Nośniki danych: SSD, HDD i inne
Artykuł
Wojciech Koczyk, Czwartek, 22 lutego 2018, 14:30

Operacje na plikach

Czas na testy praktyczne polegające na kopiowaniu plików.

Tak jak w testach syntetycznych najszybsze urządzenia zbliżają się do granicy możliwości interfejsu SATA III. Wynik modelu o pojemności 500 GB, słabszy od osiągów wersji 250-gigabajtowej, nie jest błędem.

Szybkość zapisu pojedynczego dużego pliku znów nieco rozczarowała. Starszy Crucial MX300 okazał się minimalnie szybszy od swoich następców.

Zupełnie inna (ponownie!) była prędkość odczytu małych plików. MX300 został zdeklasowany nawet przez dwa razy mniej pojemny wariant MX500.

Prędkość zapisu małych plików studzi jednak optymizm. Nowa seria znów była minimalnie wolniejsza od poprzedniej, a do tego nie zachwyca także wydajność na tle rywali.

W 2018 roku na nikim już nie robi wrażenia plik o rozmiarze 8 GB. Dodaliśmy więc bardziej wymagający niż dotąd test, polegający na kopiowaniu kontenera Vera Crypt o rozmiarze 24 GB. Pozwala to sprawdzić, jak nośniki radzą sobie w operacjach na danych o wielkości przekraczającej rozmiar ich pamięci podręcznej.

Nowy test przynosi ciekawe wyniki. Po pierwsze, Samsung 860 EVO spadł na koniec stawki, przegrawszy nawet z WD Blue 1 TB! Po drugie, zaskakująco dobrze wypadła Toshiba Q300 Pro, której kości MLC po raz pierwszy wykazują realną przewagę nad tańszymi TLC.

Test prędkości odczytu pliku o rozmiarze 24 GB potwierdza to, co wiemy już od jakiegoś czasu: pora na następcę interfejsu SATA III.

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane