artykuły

HyperX Cloud Flight – test bezprzewodowego zestawu słuchawkowego dla graczy

Bezprzewodowo, ale czy dobrze?

25
8 stycznia 2018, 12:15 Damian Lejnert

HyperX Cloud Flight – pierwsze uruchomienie

Producent zaleca naładowanie akumulatora do pełna przed pierwszym użyciem zestawu. To proste na tyle, że nie sprawi problemu nawet początkującym. Żeby rozpocząć ładowanie urządzenia, należy podłączyć przewód z końcówką mikro-USB do odpowiedniego portu na spodzie lewej muszli. Po podłączeniu zestawu do komputera znajdujące się na zewnątrz obu muszli logo HyperX poinformują o stanie ogniw. Kiedy przestaną pulsować, a podświetlenie całkowicie zgaśnie, będzie to oznaczało, że zestaw został w pełni naładowany i jest gotowy do użycia.


Żeby rozpocząć korzystanie z HyperX Cloud Flight, należy podłączyć do komputera umieszczony w zestawie nadajnik USB, po czym wcisnąć i przytrzymać przez 3 sekundy niewielki przycisk pełniący funkcję wyłącznika. Po uruchomieniu sprzętu połączenie z nadajnikiem zostanie automatycznie nawiązane. 


Instalacja zestawu jest dziecinnie prosta i bezproblemowa. Szczególnie docenią to ci, dla których jakakolwiek konfiguracja sprzętu, choćby najprostsza, jest czymś skomplikowanym. 

HyperX Cloud Flight – brzmienie

Mimo że zestaw HyperX Flight jest przeznaczony dla graczy, postanowiliśmy sprawdzić, jak się spisze w zupełnie innych zastosowaniach, takich jak typowe słuchanie muzyki, bo im bardziej uniwersalny zestaw, tym lepiej. 

HyperX Cloud Flight – muzyka

Słuchawek HyperX Cloud Flight można używać wraz z dołączoną w zestawie kartą (nadajnikiem) USB lub jako tradycyjnego zestawu przewodowego. Oba rodzaje połączenia zapewniają nieco inne wrażenia, choć ogólny charakter brzmienia jest bardzo zbliżony.  

Po pierwszym podłączeniu słuchawek ich brzmienie może się wydać atrakcyjne. Jest pełne szeroko rozstrzelonych po scenie muzycznej wysokich tonów, jasnych wokali oraz wyrazistego, pulsującego basu. Dłuższe obcowanie z Cloud Flight i bardziej zróżnicowanym/złożonym materiałem muzycznym stopniowo psuje pierwsze wrażenie. Wysokie tony są bowiem nazbyt uwypuklone, a wirtualna scena sprawia wrażenie nienaturalnie szerokiej. Jaśniejsze wokale są nierzadko zbyt agresywne, co w połączeniu z silnie pulsującym, wszechogarniającym, ale wcale nie schodzącym bardzo nisko basem potrafi stworzyć przekaz męczący, momentami chaotyczny i niekiedy przytłoczony niskimi tonami. Skorzystanie z połączenia przewodowego nieznacznie zmniejsza agresywność brzmienia i nieco łagodzi tony niskie, ale wciąż dźwięk jest daleki od neutralności. 

Dla kogoś, kto szuka słuchawek o wyraźnie podkonturowanym brzmieniu (sprawdzi się w lekkim repertuarze akustycznym lub utworach techno), HyperX Cloud Flight mogą się okazać dobrym wyborem. W przeciwnym razie lepiej kupić tradycyjne, bardziej neutralne muzycznie HyperX Cloud II, choć te nie mają opcji działania bezprzewodowego. Trzeba jednak w tym miejscu pamiętać, że Cloud Flight to zestaw przede wszystkim projektowany pod kątem gier, a w nich mało uniwersalne brzmienie może mieć więcej zalet niż wad.  

HyperX Cloud Flight – gry

W tym zastosowaniu HyperX Cloud Flight radzi sobie na szczęście lepiej, choć nie idealnie. Podobnie jak w muzyce rysuje dość szeroką scenę. Co prawda sprawia ona wrażenie sztucznie poszerzonej, jednak tym razem raczej pomaga, niż przeszkadza. Nie tylko jej szerokość jest duża – także głębia. Kierunkowość i lokalizacja są naprawdę dobre. Podczas typowej rozgrywki w Battlefield 1 dało się z bardzo dużą dokładnością określić położenie źródła dźwięku i miejsce wirtualnej akcji. Warto zaznaczyć, że ma na to wpływ dobra szczegółowość. Przestrzenność dźwięku z pewnością zasługuje na pochwałę.

O ile brak brzmieniowej neutralności w grach nie jest szczególnie istotny, o tyle wyraźnie podkreślone tony wysokie dają się we znaki również w tym zastosowaniu. Owszem, uwypuklają charakterystyczną dla pistoletów maszynowych metaliczność, ale momentami stają się zbyt ostre: zamiast delikatnej wyrazistości słyszymy przesadną szklistość. Zdecydowanie lepiej odtwarzane są tony niskie. Szczególnie słychać to podczas co bardziej dynamicznych akcji, którym towarzyszą dźwięki wybuchów. Te są delikatnie podbite, choć miejscami zbyt agresywne. Jednakże bas jest przy tym dynamiczny, a odwzorowanie pola walki jest w większości sytuacji odpowiednie. Brzmienie HyperX Cloud Flight w grach wielu może się spodobać, jednak dla zwolenników mniej agresywnego, bardziej naturalnego dźwięku na dłuższą metę okaże się męczące.

HyperX Cloud Flight – mikrofon

W zestawie HyperX Cloud Flight zastosowano elektretowy mikrofon pojemnościowy. Od mikrofonów montowanych w zestawach dla graczy nie można wymagać cudów i ten nie jest wyjątkiem. Jest dość przeciętny. Do przekazywania prostych komunikatów podczas wspólnej gry i rozmów za pomocą popularnych komunikatorów głosowych w zupełności wystarczy. Nie należy jednak oczekiwać od niego niczego więcej. Dźwięk jest płaski i mało szczegółowy. 

Warto podkreślić, że mikrofon w zestawie będzie działał jedynie wtedy, kiedy słuchawki będą połączone z komputerem bezprzewodowo.

2