Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Czwartek, 19 kwietnia 2018, 15:00

Ryzen drugiej generacji na płycie głównej z chipsetem 300

Kontrola wydajności – Ryzen 2600X na Asusie B350-Plus

Jedną z głównych zalet platformy AM4 jest szeroka kompatybilność z kolejnymi rodzinami procesorów AMD. Na płytach AM4 – z czego dumni byli inżynierowie AMD, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać – działają dziś cztery różne rodzaje procesorów: APU z serii A (Bristol Ridge), Ryzen 1000 (Summit Ridge), APU Ryzen G (Raven Ridge) i Ryzen 2000 (Pinnacle Ridge).

Procesory Ryzen drugiej generacji można instalować na starszych płytach (po aktualizacji UEFI). Ryzen 5 2600X bez problemu uruchomiliśmy na płycie Asus Prime B350-Plus z UEFI w wersji 4008. Przeprowadziliśmy kilka kontrolnych testów, żeby się przekonać, czy wydajność procesora jest taka sama na nowej i starej płycie:

Różnice w wydajności są pomijalne: poniżej 1%, czyli w granicach niepewności pomiarowej w większości naszych testów.

Precision Boost 2 i XFR2

Chcieliśmy sprawdzić, czy mechanizmy Precision Boost 2 i XFR2 działają inaczej na starszych i nowszych płytach. Sprawdziliśmy taktowanie procesora Ryzen 7 2700X podczas kilkuminutowej gry w Assassin's Creed: Origins na dwóch płytach: Crosshair VII Hero WiFi (chipset X470) oraz Crosshair VI Extreme (chipset X370).

Nie zauważyliśmy znaczących różnic – najszybsze taktowanie jednego rdzenia na obu płytach to około 4340 MHz. Również średnia i maksymalna częstotliwość taktowania podczas obciążenia wielu wątków w trakcie gry była taka sama.

Z naszych obserwacji wynika, że połączenie procesora Ryzen 2000 z płytą główną z chipsetem z serii 300 nie wiąże się z żadnymi niedogodnościami. Być może nie wszystkie płyty (szczególnie te z mniej rozbudowanym układem zasilania CPU) będą miały takie same możliwości regulacji mechanizmu Precision Boost w ramach funkcji Precision Boost Overdrive, ale zawsze pozostaje możliwość „ręcznego” podkręcania, podczas którego określamy wszystkie parametry samodzielnie.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 23
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane