Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 20 marca 2018, 14:00
Biostar X370GTN
Cena od 399.00 zł do 427.80 zł

Biostar X370GTN Racing

Biostar jest producentem mało u nas popularnym – głównie dlatego, że bardzo długo nie można było w Polsce kupić płyt tej marki. Teraz zaczynają się stopniowo pojawiać w ofercie zagranicznych sklepów, które prowadzą sprzedaż w naszym kraju (Amazon.pl, Alternate.pl), a czasem także rodzimych (Morele.net).

X370GTN Racing to jedyna płyta ITX z chipsetem X370 i dostępna w cenie zbliżonej do cen konkurencyjnych modeli z B350. (Jak wspomnieliśmy we wstępie, w płytach ITX różnice między chipsetami X370 i B350 nie mają praktycznego znaczenia). Ma wyjątkowy zestaw wyjść obrazu: jedno DVI-D i jedno HDMI 2.0 (wolelibyśmy DisplayPort zamiast DVI). Nie ma również wbudowanej karty sieciowej WiFi, podczas gdy konkurencyjne konstrukcje w tej samej cenie oferują ten moduł.

Układ dźwiękowy nie wyróżnia się jakością (steruje nim Realtek ALC892), choć zamontowano pozłacane gniazda analogowe. Wszystkie są tego samego koloru, co utrudnia ich identyfikację bez instrukcji obsługi. Co dziwne, impedancję podłączonych słuchawek można przestawić tylko z użyciem programu dostarczonego przez Biostara, podczas gdy na wielu innych płytach ta funkcja działa automatycznie.

 

Model Biostar X370GTN Racing
Format płyty mini-ITX (170 mm × 170 mm)
Podstawka AM4
Układ logiki X370
Rodzaj pamięci operacyjnej 2 sloty DDR4 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 1 ×16
Rozdzielanie PCI Express Nie
Liczba złączy SATA 4 SATA 6 Gb/s (AMD X370)
Liczba złączy M.2 1 (PCI-E 3.0 ×4 lub SATA, do 80 mm)
Wyjścia obrazu HDMI 2.0
DVI-D
Łączność sieciowa 1 Gb/s Realtek Dragon (RTL8118AS)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892
Dodatkowe złącza
Liczba portów USB 3.1
(panel I/O)
1 USB 3.1 Gen 2 typ A
1 USB 3.1 Gen 2 typ C
4 USB 3.1 Gen 1 typ A
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O)
Liczba portów USB 3.1 (wnętrze obudowy) 2 (Gen 1)
Liczba portów USB 2.0 (wnętrze obudowy) 2
Panel wejścia-wyjścia 6 USB (w tym 1 USB 3.1 Gen 2 typu A, 1 USB 3.1 Gen 2 typu C, 4 USB 3.1 Gen 1 typu A), PS/2, LAN, 5 audio, optyczne wyjście S/PDIF, HDMI 2.0, DVI-D
Cena ok. 530 zł

 

Układ zasilania

Zasilacz dostarczający VCORE jest sterowany czterofazowo, a VSOC – trzyfazowo. Wszystkim steruje układ Intersil ISL95712, ten sam co w płytach ASRock. W obu zasilaczach wykorzystano te same tranzystory (Niko-sem PK612DZ), kondensatory i cewki. Tranzystory dostarczające prąd dla rdzeni CPU są przykryte małym radiatorem z podświetleniem. Radiator jest solidnie przykręcony i nie nagrzewa się prawie wcale.

To jedyna płyta w naszym teście, która ma czteropinowe gniazdo zasilania CPU zamiast ośmiopinowego. Nie ma to większego znaczenia – wszystkie zadziałają po podłączeniu tylko czteropinowej wtyczki.

UEFI – funkcjonalność i wygoda obsługi

Biostar ma nietypowy, ale wygodny i czytelny układ programu konfiguracyjnego UEFI. Można pochwalić tę firmę za szybkie wydawanie aktualizacji UEFI wprowadzających obsługę nowych procesorów, ale nie za funkcjonalność UEFI. Brakuje w nim możliwości przyspieszenia wbudowanego w Ryzeny G układu graficznego; napięcia można ustawić tylko w trybie offset, a domyślne wartości nie są podane. Po nieudanej próbie podkręcenia wszystkie parametry, również te niezwiązane z podkręcaniem, wracają do ustawień domyślnych – i to bez żadnego komunikatu, który by o tym ostrzegał.

Żeby podkręcić GPU, trzeba najpierw w UEFI ustawić pożądane taktowanie pamięci i ilość RAM-u zarezerwowanego dla GPU, a następnie za pomocą programu Ryzen Master ustawić taktowanie GPU. Po każdym restarcie komputera taktowanie GPU wróci do fabrycznego i trzeba będzie znów użyć Ryzen Mastera. 

W UEFI można zobaczyć wersję bloku AGESA (to jedyny producent, który pozwala użytkownikowi to sprawdzić) i włączyć SR-IOV, ale nie da się rozdzielić portu PCI-E na dwa urządzenia.

Dla użytkowników zainteresowanych tylko działaniem procesora z fabrycznymi częstotliwościami taktowania lub podkręcaniem wyłącznie pamięci UEFI Biostara będzie wygodne i wystarczająco funkcjonalne. Niestety, pod niektórymi względami powoduje wrażenie, jakbyśmy wrócili do ery podstawki LGA775 albo jeszcze wcześniej.

GALERIA UEFI

 

Biostar X370GTN
Zalety
  • solidny układ zasilania
  • Można włączyć SR-IOV
Wady
  • Tylko 5 portów USB typu A na tylnym panelu
  • Nie ma złącza DisplayPort
  • Nie można podkręcać GPU w UEFI
  • UEFI całkowicie resetuje się po niepowodzeniu w podkręcaniu
  • Nie ma wbudowanego Wi-Fi
Do testów dostarczył:Biostar
Cena w dniu publikacji:ok. 530 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 399 zł:
x-kom.pl
399 zł
Amazon.de
103 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane