Technologie i wydarzenia
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Piątek, 19 stycznia 2018, 03:14

Drony

To, że drony to gorący temat, zauważyliśmy już na zeszłorocznych targach CES. Trend wcale nie przygasł, wręcz przeciwnie: zdaje się, że jeszcze mocniej eksplodował. Dronom znów poświęcono niemal cała halę!

Dron Elan Selfie do robienia zdjęć „selfie”

Tyle że tym razem filmowanie czy robienie selfie z powietrza nie są już tak „hot”, jak to było rok temu. Teraz drony mają służyć do wielu innych celów. Są na przykład drony ratunkowe, wyposażone w kamery termowizyjne, które z powietrza mogą dostrzec na przykład zagubione dziecko w lesie w środku nocy. Są też drony rolnicze, wyposażone w kilkudziesięciolitrowy zbiornik na płyn, które mogą z powietrza przeprowadzić oprysk roślin.

Dron ratunkowy Dragonfly Robotix, wyposażony w kamerę termowizyjną

Dron rolniczy Sinochip do oprysku roślin

Dron rolniczy Yamaha 

Na wielu stoiskach prezentowano też wyczynowe drony wyścigowe (race drones). Wyścigi dronów to nowy rodzaj sportu, niezwykle efektowny i zyskujący coraz większą popularność. Wystarczy obejrzeć jeden z wielu filmów na YouTube – robią wrażenie!

Drony prezentowane na CES miały najróżniejsze kształty i rozmiary. Najmniejsze mieściły się na dłoni, największe mogą… przewieźć człowieka.

Przed środkową halą stały właśnie dwa drony do transportu ludzi. Wyglądają trochę jak małe helikoptery, z tym że nie trzeba umieć ich pilotować, bo latają same (autonomicznie). Takiego drona po raz pierwszy widzieliśmy na CES dwa lata temu (EHang 184), teraz kolejni producenci przedstawili swoje pojazdy (czy raczej „statki powietrzne”). Podobnie jednak jak w przypadku samochodów autonomicznych obecne regulacje prawne zakazują lotów tego typu dronom, ale na przykład w Dubaju wykorzystywane są one jako… powietrzne taksówki. Następcą samochodów autonomicznych będą właśnie takie konstrukcje. Przypominają Wam się sceny z „Piątego elementu”? Dożyliśmy czasów, gdy te wizje stają się rzeczywistością.

Autonomiczny dron do przewozu ludzi – Volocopter

Ocena artykułu:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
O autorze
Paweł Pilarczyk
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Od 15 lat pracuje jako dziennikarz.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane