Inne
Artykuł
Artykuł powstał we współpracy z Udemy, Poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 06:18

Internet to tu i teraz oraz przyszłość. Z tym nie ma co dyskutować. Wystarczy jednak przejść do tematu tworzenia usług internetowych oraz słuszności dostępnych narzędzi i pojawi się tyle samo głosów co ludzi klikających w ten materiał. Dorzucenie wątku mobile spowoduje wojnę totalną. I wiecie co, każdy na pewnym poziomie będzie miał sporo racji.

Co w takim razie ma wybrać pasjonat, który chce rozpocząć karierę przy tworzeniu stron internetowych, serwisów eventowych i aplikacji mobilnych. Jak wspomnieliśmy wyżej, rozwiązań jest sporo, ale wyjątkowo uniwersalnym wydaje się być JavaScript. Czemu? Bo pozwala szybko opracować rozwiązanie, które nie będzie idealnie dopasowane do wszystkich platform, ale na wszystkich zadziała. Można kopiować gigantyczne porcje kodu i implementować je ponownie, a to skraca czas developmentu i umożliwia większe dotarcie z gotowym narzędziem.

JavaScript to taka Toyota internetu i świata mobile: nie jest najszybsza, nie jest najwygodniejsza, ale jest niezawodna i przynajmniej dobra w niemal wszystkich zastosowaniach. A teraz do tego wszystkiego jest tania. Z okazji amerykańskiego dnia edukacji narodowej świetnie oceniany kurs “JavaScript od podstaw” oferowany jest w promocyjnej cenie - mowa o obniżce o ponad 300 zł w stosunku do ceny wyjściowej (zobacz szczegóły oferty).

Kurs internetowy, jeszcze przy tak niskiej cenie, to najlepszy sposób na to, żeby przekonać się, czy projektowe myślenie i praca przy webowych rozwiązania jest dla nas, tymczasem JavaScript to najlepszy wybór na początek ze względu na ogromną uniwersalność tego środowiska. Za kilkadziesiąt złotych dostajemy ponad sto wykładów, jedenaście godzin materiałów wideo i możliwość nauczenia się skutecznego wykorzystywania JavaScript przy tworzeniu mobilnych rozwiązań. Wszystko w swoim tempie i kiedy tylko najdzie nas ochota, bo dostęp do kursu nie jest niczym ograniczony - kupując teraz, możemy zacząć za tydzień, za miesiąc, za pół roku, nawet jak cena wróci do wartości wyjściowej.

JavaScript od podstaw” to sposób na rozwijanie pasji, realizację okazyjnych zleceń oraz pracę na pełen etat za 5-6 tys. zł na start. Kurs z pewnością pozwoli zrealizować to pierwsze, ale może być też punktem wyjścia do drugiego i trzeciego scenariusza. Jeśli ktoś jeszcze nigdy nie próbował się z narzędziem, jakim jest JavaScript, to dobry moment, żeby zmienić ten stan rzeczy.

Przejdź do promocyjnej oferty na kurs “JavaScript od podstaw”

Ocena artykułu:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
unic0rn (2018.04.30, 07:01)
Ocena: 66

0%
z waszym kodem:
zł52.99
Original price:zł384.99
Discount:86% off
23 hours left at this price!

bez niego:
zł41.99
Original price:zł384.99
Discount:89% off
4 days left at this price!

nie dosc ze bez niego taniej, to i tak wszyscy wiedza, ze ilosc dni/godzin przez ktore promocja bedzie wazna, to pic na wode.

tak wiec, pomijajac 'wartosc merytoryczna' tych 'kursow', ktore tak namolnie reklamujecie, mozecie z laski swojej przestac, w sposob chamski i bezczelny, we wspolpracy z Udemy, OSZUKIWAC swoich czytelnikow?
*Konto usunięte* (2018.04.30, 07:15)
Ocena: 27
JavaScript jest jednym z gorszych języków.
Z jednej strony jest łatwy, z drugiej strony pisanie niezawodnych aplikacji wymaga kilku lat doświadczenia.
Największym problem całego środowiska są ludzie, którym się wydaje że potrafią pisać w JS, tworzą oni biblioteki, wrzucają na npm. Później inni używają ich pracy w swojej aplikacji i tak mamy samonapędzająca się maszynę bylejakości.
Dużo dziwadeł typu []+[]='' powoduje, że powstaje dużo błędów, które ciężko wyłapać.
Biblioteki z npm instalują zależności rekurencyjnie, często prosty projekt ma w node_modules kilkaset bibliotek - powodzenia przy dużych i poważnych projektach.
Jakość bibliotek, brak testów, zmieniające się specyfikacje.
Wszystko to składa się na to, że JavaScript nie jest zbyt szczęśliwym jezykiem. Niestety zdobył szalona popularność przez przeglądarki internetowe i trzeba z nim żyć...
ash (2018.04.30, 09:12)
Ocena: 15

0%
Zatrudniając się jako programista C# do backend'u aplikacji webowej miałem nadzieję że ominie mnie JS, o ja głupiutki :(. Podziwiam osoby które chcą w tym języku pisać albo piszą, szacun dla nich. W moim przypadku gdy ja muszę coś zrobić w JS to bez muzy relaksacyjnej broń boże nie podchodź. Z jednej strony brak silnego typowania zmiennych ma swoje plusy, z drugiej strony zaś często kończy się tym że jeden parametr do metody zawiera rożne typy wartości i trzeba się męczyć by to wszystko obsłużyć.
*Konto usunięte* (2018.04.30, 09:36)
Ocena: 21
JavaScript - Toyota internetu i świata mobile


Na miejscu Toyoty bym się obraził ;)

@up

I tak masz szczescie, że C# jest na backendzie. W wielu polskich firmach od kilku lat mają zapędy do używania JavaScriptu na backendzie (nodejs).
Rezultat tego jest taki, że programiści piszą więcej kodu do testowania aplikacji niż samej aplikacji.
W większych firmach, gdzie jest duży nacisk na automatyzację procesów dochodzą dodatkowe problemy przy wdrażaniu. Przykładowo biblioteki jako zależności nie mają ustawionej na sztywno wersji - co powoduje wiele WTF po wdrożeniu nowej wersji, jak się okazuje, że twórca jakiejś biblioteki zmienił API olewając kompatybilność wsteczną.
Mamy wtedy awarie zaraz po wdrozeniu, gdzie nieraz nie da się szybko stwierdzić co poszło nie tak.
Kitu (2018.04.30, 09:36)
Ocena: 4

0%
Stefan2 @ 2018.04.30 07:15  Post: 1141341
Największym problem całego środowiska są ludzie, którym się wydaje że potrafią pisać w JS, tworzą oni biblioteki, wrzucają na npm. Później inni używają ich pracy w swojej aplikacji i tak mamy samonapędzająca się maszynę bylejakości.

Dobrze, że nie masz styczności z programami C++/Java ludzi ode mnie z roku (informatyka). Do obliczenia drugiej/trzeciej potęgi zmiennej muszą sobie dodać bibliotekę i skorzystać z gotowej funkcji - bo o mnożeniu przecież nikt nie pamięta. Rekurencje w nieskończoność - brak warunku przerwania, powtarzanie kodu po kilka razy - wieczne kopiuj-wklej jak funkcja nie działa z jakiegoś powodu (a później się dziwią, że prosty program na sprawdzanie różnic w szybkości działania struktur zajmuje 3k linijek), zmienne, których nazwa nie mówi kompletnie nic (a, b, c, cały alfabet, jakieś przypadkowe zbitki liter) - ale to akurat efekt takich, a nie innych wykładowców, którzy nie dość, że sami tak piszą, to wiedzę z programowania sprawdzają.. testem jednokrotnego wyboru. A próg zaliczenia 1/ilość odpowiedzi, czyli czyste strzelanie wystarczy.
*Konto usunięte* (2018.04.30, 09:40)
Ocena: 3
@up
Na studiach to normalne, nie ma się co spinać. Doświadczenie przychodzi z czasem. Ważne aby mieć też swojego guru, który pomoże wybrać dobre ścieżki - można oszczędzić kilka lat nauki samemu.
kubwoj (2018.04.30, 10:48)
Ocena: 9

0%
Stefan2 @ 2018.04.30 07:15  Post: 1141341

Dużo dziwadeł typu []+[]='' powoduje, że powstaje dużo błędów, które ciężko wyłapać.

Operator + nie jest operatorem dla Array-ów tylko String-ów czyli to co się dzieje po wykonaniu '[]+[]' to '[].toString() + [].toString()' co jest całkiem logiczyne. Jeżeli chcemy dodać tablice to używamy '[].concat([])'.

Stefan2 @ 2018.04.30 07:15  Post: 1141341

Jakość bibliotek, brak testów, zmieniające się specyfikacje.

Do każdego języka jest trochę słabych bibliotek, tak po prostu jest.
Brak testów? Jak najbardziej są np. Mocha, chyba że ci o coś innego chodzi to doprecyzuj.
Zmieniające się specyfikację? A co, mają stać w miejscu na Ecma-262 v1?
szefons (2018.04.30, 10:53)
Ocena: 18

0%
Artykuł powstał we współpracy
Artykuł sponsorowany
*Konto usunięte* (2018.04.30, 11:12)
Ocena: 12
@kubwoj
Operator + w JS jest dość zabawny.
Przykładowo:
1+1=2
1+'1'=2
'1'+1='11'

Wszystko da się wyjaśnić, ale ilość takich kwiatków w JS powoduje, że trzeba mieć duże doświadczenie aby nie popełniać głupich błędów.

Przez brak testów rozumiem brak testów jednostkowych w wielu bibliotekach a nie braku narzędzi do testowania.

Zmieniające się specyfikacje to przykładowo zmiany w API bibliotek.
Instalując coś z npm często nieświadomie instalujemy masę innych zależnych bibliotek, z kolei one instalują swoje zależności i tak tworzy się nam struktura drzewiasta bibliotek w różnych wersjach. Teraz wystarczy niekontrolowana aktualizacja jakiejś biblioteki bo ktoś zapomniał użyć == w package.json i przepis na awarie gotowy.

Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane