Zestawy komputerowe
Artykuł
Mariusz Kolmer, Środa, 20 grudnia 2017, 19:00

Pobór energii, głośność, temperatura

Ponieważ Zotac zastosował podzespoły przeznaczone do zwykłych komputerów stacjonarnych, Magnus pobiera więcej energii niż urządzenia wyposażone w procesory niskonapięciowe i zintegrowane karty graficzne. Już w stanie spoczynku potrzebuje 39 W. To dość dużo, jak na minipeceta. Jednak przy maksymalnym obciążeniu zapotrzebowanie na energię elektryczną nie przekracza 150 W, czyli jest dość małe, jak na desktopowe standardy.

Podczas typowego użytkowania temperatura procesora wynosiła 30–40 stopni Celsjusza. To doskonały wynik dla tak miniaturowego sprzętu. Skrajnie duże syntetyczne obciążenie GPU i CPU podniosło temperaturę do, odpowiednio, 70 stopni i 79 stopni. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że nawet wtedy nie doszło do spowolnienia układów (throttlingu) i że podzespołów nie udało się tak rozgrzać nawet podczas zabawy w najbardziej wymagających grach.

Obudowa urządzenia niemal ciągle pozostawała chłodna. Nawet przy największym obciążeniu temperatura wierzchu (wlotu powietrza) osiągała zaledwie 26 stopni, a tył obudowy nie rozgrzewał się bardziej niż do około 50 stopni w miejscu wylotu powietrza z układu chłodzenia procesora i 48 stopni przy wylocie powietrza z układu chłodzenia karty graficznej.

W stanie bezczynności poziom dźwięku emitowanego przez cztery wentylatory stale pracujące wewnątrz obudowy wynosił 34 dB. Taki szum w zasadzie jest nieodczuwalny podczas korzystania z komputera. W trakcie maksymalnego obciążenia procesora i karty graficznej głośność wzrastała do 43 dB. W cichym pomieszczeniu taki szum może już być słychać, ale w czasie oglądania filmu lub gry będzie niesłyszalny.

Warto zaznaczyć, że na poniższych wykresach przedstawiliśmy jedynie wyniki pomiarów głośności gotowych zestawów. Nie uwzględniliśmy wykorzystanych we wcześniejszych testach platform, których głośność zależałaby od zastosowanych przez nas wentylatorów.

Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane