 127 mm × 70 mm × 44 mm
Masa 126 g (105 g bez przewodu)
Długość przewodu 2,1 m (poprowadzony w oplocie)
Dodatkowe oprogramowanie Razer Synapse 2.0/3.0

 

Razer DeathAdder Elite – jakość wykonania

Razer DeathAdder Elite na pierwszy rzut oka nie różni się właściwie niczym od poprzedników. To wciąż ta sama legendarna bryła, w całości wykonana z błyszczącego plastiku. Jest naprawdę twardy i wydaje się wytrzymały, choć nie jest pozbawiony wad. Jedną z nich jest śliska powierzchnia, co wyraźnie czuć w trakcie użytkowania. 

Największą różnicą względem modelu DeathAdder są bez dwóch zdań dodatkowe przyciski na grzbiecie, umożliwiające zmianę ustawienia dpi w locie. To jedna z najbardziej podstawowych funkcji w myszy dla graczy i ewidentnie jej brakowało we wcześniejszych wersjach urządzenia.

Boki również wykonano z plastiku. Ich niewielką część pokryto jednak gumą przeciwpoślizgową o charakterystycznym wzorze. Podczas rozgrywki sprawdza się dokładnie tak samo jak w większości innych modeli dla graczy, czyli zachowuje właściwości przeciwpoślizgowe dopóty, dopóki dłonie są suche.

Na wewnętrznym boku znajdują się dwa sporych rozmiarów przyciski dodatkowe. Nie mamy wątpliwości, że są naprawdę dobrze zamocowane. Nie doszukaliśmy się luzów ani innych uchybień, które świadczyłyby o złej jakości montażu. Pochwalić należy też ich rozmieszczenie. Wewnętrzny bok zapewnia wystarczającą ilość miejsca na kciuk, co pozwala na stabilny i pewny chwyt.

Na spodzie można się doszukać dwóch zasadniczych zmian, dzięki którym model DeathAdder Elite można odróżnić od poprzedników. Jedną z nich jest zamocowanie jednego podłużnego ślizgacza w górnej partii spodu. We wcześniejszych modelach znajdowały się tam dwa niewielkie ślizgacze, które wprawdzie dobrze wywiązywały się ze swojego zadania, ale nie zapewniały tak doskonałego poślizgu jak najnowsza wersja gryzonia. Ciekawe jest również to, że obszar wokół sensora otoczony został niewielkim dodatkowym ślizgaczem, co wydaje się rozsądnym posunięciem.

Przewód o długości 2,1 m biegnie w solidnym nylonowym oplocie i trzeba przyznać, że jest średnio sztywny. Nie mieliśmy z nim żadnych problemów w trakcie użytkowania. Jest lekki i w żadnym razie nie krępował ruchów. Obejdzie się więc bez dodatkowego mouse bungee. Przewód zakończono standardowym pozłacanym wtykiem USB 2.0.

Razer DeathAdder Elite – ergonomiczność

Razer DeathAdder Elite ma ten sam legendarny kształt co wcześniejsze modele, znany większości graczy na świecie. Unikatowa bryła zapewnia maksymalną wygodę, jednak należy podkreślić, że nie we wszystkich dłoniach sprawdzi się równie dobrze.

W porównaniu z poprzednikiem, modelem Razer DeathAdder Chroma, nie zmieniło się właściwie nic. To w dalszym ciągu sprzęt kierowany do osób praworęcznych, co widać już od samego początku, za sprawą charakterystycznego wyprofilowania. Płytkie żłobienia lewego i prawego przycisku, wyraźnie ścięta bryła oraz wyraźny garb na wierzchu urządzenia to nieodłączne cechy tej konstrukcji, umożliwiające chwytanie jej na wiele różnych sposobów.

Nam podczas testów najlepiej korzystało się z typowego chwytu palm, a to ze względu na rozmiar myszy i wyraźnie wypiętrzony garb, który doskonale komponował się ze śródręczem testera. Chwyt był stabilny, precyzyjny, a przede wszystkim pewny. Duże pochwały należą się również prawemu, wewnętrznemu bokowi, na którym spoczywa kciuk. Wydaje się on znacznie bardziej stromy od zewnętrznego, i tak jest w rzeczywistości.

Doskonale sprawdził się także typowy szpon. Zapewniał wygodę i nie sprawiał problemów, gdy tester próbował błyskawicznie i intuicyjnie użyć dodatkowych przycisków.

Najgorzej ze wszystkich chwytów nadawał się fingertip. Przyczyną są spore rozmiary myszy oraz to, że kiedy trzymaliśmy ją palcami, do niektórych przycisków dodatkowych (a nawet końca przycisków głównych) po prostu nie dosięgaliśmy.

Warto też wspomnieć o wadze urządzenia. Szczególnie zadowoleni powinni być użytkownicy starszych modeli DeathAdder ze względu na brak jakichkolwiek różnic w masie. Według naszych pomiarów mysz waży dokładnie 100 g (bez przewodu). Podczas użytkowania nie mieliśmy żadnych negatywnych odczuć związanych z przeciążeniem którejkolwiek ze stron.

 Wygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu palmWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu clawWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu fingertip

Razer DeathAdder

Elite

Wzorowa – w przypadku dłoni o długości do 11,7 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Wzorowa – w przypadku dłoni o długości od 13,2 cm do 14,2 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Dostateczna – w przypadku dłoni o długości nie mniejszej od 13,2 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze)

 

 Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+2Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+3+1Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+1+1 
Razer DeathAdder Elite  Wzorowa. Typowe ułożenie 1+2+2 sprawdza się najlepiej w przypadku mieszanki chwytów palm i fingertip, a także czystych odmian chwytów fingertip i claw. Razer DeathAdder Elite nie jest pod tym względem wyjątkiem Dobra. Korzystanie z myszy w ułożeniu 1+3+1 jest całkiem wygodne. Nie przeszkadzają w tym ani dodatkowe przyciski do zmiany ustawienia dpi w locie, ani wystająca rolka Ze względu na brak dodatkowej półki na palec serdeczny ułożenie 1+2+1+1 nie jest możliwe

 

Razer DeathAdder Elite – testy

Jakość przycisków głównych

Żeby lepiej ocenić jakość przycisków głównych w myszy Razer DeathAdder Elite, przetestowaliśmy je w grze Battlefield 4. Test ten polegał na próbie wystrzelenia 10 pojedynczych pocisków w niewielkich odstępach czasu w trybie ognia ciągłego. Oto rezultaty:

 • ACW-R (880 pkt szybkostrzelności) – Przyciski główne to niewątpliwie jedna z największych zalet modelu DeathAdder Elite. Są bardzo charakterystyczne i podobnie jak w przypadku SteelSeries Rival 600 wyróżniają się niebywałą „chrupkością”, a ich moment aktywacji jest doskonale wyczuwalny. Z łatwością poradziły sobie z pierwszym etapem naszego testu: osiągnęły w nim maksymalną liczbę pojedynczych wystrzałów.
 • AEK-971 (900 pkt szybkostrzelności) – Również drugi etap testu nie sprawił najmniejszych problemów przyciskom głównym modelu DeathAdder Elite. Aż 8 na 10 wystrzałów zakończyło się sukcesem. To bardzo dobry wynik.
 • CZ-3A1 oraz FAMAS (1000 pkt szybkostrzelności) – Przyciski główne równie dobrze poradziły sobie z ostatnim etapem naszego testu. Osiągnęły w nim zdumiewający wynik 9 pojedynczych wystrzałów.
 Głośność przycisków (1-6)Miękkość przycisków (1-6)Siła nacisku wymagana do aktywacji (1-6)Dynamika powrotu do pozycji początkowej (1-6)Ogólna ocena przyjemności kliknięcia (1-6)
Przyciski główne 2 1,5 3 5 5,5
Przyciski dodatkowe 3 3 3 4 4
Przyciski do zmiany poziomu dpi 3,5 3 3 4 4
Przycisk mechanizmu obrotowego 3 4,5 4 3,5 3,5

Powyższa tabela przedstawia skrótowe oceny poszczególnych cech przycisków myszy w skali 1 do 6, gdzie:

 • głośność przycisków: 1 – bardzo głośne, 6 – bardzo ciche;
 • miękkość przycisków: 1 – bardzo miękkie, 6 – bardzo twarde;
 • siła nacisku wymagana do aktywacji: 1 – bardzo mała, 6 – bardzo duża;
 • dynamika powrotu do pozycji początkowej: 1 – bardzo niska, 6 – bardzo wysoka;
 • ogólna ocena przyjemności kliknięcia: 1 – mało przyjemne, 6 – bardzo przyjemne.

Prędkość maksymalna

Taktowanie USB

Predykcja

Interpolacja

Szumy (jitter)

LOD (lift-off distance)

Parametr LOD decyduje o wysokości, na jaką trzeba unieść urządzenie, żeby wskaźnik przestał reagować. Niektóre myszy zapewniają pełną regulację LOD za pomocą oprogramowania producenta. W modelu Razer DeathAdder Elite LOD można ustawić ręcznie, z użyciem narzędzia Razer Synapse.
Wartość w Razer Synapse 2.0/3.0PowierzchniaLOD
1 HyperX Fury S XL 0,6 mm
1 kartka białego papieru 0,6 mm
1 drewno 1,8 mm
1 plastik 1,8 mm

10

HyperX Fury S XL

1,8 mm

10 kartka białego papieru 0,6 mm
10 drewno 1,8 mm
10 plastik 1,8 mm

Akceleracja

Przed wykonaniem testu na akcelerację trzeba zadbać o dużą powierzchnię roboczą. My dodatkowo wykorzystaliśmy specjalnie zbudowany tor, stabilizujący urządzenie zarówno w pionie, jak i poziomie.

Akcelerację zmierzyliśmy w grze Counter-Strike: Global Offensive w swojej standardowej procedurze testowej:

 • Oznaczamy jeden punkt, na którym koncentrujemy celownik (np. ślad po strzale).
 • Wykonujemy jeden dokładny ruch pozwalający obrócić się o 360 stopni.
 • Szybkim ruchem wracamy do pozycji początkowej.
 • Jeżeli celownik wraca do punktu wyjściowego (śladu po strzale), można mówić o braku akceleracji pozytywnej.
 • Zjawisko akceleracji negatywnej to wszelkie wariacje wskaźnika na ekranie. Akceleracja negatywna najczęściej objawia się spowolnieniami wskaźnika.

Test został przeprowadzony kilkukrotnie. Możemy bezsprzecznie stwierdzić, że czujnik jest wolny od nawet najmniejszych śladów akceleracji, zarówno pozytywnej, jak i negatywnej.

 

Razer DeathAdder Elite – przydatne funkcje dodatkowe

Razer DeathAdder Elite to mysz zdecydowanie bardziej funkcjonalna od poprzedniczek. To zasługa dwóch dodatkowych przycisków do zmiany ustawienia dpi, które można zaprogramować według upodobań.

Zarówno dodatkowe przyciski do zmiany rozdzielczości, jaki i przyciski umieszczone po wewnętrznej stronie obudowy to jedyne udogodnienia mechaniczne. Pozostałe opcje dostępne są w oprogramowaniu Razer Synapse. Warto wspomnieć, że Razer DeathAdder Elite jest kompatybilna nie tylko z Razer Synapse 2.0, ale też jego najnowszą wersją 3.0.

Wśród licznych opcji dostępnych w oprogramowaniu nie ma rewolucyjnych rozwiązań. Otrzymujemy dostęp do funkcji programowania przycisków, nagrywania makr oraz tworzenia profili dla wybranych programów. To funkcje proste, ale bardzo przydatne, które sprawdzają się naprawdę świetnie.

TestyWyniki testów
Możliwość używania na różnych podłożach Tak (oprócz szkła)
Próbkowanie – częstotliwość komunikacji USB 1000 Hz
Akceleracja pozytywna Nie występuje
Akceleracja negatywna (wsteczna) Nie występuje
 Interpolacja Występuje w rozdzielczości wyższej od 12 000 dpi 
Predykcja Nie występuje
Jitter Jedynie w rozdzielczości 9000 dpi i wyższych można zaobserwować na liniach skośnych niewielkie falowanie wskaźnika. Jest to jednak objaw nie szumów niskiej częstotliwości, lecz przesadnie dużej wartości dpi i być może drgań dłoni na urządzeniu
Lift-off distance Zależny od rodzaju powierzchni oraz ustawień programowych myszy. Najmniejszy – 0,6 mm, największy – 1,8 mm
 Precyzja wskaźnika (Enotus Mouse Benchmark) 99,1%
Jakość wykonania 6/6 – wzorowa. Wszystkie elementy urządzenia wykonano z największą dbałością o szczegóły. Przekłada się to bezpośrednio na jakość użytkowania 
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra: plastik, teflon, gumowe maty
Jakość przycisków głównych  5,5/6 – bardzo dobra. Przyciski główne w myszy DeathAdder Elite to prawdziwa czołówka. Są niezwykle dynamiczne i wyróżniają się doskonałym „czuciem”
Możliwość użytkowania przez graczy leworęcznych Nie
Wygoda obsługi podczas gry

5,5/6 – bardzo dobra. Najwyższą wygodę użytkowania zapewniają dwa podstawowe chwyty: palm grip i claw grip. Jest to zasługa wymiarów urządzenia oraz charakterystycznej bryły o licznych wyprofilowaniach

Wygoda obsługi podczas pracy 5,5/6 – bardzo dobra. Pomimo braku unikatowych funkcji, które doskonale sprawdziłyby się w pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby możliwości programowania przycisków oraz tworzenia kombinacji makro wykorzystać również w zaawansowanych programach użytkowych czy do sterowania odtwarzaniem multimediów
Razer DeathAdder Elite
Zalety
 • wzorowe wykonanie
 • rewelacyjne osiągi sensora
 • dodatkowe przyciski do zmiany ustawienia dpi w locie
 • świetnej jakości przewód
 • masa
Wady
 • zanieczyszczenia wdzierające się w szparę między wierzchnią częścią a bokiem urządzenia
 • sporadyczne zacięcia w działaniu oprogramowania Razer Synapse
Do testów dostarczył:Razer
Cena w dniu publikacji (z VAT):399 zł
Zobacz bieżące oferty:
OleOle.pl
239 zł
Mall.pl
299 zł
Redcoon
249 zł
Media Markt
249 zł
Komputronik.pl
259 zł
Neo24
279 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
15