Myszki, klawiatury
Artykuł
Damian Lejnert, Niedziela, 22 lipca 2018, 12:21
HyperX Pulsefire FPS
Cena od 109.78 zł do 311.99 zł

HyperX Pulsefire FPS to niedawno wprowadzona pierwsza mysz dla graczy tej marki. Ze względu na prostą budowę i przyzwoity sensor jest kierowana przede wszystkim do miłośników dynamicznych gier FPS. Niemałą zaletą może być cena, która na tle wielu innych modeli dla graczy wydaje się wyjątkowo konkurencyjna. 

Dane techniczne według producentaHyperX Pulsefire FPS
Rodzaj sensora optyczny Pixart PMW3310
Rozdzielczość 3200 dpi
Możliwość zmiany ustawienia dpi w locie Tak
Prędkość maksymalna 3,30 m/s (130 cali/s)
Przyśpieszenie 30 g
Interfejs USB 2.0
Wymiary 127 mm × 71 mm × 42 mm
Masa 120 g (95 g bez przewodu)
Długość kabla 1,8 m (poprowadzony w oplocie)
Dodatkowe oprogramowanie Brak

 

HyperX Pulsefire FPS – jakość wykonania

Mimo że HyperX Pulsefire FPS nie jest skomplikowanym urządzeniem, pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne.

Grzbiet wykonano z plastiku. Producent nie pokrył go choćby cienką warstwą gumy, ale nie wpływa to negatywnie na użytkowanie, bo sam w sobie ma on dobre właściwości przeciwpoślizgowe. Mimo wszystko ta powierzchnia wyjątkowo szybko się brudzi. Szczególnie dobrze widoczne będą tłuste plamy, które jednak da się szybko i sprawnie usunąć. 

HyperX Pulsefire FPS nie ustrzegła się gumowych mat po obu stronach. Zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny bok zostały pokryte gumą o charakterystycznym wzorze. W praktyce sprawdza się ona naprawdę dobrze. Jest jednak bardzo cienka, a jej dłuższe użytkowanie może spowodować typowe dla tego tworzywa przetarcia. 

Wewnętrzna część urządzenia mieści ponadto dwa przyciski dodatkowe, wykonane z błyszczącego plastiku. Są umieszczone w górnej części boku, dzięki czemu prawdopodobieństwo ich przypadkowej aktywacji ograniczono do zera. 

Spód nie wyróżnia się niczym szczególnym. Mieści dwa duże teflonowe ślizgacze, które podczas testów udowodniły, że są naprawdę dobrej jakości. Zapewniły doskonały poślizg na wszystkich wykorzystanych przez nas powierzchniach.

Pozytywne wrażenie wywarł na nas także przewód. Mierzy 1,8 m i został poprowadzony w czarno-czerwonym oplocie, zgodnym z kolorystyką marki. Nie mieliśmy żadnych problemów z rozprostowaniem go po wyjęciu z pudełka. Najważniejsze było jednak to, że w trakcie użytkowania myszy jest właściwie niewyczuwalny.

HyperX Pulsefire FPS – ergonomiczność

HyperX Pulsefire kształtem, przyciskami głównymi oraz wyprofilowaniem przypomina popularny model DeathAdder. Jest więc idealną propozycją dla osób praworęcznych, które używają chwytu palm. Bardzo dobrze sprawdza się ułożenie palców 1+2+2, które zapewnia w miarę stabilny chwyt. Nie najgorsze jest również ułożenie 1+3+1, ze względu na dodatkowy przycisk do zmiany poziomów dpi, którego powierzchnia jest zupełnie płaska.

Także użytkownicy chwytu claw będą zadowoleni. Nieco ostrożniejsze muszą być osoby chwytające mysz samymi palcami. Owszem, taki chwyt też może być komfortowy, jednak zależy to od długości palców.

Boki są ustawione pod delikatnym skosem, co w połączeniu z płytkim wyprofilowaniem sprawia, że mysz podczas unoszenia potrafi się zręcznie wyślizgnąć lub mocno obsunąć. W zasadzie jest tylko jedno rozwiązanie: trzeba ją wtedy wyjątkowo mocno ściskać.

W tej sytuacji pomaga niezbyt duża waga urządzenia, 94 g. Gdyby Pulsefire FPS była o 10 g cięższa, opisany problem mógłby przekreślić jej karierę w kategorii myszy dla graczy FPS.  

 Wygoda użytkowania myszy trzymanej chwytem palmWygoda użytkowania myszy trzymanej chwytem clawWygoda użytkowania myszy trzymanej chwytem fingertip
HyperX Pulsefire FPS Bardzo dobra w przypadku dłoni o długości nieprzekraczającej 11,7 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Wzorowa w przypadku dłoni o wymiarach od 13,2 cm do 14,2 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Bardzo dobra w przypadku dłoni o długości nie mniejszej niż 13,2 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze)

 

 Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+2Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+3+1Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+1+1 
HyperX Pulsefire FPS Wzorowa. Typowe ułożenie 1+2+2 sprawdza się najlepiej w przypadku mieszanki chwytów palm fingertip, a także czystych odmian fingertip i claw. HyperX Pulsefire FPS nie jest pod tym względem wyjątkiem Dobra. Korzystanie z myszy w ułożeniu 1+3+1 jest całkiem wygodne. Nie przeszkadzają w tym ani dodatkowe przyciski do zmiany dpi w locie, ani wystająca rolka Ze względu na brak dodatkowej półki na palec serdeczny ułożenie 1+2+1+1 nie jest możliwe

 

HyperX Pulsefire FPS – testy

Jakość przycisków głównych

Żeby lepiej ocenić jakość przycisków głównych w myszy HyperX Pulsefire FPS, przetestowaliśmy je w grze Battlefield 4. Test ten polegał na próbie wystrzelenia 10 pojedynczych pocisków w niewielkich odstępach czasu w trybie ognia ciągłego. Oto rezultaty:

 • ACW-R (880 pkt szybkostrzelności) – Nie jesteśmy zdziwieni, że na tym etapie HyperX Pulsefire FPS wypadła wzorowo. Pozwoliła na wystrzelenie 10 pojedynczych pocisków.
 • AEK-971 (900 pkt szybkostrzelności) – Również na tym etapie nie mieliśmy problemów ze strzelaniem pojedynczymi pociskami. Sukcesem zakończyło się aż 8 prób. To jeden z najlepszych wyników w naszych dotychczasowych testach.
 • CZ-3A1 oraz FAMAS (1000 pkt szybkostrzelności) – Nasz test udowodnił, że przyciski główne w myszy HyperX-a są najwyższej klasy. Na ostatnim etapie pozwoliły wystrzelić 8 pojedynczych pocisków. To wynik, który zadowoli nawet najbardziej wymagających graczy. 
 Głośność przycisków (1-6)Miękkość przycisków (1-6)Siła nacisku wymagana do aktywacji (1-6)Dynamika powrotu do pozycji początkowej (1-6)Ogólna ocena przyjemności kliknięcia (1-6)
Przyciski główne 2 1,5 2,5 5 5
Przyciski dodatkowe 2 3 3 4 4
Przycisk do zmiany poziomu dpi 2,5 3 3 4 4
Przycisk mechanizmu obrotowego 3 4,5 4 3,5 3,5

Powyższa tabela przedstawia skrótowe oceny poszczególnych cech przycisków myszy w skali 1 do 6, gdzie:

 • głośność przycisków: 1 – bardzo głośne, 6 – bardzo ciche;
 • miękkość przycisków: 1 – bardzo miękkie, 6 – bardzo twarde;
 • siła nacisku wymagana do aktywacji: 1 – bardzo mała, 6 – bardzo duża;
 • dynamika powrotu do pozycji początkowej: 1 – bardzo niska, 6 – bardzo wysoka;
 • ogólna ocena przyjemności kliknięcia: 1 – mało przyjemne, 6 – bardzo przyjemne.

Prędkość maksymalna

Taktowanie USB 

Predykcja

Interpolacja

Szumy (jitter)

LOD (lift-off distance)   

PowierzchniaLOD
HyperX Fury S XL 1,8 mm
Kartka białego papieru 1,2 mm
Drewno 0,6 mm
Plastik 0,6 mm

Akceleracja

Przed testem na akcelerację trzeba zadbać o dużą powierzchnię roboczą. My dodatkowo wykorzystaliśmy specjalnie zbudowany tor, stabilizujący urządzenie zarówno w pionie, jak i poziomie.

Akcelerację zmierzyliśmy w grze Counter-Strike: Global Offensive w swojej standardowej procedurze testowej:

 • Oznaczamy jeden punkt, na którym koncentrujemy celownik (np. ślad po strzale).
 • Wykonujemy jeden dokładny ruch pozwalający obrócić się o 360 stopni.
 • Szybkim ruchem wracamy do pozycji początkowej.
 • Jeżeli celownik wraca do punktu wyjściowego (ślad po strzale), można mówić o braku akceleracji pozytywnej.
 • Zjawisko akceleracji negatywnej to wszelkie wariacje wskaźnika na ekranie. Akceleracja negatywna najczęściej objawia się spowolnieniami wskaźnika.

PMW3310, podobnie jak w większości innych modeli, w których go zastosowano, zapewnia doskonałe osiągi. Niewielka akceleracja, której można się doszukać w działaniu urządzeń z tym sensorem, jest bliska zeru i podczas normalnej rozgrywki nie sposób jej wyczuć. 

HyperX Pulsefire FPS – przydatne funkcje dodatkowe

Doskonale wiemy, że dla części graczy dodatkowe oprogramowanie to zbędny dodatek, który w wielu przypadkach jedynie sprawia problemy. Takim osobom HyperX Pulsefire FPS z pewnością przypadnie do gustu. Musimy jednak podkreślić, że ten brak negatywnie wpływa na funkcjonalność w codziennym użytkowaniu komputera. Takie narzędzia oferuje większość producentów myszy dla graczy, więc sporo osób przyzwyczaiło się do możliwości, które zapewniają. Część wykorzystuje te możliwości nie tylko podczas rozgrywki, ale również w codziennej pracy. Nawet najprostsze funkcje dodatkowe, takie jak: sterowanie multimediami, wywoływanie okien, uruchamianie wybranych programów, potrafią znacznie przyspieszyć rutynowe czynności, a HyperX Pulsefire nie ułatwia choćby tych najprostszych. 

TestyWyniki testów
Możliwość używania na różnych podłożach Tak (oprócz szkła)
Próbkowanie – częstotliwość komunikacji USB 1000 Hz
Akceleracja pozytywna Nie występuje
Akceleracja negatywna (wsteczna) Nie występuje
Interpolacja Nie występuje
Predykcja Nie występuje
Jitter W rozdzielczości 3200 dpi pojawiają się minimalne drgania wskaźnika
Lift-off distance Zależny od rodzaju powierzchni. Najmniejszy – 0,6 mm, największy – 1,8 mm
Precyzja wskaźnika (Enotus Mouse Benchmark) 99%
Jakość wykonania 5/6 – bardzo dobra. Wszystkie elementy urządzenia wykonano z dbałością o szczegóły. Gdzieniegdzie da się jednak zauważyć drobne niedociągnięcia, które mimo wszystko nie wpływają negatywnie na jakość użytkowania
Jakość użytych materiałów 4,5/6 – dobra: plastik, teflon, guma przeciwpoślizgowa
Jakość przycisków głównych  5/6 – bardzo dobra. Przyciski główne w myszy HyperX Pulsefire FPS zaliczają się do ścisłej czołówki pod względem jakości i dynamiki. Warto wspomnieć, że są to jedne z najgłośniejszych przycisków głównych w myszach dla graczy
Możliwość użytkowania przez graczy leworęcznych Nie
Wygoda obsługi podczas gry 4/6 – dobra. Mysz zapewni wygodę przede wszystkim użytkownikom chwytu palm. Dobrze sprawdzają się również połączenia palm z fingertip oraz typowy „szpon”. Boki mogłyby być mocniej wyprofilowane i bardziej prostopadłe, ale i tak mysz leży w dłoni całkiem stabilnie. Dostęp do przycisków bocznych jest intuicyjny
Wygoda obsługi podczas pracy 4/6 – dobra. Ze względu na brak dodatkowego oprogramowania urządzenie zapewnia tylko podstawowe funkcje. Rolka jednak pracuje płynnie, a wyprofilowanie obudowy nie powoduje zmęczenia dłoni
HyperX Pulsefire FPS
Zalety
 • dobra jakość wykonania
 • dobrej jakości przewód
 • bardzo dobre działanie sensora
 • akceptowalna cena
 • bardzo dobre przyciski główne...
Wady
 • ...które należą do najgłośniejszych w myszach dla graczy
 • ułożone pod skosem boki urządzenia
 • maty po bokach nie wyglądają na trwałe
 • brak oprogramowania dla wielu graczy może okazać się problemem
Do testów dostarczył:HyperX
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 199 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 109 zł:
Mediaexpert.pl
109 zł
ELECTRO.pl
115 zł
Avans.pl
115 zł
Redcoon.pl
159 zł
Komputronik
169 zł
MediaMarkt.pl
169 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane