artykuły

Test obudów komputerowych w cenie do 300 złotych

Dobre i tanie obudowy

46
30 marca 2018, 19:00 Piotr Gołąb

Test obudów komputerowych w cenie do 300 zł – podsumowanie

Obudowy do 300 złotych

Średnia temperatura. W trakcie testu monitorowaliśmy temperaturę w pięciu punktach komputera, z czego najważniejsza jest temperatura CPU i GPU. Z zebranych na poprzednich stronach pomiarów wyciągnęliśmy średnią, żeby sprawdzić, jak ogólnie radzą sobie testowane obudowy. Pod względem skuteczności odprowadzania ciepła najlepsza jest NZXT S340. Co ciekawe, w fabrycznej konfiguracji nie jest wyposażona w wentylator na przednim panelu, a ponieważ panel jest pełny, zastanawialiśmy się, czy nie będzie ograniczał znacząco wymiany powietrza. Drugie miejsce zajął model Zalman Z9 Neo Plus, co nie było zaskakujące. Już przyglądając się konstrukcji, zdawaliśmy sobie sprawę, że może być to jeden z najlepszych produktów w teście, głównie ze względu na fabrycznie zainstalowane wentylatory. Okazuje się jednak, że lepiej zamontować ich mniej, ale wybrać lepsze, tak jak to zrobiono w NZXT. Na trzecim miejscu uplasował się olbrzymi Chieftec. Najgorzej zaś wypadł Kolink Aviator. Ma najtańsze chińskie wentylatory z czterema diodami LED. Przednie niemalże nie mają szansy zassać zimnego powietrza do wnętrza ze względu na całkowicie zamknięty przód. Powietrze zasysane jest przez mały otwór u dołu panelu przedniego. Tak konstruowano obudowy 10 lat temu. 

Średnia temperatur

Jakość wykonania. W tej kategorii najlepsza okazała się konstrukcja NZXT. Lakier na czarnych powierzchniach jest wręcz zjawiskowy, a biała połyskliwa powłoka niewiele mu ustępuje. Wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane. Plastiku jest bardzo mało i jest on bardzo dobrej jakości. 

Drugie miejsce ex aequo zajęła na tym polu cała grupa obudów. To produkty wykonane dobrze, wolne od większych wpadek. Użyte w nich materiały są dostatecznej jakości – i nic ponadto. Jest to pewnego rodzaju standard, charakterystyczny dla większości modeli na rynku.

W tym standardzie, ku naszemu zaskoczeniu, nie zmieściły się: Corsair, bardzo dobrze kojarzący się Fractal Design oraz SilentiumPC. W przypadku tego ostatniego zawiodła kontrola jakości. Nasz egzemplarz miał niektóre nity źle połączone, a listwy LED w plastikowych profilach były wygięte i słabo się trzymały. Szyba była zamontowana do gołej blachy, bez użycia gumowych podkładek. W obudowie Corsaira najbardziej rzucało się w oczy słabe spasowanie poszczególnych paneli. Przerwy były bardzo duże i nierównomierne, co negatywnie wpływało na ogólne wrażenie. Testowany model Fractal Design wykonano zaś z bardzo cienkiej blachy stalowej, przez co konstrukcja jest bardzo wiotka.

Pod względem jakości najgorsza jest konstrukcja Kolinka. Wybraliśmy ją do tego porównania na podstawie zdjęć prasowych, na których wyglądała bardzo dobrze. Podświetlane wentylatory z przodu, ładne okno z boku, projekt wizualny nawiązujący do modelu NZXT Phantom… Czar prysł już przy wyjmowaniu sprzętu z pudełka. Jest to najlżejsza obudowa w teście, wykonana w dużej mierze z plastiku, i to słabej jakości. Lista wad jest jednak dłuższa. Producent twierdzi, że wewnątrz zmieści się chłodnica AiO w rozmiarze 240 mm, ale takiego układu nie da się zamontować, nawet w przeznaczonym do tego miejscu u góry. Wycięcie pod płytą główną jest zbyt małe i nie w tym miejscu co trzeba, więc przy każdej wymianie schładzacza, a nawet pasty termoprzewodzącej, trzeba demontować płytę. 

Jakość wykonania

Łatwość montażu. Niezależnie od tego, jak często trzeba to robić, to istotna cecha. 

Pod tym względem najlepszy jest Zalman Z9 Neo Plus. Wszystko zostało w nim dobrze przemyślane, a gumowe przepusty i opaski rzepowe pozwalają estetycznie poprowadzić przewody i w razie potrzeby skorygować ich długość. 

Drugie miejsce w tej kategorii zajął Phanteks P300. W trakcie montażu wszystkie podzespoły wchodziły na swoje miejsca bez najmniejszych protestów. W zestawie dołączono opaski rzepowe, ale mniejsza ilość miejsca i jeden nie do końca przemyślany przepust spowodowały, że P300 zajęła drugie miejsce.

Na trzecim stopniu podium ex aequo stanęła cała grupa produktów. To konstrukcje wolne od dużych wad, ale nie od drobnych braków. Ich największą bolączką są przeciętne możliwości zarządzania przewodami.

Nieco gorzej na tym polu sprawuje się Gladius M35T firmy SilentiumPC. Pod względem konstrukcji to niemal bliźniak modelu Zalman Z9 Neo Plus, ale problematyczne okazały się dodatki. Koncentrator USB z kontrolerem prędkości obrotowej wentylatorów ma bardzo słaby magnes, a ponadto nie bardzo jest gdzie go zamocować, bo jest wysoki i nie można przyczepić go płasko do tacy płyty głównej. 

Dwa ostatnie miejsca zajęły obudowy, z którymi faktycznie mieliśmy problem podczas składania komputerów. Zarówno Kolink Aviator, jak i Corsair Carbide SPEC-ALPHA nie pozwoliły estetycznie ułożyć wiązek przewodów, a ośmiopinowy przewód zasilania CPU trzeba było w obu przypadkach poprowadzić nad płytą główną. Mimo wszystko Corsair pod względem wygody montażu jest znacznie lepszy od Kolinka.

Łatwość montażu

Wygląd. Dotąd nic nie napisaliśmy o wyglądzie uwzględnionych w teście obudów, ponieważ jest to kwestia mocno subiektywna. Mała sonda wśród osób, które nie brały udziału w teście, jak i członków innych redakcji przyniosła mocno zaskakujące wyniki. Prawie wszystkim na równi podobały się dwie obudowy NZXT oraz model Corsaira, następnym wyborem były Chieftec i Phanteks. Tylko co do jednego wszyscy byli zgodni: najgorzej wygląda Kolink Aviator.

Ceny. Wszystkie testowane obudowy kosztują poniżej 300 zł. To było kryterium doboru produktów do testu. Ponieważ z różnych względów niniejszy artykuł powstawał dość długo,  ceny niektórych modeli spadły, na przykład obecnie sporo tańszy jest Fractal Design Focus G. Poniżej znajdziecie odnośniki do przetestowanych obudów, które pozwolą sprawdzić aktualne ceny.

 

Rekomendacja 

Nasz znaczek „Rekomendacja” otrzymuje obudowa NZXT S340, za wyjątkową jakość wykonania i największą skuteczność w chłodzeniu podzespołów komputera

 Rekomendacja

Drugie wyróżnienie otrzymuje Zalman Z9 Neo Plus, za wyjątkową łatwość montażu podzespołów i wzorowe możliwości zarządzania przewodami

Strona:
B0BS0NZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
B0BS0N2018.03.30, 19:07
-14#1
Brawo brawo brawo. Bardzo fajny i przydatny test ;)
helfireZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
helfire2018.03.30, 19:30
19#2
Przeczytałeś go chociaż ze juz komentujesz? xDDD
Edytowane przez autora (2018.03.30, 19:34)
KrisolZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Krisol2018.03.30, 19:46
13#3
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że obudowa z minimalną ilością otworów wentylacyjnych z przodu(S340) ma niższe temperatury od obudowy z otwartym frontem(Chieftec Stallion/Gladius M35).
U konkurencji SPC RG4 ma nawet nieco niższe temperatury od Fractal Design Define R6...
Edytowane przez autora (2018.03.30, 19:57)
AlienTZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
AlienT2018.03.30, 20:36
-6#4
Mam te budę (czarno-niebieską) ponad rok daje rade
ghs2018.03.30, 21:07
-11#5
wszystkie te budy są jakości naszego modecoma oberona który jest o 100PLN tańszy. aby kupić coś sensowniejszego niż nowy oberon to trzeba wydać 330-340PLN. za 340PLN jest be quiet! Pure Base 600 z oknem, wersja bez okna za 310PLN. 30PLN więcej niż budy w teście a dwie klasy różnicy w jakości.
Edytowane przez autora (2018.03.30, 21:08)
VerticekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Verticek2018.03.30, 21:41
Szczerze to bezsensu jest wybierać obudowę według temperatury procesora - obudowa za 300zł oczywiście będzie lepsza, ale wybierając taką za 150zł możemy przeznaczyć więcej pieniędzy na samo chłodzenie lub wiatraki, co przełoży się na jeszcze niższe temperatury.
Obudowa za 150zł + Fortis vs. Obudowa za 300zł + stock chłodzenie. Chyba wiadomo co jest lepszym wyborem.
B0BS0NZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
B0BS0N2018.03.30, 22:06
-19#7
helfire @ 2018.03.30 19:30  Post: 1135884
Przeczytałeś go chociaż ze juz komentujesz? xDDD

Nie, ale sprawdziłem jakie modele przetestowano i w jaki sposób. To chyba wystarczy, aby stwierdzić, że test jest przydatny? Czy muszę pytać jaśnie Pana xDe o zdanie?
nietopyrzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nietopyrz2018.03.30, 22:14
23#8
Tabeleczkę do skąpca dało się zrobić w trymiga, a forum, komentowanie na mobilkach i cała reszta funkcji, o które ludzie proszę od wielu lat niewprowadzona.
pu$2ekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pu$2ek2018.03.30, 22:35
-5#9
nietopyrz @ 2018.03.30 22:14  Post: 1135903
Tabeleczkę do skąpca dało się zrobić w trymiga, a forum, komentowanie na mobilkach i cała reszta funkcji, o które ludzie proszę od wielu lat niewprowadzona.


wg mnie nie ma co się czepiać tabelki, przynajmniej jest ładnie oddzielona część sponsorowana - widać że redakcja wzięła sobie do serca wcześniejsze marudzenie na sponsorowane linki w treści.
a obudowy - no cóż, ja wolę bez okna
czolgista778Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
czolgista7782018.03.30, 22:57
15#10
Ostrzgam przed budami NZXT, mialem 340 Elite oraz 700i i ten niby perfekcyjny lakier schodzi pod paznokciem. Montaz wentylatora na topie od razu zdziera lakier dookola srub.
Poza tym front jest na plastikowych kolkach, po 2-3 czyszczeniach filtra robi sie po prostu luźny!
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
18