artykuły

Test zestawów słuchawkowych dla graczy w cenie 350–650 zł

Graj, muzyko!

66
12 marca 2018, 18:00 Damian Lejnert
HyperX Cloud Alpha
Cena od 299.00 zł do 524.00 zł

HyperX Cloud Alpha

W teście słuchawek dla graczy nie mogło zabraknąć produktów HyperX-a. Odkąd marka ta wprowadziła świetny zestaw HyperX Cloud, minęło już jednak trochę czasu, a w jej ofercie pojawiło się kilka nowych, ciekawych modeli o tym przeznaczeniu. Jednym z nich jest właśnie HyperX Cloud Alpha. Warto zauważyć, że model Cloud Alpha jest zauważalnie droższy od swojego poprzednika. Producent nie dołączył w zestawie dodatkowej zewnętrznej karty, więc mogliśmy tylko mieć nadzieję, że wyższa cena jest podyktowana przede wszystkim jakością komponentów.

HyperX Cloud Alpha – dane techniczne

Rodzaj zamknięte, wokółuszne
Interfejs

1 × 3,5 mm

Pasmo przenoszenia 13–27 000 Hz

Impedancja

65 omów
Poziom ciśnienia akustycznego (SPL) 98 dB / 1 mW przy 1 kHz
Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD) < 1%
Masa całkowita 336 g
Długość przewodów

1 × 3,5 mm  1,3 m,

2 × 3,5 mm – 2 m

Kompatybilność PC, Mac, Xbox One, PS4, urządzenia przenośne

Mikrofon

Rodzaj jednokierunkowy z redukcją szumów
Pasmo przenoszenia

50–18 000 Hz

Czułość –43 dB (0 dB = 1 V/Pa, 1 kHz)

 

HyperX Cloud Alpha – jakość wykonania

HyperX Cloud Alpha to konstrukcja stereofoniczna zamknięta. Od razu widać, że wiele elementów pochodzi z podstawowego modelu Cloud. Nie twierdzimy bynajmniej, że to źle, wręcz przeciwnie. Wykorzystano metal i plastik. 

Pałąk jest nam dobrze znany. Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do jego budowy i wykonania: jest giętki i bardzo wygodny. Producent pokrył go miękkim skóropodobnym materiałem. W oczy rzucają się również charakterystyczne obszycia. Mamy świadomość, że nie wszystkim mogą się one podobać, nam jednak nie przeszkadzały.

Zmiany nie objęły również systemu regulacji. Jest metalowy i bardzo solidny. Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do sposobu mocowania muszli. W porównaniu ze starszymi modelami Cloud zmienił się jedynie kształt plastikowych elementów mocowania. Warto zwrócić uwagę na przewód sygnałowy. Jest dość gruby i dobrze zabezpieczony, więc z pewnością niełatwo będzie go uszkodzić.  

Zupełnie nowe są z kolei muszle. Początkowo wydają się nieco większe i grubsze niż w starszych modelach Cloud i nie jest to tylko złudzenie. W praktyce jednak miejsca na uszy nie ma o tyle więcej, by można było to odczuć. Należy pamiętać, że ilość miejsca w środku zależy nie tyle od wielkości muszli, co od kształtu i rozmiaru samego nausznika. 

Od góry: HyperX Cloud Alpha oraz HyperX Cloud Core

Muszle są w całości plastikowe. Ich grubość wynika z dwukomorowej budowy, która według producenta zapewnia lepszą separację dźwięków i mniejsze zniekształcenia. 

Również na spodzie lewej muszli są pewne różnice. Znajduje się tu nie jedno, lecz dwa gniazda. Pierwsze to gniazdo mikrofonowe. Drugie pozwala podłączyć przewód słuchawkowy – i to jest największa zmiana.

Zewnętrzną część muszli wykonano z metalu o matowej powierzchni, na którym umieszczono logo HyperX. 

Nie tylko muszle początkowo wydały nam się grubsze niż w poprzednich modelach. To samo dotyczy nauszników. Po dokładniejszych oględzinach stwierdziliśmy, że to jedne z najwygodniejszych nauszników w zestawach dla graczy spośród tych, z którymi mieliśmy do czynienia. Jak większość nauszników wykonano je ze skóropodobnego materiału. Warto jednak nadmienić, że są niebywale miękkie i znacznie milsze w dotyku od innych imitacji skóry. Wydają się też bardziej napompowane.

W pełni odłączany przewód główny zakończony wtykiem 3,5-milimetrowym mierzy 1,3 m i jest bardzo dobrej jakości. Poprowadzono go w solidnym czarnym oplocie. W zestawie dołączono dodatkowy przedłużacz, zakończony dwoma pozłacanymi wtykami o średnicy 3,5 mm. Jest znacznie dłuższy od przewodu podstawowego, bo mierzy 2 m.

HyperX Cloud Alpha – brzmienie w grach – Realtek ALC1150

 • Battlefield 1. W dynamicznych wieloosobowych strzelankach liczy się przede wszystkim wierne odwzorowanie pola walki. Pod tym względem Cloud Alpha radzą sobie bardzo dobrze. Zestaw brzmi precyzyjnie i całkiem przestrzennie. Nie brakowało nam właściwie niczego. Bas jest dobrze wyważony, pulsujący i dynamiczny, średnica jest naturalna i nieprzesycona, a góra – czysta, metaliczna, niewyeksponowana nadmiernie i dobrze kontrolowana. Podczas rozgrywki da się wychwycić naprawdę dużo szczegółów. Brzmienie ogólnie jest przyjemne i lekkie – takie jakie powinno być w tym zastosowaniu.
 • Playerunknown's Battlegrounds. Pierwsze wrażenia potwierdził mecz rozegrany w Playerunknown's Battlegrounds. W tej grze podobała nam się precyzja i szczegółowość dźwięku. Podobnie jak w Battlefieldzie brzmienie słuchawek jest lekkie, naturalne i całkiem przestrzenne. Znakomita jest także kierunkowość, pozwalająca z łatwością określić, skąd padają strzały. Lekkość brzmienia nie oznacza jednak braku mięsistości i impetu, bo kiedy jest to wymagane, Cloud Alpha nie szczędzą dobrze wyważonej siły. 
 • Counter-Strike: Global Offensive. W tej grze szczególnie dobrze sprawdzają się zestawy brzmiące klarownie i przestrzennie, o dobrej kierunkowości. To właśnie te cechy pozwalają wychwycić subtelne dźwięki, które mogą zdradzić taktykę przeciwnika. Ponownie nie brakowało nam niczego. Podoba nam się to, w jaki sposób HyperX Cloud Alpha budują scenę, zarówno w głąb, jak i po bokach. Brzmienie możemy określić jako zrównoważone i gładkie. Żaden z podzakresów nie wybija się zanadto, co zapewnia przyjemną dla ucha neutralność dźwięku. 
 • Fallout 4. Przemierzając tereny zrujnowanego Bostonu, szczególną uwagę zwróciliśmy na dialogi i odgłosy otoczenia. Podobała nam się zwłaszcza ich wyrazistość i czystość. Nie wiemy, jak duży udział ma w tym dwukomorowa budowa, ale trzeba przyznać, że separacja jest bardzo dobra.

HyperX Cloud Alpha – filmy – Realtek ALC1150

Podobnie jak w grach uwagę zwraca bardzo dobra przestrzenność i wyrazistość. Głosy postaci były czyste, czytelne i w pełni zrozumiałe. Na plus musimy też policzyć dynamikę. Brzmienie nie jest płaskie, wręcz przeciwnie, potrafi uderzyć w sposób przyjemny dla ucha, kontrolowany, wolny od przesady.

HyperX Cloud Alpha – odsłuch muzyczny – Realtek ALC1150

Podczas odsłuchu muzycznego szczególnie pozytywnie zaskoczyła nas wypełniona powietrzem scena. Ponownie świetna była separacja poszczególnych podzakresów. Dźwięki są wyraźne; bez najmniejszych problemów mogliśmy rozróżnić poszczególne instrumenty i określić to, który z nich gra dynamiczniej, agresywniej. Podoba nam się ogólna kontrola nad poszczególnymi składowymi słyszalnego pasma. Góra jest rozjaśniona, ale nie na tyle, by atakować uszy. Przekaz jest klarowny, bogaty w szczegóły i doskonale zrównoważony. Bas potrafi zejść nisko, jest przy tym miarowy i dynamiczny – jest dokładnie tam, gdzie być powinien. HyperX Cloud Alpha to niewątpliwie zestaw dla tych, którzy poszukują sprzętu uniwersalnego. Z powodzeniem może zastąpić polecane przez wielu starsze modele HyperX Cloud.

HyperX Cloud Alpha – Audiotrak Prodigy Cube Black Edition

Brzmienie HyperX Cloud Alpha przypadło nam do gustu nawet po podłączeniu ich do układu zintegrowanego. Duet Audiotrak Prodigy Cube BE i Cloud Alpha spodobał nam się jeszcze bardziej. Wyjąwszy większą szczegółowość i zdecydowane ocieplenie nie usłyszeliśmy zbyt wielu zmian. Najlepiej słyszalne jest właśnie ocieplenie. Całość staje się odrobinę gładsza. W brzmieniu da się wychwycić zdecydowanie więcej szczegółów. Odmiennie kreślona jest też przestrzeń. Mocno się poszerzyła, choć głębokość nie zmieniła się wyraźnie. Bas nie wytracił dynamiki i punktowości. Stał się jednak bardziej miękki, łatwiejszy w odbiorze. 

HyperX Cloud Alpha – mikrofon

HyperX Cloud Alpha wyposażono w demontowalny mikrofon elektretowy z funkcją redukcji szumów. Jak większość mikrofonów w zestawach słuchawkowych dla graczy można go dostosować tak, żeby znalazł się w odpowiedniej pozycji względem ust. 

Podczas testów mikrofon był oddalony od ust o 10 cm. Podczas nagrywania materiałów próbnych nie zastosowaliśmy żadnych ulepszaczy. Przedstawiony poniżej materiał nie został poddany żadnej obróbce.
 • układ Realtek ALC1150  (głośność nagrywania 100%)
 • układ Realtek ALC1150  (podbicie +20 dB, głośność nagrywania 100%)
 • Audiotrak Prodigy Cube Black Edition (głośność nagrywania 75%)

O ile mikrofon wywiązuje się z podstawowego zadania, bo nasi partnerzy w rozgrywce nie mieli żadnych problemów ze zrozumieniem komunikatów, o tyle funkcja redukcji szumów spisuje się przeciętnie. Mikrofon nie należy też do najgłośniejszych, przez co nie obejdzie się bez dodatkowego wzmocnienia, które jednak spowoduje, że szumy również będą lepiej słyszalne.

HyperX Cloud Alpha – wygoda

Pod tym względem naprawdę trudno cokolwiek zarzucić Cloud Alpha. To słuchawki wykonane z bardzo dobrych materiałów, co przekłada się nie tylko na wytrzymałość, ale też właśnie na wygodę. Najbardziej spodobały nam się nauszniki. Są wyjątkowo miękkie i miłe w dotyku. Doskonale przylegają do struktur wokół uszu, co pozwala im dobrze tłumić dźwięki z zewnątrz. Pomimo użycia metalu nie odczuliśmy na głowie ich wagi, co jest dużą zaletą sprzętu. Podczas użytkowania nie doznaliśmy też dyskomfortu spowodowanego nadmiernym uciskiem pałąka czy choćby muszli. Same muszle zapewniały uszom dostatecznie dużo miejsca. W żaden sposób nie męczyły ani nie przyczyniały się do nadmiernej potliwości uszu. Tym, którym do gustu przypadły starsze modele HyperX Cloud, nowe Cloud Alpha z pewnością też się spodobają.

HyperX Cloud Alpha – dodatkowe funkcje

HyperX Cloud Alpha nie zaskakują dodatkową funkcjonalnością. Dzięki umieszczonemu na przewodzie głównym kontrolerowi bez większych problemów można zapanować nad głośnością. Na kontrolerze znajduje się również przycisk do błyskawicznej dezaktywacji mikrofonu. Wielu ucieszy odłączany przewód główny. Na plus należy też policzyć możliwość demontażu mikrofonu. Z pewnością pomoże to w transporcie sprzętu w czasie długich podróży, szczególnie że w zestawie dołączono miękki pokrowiec. Zabrakło jednak zaślepki pozwalającej zasłonić gniazdo mikrofonowe.

HyperX Cloud Alpha – wyniki testów

Szczegółowość brzmienia 5,5/6 – bardzo dobra. Podczas rozgrywki da się wychwycić naprawdę dużo szczegółów. Brzmienie jest ogólnie przyjemne i lekkie, co w słuchawkach dla graczy jest najważniejsze
Przestrzenność 5/6 – bardzo dobra. Podoba nam się to, w jaki sposób HyperX Cloud Alpha budują scenę, zarówno w głąb, jak i po bokach. Uznanie budzi także kierunkowość dźwięku, pozwalająca z łatwością określić, skąd padają strzały
Jakość odtwarzania muzyki 5,5/6 – bardzo dobra. Dźwięki są wyraźne; bez najmniejszych problemów mogliśmy rozróżnić poszczególne instrumenty i określić, który z nich gra dynamiczniej, agresywniej. Spodobała nam się też ogólna kontrola nad poszczególnymi podzakresami. Góra jest rozjaśniona, ale nie na tyle, by atakować uszy. Przekaz jest klarowny, szczegółowy i doskonale zrównoważony. Bas potrafi zejść nisko, jest przy tym miarowy i dynamiczny – jest dokładnie tam, gdzie być powinien
Jakość dźwięku w filmach 5/6 – bardzo dobra. Podobnie jak w grach uwagę zwraca bardzo dobra przestrzenność i wyrazistość dźwięku. Głosy postaci były czyste, czytelne i w pełni zrozumiałe. Na plus musimy też policzyć dynamikę
Izolacja od otoczenia 5/6 – bardzo dobra. Dobrze przylegające nauszniki ze skóropodobnego materiału skutecznie izolują od dźwięków z zewnątrz 
Jakość mikrofonu

3,5/6 – dostateczna. O ile mikrofon wywiązuje się ze swojego podstawowego zadania, bo nasi partnerzy w rozgrywce nie mieli żadnych problemów ze zrozumieniem komunikatów, o tyle funkcja redukcji szumów spisuje się przeciętnie. Mikrofon nie należy również do najgłośniejszych, przez co nie obejdzie się bez dodatkowego wzmocnienia, które jednak spowoduje, że szumy również będą lepiej słyszalne

Wygoda noszenia słuchawek 5/6 – bardzo dobra. Pomimo zastosowania metalowego szkieletu waga sprzętu jest do przyjęcia. Słuchawki nie powodują dyskomfortu; wyjątkowo miękkie owalne nauszniki doskonale przylegają do powierzchni głowy, zapewniając małżowinom odpowiednio dużo miejsca i nie gniotąc ich. Nie występuje zjawisko nadmiernej potliwości uszu
Wygoda sterowania działaniem słuchawek 5/6 – bardzo dobra. Dzięki dodatkowemu kontrolerowi umieszczonemu na przewodzie głównym można łatwo i szybko zmieniać głośność i sterować mikrofonem

Jakość wykonania

6/6 – wzorowa. Doskonałe spasowanie wszystkich elementów. Szkielet wykonany z metalu sprawia, że Cloud Alpha są bardzo wytrzymałe

Jakość użytych materiałów

6/6 – wzorowa: metal, materiał skóropodobny (nauszniki, wewnętrzna część pałąka), plastik  

HyperX Cloud Alpha
Zalety
 • lekkie, przestrzenne i szczegółowe brzmienie
 • wzorowe wykonanie
 • Bardzo wygodne
 • odłączany mikrofon
 • odłączany przewód słuchawkowy
 • Uniwersalne
 • stosunek jakości do ceny
Wady
 • Mikrofon mógłby być lepszej jakości
 • W zestawie mogłaby się znaleźć para welurowych nauszników
Do testów dostarczył:HyperX
Cena w dniu publikacji (z VAT):349 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 299 zł:
RTV EURO AGD
299 zł
Mediaexpert.pl
299 zł
ELECTRO.pl
299 zł
Avans.pl
299 zł
Redcoon.pl
299 zł
Amazon.de
90 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
6