Zestawy komputerowe
Artykuł
Mariusz Kolmer, Środa, 20 grudnia 2017, 19:00

Zotac ZBOX Magnus ER51060 – dane techniczne

Magnus ER51060 jest pierwszym na rynku minipecetem z CPU z serii Ryzen. Platforma Summit Ridge jest dostępna od kilku miesięcy i oparta na świeżej, zaprojektowanej niemal od zera, mikroarchitekturze Zen.

Podstawowym elementem tego układu jest Core Complex (CCX), zbudowany z czterech rdzeni połączonych z 2 MB pamięci podręcznej L2 i 8 MB L3. Co więcej, każdy blok CCX ma teraz własne jednostki ALU/FPU. Inną dużą zmianą jest wprowadzenie wielowątkowości symultanicznej (współbieżnej) pojedynczego rdzenia (SMT), w miejsce stosowanej wcześniej przez AMD wielowątkowości opartej na dwurdzeniowych modułach. We wszystkich Ryzenach 3, 5 i 7 znajdują się dwa kompleksy CCX, komunikujące się między sobą dzięki wewnętrznej magistrali Infinity Fabric. Daje to do 8 fizycznych rdzeni, do 16 obsługiwanych wątków i maksymalnie 16 MB pamięci L3.

Różnice w liczbie rdzeni i ilości pamięci w poszczególnych modelach zawdzięczamy procesowi binningu, czyli sortowania układów z niesprawną częścią rdzeni lub celowego blokowania elementów układu. W ten sposób w Ryzenie 5 1400 zostały cztery sprawne rdzenie w układzie 2 + 2 na każdy blok CCX. Niestety, doprowadzono również do zmniejszenia o połowę ilości pamięci L3, mimo że podobne, czterordzeniowe Ryzeny 5 1500 zachowały pełne 16 MB.

 

Inną ważną cechą modelu Zotac Magnus ER51060 jest zastosowanie GeForce'a GTX-a 1060 w wersji desktopowej – do standardowego złącza PCI-E, a nie MXM. Mimo że jest to wersja mini, bo ma jedynie 174 mm długości, to dokładnie to samo GPU GP106-300 z serii Pascal, które montuje się w kartach graficznych przeznaczonych do dużych komputerów stacjonarnych. Jednakże GPU w stosunku do wersji z 6 GB VRAM-u (GP106-400) zostało okrojone nie tylko z połowy pamięci, ale też z części jednostek teksturujących i shaderów. Co może dziwić, karta wykorzystuje wprawdzie szynę PCI-E ×16.0, ale maksymalna prędkość to ×4!

Płyta główna to własny projekt Zotaca. Jest oparta na chipsecie A320, a więc nie umożliwia podkręcania. Ponieważ omawiany Magnus to wersja typu barebone, wyposażyliśmy go w nośnik SSD SATA Toshiba Q300 Pro o pojemności 512 GB i pamięć operacyjną w konfiguracji 2 × 4 GB SODIMM DDR4 2400 MHz.

Niestety, z żadnym z wielu sprawdzonych przez nas modułów pamięci Magnus nie chciał współpracować z pełną oficjalnie obsługiwaną (i deklarowaną przez producenta!) prędkością. Każda próba kończyła się fiaskiem, a komputer uruchamiał się w konfiguracji z pamięcią spowolnioną do 2133 MHz. Problem ten występował już we wcześniejszych minipecetach Zotaca, na przykład w czołowym modelu EN1080. Jednak w zestawie opartym na Ryzenie spowolnienie pamięci może mieć większy wpływ na ogólną wydajność (łącze Infinity Fabric jest taktowane z tą samą częstotliwością co RAM). Szczególnie że mózgiem komputera jest procesor pozbawiony połowy L3, który musi częściej sięgać po dane z głównej pamięci operacyjnej.

Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane