artykuły

Test obudów komputerowych w cenie do 300 złotych

Dobre i tanie obudowy

46
30 marca 2018, 19:00 Piotr Gołąb

Chieftec Stallion GP-01B-OP

 

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Chieftec Stallion GP-01B-OP to pierwsza w ofercie firmy obudowa przeznaczona dla graczy. Już same gabaryty wskazują, że nie zabraknie w niej miejsca na wydajną kartę graficzną i wysoki układ chłodzenia procesora.

Chieftec Stallion GP-01B-OP

 

Chieftec Stallion GP-01B-OP – dane techniczne:

 • wymiary: 450 mm × 210 × 516 mm (W × D × S)
 • waga całkowita: 8,5 kg
 • materiały: stal SECC/ pleksiglas/ plastik
 • obsługiwane formaty: ATX/mikro-ATX/mini-ITX
 • maksymalna wysokość schładzacza CPU: 160 mm
 • maksymalna długość karty graficznej: 430 mm
 • liczba slotów kart rozszerzeń: 7
 • liczba zatok wewnętrznych 3,5/2,5 cala: 4/2
 • liczba zatok zewnętrznych 5,25 cala: 2
 • panel przedni I/O: 2 × USB 3.1 Gen1 (USB 3.0)/ 2 × USB 2.0/ gniazda słuchawkowe i mikrofonowe/ kontroler prędkości obrotowej (dwustopniowy)/ przycisk podświetlenia panelu przedniego
 • filtry przeciwkurzowe: góra/przód/spód/zasilacz.

Opcje wentylatorów:

 • przód: 3 × 120 mm (2 × 120 mm w fabrycznej konfiguracji)
 • tył: 1 × 120 mm (1 × 120 mm w fabrycznej konfiguracji)
 • góra: 2 × 120/140 mm.

Opcje montażu chłodnic i zestawów AiO:

 • przód: 2 × 120 mm (będą pasować tylko zestawy z bardzo długimi przewodami pomiędzy blokiem procesora a chłodnicą)
 • tył: 1 × 120 mm
 • góra: 2 × 120/140 mm.

Wnętrze

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Komora główna obudowy Chieftec Stallion jest bardzo przestronna i podzielona na dwie części: główną, w której montujemy płytę główną z procesorem, pamięcią oraz kartą graficzną, i drugą, potocznie zwaną piwnicą, w której montuje się zasilacz i nośniki danych.

W głównej części bez problemu zmieści się płyta główna w formacie ATX i układ chłodzenia procesora o wysokości do 160 mm. Najbardziej wyróżniającym się elementem jest bardzo solidny uchwyt kart graficznych. Służy do podtrzymywania długich i ciężkich konstrukcji, które mogą się delikatnie wyginać pod własnym ciężarem. Montaż płyty głównej nie nastręcza żadnych trudności. Stallion zapewnia bardzo dobry dostęp do wszystkich przewodów podłączeniowych i ma bardzo duże wycięcie ułatwiające montaż układu chłodzenia procesora. Otwory do poprowadzenia przewodów w przedniej części obudowy są osłonięte gumowymi przepustami, które dobrze trzymają się w otworach. Niestety, otwory do przewodów zasilających procesor i wentylatory nie są już osłonięte przepustami.

 

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Przestrzeń za płytą główną jest zadowalająca. Na wyróżnienie zasługuje możliwość beznarzędziowego montażu nośników SSD w uchwytach z tworzywa sztucznego. Jest też kontroler prędkości obrotowej, który obsługuje sześć wentylatorów i pozwala nimi sterować z przedniego panelu. Do wyboru są dwie wartości: slow i fast. Niestety, kontroler jest kompatybilny tylko z wentylatorami z trzypinową wtyczką, a do zasilania wymaga wtyczki molex, która dziś nie jest już zbyt popularna.

W drugiej strefie jest miejsce na cztery dyski twarde w rozmiarze 3,5 cala i zasilacz. Dyski twarde montuje się w tackach za pomocą śrub. Miejsca na zasilacz jest dużo, ale jeśli będzie wyjątkowo długi, jego montaż będzie utrudniony ze względu na bliskość nośników. 

Chieftec Stallion GP-01B-OPChieftec Stallion GP-01B-OP

Przód obudowy po zdjęciu plastikowego frontu wygląda bardzo prosto. Jest tu miejsce na zamontowanie trzech wentylatorów 120-milimetrowych, przy czym jeden nachodzi na zatokę w standardzie 5,25 cala, w której otwór montażowy został zasłonięty wyłamywanym śledziem).

Tył obudowy jest bardzo tradycyjny. Znajduje się tu wentylator 120-milimetrowy, siedem slotów kart rozszerzeń (niestety, śledzie w slotach są wyłamywane), miejsce na porty płyty głównej oraz otwór zasilacza. Zasilacz można umieścić w obydwu pozycjach: wentylatorem w dół lub do góry. 

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Górna ścianka pozwala zamontować dwa wentylatory 120- lub 140-milimetrowe o standardowej grubości 25 mm. Jest to też zalecane miejsce montażu układu chłodzenia cieczą AiO. Ponieważ odległość od frontu do procesora jest bardzo duża, niełatwo będzie znaleźć układ AiO z tak długimi przewodami.

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Na spodzie znajdują się dwa filtry przeciwkurzowe z drobnej metalowej siatki. Przedni filtr można wyjąć dopiero po zdjęciu plastikowego frontu. Ten pod zasilaczem wyjmuje się znacznie prościej. Filtry są bardzo elastyczne, przez co trudno je zamontować.

Wygląd

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Przedni panel udostępnia dwa porty USB 2.0 i dwa USB 3.0, gniazda mikrofonu i słuchawkowe oraz przycisk zasilania i resetowania. Wyróżniają się przyciski sterujące prędkością wentylatorów i przycisk do zmiany koloru podświetlenia dwóch pasków LED na froncie (dostępne są cztery kolory).

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Bok za płytą główną jest przezroczysty i pozwala obejrzeć całe wnętrze obudowy. Niestety, jest wykonany z pleksiglasu, który bardzo łatwo się rysuje. Mikroryski pojawiają się nawet po przeczyszczeniu panelu miękką ściereczką. A czyścić trzeba go będzie często, gdyż bardzo łatwo zbiera odciski palców i przyciąga drobiny kurzu. 

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Całość złożona

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Całość po złożeniu wygląda bardzo schludnie. Przewody są bardzo dobrze pochowane, a gumowe przepusty poprawiają ogólną estetykę wnętrza. Druga komora, skrywająca zasilacz i nośniki danych, wprowadza bardzo dużo porządku – wyeksponowane są tylko najważniejsze elementy. Dodatkowo przesunięcie podpory kart graficznych do przodu pozwala zasłonić przewody zasilające od karty i płyty głównej.

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Całkowite zaprzeczenie ładu i porządku w komorze głównej przynosi rzut oka na tył obudowy. Owszem, producent zapewnił za płytą sporo miejsca, ale system zarządzania przewodami jest kiepski. Do dyspozycji jest tylko kilka punktów do montażu opasek zaciskowych, a przy tym bardzo trudno je wykorzystać. My większość przewodów zasilających zmieściliśmy w przestrzeni na 3,5-calowe dyski twarde. Reszta nie odstawała za bardzo, więc bez kłopotu udało się domknąć panel boczny. 

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Chieftec Stallion GP-01B-OP

Chieftec Stallion GP-01B-OP
Zalety
 • Bardzo przestronna
 • unikatowy system podtrzymywania karty graficznej
 • Wszystkie otwory wentylujące mają filtry przeciwkurzowe
 • kontroler prędkości obrotowej
Wady
 • słaba jakość wentylatorów
 • Panel boczny z tworzywa sztucznego bardzo łatwo się rysuje
Do testów dostarczył:Chieftec
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 275 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
439 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
3