Internet i sieci
Artykuł
Łukasz Guziak, Środa, 25 kwietnia 2018, 12:30

Testy wydajności – iperf

Ten test miał na celu zmierzenie prędkości transmisji w obu kierunkach – dane były przesyłane w kierunku od klienta do serwera i na odwrót. Pomiar został wykonany we wszystkich pięciu lokalizacjach i uwzględnił wszystkie trzy testowe sieci bezprzewodowe. 

Lokalizacja 1.

W pierwszym teście w paśmie 2,4 GHz (wysyłanie) nieoczekiwanym zwycięzcą został adapter Tenda U12, a dwa następne miejsca przypadły produktom firmy Asus, modelom USB-AC56 i PCE-AC88. Najlepszym adapterem typu nano okazał się Edimax EW-7822UTC.

Test prędkości odbierania danych zdominowały produkty Asusa, a zwycięzca pierwszego testu, Tenda U12, zajął drugie miejsce.

W paśmie 5 GHz (niskie kanały) z wysłaniem danych najszybciej poradził sobie adapter D-Link DWA-192. Spośród kart PCI-E najlepszy był Asus PCE-AC88, z „maluchów” zaś – EW-7822UTC.

W teście prędkości odbierania danych wygrał Asus PCE-AC88, a drugie miejsce ponownie zajęła Tenda U12.

W paśmie 5 GHz (wysokie kanały) czołówkę testu prędkości wysyłania danych otwiera TP-Link T9UH. Inne modele tej firmy (Archer T9E oraz T1U) były najlepsze, odpowiednio, w grupie kart wykorzystujących interfejs PCI-E i adapterów nano (T1U).

W próbie, w której mierzona była prędkość odbierania, zwyciężył Asus PCE-AC88.

Lokalizacja 2.

Po zwiększeniu odległości pomiędzy routerem a kartą WiFi w paśmie 2,4 GHz (wysyłanie) najszybszy był Asus PCE-AC88. Spośród najmniejszych adapterów najlepiej poradził sobie Asus USB-53 nano.

W teście prędkości odbierania danych na najwyższym stopniu podium ponownie stanął produkt Asusa, lecz tym razem był to USB-AC56. Zwycięzca poprzedniego testu w najlżejszej kategorii został pokonany przez model D-Link DWA-171.

Zestawienie wyników (pasmo 5 GHz, kanał 44., wysyłanie) otwiera model D-Link DWA-582. Najgorsze wyniki uzyskane w obu testach z wykorzystaniem częstotliwości 2,4 GHz przez model Edimax EW-7822UTC nie przełożyły się na osiągi w paśmie 5 GHz, był on bowiem najlepszy spośród kart nano.

W teście prędkości odbierania danych karty z interfejsem PCI-E były bezkonkurencyjne (cztery pierwsze miejsca). Najszybszy okazał się TP-Link Archer T9E. Zwycięzcą w grupie najmniejszych konstrukcji ponownie został Edimax EW-7822UTC.

Wykres z wynikami testu: pasmo 5 GHz, kanał 104., wysyłanie, otwiera model Asus PCE-AC68, a na dwóch pozostałych stopniach podium stanęły dwie inne karty PCI-E, D-Link DWA-582 oraz TP-Link Archer T9E. W teście prędkości odbierania danych do czołówki dołączył Asus PCE-AC88.

Lokalizacja 3.

Trzecia lokalizacja okazała się trudnym wyzwaniem, bo nie wszystkie testowane modele ukończyły tę próbę z powodzeniem. Zera przy słupkach oznaczają brak możliwości nawiązania połączenia z siecią bezprzewodową i wykonania pomiaru. Powodem jest dzieląca oba pokoje  20-centymetrowa ściana nośna z litego zbrojonego betonu (zgodnie z myślą techniczną minionej epoki), z dwóch stron obłożona płytą gipsowo-kartonową. Taka konstrukcja ściany bardzo mocno tłumi sygnał sieci bezprzewodowej.

Test w paśmie 2,4 GHz zakończył się całkowitą porażką kart: Asus USB-AC53 nano, Edimax EW-7822UTC, LinksysWUSB6100M oraz TP-Link T4U. Z najmniejszych konstrukcji jedynie D-Link DWA-171 sprostał próbie. Ponownie najlepsze okazały się karty wykorzystujące magistralę PCI-E. Dzięki sporej zewnętrznej antenie spośród modeli USB najlepiej wypadł Asus USB-AC56.

W obu testach (wysyłanie/odbieranie, 5 GHz, kanał 44.) trzy pierwsze miejsca zajęły karty oparte na układach Broadcoma. Spośród modeli USB wyróżnił się Netgear A7000. Częstotliwość 5 GHz okazała się łaskawsza dla trzech kart, których nie udało się przetestować w paśmie 2,4 GHz: LinksysWUSB6100M, TP-Link T2UH oraz TP-Link T4U. Do modeli, których wynik wyniósł 0,00, dołączył nieuwzględniony w poprzednim teście TP-Link T1U.

Po teście prędkości wysyłania danych w paśmie 5 GHz i na kanale 104. podium wyglądało tak samo jak po teście prędkości odbierania: złoto – TP-Link Archer T9E, srebro – Asus PCE-AC88, brąz – Asus PCE-AC68.

Wśród kart USB wyróżniły się dwie wyposażone w zewnętrzną antenę: Asus USB-AC56 oraz TP-Link T2UH, a także Edimax EW-7822UAC.

We wszystkich testach przeprowadzonych w trzeciej lokalizacji karty PCI-E wyraźnie górowały nad modelami USB.

Lokalizacja 4.

W czwartej lokalizacji w pierwszym teście (2,4 GHz, wysyłanie) najlepszy był Netgear A700. Edimax EW-7822UTC zarówno w tej próbie, jak i w następnej (odbieranie) zajął pierwsze miejsce wśród kart nano. Z odbieraniem danych najlepiej sobie radził TP-Link T2UH. Najszybszą kartą PCI-E w obu próbach był Asus PCE-AC88.

W paśmie 5 GHz (kanał 44., wysyłanie) stawkę otwiera Asus PCE-AC88, który to w teście prędkości odbierania danych został pokonany przez adapter Netgear A6210.  W najlepszej trójce dwa razy znalazł się następny produkt Netgeara, model A7000. Z „maluchów” niepokonany był D-Link DWA-171.

W teście prędkości wysyłania danych w paśmie 5 GHz na kanale 104. stawkę otwiera, tak jak w poprzednim, Asus PCE-AC88. Nie oddał prowadzenia także w następnej próbie, w której mierzyliśmy prędkość odbierania plików. W obu testach drugą i trzecią pozycję zdobyły te same modele: TP-Link Archer T9E i Asus PCE-AC68. Wszystkie te karty wykorzystują interfejs PCI-E. Spośród adapterów USB najlepszy był Netgear A7000.

Lokalizacja 5.

W teście prędkości wysyłania danych w lokalizacji 4. w paśmie 2,4 GHz ponownie wygrał Netgear A7000. Najlepszy mały adapter poprzedniego zestawienia (lokalizacja 4., 2,4 GHz) nie mógł sobie poradzić z wykryciem sieci bezprzewodowej (stąd wynik 0,00) i oddał palmę pierwszeństwa modelowi Linksys WUSB6100M. Test prędkości odbierania danych wygrał D-Link DWA-582.

Netgear A7000 w obu testach prędkości wysyłania danych przeprowadzonych w paśmie 5 GHz potwierdził swoją klasę, bo zajął pierwsze i drugie miejsce. W odbieraniu danych niezależnie od wybranego kanału wygrała najbardziej wyróżniająca się karta całego testu, Asus PCE-AC88.

W testach prędkości odbierania danych najlepszym adapterem nano był TP-Link T1U, który jednak gorzej radził sobie z ich wysyłaniem i musiał uznać wyższość konkurencyjnych modeli: na kanale 44. wygrał Edimax-EW7822UTC, a na 104. – D-Link DWA-171.

Podsumowanie

Poniższe wykresy przedstawiają średnie wyniki pomiarów prędkości w poszczególnych lokalizacjach i pasmach. Zostały rozdzielone na wysyłanie danych (od klienta do serwera) i odbieranie (od serwera do klienta).

Z wysyłaniem danych w paśmie 2,4 GHz najlepiej radził sobie Asus PCE-AC88, a niewiele gorszy był inny model tej samej firmy, Asus USB-AC58. Trzecie miejsce zajął Netgear A7000.

Stawkę adapterów nano otwiera D-Link DWA-171.

W teście odbierania danych kolejność na dwóch najwyższych stopniach podium nie zmieniła się, a na trzecim stanął Edimax EW-7822UTC.

D-Link DWA-171 ponownie okazał się najlepszym adapterem nano.

W paśmie 2,4 GHz pięć kart w odbieraniu danych osiągnęło lepszy wynik niż w analogicznym teście polegającym na ich wysyłaniu: D-Link DWA-192, Edimax EW-7811DAC, Edimax EW-7833UAC, Linksys WUSB6100M oraz TP-Link T2UH.

Zestawienie wyników testu w paśmie 5 GHz na kanale 44. otwiera karta USB, Netgear A7000, która pokonała modele PCI-E: Asus PCE-AC88 i D-Link DWA-582. Spośród kart USB wysoki wynik osiągnął również Asus USB-AC58.

Niepokonany dotąd D-Link DWA-171 musiał ustąpić miejsca Edimaxowi EW-7822UTC.

W pierwszej piątce przeważają konstrukcje dwóch marek: Asusa i Netgeara, lecz pierwsze miejsce zajął TP-Link T9E. Produkty Asusa stanęły na dwóch pozostałych stopniach podium, a spośród modeli USB najszybsze były Netgeary. Najlepszym adapterem nano pozostaje Edimax EW-7822UTC.

W paśmie 5 GHz osiem modeli lepiej radziło sobie z odbieraniem danych niż ich wysyłaniem: Asus AC-USB53 nano, Asus PCE-AC68, D-Link DWA-171, Edimax EW-7811DAC, Netgear A6210 (największa różnica pomiędzy obiema próbami), TP-Link T2UH, TP-Link T4U oraz TP-Link T9E.

W teście prędkości wysyłania danych w paśmie 5 GHz zmiana kanału z niskiego na wysoki spowodowała przetasowanie wyników. Najlepszy w poprzednim teście Netgear A7000 musiał zadowolić się trzecim miejscem. Na pierwszym i drugim znalazły się Asus PCE-AC88 i TP-Link T9E.

Linksys WUSB6100M był w tym teście najlepszy spośród najmniejszych adapterów. Na wykresie zabrakło karty Edimax EW-7822UTC, gdyż nie wykryła ona sieci WiFi działającej na kanale 104.

Ostatnie zestawienie potwierdza dużą sprawność Netgearów: obie karty osiągnęły najwyższe noty z grupy modeli USB.

TP-Link Archer T9E, tak samo jak w poprzednim teście, zajął pierwsze miejsce.

Zmiana kanału pozwoliła modelowi D-Link DWA-171 wysunąć się na prowadzenie.

Zmiana częstotliwości działania sieci bezprzewodowej korzystnie wpłynęła na osiągi. Szczególnie było to widać w testach prędkości odbierania danych, w których przyspieszyły wszystkie karty prócz Asusa USB-AC56.

Ocena artykułu:
Ocen: 26
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane