artykuły

Test obudów komputerowych w cenie do 300 złotych

Dobre i tanie obudowy

46
30 marca 2018, 19:00 Piotr Gołąb

Phanteks Eclipse P300

Test obudów do 300 złotych

Phanteks Eclipse P300 to obudowa z taniej serii Eclipse. W cenie nieprzekraczającej 300 zł otrzymujemy w pełni metalową konstrukcję z jednym bokiem wykonanym z hartowanego szkła i bardzo subtelnym podświetleniem RGB LED.

Phanteks P300s

Phanteks Eclipse P300 White – dane techniczne:

 • wymiary: 450 mm × 200 mm × 400 mm (W × D × S)
 • waga całkowita: 6 kg
 • materiały: stal SECC/ plastik/ szkło hartowane
 • obsługiwane formaty: ATX/mikro-ATX/mini-ITX
 • maksymalna wysokość schładzacza CPU: 160 mm
 • maksymalna długość karty graficznej: 330 mm
 • liczba slotów kart rozszerzeń: 7
 • liczba zatok wewnętrznych 3,5/2,5 cala: 2/1
 • liczba zatok zewnętrznych 5,25 cala: 0
 • panel przedni I/O: 2 × USB 3.0/ gniazda słuchawkowe i mikrofonowe/ przycisk do zmiany podświetlenia RGB
 • filtry przeciwkurzowe: przód/zasilacz.

Opcje wentylatorów:

 • przód: 2 × 120/140 mm
 • tył: 1 × 120/140 mm (1 × 120 mm w fabrycznej konfiguracji)
 • góra: 1 × 120/140 mm.

Opcje montażu chłodnic i zestawów AiO

 • przód: 2 × 140 mm lub 2 × 120 mm
 • tył: 1 × 120 mm.

Wnętrze

Phanteks P300s

Phanteks P300 jest najmniejszą obudową w teście, co przekłada się na ilość dostępnego miejsca wewnątrz. Ma konstrukcję dwukomorową. W głównej komorze montuje się płytę główną z kartą graficzną i wentylatory. Maksymalny format płyty głównej to ATX. Schładzacz procesora może mieć wysokość do 160 mm, a karta graficzna może być długa maksymalnie na 330 mm. Na szczęście obecnie najwydajniejsze karty, takie jak GeForce GTX 1070 Ti, GTX 1080 i GTX 1080 Ti, mierzą około 320 mm. Ciekawie rozmieszczono przepusty na przewody. Znajdują się w wycięciu prowadzącym do komory dolnej i we wzniesieniu przed płytą główną. Gdy patrzy się od przodu, są w zasadzie niewidoczne.

Phanteks P300s

Phanteks jako jeden z pierwszych wprowadził opaski z rzepami do mocowania przewodów. Nie zabrakło ich w niedrogim modelu P300. Dwa rzepy bardzo ułatwiają zarządzanie okablowaniem i pomagają w utrzymaniu porządku w środku obudowy. Drugim rozwiązaniem typowym dla tego producenta jest możliwość umieszczenia nośników danych za tacą płyty głównej. Egzemplarz testowy miał jedną tacę na nośnik w rozmiarze 2,5 cala, choć można zamontować dwie. Obie mocuje się beznarzędziowo, a przy tym są dobrze zabezpieczone przed wibracjami.

W drugiej komorze instaluje się zasilacz i dyski twarde w rozmiarze 3,5 cala. Ze względu na małe rozmiary obudowy także tutaj występują ograniczenia. Otóż długość zasilacza nie może przekraczać 160 mm. 

Phanteks P300sPhanteks P300s

Zdjęcie ozdobnego frontu umożliwia dostęp do 3,5-calowych dysków twardych, montowanych na dwóch plastikowych tackach. Na przednim panelu można zainstalować dwa wentylatory o średnicy 120/140 mm, zasysające zimne powietrze do wnętrza (nie są montowane w fabrycznej konfiguracji).

Tył Eclipse P300 jest typowy. Siedem slotów rozszerzeń producent zasłonił śledziami przykręcanymi za pomocą szybkośrubek. Powyżej znajduje się wentylator o średnicy 120 mm, jedyny w fabrycznej konfiguracji. Zasilacz można umieścić tylko w jednej pozycji, wentylatorem do dołu.

Phanteks P300s

Górna ścianka pozwala zamontować jeden wentylator 120- lub 140-milimetrowy. W przeznaczonym na niego miejscu znajduje się filtr przeciwkurzowy. Z przodu przy bocznej krawędzi umieszczono panel wejść i wyjść z wyłącznikiem.

Phanteks P300s

W spodniej ściance zamontowano filtr przeciwkurzowy dla zasilacza oraz cztery stopki, na których stoi obudowa. Guma na stopkach jest w miarę miękka i nie pozostawia śladów podczas przesuwania.

Wygląd

Phanteks P300s

Górny panel I/O udostępnia dwa porty USB 3.0, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe i przycisk do zmiany koloru podświetlenia przycisku zasilania oraz małego paska LED przy krawędzi obudowy. 

Phanteks P300s

Zwolennicy podświetlenia mogą wybrać jeden z 10 kolorów. Można też podłączyć pasek LED do kontrolera RGB na płycie głównej, a wtedy zestaw barw jest nieograniczony. 

Phanteks P300s

Front ma kształt trapezu z dwoma wlotami powietrza. Niestety, wloty nie są zbyt duże. Oba są osłonięte małymi filtrami przeciwkurzowymi.

Phanteks P300s

Phanteks P300s

Musimy pochwalić jakość wykonania P300. Prawie cała jest z metalu; plastik występuje w bardzo małych ilościach. Ponadto jeden z bocznych paneli jest zbudowany ze szkła hartowanego. Ogólnie spasowanie poszczególnych paneli jest przy tym bardzo dobre – wszystkie łączenia są bardzo ciasne.

Całość złożona

Phanteks P300s

Mimo że jest to najmniejsza obudowa w naszym teście, bez trudu pomieściła wszystkie podzespoły. Nie obyło się jednak bez paru niespodzianek. Największą była niemożność podłączenia wtyczki USB 3.0 do płyty głównej, bo gniazdo w testowym modelu jest ustawione zbyt płasko. Przeszkodą okazało się małe wzmocnienie w panelu, pod którym chowa się przewody. Oczywiście, można sobie z tym bardzo łatwo poradzić, wystarczy zamontować wtyczkę w drugim porcie USB 3.0 na płycie. Jeżeli płyta go nie zapewni, trzeba będzie spiłować przeszkadzający element o mniej więcej 2 mm. Nieco kłopotów sprawiło też podłączenie ośmiopinowej wtyczki zasilania. Błędem była wcześniejsza instalacja schładzacza na procesorze, przez co wokół niego zostało bardzo mało miejsca. 

Phanteks P300s

Phanteks bardzo dba o to, żeby wnętrza jego obudów były schludne, dlatego zapewnia duże możliwości zarządzania przewodami. Eclipse P300 nie jest tu wyjątkiem. Bardzo mądre zastosowanie dwóch opasek rzepowych pozwoliło idealnie spiąć wszystkie wiązki. Rozwiązano to perfekcyjnie. 

Phanteks Eclipse P300
Zalety
 • bok obudowy wykonany z hartowanego szkła
 • bardzo łatwy montaż podzespołów
 • dobre możliwości zarządzania przewodami
 • subtelne podświetlenie RGB LED
Wady
 • Tylko jeden wentylator w fabrycznej konfiguracji
 • wentylacja wnętrza
 • głośność pod obciążeniem
Do testów dostarczył:Phanteks
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 269 zł
9