artykuły

Wielki test myszy dla graczy [Aktualizacja]

Co na biurku piszczy

61 22 lipca 2018, 12:21 Damian Lejnert
Genesis Krypton 770
Cena od 156.00 zł do 219.00 zł

Genesis Krypton 770 to przedstawiciel nieco tańszych myszy dla graczy. Może się pochwalić nie tylko konkurencyjną ceną względem wielu innych modeli, ale również jednym z najlepszych sensorów optycznych. Warto podkreślić, że Krypton 770 to na razie jedyna w ofercie Genesis mysz, którą wyposażono w ten właśnie czujnik. Sprawdziliśmy, jak radzi sobie w praktyce.

Dane techniczne według producentaGenesis Krypton 770
Rodzaj sensora optyczny PixArt PMW3360
Rozdzielczość 12 000 dpi
Możliwość zmiany ustawienia dpi w locie Tak
Prędkość maksymalna 6,35 m/s (ok. 250 cali/s)
Przyśpieszenie 50 g
Interfejs USB 2.0
Wymiary 130 mm × 69 mm × 43 mm
Masa 138 g (105 g bez przewodu)
Długość przewodu 1,8 m (poprowadzony w oplocie)
Dodatkowe oprogramowanie Krypton 770, przeznaczone specjalnie do tego modelu

 

Genesis Krypton 770 – jakość wykonania

Nie da się ukryć, że jakość wykonania tańszych myszy dla graczy w ciągu ostatnich lat znacznie się poprawiła. Dobrym tego przykładem jest właśnie Genesis Krypton 770. To stosunkowo prosta konstrukcja, którą w całości zbudowano z plastiku. Powierzchnia obudowy jest lekko błyszcząca, a użyte tworzywo sprawia wrażenie całkiem wytrzymałego. Zastosowanie tego materiału ma jednak pewne wady. Jedną z nich odczuliśmy po zaledwie kilku minutach. Otóż wyjątkowo gładka powierzchnia w trakcie użytkowania okazuje się również bardzo śliska.
 
Tego typu faktura drażnić będzie też miłośników czystości, ponieważ wszelkie odciski palców oraz tłuste plamy są na niej wyjątkowo dobrze widoczne. Tych jednak łatwo się pozbyć: wystarczy przetrzeć mysz szmatką, aby wyglądała jak nowa.
 

Także pozostałe elementy zostały wykonane z plastiku, jednak w przyciskach do zmiany ustawienia dpi producent użył połyskującego tworzywa. Nie doszukaliśmy się żadnych uchybień, które świadczyłyby o złym spasowaniu poszczególnych części.

Także rolka nie różni się znacząco od tych, które montowane są w wielu innych modelach. Jest plastikowa, jednak producent pokrył ją cienkim paskiem przeciwpoślizgowej gumy.

W opisie boków urządzenia nie sposób pominąć takich elementów, jak dodatkowe wstawki między wierzchem a bokami i spodem. Są wyjątkowo cienkie, a ich jedynym zadaniem jest równomierne rozpraszanie podświetlenia.

Cieszy nas, że boki są charakterystycznie ścięte do wewnątrz. To dobre posunięcie, które przede wszystkim poprawia stabilność i ułatwia unoszenie myszy podczas rozgrywki. Warto też zwrócić uwagę na materiał, którym je pokryto. To nic innego jak przeciwpoślizgowa guma, która podobnie jak w wielu innych modelach sprawdza się dobrze do czasu, aż dłonie zaczynają się robić mokre. Kiedy tak się dzieje, guma traci swoje właściwości: jej powierzchnia staje się nieco zbyt śliska, co ma odbicie w praktyce.
 
Nie można też pominąć dwóch dodatkowych przycisków po wewnętrznej stronie. Są średniej wielkości. Wykonano je z tego samego połyskującego plastiku co przyciski do zmiany ustawienia dpi. Dla nas jednak najważniejsze jest to, że są naprawdę dobrze rozmieszczone. Są szybkie i intuicyjne w użyciu, a przestrzeni na kciuk w tym miejscu nie brakuje. Boczne przyciski nie wystają zanadto z obudowy, ale naszym zdaniem mogłyby być zdecydowanie lepiej zamontowane, gdyż delikatnie kołyszą się na boki.

Niczym nie zaskakuje spód urządzenia. Jest nadzwyczaj prosty: są tu jedynie trzy teflonowe ślizgacze oraz centralnie umieszczone oko sensora.

Ostatni istotny element to przewód. Ma 1,8 m długości i został zakończony pozłacanym wtykiem USB 2.0. Genesis, podobnie jak wielu innych producentów, poprowadził go w zabezpieczającym oplocie. W trakcie testów nie natrafiliśmy na oznaki, które mogłyby zdradzać jego niską wytrzymałość. Wygląda na wyjątkowo solidny i pod tym względem nie mamy do niego żadnych zastrzeżeń. Jest też całkiem giętki, co z pewnością pomoże rozprostować go po wyjęciu z pudełka. W trakcie użytkowania nie sprawiał żadnych problemów. Jest lekki, nie wadził o kant biurka i nie ograniczał naszych ruchów, co jest przecież najważniejsze.

Genesis Krypton 770 – ergonomiczność

Na pierwszy rzut oka Genesis Krypton 770 może się wydawać urządzeniem symetrycznym (pomijając umieszczenie przycisków dodatkowych tylko po jednej stronie), ale dokładniejsze oględziny ukazują wyprofilowanie pod kątem graczy praworęcznych. Kształt ten jest nam dobrze znany: część grzbietu została charakterystycznie ścięta ku zewnętrznej stronie, co umożliwia wygodne ułożenie dłoni oraz gwarantuje pewny i poprawny chwyt podczas najszybszych przesunięć.

Biorąc pod uwagę kształt myszy, nie mamy wątpliwości, że idealnie sprawdzi się w rękach użytkowników chwytu palm. Chwyt ten zapewni bardzo dużą stabilność w trakcie najbardziej dynamicznych rozgrywek. Genesis Krypton 770 można też prowadzić palcami (fingertip grip). Ruch wyprowadzany jest wtedy z nadgarstka, co sprawia, że może być bardzo precyzyjny i w pełni kontrolowany.

Równie skuteczne będą wszelkie mieszanki tych dwóch chwytów. Mogą one zapewnić dobry kompromis między precyzją a stabilnością.

Zauważalnie gorzej sprawdza się typowy szpon. Wprawdzie użytkowanie myszy w ten sposób jest możliwe, ale nie będzie tak wygodne jak w przypadku pozostałych chwytów, gdyż charakterystyczny garb nie jest wystarczająco uwypuklony.

Tradycyjnie już ułożeniem palców, które najlepiej współgra z tego typu bryłą, jest 1+2+2. Urządzenie można również chwytać w ułożeniu 1+3+1, ale dla nas nie było ono zbyt komfortowe. Było tak nawet nie tyle przez rolkę czy charakterystycznie ścięte przyciski do zmiany ustawienia dpi, ile za sprawą dość wąskiej środkowej części grzbietu.

Nie mamy natomiast uwag co do wagi myszy. Nam odpowiada. Masa podawana przez producenta to 95 g (bez przewodu), nasze pomiary wykazały jednak, że sama mysz waży o 10 g więcej, czyli około 105 g, a z przewodem – już 138 g.

Jednak ważniejsze od samej masy jest wyważenie. Jest naprawdę dobre, choć nie idealne. W praktyce wyraźnie czuć, że tył i środek są nieco bardziej dociążone, przód zaś wydaje się nieco za lekki. Nie są to jednak różnice, które mogą zauważalnie wpłynąć na użytkowanie. 

 Wygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu palmWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu clawWygoda użytkowania myszy za pomocą chwytu fingertip
Genesis Krypton 770 Wzorowa w przypadku dłoni o długości do 12 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Dobra w przypadku dłoni o długości od 12,5 cm do 13,5 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze) Wzorowa w przypadku dłoni o długości nie mniejszej od 12,5 cm (od czubka palca środkowego do linii kciuka przecinającej śródręcze)

 

 Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+2Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+3+1Wygoda użytkowania myszy w układzie 1+2+1+1
Genesis Krypton 770 Wzorowa. Najpopularniejsze ułożenie 1+2+2 sprawdza się najlepiej w przypadku mieszanki chwytów palm i fingertip, a także modelowych chwytów palm, fingertip i claw
Dobra. W ułożeniu 1+3+1 z myszy korzysta się całkiem wygodnie. Środkowa część urządzenia wydaje się jednak zbyt wąska, żeby można było komfortowo umieścić na niej trzy palce obok siebie, co wpływa też niekorzystnie na kontrolę Ze względu na brak dodatkowej półki na palec serdeczny ułożenie 1+2+1+1 nie jest możliwe

 

Genesis Krypton 770 – testy

Jakość przycisków głównych

Żeby lepiej ocenić jakość przycisków głównych, standardowo przetestowaliśmy je w grze Battlefield 4. Test ten polegał na próbie wystrzelenia 10 pojedynczych pocisków w niewielkich odstępach czasu w trybie ognia ciągłego. Oto rezultaty:

 • ACW-R (880 pkt szybkostrzelności) – to jedna z najszybszych broni w grze, tylko minimalnie wolniejsza od AEK-971. Ten etap większość myszy przechodzi bez większych problemów. Genesis Krypton 770 nie była tu wyjątkiem. W pierwszym etapie poradziła sobie bezbłędnie: pozwoliła wystrzelić 10 pojedynczych pocisków.
 • AEK-971 (900 pkt szybkostrzelności) – ze względu na większą szybkostrzelność AEK-971 jest bardziej wymagający dla przycisków głównych. I tutaj przyciski modelu Krypton 770 pozwoliły osiągnąć naprawdę dobry wynik, 8 pojedynczych wystrzałów.
 • CZ-3A1 oraz FAMAS (1000 pkt szybkostrzelności) – to dwie najszybsze bronie dostępne w grze. W ostatnim etapie naszego testu przyciski główne w testowanej myszy spisały się nieco gorzej, jednak na tle wielu innych konstrukcji dla graczy (nawet dwa razy droższych) Genesis Krypton 770 wypadła naprawdę znakomicie, gdyż ukończyła test z wynikiem 7 pojedynczych wystrzałów.
 Głośność przycisków (1-6)Miękkość przycisków (1-6)Siła nacisku wymagana do aktywacji (1-6)Dynamika powrotu do pozycji początkowej (1-6)Ogólna ocena przyjemności kliknięcia (1-6)
Przyciski główne 5 5 2,5 4,5 5
Przyciski dodatkowe 3 2,5 3,5 4 4
Przyciski do zmiany poziomu dpi 3 3 4 4 4,5
Przycisk mechanizmu obrotowego 4 3 4,5 4 4,5

Powyższa tabela przedstawia skrótowe oceny poszczególnych cech przycisków myszy w skali 1 do 6, gdzie:

 • głośność przycisków: 1 – bardzo głośne, 6 – bardzo ciche;
 • miękkość przycisków: 1 – bardzo miękkie, 6 – bardzo twarde;
 • siła nacisku wymagana do aktywacji: 1 – bardzo mała, 6 – bardzo duża;
 • dynamika powrotu do pozycji początkowej: 1 – bardzo niska, 6 – bardzo wysoka;
 • ogólna ocena przyjemności kliknięcia: 1 – mało przyjemne, 6 – bardzo przyjemne.

Prędkość maksymalna

Prędkość maksymalna

Predykcja

Interpolacja

Szumy (jitter)

LOD (lift-off distance) 

PowierzchniaLOD
HyperX Fury S XL 0,6 mm
Kartka białego papieru
2,4 mm
Drewno 1,8 mm
Plastik 1,8 mm

Akceleracja

Podczas wykonywania testu na akcelerację trzeba zadbać o dużą powierzchnię roboczą. My dodatkowo wykorzystaliśmy specjalnie zbudowany tor, stabilizujący urządzenie zarówno w pionie, jak i poziomie.

Akcelerację zmierzyliśmy w grze Counter-Strike: Global Offensive w swojej standardowej procedurze testowej:

 • Oznaczamy jeden punkt, na którym koncentrujemy celownik (np. ślad po strzale).
 • Wykonujemy jeden dokładny ruch pozwalający obrócić się o 360 stopni.
 • Szybkim ruchem wracamy do pozycji początkowej.
 • Jeżeli celownik wraca do punktu wyjściowego (śladu po strzale), można mówić o braku akceleracji pozytywnej.
 • Zjawisko akceleracji negatywnej to wszelkie wariacje wskaźnika na ekranie. Akceleracja negatywna najczęściej objawia się spowolnieniami wskaźnika.

PMW3360 podobnie jak w niemal każdej innej wyposażonej w niego myszy radzi sobie wzorowo: wskaźnik zawsze powracał w dokładnie to samo miejsce. Absolutnie nas to nie dziwi; akcelerację mogłaby spowodować tylko zła implementacja tego czujnika, jego niewłaściwa kalibracja bądź też problemy z oprogramowaniem układowym.

Genesis Krypton 770 – przydatne funkcje dodatkowe

Nie da się ukryć, że Genesis Krypton 770 nie ma wielu użytecznych funkcji mechanicznych. Ich brak w dużym stopniu jest rekompensowany przez oprogramowanie dodatkowe, umożliwiające pełne dostosowanie sprzętu. Dostępne opcje nie są co prawda tak rozbudowane jak w przypadku bardziej zaawansowanych modeli, ale powinny zadowolić większość użytkowników.

Wśród użytecznych funkcji jest choćby możliwość programowania przycisków. Na plus policzyć należy to, że zaprogramować można niemalże każdy z nich, i to na wiele sposobów, począwszy od podstawowych akcji, takich jak kliknięcie lewym czy prawym przyciskiem, a skończywszy na unikatowych kombinacjach klawiszy.

Trzeba przyznać, że dzięki dodatkowemu oprogramowaniu mysz doskonale sprawdza się również w trakcie codziennego użytkowania oraz pracy. W przeznaczonym do niej narzędziu znajduje się bowiem wiele opcji, które usprawniają przeglądanie internetu (możliwość regulacji szybkości przewijania), a nawet pracę (możliwość tworzenia skomplikowanych kombinacji). Funkcje te nie są niczym nowym, jednak w praktyce okazują się bardzo przydatne.

TestyWyniki testów
Możliwość używania na różnych podłożach Tak (oprócz szkła)
Próbkowanie – częstotliwość komunikacji USB 1000 Hz
Akceleracja pozytywna Nie występuje
Akceleracja negatywna (wsteczna) Nie występuje
 Interpolacja Nie występuje
Predykcja Nie występuje
Jitter Minimalne szumy widoczne są dopiero w rozdzielczości 9000 dpi i są efektem zbyt wysokiej rozdzielczości sensora
Lift-off distance Zależny od rodzaju powierzchni. Najmniejszy – 0,6 mm, największy – 2,4 mm
 Precyzja wskaźnika (Enotus Mouse Benchmark) 99,1%
Jakość wykonania 4/6 – dobra. To dobrze wykonana mysz, w której nie doszukaliśmy się rażących uchybień. Nie brakuje jednak pewnych niedociągnięć, które mogą się przełożyć na wygodę użytkowania. Mowa o gumowanych bokach, jakości spasowania niektórych elementów (rolki, przycisków), a przede wszystkim nieco śliskiej powierzchni
Jakość użytych materiałów 4/6 – dobra: plastik, teflon, guma przeciwpoślizgowa (powierzchnia rolki, boki)
Jakość przycisków głównych 

4,5/6. Przyciski główne w Genesis Krypton 770 może nie należą do czołówki pod względem jakości i dynamiki, ale wynik, jaki udało im się osiągnąć w naszym teście, jest w pełni zadowalający

Możliwość użytkowania przez graczy leworęcznych Nie
Wygoda obsługi podczas gry

5/6 – bardzo dobra. Mysz bardzo dobrze chwyta się mieszanką chwytów fingertip i palm. Bardzo dobrze sprawdzą się także czyste fingertip i palm. Zapewniają one precyzyjną kontrolę bez względu na prędkość ruchu. Z wymienionymi chwytami idealnie współgra typowe ułożenie palców 1+2+2. Niezbyt dobrze sprawdzi się natomiast 1+3+1, ze względu na dość wąską środkową część grzbietu

Wygoda obsługi podczas pracy 4,5/6 – dobra. Mysz całkiem dobrze radzi sobie również w typowych codziennych zastosowaniach. Bez większych problemów można na przykład sterować multimediami i wywoływać takie funkcje, jak kalkulator, przeglądarka i e-mail. Oprogramowanie udostępnia też funkcje dotyczące m.in. szybkości przewijania i prędkości podwójnego wciśnięcia
Genesis Krypton 770
Zalety
 • dobra jakość wykonania
 • dobrej jakości ślizgacze
 • dobre przyciski główne
 • całkiem uniwersalna i stosunkowo wygodna bryła
 • bardzo dobry przewód
 • wzorowe osiągi sensora
 • możliwość konfiguracji dzięki dodatkowemu narzędziu
Wady
 • pomniejsze niedociągnięcia, które w pewnym stopniu mogą przekładać się na wygodę użytkowania
 • Gumowane boki oraz powierzchnia myszy są nieco zbyt śliskie
 • Biorąc pod uwagę to, co oferuje konkurencja, cena mogłaby być trochę niższa
Do testów dostarczył:Genesis
Cena w dniu publikacji (z VAT):169 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 156 zł:
ELECTRO.pl
156 zł
Avans.pl
156 zł
Redcoon.pl
156 zł
ProLine.pl
156 zł
Mediaexpert.pl
156 zł
MediaARENA
157 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
10