artykuły

Przegląd miniaturowych płyt głównych do procesorów Ryzen G

Najmniejsze, ale nie najsłabsze

38
20 marca 2018, 14:00 Mateusz Brzostek

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi to jedna z dwóch płyt rozsyłanych przez AMD w zestawach testerskich wraz z procesorami Ryzen G. Łatwo zauważyć dlaczego – nawet zanim AMD wprowadziło Ryzeny G, kiedy to korzystaliśmy z przedprodukcyjnych wersji UEFI, płyta była gotowa na nowe procesory prawie pod każdym względem.

Płyta ma nietypowy układ elementów: chipset znajduje się nad podstawką procesora. Złącza zasilania, SATA i do panelu przedniego umieszczono na górnej krawędzi, co jest wygodne i pozwala estetycznie ułożyć kable. Niestety, to spowodowało, że ośmiopinowe gniazdo zasilania CPU trzeba było przenieść w nieoptymalne miejsce: blisko środka płyty, obok panelu I/O.

Układ dźwiękowy jest sterowany przez chip Realtek ALC1220 i nietypowo ma elektryczne cyfrowe wyjście dźwięku (S/PDIF), podczas gdy na innych płytach zwykle umieszcza się optyczne wyjście (TOSLINK). 

Płyta ma wyjątkowo dużo – jak na konstrukcję mini-ITX – złączy USB z tyłu: aż osiem. Wiele dwukrotnie większych płyt dostępnych w dwukrotnie wyższej cenie nie jest tak bogato wyposażonych. Wykorzystana karta WiFi Intel 3165 jest starszą wersją 3168, zamontowanej w płytach ASRocka i MSI, ale ma takie same parametry.

Model Gigabyte AB350N-Gaming WiFi
Format płyty mini-ITX (170 mm × 170 mm)
Podstawka AM4
Układ logiki B350
Rodzaj pamięci operacyjnej 2 sloty DDR4 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 1 ×16
Rozdzielanie PCI Express Nie
Liczba złączy SATA 4 SATA 6 Gb/s (AMD B350)
Liczba złączy M.2 1 (PCI-E 3.0 ×4 lub SATA, do 80 mm)
Wyjścia obrazu HDMI 2.0
DisplayPort
Łączność sieciowa 1 Gb/s Realtek (RTL8111G)
WiFi 802.11ac do 433 Mb/s (Intel 3165NGW)
Bluetooth 4.2 (Intel 3165NGW)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1220
Dodatkowe złącza
Liczba portów USB 3.1
(panel I/O)
2 USB 3.1 Gen 2 typ A (AMD B350)
4 USB 3.1 Gen 1 typ A (CPU)
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2 USB 2.0
Liczba portów USB 3.1 (wnętrze obudowy) 2 (Gen 1)
Liczba portów USB 2.0 (wnętrze obudowy) 2
Panel wejścia-wyjścia 8 USB (w tym 2 USB 3.1 Gen 2 typu A, 4 USB 3.1 Gen 1), PS/2, LAN, 5 audio, elektryczne wyjście S/PDIF, HDMI 2.0, DisplayPort 1.2
Cena ok. 470 zł

Układ zasilania

Zasilaniem procesora na tej płycie steruje układ Infineon (International Rectifier) IR35201. Wykorzystano sterowanie czterofazowe (VCORE) i dwufazowe (VSOC). Zasilacze GPU i CPU są umieszczone obok siebie i przykryte jednym radiatorem – niewielkim, ale o dużej powierzchni i żebrach ułożonych zgodnie z kierunkiem konwekcji powietrza w typowej obudowie. Użyto zintegrowanych tranzystorów IR3556 o wydajności prądowej do 50 A.

UEFI – funkcjonalność, wygoda obsługi

Wygoda obsługi UEFI jest lepsza niż w starszych płytach Gigabyte'a. Podkręcanie Ryzenów G jest niezwykle łatwe: taktowanie GPU i pamięci oraz ilość RAM-u zarezerwowaną dla GPU można ustawić w łatwy sposób. Wszystkie napięcia można regulować w trybie offset albo z użyciem bezwzględnych wartości.

Menu AMD CBS jest drastycznie ogołocone z opcji. Nie ma możliwości włączenia SR-IOV ani rozdzielenia portu PCI-E na dwa urządzenia. Podczas podkręcania mieliśmy też drobne problemy z „zimnym startem” po zamontowaniu pamięci G.Skill TridentZ. Nie uważamy tego za wielką wadę, bo znacznie tańsze i popularniejsze zestawy RAM nie sprawiały żadnych kłopotów.

Inżynierowie Gigabyte'a mogliby poprawić jeszcze jedną cechę UEFI, wspólną dla płyt tej marki niezależnie od platformy: sposób obsługi za pomocą klawiatury. Oczywiście, da się wszystko zrobić bez użycia myszki, ale np. aktualizacja UEFI jest niepotrzebnie skomplikowana.

GALERIA UEFI

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi
Zalety
  • solidny układ zasilania
  • dobre rozmieszczenie elementów
  • wygodne UEFI
  • dobre możliwości regulacji napięcia
  • wbudowana karta sieciowa WiFi
  • 8 portów USB z tyłu
Wady
  • Nie można włączyć SR-IOV
  • Nie można rozdzielić portu PCI-E na dwa urządzenia
  • Gniazdo zasilania CPU jest w niewygodnym miejscu
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji:ok. 470 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
849 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
6