Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 20 marca 2018, 14:00

Możliwości podkręcania

Nie zauważyliśmy różnic pomiędzy płytami głównymi, jeśli chodzi o możliwości podkręcenia procesora i GPU. Nasz egzemplarz Ryzena 5 2400G nie jest najlepszym losem w krzemowej loterii – w internecie można znaleźć doniesienia o procesorach, w których Vega 11 pozwala się przetaktować do 1700 MHz, podczas gdy w naszym osiąga maksymalnie ok. 1625 MHz. Choć na niektórych płytach zasilacz impulsowy dostarczający prąd dla GPU jest sterowany tylko dwufazowo, najwyraźniej nie powoduje to na tyle dużych kłopotów z regulacją napięcia, by wpływały na możliwości podkręcania.

Płyty różniły się za to pod względem możliwości podkręcania pamięci: Biostar X370GTN pozwolił przetaktować RAM z kośćmi Samsung B do 3200 MHz, ASRock AB350 Gaming-ITX/ac – do 3333 MHz, a pozostałe – do 3400 MHz. Podobnie tylko Biostar nie pozwolił osiągnąć DDR-3200 z użyciem tańszego zestawu Corsair Vengeance LPX.

Pobór energii

Zmierzyliśmy pobór energii w trzech scenariuszach: w stanie spoczynku (wszystkie napięcia i częstotliwości taktowania ustawione na domyślne wartości, tylko pamięć ustawiona na DDR-2933), w trakcie odtwarzania filmu HEVC o przepływności ok. 60 Mb/s oraz w trakcie gry w Wiedźmina 3. Oczywiście, wszystkie testy przeprowadziliśmy z wykorzystaniem wbudowanego układu graficznego.

Płyta MSI jest zaskakująco oszczędna w stanie spoczynku i podczas odtwarzania filmu, czyli wtedy, kiedy rdzenie CPU są w najniższym stanie energetycznym. To prawdopodobnie zasługa zaawansowanego układu zasilania. Pod dużym obciążeniem pobiera nieco więcej energii niż pozostałe, a najoszczędniejsza okazała się ASRock AB350 Gaming-ITX/ac. Te różnice są drobnostką, jeśli chodzi o wpływ na rachunki za prąd, ale mogą się odbić na możliwościach chłodzenia komponentów w bardzo ciasnych obudowach.

Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane