Laptopy
Artykuł
Przemysław Juraszek, Niedziela, 7 stycznia 2018, 09:00

HP Omen X (17-ap000nv) – podkręcanie

Firma HP reklamuje swój produkt jako pierwszy laptop z możliwością podkręcania. Wzbudził więc w nas sporą ciekawość. Niepodkręcony i7-7820HK w tym modelu nie odbiega znacząco wydajnością od słabszego i7-7700HQ, ale wszystko zmienia się po podkręceniu.

Najpierw jednak należy pochwalić HP za to, że już w fabrycznej konfiguracji limit poboru energii zwiększa się do około 60 W (po zwiększeniu częstotliwości taktowania). Niektórzy producenci montują w laptopach CPU z serii HK, ale zapominają zwiększyć wspomniany limit (który wynosi 45 W), co w zasadzie uniemożliwia skuteczne podkręcanie. Przy czym 60 W to wartość graniczna. Podczas testów próbowaliśmy ją zwiększyć, ale na przykład z użyciem programów Intel XTU czy ThrottleStop nie było to możliwe (ze względu na blokadę ustawień w oprogramowaniu układowym).

HP Omen X TDP Limit

Udało nam się stabilnie podkręcić wszystkie rdzenie CPU do 4,4 GHz. Później następuje przekroczenie limitu poboru energii. W efekcie problemem staje się temperatura (wymiana pasty termoprzewodzącej na lepszą zapewne poprawiłaby sytuację).

Testy przeprowadziliśmy w ustawieniu AWX(0).

Warunkiem uznania parametrów za stabilne było utrzymanie ich podczas obciążenia zarówno CPU, jak i GPU (układ chłodzenia w laptopach w większości przypadków jest łączony), co pozwoliło ocenić możliwości sprzętu w realnych warunkach.

HP Omen X podkręcanie

 HP Omen X Wiedźmin 3 test OC

Tak podkręcony CPU pozostawia zablokowane procesory HQ daleko w tyle. Podkreślamy, że można trafić na lepsze bądź gorsze CPU, dlatego osiągnięta przez nas wartość nie musi być dostępna dla każdego.

HP Omen X OC średnia wydajność

HP Omen X OC wydajność w aplikacjach

HP Omen X OC wydajność w aplikacjach

HP Omen X OC wydajność w Media Espresso

HP Omen X OC wydajność w Cinebench R15

HP Omen X OC wydajność w Foobar 2000

HP Omen X OC wydajność w PCMark

HP Omen X OC wydajność w Geekbench 3

HP Omen X OC wydajność w Geekbench 3

HP Omen X OC wydajność w 3DMark Frie Strike Extreme

Mobilne wersje GPU mają sztywno ustawione TDP i przekroczenie limitu poboru energii determinuje taktowanie Turbo. Jedynym nieinwazyjnym rozwiązaniem jest próba obniżenia progów napięcia dla poszczególnych częstotliwości taktowania. My zyskaliśmy do około 100 MHz.

W części gier mocno obciążających CPU zwiększenie wydajności po podkręceniu jest bardzo widoczne (GTA V, Crysis 3, BF1). W tych, które bardziej obciążają GPU, poprawa jest już mniej spektakularna, jednakże we wszystkich nastąpił wzrost minimalnej liczby klatek na sekundę.

HP Omen X OC średnia wydajność w grach

HP Omen X OC wydajność w Crysis 3

HP Omen X OC wydajność w Crysis 3

HP Omen X OC wydajność w GTA V

HP Omen X OC wydajność w GTA V

HP Omen X OC wydajność w Wiedźmin 3

HP Omen X OC wydajność w Wiedźmin 3

HP Omen X OC wydajność w Mirrors's Edge Catalyst

HP Omen X OC wydajność w Rise of the Tomb Raider

HP Omen X OC wydajność w BF1

HP Omen X OC wydajność w BF1

Ocena artykułu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane