artykuły

Wielki test myszy dla graczy [Aktualizacja]

Co na biurku piszczy

61 22 lipca 2018, 12:21 Damian Lejnert
HyperX Pulsefire Surge RGB
Cena od 194.30 zł do 292.08 zł

HyperX Pulsefire Surge RGB to druga mysz w ofercie amerykańskiej marki. Jest nieco mniejsza od udanej Pulsefire FPS i zauważalnie droższa. Może się jednak okazać znacznie lepsza dla tych graczy, którzy szczególnie cenią sobie funkcjonalność, gdyż producent wyposażył ją w dodatkowe oprogramowanie.

Dane techniczne według producentaHyperX Pulsefire Surge RGB
Rodzaj sensora optyczny Pixart PMW3389
Rozdzielczość 16 000 dpi
Możliwość zmiany ustawienia dpi w locie Tak
Prędkość maksymalna 11,43 m/s (450 cali/s)
Przyśpieszenie 50 g
Interfejs USB 2.0
Wymiary 120 mm × 40 mm × 63 mm
Masa 130 g (100 g bez przewodu)
Długość kabla 1,8 m (poprowadzony w oplocie)
Dodatkowe oprogramowanie HyperX NGenuity

 

HyperX Pulsefire Surge RGB – jakość wykonania 

Większość testowanych przez nas modeli szczególnie pozytywnie zaskoczyła nas właśnie jakością wykonania. To jedna z najważniejszych cech myszy i niezmiernie cieszy nas to, że dla producentów sprzętu również jest to istotne. Pulsefire Surge RGB nie jest pod tym względem wyjątkiem. To prosta, nieprzekombinowana konstrukcja i widać to już od pierwszych sekund. Jest w całości zbudowana z różnych rodzajów plastiku. Wierzch wykonano z gładkiego, bardzo miłego w dotyku tworzywa, które w tylnej części przyozdobiono niewielkim podświetlanym logo marki.

Przyciski Pulsefire Surge RGB są bezpośrednim przedłużeniem grzbietu. Oprócz tego na wierzchu znajduje się średniej wielkości przycisk do zmiany ustawienia dpi, który od razu zwrócił naszą uwagę. Jest dość nietypowy, gdyż w zasadzie zrównano go z powierzchnią obudowy. Dzięki temu do minimum ograniczono ryzyko jego przypadkowej aktywacji. Jest to także doskonała informacja dla zwolenników chwytu 1+3+1, ponieważ nie będzie on powodował dyskomfortu. 

Nietrudno też dostrzec plastikową wstawkę między wierzchem a bokami. Podobnie jak w wielu innych myszach dla graczy pomaga jedynie w równomiernym rozproszeniu oświetlenia i nie wpływa negatywnie na wygodę użytkowania. 

Boki to bez dwóch zdań najmocniejszy punkt tego modelu. Wykonano je z plastiku, ale jego powierzchnia zauważalnie różni się od faktury pokrywającej wierzchnią część obudowy. Jest matowy i bardzo chropowaty, dzięki czemu zapewnia doskonałą kontrolę. Jesteśmy wielkimi zwolennikami tego tworzywa, w praktyce bowiem sprawdza się znacznie lepiej niż wiele rodzajów mat przeciwpoślizgowych, tak chętnie wykorzystywanych przez czołowych producentów. Do jego największych zalet należą: odporność na przecieranie, bardzo dobre właściwości przeciwpoślizgowe oraz łatwość usunięcia brudu, który nie gromadzi się między żłobieniami, jak to często bywa w przypadku gumowych powłok.

Wewnętrzna część urządzenia mieści dwa przyciski dodatkowe. Podobnie jak przycisk do zmiany ustawienia dpi tylko minimalnie wystają ponad powierzchnię boku. Nie zdarzało nam się przypadkowo ich aktywować, co jest również zasługą tego, że poprawnie ułożony kciuk z żadnym się nie styka. 

Spód wygląda nadzwyczaj standardowo. Nie ma tu dodatkowych suwaków ani przycisków umożliwiających zmianę profilu. W oczy rzucają się jedynie dwa duże ślizgacze na przodzie oraz w tylnej części myszy. Dość nietypowe jest też umieszczone centralnie oko sensora, znacznie mniejsze niż w zdecydowanej większości myszy, które do tej pory testowaliśmy.

Najnowszy produkt marki HyperX musimy pochwalić także za jakość przewodu. To jeden z lepszych przewodów w myszach dla graczy. W trakcie użytkowania był właściwie niewyczuwalny. Mierzy 1,8 m i został poprowadzony w bardzo dobrej jakości czarnym oplocie. W jego przypadku mouse bungee nie będzie potrzebne, jest bowiem wyjątkowo miękki i giętki, dzięki czemu nie zahaczał o kant biurka ani podkładkę. 

HyperX Pulsefire Surge RGB – ergonomiczność

HyperX Pulsefire Surge RGB to mysz przeznaczona dla posiadaczy średnich i małych dłoni. Klasyczna budowa sprawia, że jest bardzo uniwersalna. Można ją wygodnie chwytać na wszystkie tradycyjne sposoby. Jej konstrukcja może się okazać problematyczna jedynie dla posiadaczy dużych dłoni, którzy chcieliby ją trzymać typowym chwytem palm. Doskonale wpasowuje się w śródręcze i stabilnie spoczywa w ręce nawet podczas najbardziej dynamicznych przesunięć. Nieprzekombinowany wygląd i sprawdzona bryła to bez wątpienia strzał w dziesiątkę. Z urządzenia mogą korzystać również osoby leworęczne. Należy jednak podkreślić, że HyperX Pulsefire Surge RGB nie jest w pełni symetryczna, gdyż dodatkowe przyciski umieszczono tylko na jednym boku. I to właśnie na ten element osoby leworęczne powinny zwrócić szczególną uwagę.

 

Taka konstrukcja sprzyja ułożeniu palców 1+2+2. Zaskakująco dobrze sprawdza się także 1+3+1. Jest to zasługa wyraźnego spłaszczenia przycisku do zmiany ustawienia dpi. 

Nie możemy się też przyczepić do wagi urządzenia, która wynosi 100 g (bez przewodu). Jest przy tym całkiem dobrze rozłożona, ale czuć, że tylna część jest minimalnie cięższa. To jednak nie przeszkadza w użytkowaniu. Mimo wszystko mamy świadomość, że niektórym Pulsefire X może się wydawać nieco za ciężka i że byliby zachwyceni, gdyby ważyła 90 g.

 Wygoda użytkowania myszy trzymanej chwytem palmWygoda użytkowania myszy trzymanej chwytem clawWygoda użytkowania myszy trzymanej chwytem fingertip
HyperX Pulsefire Surge RGB  Bardzo dobra w przypadku dłoni o długości nieprzekraczającej 11 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze); dostateczna, jeśli długość ta przekracza 12 cm Wzorowa w przypadku dłoni o wymiarach od 12,5 cm do 13,5 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Bardzo dobra w przypadku dłoni o długości nie mniejszej niż 12,5 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze)

 

 Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+2Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+3+1Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+1+1 
HyperX Pulsefire Surge RGB Wzorowa. Typowe ułożenie 1+2+2 sprawdza się w tym przypadku najlepiej Bardzo dobra. Korzystanie z tego ułożenia palców jest bardzo wygodne, a wszystko to dzięki wyjątkowo płaskiemu przełącznikowi do zmiany dpi Ze względu na brak dodatkowej półki na palec serdeczny ułożenie 1+2+1+1 nie jest możliwe

 

HyperX Pulsefire Surge RGB – testy

Jakość przycisków głównych

Żeby lepiej ocenić jakość przycisków głównych w myszy HyperX Pulsefire Surge RGB, przetestowaliśmy je w grze Battlefield 4. Test ten polegał na próbie wystrzelenia 10 pojedynczych pocisków w niewielkich odstępach czasu w trybie ognia ciągłego. Oto rezultaty:

 • ACW-R (880 pkt szybkostrzelności) – Podobnie jak wiele innych konstrukcji Pulsefire Surge RGB poradziła sobie na pierwszym etapie naszego testu wzorowo, pozwoliła bowiem na wystrzelenie 10 pojedynczych pocisków. 
 • AEK-971 (900 pkt szybkostrzelności) – Również po tym etapie testu przyciski główne w testowanej myszy nie mają się czego wstydzić. Wynik, 7 pojedynczych wystrzałów, w pełni nas zadowolił.  
 • CZ-3A1 oraz FAMAS (1000 pkt szybkostrzelności) – Nawet po zmianie broni na najszybsze mysz HyperX-a poradziła sobie naprawdę dobrze. Co prawda notowaliśmy już wyniki lepsze od 6 pojedynczych wystrzałów, jednak przyciski główne w Pulsefire Surge RGB bez wątpienia nie należą do najmniej dynamicznych. 
 Głośność przycisków (1-6)Miękkość przycisków (1-6)Siła nacisku wymagana do aktywacji (1-6)Dynamika powrotu do pozycji początkowej (1-6)Ogólna ocena przyjemności kliknięcia (1-6)
Przyciski główne 3 2,5 3 4 5
Przyciski dodatkowe 2 3 3 4 4,5
Przycisk do zmiany poziomu dpi 3 3 3,5 3 4
Przycisk mechanizmu obrotowego 3 4 4 4 4

Powyższa tabela przedstawia skrótowe oceny poszczególnych cech przycisków myszy w skali 1 do 6, gdzie:

 • głośność przycisków: 1 – bardzo głośne, 6 – bardzo ciche;
 • miękkość przycisków: 1 – bardzo miękkie, 6 – bardzo twarde;
 • siła nacisku wymagana do aktywacji: 1 – bardzo mała, 6 – bardzo duża;
 • dynamika powrotu do pozycji początkowej: 1 – bardzo niska, 6 – bardzo wysoka;
 • ogólna ocena przyjemności kliknięcia: 1 – mało przyjemne, 6 – bardzo przyjemne.

Podczas testu przycisków głównych szczególną uwagę zwróciliśmy na odstęp między ich wierzchołkami. Rzucił się nam w oczy już w trakcie pierwszych oględzin, jednak mieliśmy nadzieję, że nie będzie miał większego wpływu na użytkowanie. Niestety, obawy się potwierdziły. Przerwa dzieląca wierzchołki obu przycisków jest najzwyczajniej za wąska. To sprawia, że ich jednoczesna aktywacja powoduje ich wzajemne ocieranie się i blokowanie, co ma wyraźny wpływ na wygodę użytkowania.


Cieszymy się jednak, że na tego rodzaju wady producent reaguje błyskawicznie. Sprzedaż wadliwych urządzeń została wstrzymana do czasu, aż zostaną opracowane nowe modele, w których odstęp między przyciskami głównymi będzie większy. 

źródło: www.hyperxgaming.com

Aktualizacja - 21.08.2018

Niewystarczający odstęp pomiędzy wierzchołkami przycisków głównych stwarzał niemałe problemy w trakcie użytkowania. Według najnowszych informacji, które otrzymaliśmy prosto od producenta, wada ta została całkowicie wyeliminowana. Oznacza to również, że model ten ponownie dostępny jest w sprzedaży.

Prędkość maksymalna

Taktowanie USB

Predykcja

Interpolacja

Szumy (jitter)

LOD (lift-off distance)

PowierzchniaLOD
HyperX Fury S XL

0,6 mm

Kartka białego papieru 1,8 mm
Drewno 1,8 mm
Plastik 1,8 mm

Akceleracja

Przed wykonaniem testu na akcelerację trzeba zadbać o dużą powierzchnię roboczą. My dodatkowo wykorzystaliśmy specjalnie zbudowany tor, stabilizujący urządzenie zarówno w pionie, jak i poziomie.

Akcelerację zmierzyliśmy w grze Counter-Strike: Global Offensive w swojej standardowej procedurze testowej:

 • Oznaczamy jeden punkt, na którym koncentrujemy celownik (np. ślad po strzale).
 • Wykonujemy jeden dokładny ruch pozwalający obrócić się o 360 stopni.
 • Szybkim ruchem wracamy do pozycji początkowej.
 • Jeżeli celownik wraca do punktu wyjściowego (ślad po strzale), można mówić o braku akceleracji pozytywnej.
 • Zjawisko akceleracji negatywnej to wszelkie wariacje wskaźnika na ekranie. Akceleracja negatywna najczęściej objawia się spowolnieniami wskaźnika.

W modelu HyperX Pulsefire FPS, przedstawionym na poprzedniej stronie, zastosowano czujnik sprawdzony, lecz nie najnowszy, Pixart PMW3310. Sercem Pulsefire Surge RGB jest zaś czołowy sensor Pixart PMW3389. Gwarantuje on doskonałe osiągi. Podczas testów syntetycznych nie doszukaliśmy się nawet najmniejszych przejawów akceleracji. Bez dwóch zdań spełni on oczekiwania najbardziej wymagających graczy.

HyperX Pulsefire Surge RGB – przydatne funkcje dodatkowe

W porównaniu z poprzednikiem wiele zmieniło się również pod względem funkcjonalności. HyperX Pulsefire Surge RGB to pierwsza mysz, która działa pod kontrolą oprogramowania o nazwie HyperX NGenuity. Jest ono proste i przejrzyste, dzięki czemu nawet najmniej zaawansowani użytkownicy odnajdą się w nim błyskawicznie. 

Pomimo dość prostego wyglądu tego narzędzia nie brakuje w nim większości funkcji, które można znaleźć w najbardziej rozbudowanych centrach sterowania myszy. NGenuity pozwala tworzyć i przypisywać profile do wybranych programów, zmieniać funkcje przycisków myszy oraz nagrywać skomplikowane sekwencje makro. Nie mogło też zabraknąć zakładki zawierającej ustawienia związane z podświetleniem. 

Jedyny niedosyt pozostawia zakładka o nazwie Wydajność, w której nie ma zaawansowanych opcji dotyczących działania myszy, takich jak częstotliwość raportowania USB i LOD.  

 

TestyWyniki testów
Możliwość używania na różnych podłożach Tak (oprócz szkła) 
Próbkowanie – częstotliwość komunikacji USB 1000 Hz
Akceleracja pozytywna Nie występuje 
Akceleracja negatywna (wsteczna) Nie występuje 
Interpolacja Występuje w rozdzielczości wyższej od 12 000 dpi
Predykcja Nie występuje
Jitter Dopiero w rozdzielczości 16 000 dpi pojawiają się minimalne drgania wskaźnika 
Lift-off distance Zależny od rodzaju powierzchni. Najmniejszy – 0,6 mm, największy – 2,8 mm
Precyzja wskaźnika (Enotus Mouse Benchmark) 99%
Jakość wykonania 6/6 – wzorowa. Pomijając problem z przyciskami głównymi, wszystkie elementy urządzenia wykonano z największą dbałością o szczegóły. Przekłada się to bezpośrednio na jakość użytkowania
Jakość użytych materiałów  5/6 – bardzo dobra: wyjątkowo przyjemny w dotyku plastik na powierzchni myszy, matowy i chropowaty plastik na bokach urządzenia, teflon
Jakość przycisków głównych  4/6 – dobra. Przyciski główne w HyperX Pulsefire Surge RGB może i nie należą do czołówki pod względem jakości i dynamiki, ale wynik, jaki udało im się osiągnąć w naszym teście, jest w pełni zadowalający 
Możliwość użytkowania przez graczy leworęcznych Tak, choć wiąże się to z ograniczoną funkcjonalnością, gdyż przyciski dodatkowe znajdują się tylko po wewnętrznej stronie urządzenia 
Wygoda obsługi podczas gry 5/6 – bardzo dobra. HyperX Pulsefire Surge RGB to mysz przeznaczona dla posiadaczy średnich i małych dłoni. Jej klasyczna budowa sprawia, że jest bardzo uniwersalna. Można ją wygodnie chwytać na wszystkie tradycyjne sposoby. Jej konstrukcja może się okazać problematyczna jedynie dla posiadaczy dużych dłoni, którzy chcieliby ją trzymać typowym chwytem palm. Doskonale wpasowuje się w śródręcze i stabilnie spoczywa w ręce nawet podczas najbardziej dynamicznych przesunięć. Nieprzekombinowany wygląd i sprawdzona bryła to bez wątpienia strzał w dziesiątkę. Z urządzenia mogą korzystać również osoby leworęczne. Należy jednak podkreślić, że HyperX Pulsefire Surge RGB nie jest w pełni symetryczna, gdyż dodatkowe przyciski umieszczono tylko na jednym boku.
Wygoda obsługi podczas pracy 5/6 – bardzo dobra. HyperX Pulsefire Surge RGB to pierwsza mysz, która działa pod kontrolą oprogramowania o nazwie HyperX NGenuity. Bez wątpienia zwiększa ono funkcjonalność sprzętu, pozwala bowiem tworzyć i przypisywać profile do wybranych programów, zmieniać funkcje przycisków oraz nagrywać skomplikowane sekwencje makro, co wielu użytkowników wykorzysta nie tylko w pracy, ale też w codziennym użytkowaniu
HyperX Pulsefire Surge RGB
Zalety
 • wzorowa jakość wykonania
 • jakość zastosowanych materiałów
 • bardzo dobrej jakości przewód
 • wzorowe osiągi sensora
 • funkcje programowe
Wady
 • Przyciski główne mogłyby być lepsze
 • Dla niektórych może się okazać zbyt ciężka
Do testów dostarczył:HyperX
Cena w dniu publikacji (z VAT):299 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 194 zł:
ELECTRO.pl
194 zł
Avans.pl
194 zł
OleOle!
194 zł
Redcoon.pl
219 zł
Komputronik
239 zł
Amazon.de
56 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
12