artykuły

Test obudów komputerowych w cenie do 300 złotych

Dobre i tanie obudowy

46
30 marca 2018, 19:00 Piotr Gołąb

Test obudów komputerowych w cenie do 300 zł – temperatura karty graficznej

Temperatura GPU

Temperatura GPU

Temperatura karty graficznej w testowanych obudowach była bardzo wyrównana. W spoczynku różnica pomiędzy najchłodniejszą a najgorętszą konstrukcją wyniosła 4 stopnie Celsjusza. Pod pełnym obciążeniem wskazania zawierały się zaś w granicach 77–76 stopni. Czy to znaczy, że wszystkie modele wywiązują się z tego zadania tak samo? Na szczęście tak nie jest! Temperatura nie jest jedynym wyznacznikiem; ważny jest też sposób, w jaki obudowa ją osiąga. Dlatego musimy wziąć pod uwagę również prędkość obrotową wentylatora lub wentylatorów w układzie chłodzenia GPU. Widać wówczas, kiedy schładzacz na karcie musiał pracować mocniej, żeby utrzymać określoną przez producenta temperaturę.

Najlepszy był pod tym względem NZXT S340, który bardzo skutecznie odprowadza gorące powietrze, a ponadto ma dużo wolnego miejsca. Dodatkowo komora z zasilaczem oddzielona jest od komory głównej, więc do tej drugiej nie dostaje się ciepłe powietrze z zasilacza.

Najgorzej wypadła obudowa Phanteksa. Niestety, jej małe gabaryty spowodowały, że przestrzeń dookoła karty graficznej bardzo szybko się nagrzała, a pojedynczy wentylator wyciągowy nie był w stanie odpowiednio szybko wysysać gorącego powietrza.

Z naszych testów wynika, że dobre warunki karcie graficznej mogą zapewnić dwa typy obudów:

  • duże konstrukcje, ze sporą ilością wolnej przestrzeni w środku,
  • konstrukcje, które wyposażone są w dużą liczbę wentylatorów wymuszających właściwą cyrkulację powietrza.

Prędkość obtorowa wentylatorów

 

 

13