Laptopy
Artykuł
Przemysław Juraszek, Niedziela, 7 stycznia 2018, 09:00

HP Omen X (17-ap000nv) – temperatura, throttling, głośność

Temperaturę podzespołów i obudowy zmierzyliśmy w trzech scenariuszach użytkowania. W pierwszym sprawdziliśmy, jak laptop zachowuje się po obciążeniu samego CPU, a w drugim do pełnego obciążenia CPU dodaliśmy stuprocentowe obciążenie GPU. W trzecim zaś sprawdziliśmy, jak HP Omen X radzi sobie podczas 30-minutowej rozgrywki w Wiedźminie 3.

W pierwszym teście częstotliwość taktowania CPU oscylowała wokół 3,3 GHz, ze sporadycznymi spadkami do 2,9 GHz. Spowolnienie taktowania było wywołane przekroczeniem limitu poboru energii przez CPU. Temperatura nie była problemem: średnio wyniosła 73 stopnie Celsjusza, ze skokami do 85 stopni.

HP Omen X CPU test

W drugim przypadku mamy do czynienia z nierealną sytuacją, czyli stuprocentowym obciążeniem GPU i CPU przez godzinę. Test ma pokazać, czy układ chłodzenia radzi sobie w tak ekstremalnych warunkach. Po kilku pomiarach zdecydowaliśmy się wymienić Furmarka na trzeciego Wiedźmina, który nie jest wykrywany przez GPU jako zagrożenie (GPU nie spowalnia już profilaktycznie taktowania). W takich warunkach CPU średnio jest taktowane z częstotliwością 3,2 GHz, ze spadkami do 2,9 GHz. Taktowanie było dławione w wyniku przekroczenia limitu poboru energii przez CPU i ze względu na temperaturę, która wyniosła średnio 92 stopnie Celsjusza, ze skokami do 99 stopni. Średnia częstotliwość taktowania GPU wyniosła zaś 1608 MHz, a temperatura – tylko 70,1 stopnia.

HP Omen X CPU + GPU test

W realnym przypadku, czyli po 30-minutowej rozgrywce w Wiedźminie, CPU działało w pełnym zakresie Turbo (taktowanie zależy od liczby użytych rdzeni), a jego średnia temperatura wyniosła około 77 stopni Celsjusza, z krótkimi skokami do 92 stopni. Średnia częstotliwość taktowania GPU wyniosła 1628 MHz, a temperatura – 68,6 stopnia.

HP Omen X Wiedźmin 3 test

HP Omen X (17-ap000nv) – nagrzewanie się obudowy

Zbadaliśmy za pomocą kamery termowizyjnej, jak sprzęt nagrzewa się podczas wytężonej pracy. Jak widać, spore rozmiary mają zalety, ponieważ laptop jest dość chłodny, jak na maszynę dla graczy. Temperatura obudowy osiąga co najwyżej 36,8 stopnia Celsjusza w miejscach, gdzie znajdują się wyloty układu chłodzenia, a obszar WSAD rozgrzał się do zaledwie 30,5 stopnia. W pozostałej części wierzchu miernik wskazał zbliżone wartości bądź mniejsze.

HP Omen X temperatura obudowy

Na spodzie sytuacja wygląda mniej korzystnie, ponieważ obudowa na środku (pod kompleksem GPU + CPU) i przy wylotach układu chłodzenia nagrzewała się już do prawie 43 stopni Celsjusza. Jednakże temperatura pozostałych fragmentów nie przekraczała 32 stopni.

HP Omen X temperatura obudowy

HP Omen X (17-ap000nv) – głośność

W kontekście rozmiarów obudowy kultura pracy modelu HP Omen X nie zachwyca, ale zawsze mogło być gorzej. Laptop w spoczynku generuje dźwięk na poziomie 26,6 dBA, a pod obciążeniem – do 46,5 dBA. To znacznie więcej, niż osiągał starszy Omen. Nowy jest równie głośny jak bardzo cienkie konstrukcje dla graczy, a przecież sam jest olbrzymi. 

HP Omen X - głośność (spoczynek)

HP Omen X - głośność (obciążenie)

Ocena artykułu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane