artykuły

Wielki test myszy dla graczy [Aktualizacja]

Co na biurku piszczy

61 22 lipca 2018, 12:21 Damian Lejnert
Razer Basilisk
Cena od 198.13 zł do 279.00 zł

Opinie graczy o sprzęcie marki Razer są mieszane. To jednak wciąż jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów urządzeń peryferyjnych przeznaczonych do gier, więc jego wyrobów nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Spośród wielu gryzoni dostępnych w jego ofercie postanowiliśmy uwzględnić w teście dwa naszym zdaniem najważniejsze. Pierwszym z nich jest Razer Basilisk, przeznaczony dla miłośników dynamicznych gier FPS. Nie mamy wątpliwości, że to jedna z lepiej wycenionych myszy dla graczy

Dane techniczne według producentaRazer Basilisk
Rodzaj sensora optyczny 5G (PMW3389DM-T3QU)
Rozdzielczość 16 000 dpi
Możliwość zmiany ustawienia dpi w locie Tak
Prędkość maksymalna 11,43 m/s (450 cali/s)
Przyśpieszenie 50 g
Interfejs USB 2.0
Wymiary 124 mm × 75 mm × 43 mm
Masa 139 g (107 g bez przewodu)
Długość kabla 2 m (poprowadzony w oplocie)
Dodatkowe oprogramowanie Razer Synapse 3.0

 

Razer Basilisk – jakość wykonania

Myszy amerykańskiego producenta, podobnie jak konstrukcje wielu innych firm, mają swoje wady i zalety. Trzeba jednak przyznać, że niemal zawsze charakteryzują się znakomitym wykonaniem, w tym spasowaniem elementów. To samo można powiedzieć o modelu Razer Basilisk.

Obudowa jest w całości plastikowa. Plastik jest twardy i wyjątkowo przyjemny w dotyku. Ku naszemu zaskoczeniu tego rodzaju tworzywo naprawdę trudno zabrudzić. Nawet tłuste plamy nie są na nim tak dobrze widoczne, jak początkowo sądziliśmy. 

Na grzbiecie nie mogło zabraknąć dwóch niewielkich przycisków umożliwiających zmianę ustawienia dpi w locie i plastikowej rolki, pokrytej cienką warstwą gumy przeciwpoślizgowej.

Bardzo dużo uwagi poświęciliśmy spasowaniu elementów, bo jest ich nieco więcej niż w tradycyjnych konstrukcjach dla graczy, co doskonale widać ze względu na charakterystyczne szpary oddzielające poszczególne części. Wszystkie elementy są połączone bardzo dokładnie. Żaden nie trzeszczy, a w działaniu dodatkowych przycisków nie zauważyliśmy luzów, które mogłyby oznaczać ich niewłaściwe zamocowanie. 


Boki pokryto średniej grubości gumą przeciwpoślizgową. Wielu graczy krytykuje stosowanie tego typu materiału, nie zawsze bowiem poprawia kontrolę nad urządzeniem i jego stabilność w dłoni. W wielu przypadkach jest wręcz przeciwnie. Musimy jednak przyznać, że tworzywo użyte w myszy Razer Basilisk sprawdza się przynajmniej dopóty, dopóki dłonie pozostają suche, w przeciwnym razie boki stają się delikatnie śliskie. Nie mamy też większych zastrzeżeń co do jakości gumy. Wydaje się wytrzymała i powinna przetrwać próbę czasu, jednak niewykluczone, że po długich miesiącach użytkowania pojawią się niewielkie przetarcia, więc należy mieć to na uwadze.


Największą wadą gumowych boków w modelu Razer Basilisk jest to, że charakterystyczne żłobienia błyskawicznie zbierają zabrudzenia. Efekt z pewnością nie ucieszy osób szczególnie wrażliwych na punkcie czystości

Wewnętrzny bok wyprofilowano w dość charakterystyczny sposób. Udostępnia wystarczająco dużo miejsca na kciuk, dzięki czemu zapewnia dobrą kontrolę na urządzeniem. Bliższe spojrzenie pozwala z łatwością dostrzec również to, że jest dość głęboki. To właśnie dlatego unoszenie myszy podczas najbardziej dynamicznych akcji jest tak proste. Szczególnie zadowoleni będą gracze rywalizujący w niskich ustawieniach czułości (low sense). 

Podpórka po wewnętrznej stronie myszy to wyjątkowo wygodny i praktyczny element, jednak osoby przyzwyczajone do tego, że kciuk styka się z powierzchnią podkładki, mogą być nie do końca zadowolone

Warto zauważyć, że po wewnętrznej stronie umieszczono trzy przyciski dodatkowe. Dwa z nich są położone w górnej części boku, a ponieważ są dość cienkie, przypadkowe wciśnięcie jest wręcz niemożliwe. 

Najciekawszy wydaje się trzeci przycisk dodatkowy, zamontowany blisko przedniej krawędzi boku. W fabrycznej konfiguracji udostępnia funkcję tymczasowej zmiany ustawienia dpi w locie. Najważniejsze jednak jest to, że można go wymienić na inny, dołączony w zestawie, bądź też całkowicie z niego zrezygnować, a puste miejsce zasłonić specjalną zaślepką. 

Spód jest nieco inny niż w myszach, które do tej pory mieliśmy przyjemność oglądać, za sprawą dwóch elementów dodatkowych. Pierwszy to niewielka rolka, dzięki której można wyregulować opór głównego mechanizmu obrotowego. Drugi to dodatkowy przycisk przełączania zapisanych profili użytkownika. Oprócz tego na spodzie producent umieścił cztery bardzo dobrej jakości teflonowe ślizgacze, wolne od niepożądanego efektu przyklejenia. 

Przewód ma długość 2 m i został poprowadzony w dobrej jakości czarnym materiałowym oplocie. Jest średnio sztywny i nie zahaczał o kant biurka w trakcie użytkowania myszy. Zakończono go standardowym wtykiem USB 2.0.

Razer Basilisk – ergonomiczność

Razer Basilisk to mysz przeznaczona wyłącznie dla użytkowników praworęcznych. Wskazuje na to zarówno rozmieszczenie przycisków dodatkowych, jak i kształt oraz wyprofilowanie bryły. Model ten na tle wielu innych w ofercie Razera zdecydowanie wyróżnia się kształtem. Ponieważ bryła delikatnie przypomina Logitecha G502 Proteus Core/ Proteus Spectrum, najlepiej sprawdzi się w dłoni zwolenników chwytu palm i typowego ułożenia palców 1+2+2. Zapewnią one nie tylko wygodę użytkowania, ale również dużą kontrolę nad urządzeniem. Całkiem dobrze sprawdza się także claw grip, jednak żeby można było mówić o idealnym ułożeniu dłoni, grzbiet musiałby być wyższy o mniej więcej 3 mm.

Co ciekawe, użycie chwytu fingertip też wydaje się możliwe, jednak należy podkreślić, że nie pozwala on na szybkie i intuicyjne korzystanie z przycisków dodatkowych, umieszczonych po wewnętrznej stronie. 

Ze względu na kształt i wymiary obudowy nie przeszkadzała nam również waga urządzenia, mamy jednak świadomość, że 107 g (bez przewodu) dla części użytkowników może być problemem. Tę masę odczują szczególnie ci, którzy na co dzień korzystają ze znacznie lżejszych myszy.

 Wygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu palmWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu clawWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu fingertip
Razer Basilisk Wzorowa w przypadku dłoni o długości do 11,4 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Dobra w przypadku dłoni o długości od 12,9 cm do 13,9 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Dostateczna w przypadku dłoni o długości nie mniejszej od 12,9 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze)

 

 Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+2Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+3+1Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+1+1
Razer Basilisk Wzorowa. W przypadku tego modelu typowe ułożenie 1+2+2 w sprawdza się najlepiej
Wzorowa. Użytkowanie myszy w ułożeniu 1+3+1 jest możliwe i zupełnie bezproblemowe Ze względu na brak dodatkowej półki na palec serdeczny ułożenie 1+2+1+1 nie jest możliwe

 

Razer Basilisk – testy

Niemal wszystkie testowane przez nas myszy dla graczy ich producenci wyposażyli w dodatkowe oprogramowanie, jednak tylko niektórzy umieścili w nim narzędzie do kalibracji, pozwalające dostosować działanie czujnika do powierzchni. Przed przystąpieniem do testów urządzenia wyposażone w taką opcję zostały w ten sposób dostrojone. 

Jakość przycisków głównych

Żeby lepiej ocenić jakość przycisków głównych w myszy Razer Basilisk, przetestowaliśmy je w grze Battlefield 4. Test ten polegał na próbie wystrzelenia 10 pojedynczych pocisków w niewielkich odstępach czasu w trybie ognia ciągłego. Oto rezultaty:

 • ACW-R (880 pkt szybkostrzelności) – To jedna z najszybszych broni w grze, tylko minimalnie wolniejsza od AEK-971. Ten etap większość myszy przechodzi bez większych problemów. Razer Basilisk nie jest tu wyjątkiem. Wszystkich 10 prób zakończyło się wystrzeleniem pojedynczego pocisku.
 • AEK-971 (900 pkt szybkostrzelności) – Ze względu na większą szybkostrzelność AEK-971 jest bardziej wymagający dla przycisków głównych. Ten etap Razer Basilisk zaliczył na czwórkę. Siedem na 10 strzałów zakończyło się wystrzeleniem pojedynczego pocisku. 
 • CZ-3A1 oraz FAMAS (1000 pkt szybkostrzelności) – To dwie najszybsze bronie dostępne w grze. Podczas tej próby udało nam się wystrzelić 6 pojedynczych pocisków. To dobry wynik, jednak do najlepszych nieco brakuje. 
 Głośność przycisków (1-6)Miękkość przycisków (1-6)Siła nacisku wymagana do aktywacji (1-6)Dynamika powrotu do pozycji początkowej (1-6)Ogólna ocena przyjemności kliknięcia (1-6)
Przyciski główne 3 3 3 4 4,5
Przyciski dodatkowe 3,5 3 3 4 4
Przyciski do zmiany poziomu dpi 4 3 3 4 4
Przycisk mechanizmu obrotowego 3 4 4 3,5 4

Powyższa tabela przedstawia skrótowe oceny poszczególnych cech przycisków myszy w skali 1 do 6, gdzie:

 • głośność przycisków: 1 – bardzo głośne, 6 – bardzo ciche;
 • miękkość przycisków: 1 – bardzo miękkie, 6 – bardzo twarde;
 • siła nacisku wymagana do aktywacji: 1 – bardzo mała, 6 – bardzo duża;
 • dynamika powrotu do pozycji początkowej: 1 – bardzo niska, 6 – bardzo wysoka;
 • ogólna ocena przyjemności kliknięcia: 1 – mało przyjemne, 6 – bardzo przyjemne.

Prędkość maksymalna

Taktowanie USB

 

Predykcja

 

Interpolacja

Szumy (jitter)

LOD (lift-off distance)

Parametr LOD decyduje o wysokości, na jaką trzeba unieść urządzenie, żeby wskaźnik przestał reagować. Niektóre myszy zapewniają pełną regulację LOD za pomocą oprogramowania producenta. W modelu Razer Basilisk LOD można ustawić ręcznie, z użyciem narzędzia Razer Synapse.
Wartość w Razer Synapse 3.0PowierzchniaLOD
1 HyperX Fury S XL 0,6 mm
1 kartka białego papieru 0,6 mm
1 drewno 1,8 mm
1 plastik 1,8 mm

10

HyperX Fury S XL

2,4 mm

10 kartka białego papieru 0,6 mm
10 drewno 3,6 mm
10 plastik 3,6 mm

Akceleracja

Podczas wykonywania testu na akcelerację trzeba zadbać o dużą powierzchnię roboczą. My dodatkowo wykorzystaliśmy specjalnie zbudowany tor, stabilizujący urządzenie zarówno w pionie, jak i poziomie.

Akcelerację zmierzyliśmy w grze Counter-Strike: Global Offensive w swojej standardowej procedurze testowej:

 • Oznaczamy jeden punkt, na którym koncentrujemy celownik (np. ślad po strzale).
 • Wykonujemy jeden dokładny ruch pozwalający obrócić się o 360 stopni.
 • Szybkim ruchem wracamy do pozycji początkowej.
 • Jeżeli celownik wraca do punktu wyjściowego (ślad po strzale), można mówić o braku akceleracji pozytywnej.
 • Zjawisko akceleracji negatywnej to wszelkie wariacje wskaźnika na ekranie. Akceleracja negatywna najczęściej objawia się spowolnieniami wskaźnika.

Jak zawsze test wykonaliśmy kilkukrotnie w różnych kombinacjach, takich jak wolne przesunięcie i szybki powrót, szybkie przesunięcie i wolny powrót oraz szybkie przesunięcie z równie szybkim powrotem.

Optyczny sensor 5G (PMW 3389DM-T3QU) poradził sobie naprawdę świetnie. Zarówno podczas testów, jak i typowej rozgrywki nie wykazywał choćby najmniejszych przejawów akceleracji pozytywnej bądź negatywnej. Dzięki temu mamy pewność, że model Razer Basilisk nie zawiedzie nawet w trakcie najbardziej dynamicznych rozgrywek. 

Razer Basilisk – przydatne funkcje dodatkowe

Większość producentów myszy dla graczy przyzwyczaiła nas do tego, że niemal każda zapewnia szereg funkcji pozwalających dostosować ją do własnych upodobań. W wielu przypadkach możliwe są jedynie zmiany programowe. Niekiedy jednak można wymienić takie elementy jak przyciski dodatkowe, a nawet uchwyty, na inaczej wyprofilowane. Większa część funkcji dostępnych w modelu Razer Basilisk to rozwiązania programowe, jednak producent umożliwił wymianę jednego z przycisków dodatkowych. To niewiele, ale nie wątpimy, że pomysł może przypaść do gustu niektórym graczom.

Pochwalić musimy również unikatowy system regulacji oporu głównego mechanizmu obrotowego. Dzięki minirolce na spodzie każdy dostosuje opór do określonych zadań. Być może rozwiązanie to nie jest tak proste i szybkie w użyciu jak tryb bezwładnościowy w urządzeniach Logitecha, jednak sprawdza się naprawdę dobrze.

Godny uwagi jest też dodatkowy przycisk do zmiany profilu myszy, który znajduje się na spodzie. Jest on ściśle powiązany z możliwością zapisania do czterech profili w pamięci urządzenia. Dzięki temu Razer Basilisk może przechowywać podstawowe ustawienia nawet wtedy, kiedy użytkownik nie ma dostępu do narzędzia Razer Synapse 3.0.

Pozostałe funkcje są bezpośrednio związane z oprogramowaniem producenta. W najnowszej wersji narzędzia Razer Synapse, oznaczonej numerem 3.0, nastąpiło wiele zmian w porównaniu z wcześniejszą, 2.0.

Znane i lubiane funkcje, takie jak: nagrywanie skomplikowanych sekwencji makro (wraz z możliwością rejestrowania przesunięć wskaźnika), dostosowanie działania przycisków, tworzenie unikatowych profili pod kątem wybranych gier, pozostały na swoim miejscu. Większość zmian dotyczy wyglądu poszczególnych kart.

Nie mogło zabraknąć rozbudowanych opcji modyfikacji podświetlenia modelu Razer Basilisk. Dzięki dodatkowemu modułowi Philips HUE w oprogramowaniu producenta efekty Chroma można zintegrować z jednym z najpopularniejszych systemów oświetleniowych marki Philips

Pewną nowością jest natomiast funkcja o nazwie Hypershift. Umożliwia ona zapisanie alternatywnego działania wybranych przycisków i pozwala z niego korzystać po przytrzymaniu uruchamiającego ją przycisku. Podobne rozwiązanie stosują m.in. Logitech (Przesunięcie G) i Roccat (Easy-Shift[+]). To jedna z najbardziej użytecznych funkcji w myszach dla graczy, podwaja bowiem liczbę działań przypisaną do przycisków urządzenia. Zapewnia w ten sposób większe możliwości nie tylko w grach, ale również podczas pracy i typowego korzystania z komputera. 

Funkcja Hypershift to przydatne narzędzie, jednak należy pamiętać, że niektóre z przypisanych działań wymagają zainstalowanego oprogramowania Razer Synapse 3.0

TestyWyniki testów
Możliwość używania na różnych podłożach Tak (oprócz szkła)
Próbkowanie – częstotliwość komunikacji USB 1000 Hz
Akceleracja pozytywna Nie występuje
Akceleracja negatywna (wsteczna) Nie występuje
Interpolacja Występuje w rozdzielczości wyższej od 12 000 dpi
Predykcja Nie występuje
Jitter Dopiero w rozdzielczości 16 000 dpi pojawiają się minimalne drgania wskaźnika 
Lift-off distance Zależny od rodzaju powierzchni i ustawień programowych myszy. Najmniejszy – 0,6 mm, największy – 3,6 mm
Precyzja wskaźnika (Enotus Mouse Benchmark) 98,7%
Jakość wykonania 6/6 – wzorowa. Wyjąwszy problem z przyciskami głównymi wszystkie elementy wykonano z największą dbałością o szczegóły. Przekłada się to bezpośrednio na jakość użytkowania
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra: plastik, teflon, guma przeciwpoślizgowa, metal 
Jakość przycisków głównych  4/6 – dobra. Przyciski główne w modelu Razer Basilisk być może nie należą do czołówki pod względem jakości i dynamiki, ale wynik, jaki udało im się osiągnąć w naszym teście, jest w pełni zadowalający 
Możliwość użytkowania przez graczy leworęcznych Nie
Wygoda obsługi podczas gry 6/6 – wzorowa. Mysz zapewni wygodę przede wszystkim użytkownikom chwytu palm. Dobrze sprawdzi się również typowy „szpon”. Nieco gorzej – typowy fingertip grip. Mimo wszystko dostęp do przycisków bocznych jest intuicyjny, a całość wyjątkowo dobrze spoczywa w dłoni. Nawet podczas najszybszych przesunięć kontrola jest na najwyższym poziomie
Wygoda obsługi podczas pracy 6/6 – wzorowa. Ze względu na wiele funkcji programowych podstawowa obsługa komputera, jak i praca w zaawansowanych narzędziach są szybkie i intuicyjne. Szczególnie duży wpływ ma na to funkcja Hypershift, pozwalająca podwoić przypisaną do przycisków liczbę działań. Nie można zapomnieć również o takich elementach, jak regulowana rolka oraz możliwość zapisania do czterech profili w pamięci urządzenia
Razer Basilisk
Zalety
 • wzorowa jakość wykonania
 • wzorowa jakość przewodu
 • wzorowe osiągi sensora
 • funkcje programowe
Wady
 • Przyciski główne mogłyby być lepsze
 • Dla wielu graczy możliwość wymiany dodatkowego przycisku będzie zbędnym, mało funkcjonalnym dodatkiem
Do testów dostarczył:Razer
Cena w dniu publikacji (z VAT):229 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 209 zł:
ProLine.pl
209 zł
OleOle!
217 zł
Komputronik
219 zł
ELECTRO.pl
226 zł
Mediaexpert.pl
229 zł
Amazon.de
46 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
14