artykuły

Test klawiatur mechanicznych w cenie do 200 złotych

Tania klawiatura mechaniczna – czy warto po nią sięgnąć?

66
27 grudnia 2017, 17:30 Damian Lejnert

Klawiatura Hybrydowa A4Tech Bloody B188 

A4Tech Bloody B188 (sprawdź ceny) to pierwsza z testowanych przez nas przedstawicielek konstrukcji hybrydowych. Na tle innych klawiatur tego typu wyróżnia ją to, że ma jedynie osiem przełączników mechanicznych. Reszta to zwykłe membranowe. 

A4Tech Bloody B188

Przełączniki

Osiem klawiszy mechanicznych (Light Strike), reszta jest membranowa

Trwałość przełączników

Brak oficjalnych informacji 

Masa położona na klawiszu powodująca aktywację klawisze Light Strike – ok. 50 g, pozostałe – 60 g
Próg aktywacji klawisze Light Strike – ok. 1,5 mm, pozostałe – 4 mm
Waga 770 g
Wymiary 465 mm × 156 mm × 41 mm
Antighosting Tak
Podświetlenie Tak (wybrany kolor spośród trzech dostępnych)
Cena

120 zł

 

Klawiatura Hybrydowa A4Tech Bloody B188 – jakość wykonania

Pierwsze wrażenie po wyjęciu Bloody B188 z pudełka było pozytywne. Najbardziej cieszy nas to, że producent postanowił stworzyć dość klasyczne urządzenie, pozbawione wszelkich zbędnych dodatków i dziwacznych wyprofilowań. Zazwyczaj niepotrzebnie szpecą one klawiaturę, a nie mają żadnej praktycznej funkcji. 

Już na pierwszy rzut oka widać, że konstrukcja jest w stu procentach plastikowa. Zastosowano dwa rodzaje tworzywa: matowe, z którego wykonano wierzchnią część urządzenia, i połyskujące, z którego zrobiono boki. Być może wygląda to ładnie w pierwszej chwili, później jednak przysparza samych problemów. Na błyszczącej powierzchni widać najdrobniejsze ślady po palcach, kurz, a przede wszystkim rysy. Nie mamy jednak żadnych zastrzeżeń co do spasowania poszczególnych elementów, chociaż warto wspomnieć o tym, że podczas szybkiego pisania i co bardziej dynamicznych uderzeń konstrukcja delikatnie się ugina. Nie przeszkadza to jednak w codziennym użytkowaniu i z pewnością większość osób nawet nie zwróci na to uwagi. 

Spód wygląda dość zwyczajnie. Są tu cztery paski przeciwpoślizgowej gumy i – co jest niespodzianką – specjalne otwory umożliwiające szybkie odprowadzenie cieczy w razie zalania klawiatury. Nie zabrakło również dwóch rozkładanych stopek. Czerwone elementy, które się na nich znajdują, to gumowe nakładki zapobiegające przemieszczaniu się urządzenia po powierzchni. Sądziliśmy, że guma przeciwpoślizgowa wystarczy, żeby zapewnić klawiaturze stabilność, jednak podczas typowego użytkowania sprzęt przesuwa się i często musieliśmy poprawiać jego położenie. 

Klawiatura Hybrydowa A4Tech Bloody B188 – przełączniki i nasadki

Przełączniki mechaniczne Light Strike znajdują się pod ośmioma klawiszami, które szczególnie często wykorzystuje się w grach: Q, W, E, R, A, S, D, F. Charakteryzują się liniowym działaniem, a ich producent chwali się tym, że aktywacja następuje na zaledwie 1,5 mm. (Nasze testy potwierdziły prawdziwość tych zapewnień). Działają specyficznie. Kiedy próbujemy wcisnąć klawisz tak, żeby aktywować przypisane do niego działanie, przełącznik nie stawia właściwie żadnego oporu. Na tym etapie Light Strike bardzo przypominają liniowe przełączniki Red. Wciskają się bardzo lekko i płynnie, jednak po przekroczeniu progu aktywacji (który podobnie jak w przełącznikach Red czy Black nie jest wyczuwalny) zaczynają stawiać trochę większy opór. Nie tak duży jak czarne, ale dociśnięcie klawisza do końca wymaga wyczuwalnie większej siły niż jego aktywacja. Są też naprawdę dynamiczne – szybko powracają do pozycji początkowej. Nie spodziewaliśmy się takiego rezultatu. Ogólnie rzecz biorąc, przełączniki te spisują się całkiem dobrze i szkoda, że producent zastosował je w tylko ośmiu klawiszach. 

Pozostałe klawisze to tradycyjne konstrukcje membranowe. Położone są dość wysoko, ponad ramą. Działają w typowy dla klawiatur membranowych sposób i nie da się ich porównać do choćby najtańszych przełączników mechanicznych. 

Nasadki różnią się nie tylko kolorem, ale także budową. Na spodzie nasadek na klawiszach membranowych zastosowano zespolony z nasadką tłoczek, którego zadaniem jest dociśnięcie gumowej kopułki tak, żeby ta zarejestrowała aktywację. Nasadki klawiszy mechanicznych, pomimo że mają dokładnie taki sam kształt, na tle pozostałych wyróżniają się kolorem i fakturą z charakterystycznym wzorem. Co ciekawe, są kompatybilne z innymi klawiaturami mechanicznymi. Bez względu na kolor czy rodzaj powierzchni oznaczenia wycięto bardzo precyzyjnie, przy czym wycięte zostały nawet oznaczenia alternatywnego działania klawiszy funkcyjnych.

Klawiatura Hybrydowa A4Tech Bloody B188 – wygoda

Nam z urządzenia korzystało się naprawdę przyjemnie. A4Tech B188 nie ma nic, co mogłoby zwiększyć wygodę użytkowania ponad standard, ale też nic, co mogłoby ją pogorszyć. To dość prosta konstrukcja z klawiszami o wysokim profilu, który całkiem dobrze sprawdza się w typowych zastosowaniach i grach. Początkowo sądziliśmy, że to gruba rama w połączeniu z wysokimi klawiszami może się okazać problemem, jednak nie stwierdziliśmy dyskomfortu. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że osoby o mniejszych dłoniach, które nadgarstki układają na biurku, mogą go doświadczać. 

Klawiatura Hybrydowa A4Tech Bloody B188 – funkcje przydatne w grach i codziennym użytkowaniu 

Być może A4Tech Bloody B188 nie zaskakuje żadnymi dodatkami pozaprogramowymi, jednak okazała się najbardziej funkcjonalna ze wszystkich klawiatur w naszym teście. Specjalne oprogramowanie pozwala tworzyć profile, programować klawisze, a nawet tworzyć zaawansowane kombinacje makro. 

Nie zabrakło również typowego dla klawiatur dla graczy antighostingu. Nie mieliśmy problemów z aktywacją kilku klawiszy naraz, jednak dla osób, które używają znacznie większej liczby klawiszy, jego działanie może być problemem. 

A4Tech Bloody B188 sprawdzi się znakomicie także w codziennym użytkowaniu, bo do klawiszy można przypisać również typowe działania, co z pewnością przyspieszy obsługę komputera. W oprogramowaniu zaimplementowano gotowe kombinacje, które wystarczy przypisać do wybranego klawisza. To proste rozwiązanie pomoże mniej zaawansowanym użytkownikom wykorzystać potencjał urządzenia.

Mimo że oprogramowanie jest naprawdę zaawansowane i zapewnia wiele przydatnych funkcji, nie przypadło nam do gustu. Jest niezbyt czytelne, łatwo się w nim zgubić, a mało zaawansowani użytkownicy mogą mieć trudności z uruchomieniem co bardziej skomplikowanych funkcji. 

Klawisze są podświetlane. Można wybrać jeden z trzech dostępnych kolorów. To zielony, niebieski i jasnoniebieski. Przypisano je również do trzech profili urządzenia. Żeby zmienić kolor podświetlenia, nie trzeba jednak zmieniać profilu – możemy go ustawić oddzielnie. Nie mogło zabraknąć również funkcji sterowania multimediami, dostępnych pod klawiszami F1–F7.

A4Tech Bloody B188 – wyniki testów

Jakość wykonania 4/6 – dobra; dotyczy także spasowania elementów
Jakość użytych materiałów 4/6 – dobra; obudowa wykonana z twardego plastiku z użyciem przeciwpoślizgowej gumy na spodzie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość czcionki

4,5/6 – wzorowa; precyzyjnie wycięte oznaczenia odporne na ścieranie; czytelność czcionki przy wyłączonym podświetleniu jest zaledwie dostateczna

Antighosting Tak
Stabilność na biurku 3/6 – dostateczna; przeciwpoślizgowa guma na spodzie nie zapewnia pełnej stabilności
Sztywność pod naciskiem 4/6 – dobra; konstrukcja wyraźnie się ugina podczas mocniejszych uderzeń
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

Podkładka zintegrowana 

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) 4/6 – dobra; podkładka mogłaby być dłuższa, żeby zapewnić miejsce na nadgarstki, a nie tylko śródręcze
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest, mała (jednostopniowa) 

Obsługa makr

Tak, możliwość zaprogramowania każdego klawisza

Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa; łatwe i szybkie czyszczenie dzięki otwartej konstrukcji

A4Tech Bloody B188
Zalety
  • dobra jakość wykonania
  • bardzo duża funkcjonalność w grach i codziennym użytkowaniu
  • dobrze działające przełączniki Light Strike
  • cena
Wady
  • jedynie osiem przełączników mechanicznych 
  • niestabilność podczas użytkowania
  • Zintegrowana podkładka mogłaby być dłuższa
  • słabe działanie techniki antighosting
  • chaotyczne i przestarzałe oprogramowanie dodatkowe
Do testów dostarczył:A4Tech
Cena w dniu publikacji (z VAT):120 zł
Zobacz bieżące oferty:
Media Markt
119 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
9