artykuły

Felieton o wirtualnej, rozszerzonej, mieszanej... rzeczywistości

Wszystko, co istnieje

7
9 grudnia 2017, 13:15 Piotr Skindzier

„Rzeczywistość jest tylko iluzją, aczkolwiek bardzo trwałą” – mawiał podobno Einstein. Dzisiejsza technika raczej parafrazuje to spostrzeżenie. Obserwując różne „rodzaje” rzeczywistości, jakie nam na co dzień serwują dostawcy sprzętu czy oprogramowania, chciałoby się powiedzieć: „Iluzja staje się rzeczywistością, jeśli jest wystarczająco trwała”. Wybierzmy się zatem w krótką podróż po cyfrowym królestwie rzeczywistości.

Na co dzień rzadko się zastanawiamy, czym jest rzeczywistość. Pytanie to jednak coraz częściej nurtuje nas przy półkach sklepowych. Czasem myślimy, czy kupienie komuś okularów wirtualnej rzeczywistości (VR) to dobry pomysł i w zasadzie do czego mogą nam się przydać.

Pytanie to jednak nie jest ani nowe, ani łatwe. Kiedy człowiek zaczyna się nad tym zastanawiać i przeglądać internet, okazuje się, że odpowiedź może być wymijająca. Rzeczywistość to po prostu wszystko, co obserwujemy i odczuwamy. Pewnie wystarczyłoby nam takie stwierdzenie, gdyby nie to tajemnicze „wszystko”, z czego rzeczywistość jest zbudowana. Tu jednak filozofowie, psychologowie czy neurolodzy pośpieszą nam z pomocą i powiedzą, że to „wszystko” to zapewne bodźce odbierane przez nasze zmysły: wzrok, słuch, węch, dotyk, smak czy poczucie czasu. A ta lista wcale nie jest skończona. Z doświadczenia wiadomo jednak, że to, co widzimy lub słyszymy, często przekazują nam zmysły. Dość dawno temu rozpoczęto badania nad tym, jaką ilość informacji dostarczają one do mózgu. Okazuje się, że jest to około 11 Mb/s danych, z czego:

  • 10 Mb/s pochodzi ze wzroku,
  • 1 Mb/s to dotyk (uczucie bólu, ciepła, równowagi itp.),
  • 100 kb/s pochodzi ze słuchu,
  • 100 kb/s to węch,
  • 1 kb/s to smak.

Musimy jednak pamiętać o tym, że są to dane nieprzetworzone. Zdecydowanie trudniej jest ocenić, jak wiele z tego potoku danych mózg każdego człowieka przetwarza na wrażenia świadome, które obserwujemy i możemy zapamiętać. Tu sprawa jest mniej oczywista, ale ostatnie badania ludzkiej świadomości pokazują, że strumień świadomych doznań można określić na mniej więcej 50 na sekundę. Na tę liczbę mają wpływ czynniki, które trudno przyporządkować konkretnym zmysłom.

Za to, co odbieramy świadomie, w 83% odpowiada wzrok, w 11% słuch, a na dalszych miejscach są: dotyk, węch i smak. Bardzo często jednak pojawia się wśród świadomych doznań pojęcie „poczucia czasu”, pochodzące od wielu zmysłów. To, co tworzy naszą świadomą rzeczywistość, jest zatem wysoko przetworzonym, ale małym strumieniem danych.

Oczywiście, te badania nie mogły umknąć twórcom sprzętu komputerowego. Obok klawiatur, myszek i monitorów stosunkowo szybko zaczęli oni projektować urządzenia zdolne wzbogacać wrażenie zmysłowe o informacje wygenerowane przez mikroprocesory. Koncentrowali się głównie na wzroku i słuchu. W 1965 roku zaprezentowano pierwowzór okularów wirtualnej rzeczywistości (AR), a w 1968 roku pojawił się pierwowzór okularów rzeczywistości rozszerzonej. Pamiętajmy, że myszkę komputerową opatentowano dopiero w 1970 roku (patent Engelbarta, U.S. Patent 3 541 541).

Pierwowzór okularów AR – project „Sword of Damocles” z 1968 roku

Równocześnie prowadzono badania nad zmysłem słuchu. Okazało się, że zastosowanie zjawiska przewodnictwa kostnego pozwala człowiekowi odbierać dźwięki pochodzące ze środowiska równocześnie z dźwiękami generowanymi przez komputer. Przewodnictwo kostne polega na przenoszeniu dźwięków przez kości czaszki bezpośrednio do ucha wewnętrznego z pominięciem błony bębenkowej. Samo zjawisko było znane od 1923 roku, a od lat siedemdziesiątych dostępne są rozwiązania komercyjne, takie jak słuchawki kostne, które można było podłączyć do ówczesnych komputerów.

Oczywiście, możliwości łączenia świata rzeczywistego z generowanym komputerowo na początku szerzej wykorzystano w wojsku, a dokładniej: w lotnictwie. Pionierem było lotnictwo RPA, które już od lat siedemdziesiątych stosowało i montowało w swojej wersji myśliwców Mirage to, co obecnie w wojsku nazywa się HMD (ang. helmet-mounted display).

Integrated Helmet and Display Sighting System (IHADSS), jedne z pierwszych seryjnie produkowanych urządzeń klasy rzeczywistości rozszerzonej – US Army w 1982 roku

Dostępnym komercyjnie rozwiązaniem tego typu, najbardziej znanym, są okulary Google Glass, które wyposażono w transparentny wyświetlacz przysłaniający jedno oko i monosłuchawkę przewodnictwa kostnego.

Okulary AR, które zobaczymy w 2018 roku

Postęp techniczny sprawił, że obecnie mamy do czynienia z całym ekosystemem technik rozszerzonej rzeczywistości znajdujących się gdzieś pomiędzy rzeczywistością fizyczną a wirtualną. Przy czym samo wrażenie realności w urządzeniach wirtualnej rzeczywistości może być różne w zależności od sprzętu i indywidualnych predyspozycji. Dostępnych jest przynajmniej kilkadziesiąt rozwiązań, w których przypadku śmiało można mówić o mieszanej rzeczywistości. Pozwalają one posmakować dobrze znanej rzeczywistości fizycznej poprzez rzeczywistość rozszerzoną. Nie tracimy kontaktu ze światem zewnętrznym, ale obraz, który widzimy, w dużym stopniu zostaje wypełniony grafiką i dźwiękami pochodzącymi ze świata wirtualnego.

Sprawdź ceny dostępnych dziś modeli okularów VR

Dostępne w każdych supermarketach okulary VR, nawet wyposażone w słuchawki i zestawy czujników, dają nam tylko przybliżenie rzeczywistości wirtualnej. Oczywiście, nie jest to prosta ścieżka od jednej rzeczywistości do drugiej, ponieważ mamy wiele pośrednich wariantów. Najbardziej widowiskowy w ostatnich latach był znany wszystkim posiadaczom smartfonów Pokemon Go. Równie znanym przykładem jest asystent cofania, pokazujący obraz z kamery wstecznej z zaznaczonym konturem miejsca do zaparkowania i informujący dźwiękiem o zbliżaniu się do przeszkody. Także wyświetlacze HUD w samochodach to rozwiązania z dziedziny mieszanych rzeczywistości.

W drugiej dekadzie XXI wieku umiemy wpłynąć na mniej więcej 90% swoich odczuć i doznań dzięki umiejętności kontrolowania do 94% danych pochodzących z rzeczywistości fizycznej. Okazuje się jednak, że 10% doznań i kilka procent danych może odgrywać kluczową rolę w odnajdowaniu się w nowych, mieszanych rzeczywistościach. Przy zbyt szybko zmieniających się bodźcach lub ich zbyt dużej ilości odczuwamy dezorientację, niepokój, czy nawet nudności i zawroty głowy. 

Stanowisko VR służące do treningu strzeleckiego z użyciem replik polskich karabinów przeciwpancernych „Ur” z września 1939 roku – Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Kontrowersje budzi także ilość danych, które o użytkownikach tych nowych technik zbiera sam sprzęt. W przypadku urządzeń mieszanej rzeczywistości istnieje obawa, że przetwarzany w czasie rzeczywistym obraz z kamery okularów AR może naruszać prywatność nie tylko samego użytkownika, ale także jego otoczenia. To dość skutecznie, jak do tej pory, powstrzymuje ich komercjalizację. Zapewne obawy te stały się jednym z powodów przyjęcia unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Zapisano w nim ochronę danych behawioralnych użytkownika, a więc informacji o nawykach i przyzwyczajeniach, które mogą być zbierane przez urządzenia klasy mixed reality. Wygląda na to, że najlepszym i najbardziej przystępnym (na razie) rozwiązaniem wzbogacającym naszą rzeczywistość są smartfonowe aplikacje.

Twórcy nowych rzeczywistości dotąd nie powiedzieli ostatniego słowa. Stale sprawdzane są nowe możliwości budowy jeszcze doskonalszych urządzeń AR i VR. Kolejnym krokiem w rozwoju naszych doznań w tym zakresie będzie zapewne wyeliminowanie różnego rodzaju padów czy interfejsów sterowania gestami. Być może następną, idealną techniką pozwalającą na rozszerzenie dostępnych rzeczywistości będzie suchy elektroencefalogram (EEG).

 

Oculus + EMOTIV EEG to przykładowy zestaw okularów VR i suchego skanera EEG. Poniżej znajduje się zapis EEG

To technika pozwalająca bezinwazyjnie badać aktywność ludzkiego mózgu. Dzięki zastosowaniu suchych diod możliwe jest jego zintegrowanie z paskami czy czapkami okularów VR lub AR. Analiza aktywności mózgu pozwala oprogramowaniu opartemu na sztucznej inteligencji (AI) uczyć się jego reakcji na przekazywane bodźce. Można dzięki temu rozpoznawać, jakie rodzaje aktywności elektrycznej pobudzają dane działanie, choćby kliknięcie na padzie konkretnego przycisku. Teoretycznie po niedługim treningu można „zintegrować” pada z okularami VR. Wystarczy myśleć o jego używaniu, a wirtualna postać podąży dokładnie tam, gdzie chcemy. W tym roku narodziły się pierwsze prototypy tego typu urządzeń i możemy sobie zadać tutaj pytanie: czy to kolejna forma „właściwej” rzeczywistości?

KushiraZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kushira2017.12.09, 14:33
Trochę to straszne, że 'przyszłość' już nadchodzi. Te wszystkie okulary AR, jeszcze niedawno były w filmach ukazywane jako coś co (może) nadejdzie za dziesiątki lat...
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2017.12.09, 16:02
Ta technologia AR będzie stosowana żeby spamować ludzi tweetami i reklamami z facebooka, albo wyświetlać wirtualne potworki. Tymczasem łatwo znaleźć jej sensowne zastosowania, np. kamera na podczerwień umożliwiłaby widzenie w nocy bez konieczności marnowania prądu na zasilanie latarni. Szerokokątne kamery zainstalowane na słuchawkach zapewniłyby 360-stopniowe widzenie - ważne np. dla strażników albo innych osób chcących wiedzieć, co się dzieje za nimi. Żołnierze z pewnością docenią informację o trajektorii pocisków wystrzeliwanych przez snajpera albo o lokalizacji min lądowych, uzyskaną dzięki urządzeniom radarowym.
Jednak ważne jest czy okulary AR umożliwiają nakładanie informacji na rzeczywisty obraz, jak MS Hololens, czy też jedynie wyświetlają 'okno PIP' na pole widzenia, jak niesławny Google Glass.
IKSBOKSZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
IKSBOKS2017.12.09, 16:48
Cos tu nie gra.
najpierw pisze sie ze dotyk to 1Mb/s czyli drugi po wzroku, i słuch 100kb/s a pózniej:
'Za to, co odbieramy świadomie, w 83% odpowiada wzrok, w 11% słuch i na dalszych miejscach są dotyk, węch i smak. '
Wiec co jest prawdą?
daerraghZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
daerragh2017.12.10, 00:09
Wyliczenie w Mb to jakas parodia musze przyznac. Zdjecie w rozdzielczosci 2k zajmuje wiecej niz 10Mb (megabitow) a człowiek widzi dużo bardziej wyraźnie niż 2k, do tego spokojnie można zauważyć różnicę pomiędzy np. 60fps a 120fps (na odpowiednim monitorze) co zwieksza lość powiedzmy 'klatek na sekunde' ludzkiego wzroku a zatem i ilość Mb/s względem takiego małego zdjęcia w 2k.

Swoją drogą porównanie 'przepustowości' naszych zmysłów do komputerów jest beznadziejne, bo działają inaczej niż komputery i nie wiadomo czy w ogóle można mówić o jakichś FPS ludzkiego wzroku czy tam przestrzeni barw w bitach, które widzi człowiek.

Szczerze mówiąc to wg. mnie mogą sobie wyniki takich badań wsadzic w wiadome miejsce, bo są zwyczajnie niedorzeczne.
HafexoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hafexo2017.12.10, 07:28
Czekamy na pierwsze SAO ;)
KFC-FaNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KFC-FaN2017.12.10, 10:44
Przeliczanie na bity (bajty etc), ilości informacji, obieranych przez systemy percepcyjne jest sporym błędem, co zresztą zauważyli koledzy wyżej. W węzłach sieci (koloniach neuronalnych), w rzeczywistości przetwarza się wielokrotnie więcej informacji - przy odbiorze, kodowaniu i rozkodowywaniu sygnału, które nie podlegają teorii opisu informacji Sharonna czy innej. Po prostu neuron czy grupa neuronów w węźle, posiada dużo więcej stanów niż 0 i 1.

Zainteresowanym zagadnieniem przetwarzania informacji percepcyjnej, polecam badania na temat kodowania perceptu twarzy w zakręcie wrzecionowatym. Badania prowadzone przez zespół Tsao, pokazują poziom złożoności tego zjawiska:

http://www.sciencedirect.com/science/artic...09286741730538X (można ogarnąć więcej przez sci-hub ;) )

Suche EEG to żadna rewolucja, istnieją takie systemy. Jest oczywiście wielokrotnie mniej dokładny niż tradycyjne urządzenia pomiarowe. Szczerze, nie wyobrażam sobie żeby ktoś siedział z 128-kanałowym EEG i jeszcze w headsecie. Ten system ze zdjęcia to jakiś żart - nikt nie jest wstanie interpretować informacji z 6 kanałów. Największym problemem, są artefakty mięśniowe - impulsy elektryczne generowane przez ruch mięśni są tak duże, w porównaniu do sygnału z powierzchni kory mózgowej, że jeżeli ktoś w tym hełmie byłby w nieustannym ruchu, sygnału nie udałoby się odfiltrowywać.
PitKrkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
PitKrk2017.12.22, 08:35
IKSBOKS @ 2017.12.09 16:48  Post: 1113166
Cos tu nie gra.
najpierw pisze sie ze dotyk to 1Mb/s czyli drugi po wzroku, i słuch 100kb/s a pózniej:
'Za to, co odbieramy świadomie, w 83% odpowiada wzrok, w 11% słuch i na dalszych miejscach są dotyk, węch i smak. '
Wiec co jest prawdą?

No tak ale w tekście raczej jest, że 1 Mb/s to dane jakie płyną do mózgu, a procenty dotyczą tego co świadomie rejestrujemy. Czyli większość danych z dotyku przetwarzana jest nieświadomie. Coś w tym jest bo przecież o tym jaka jest temperatura to raczej nie myślimy.
Zaloguj się, by móc komentować
1