artykuły

Test klawiatur mechanicznych w cenie do 200 złotych

Tania klawiatura mechaniczna – czy warto po nią sięgnąć?

66
27 grudnia 2017, 17:30 Damian Lejnert

Tracer Gamezone Radiant

Tracer Gamezone Radiant

Przełączniki mechaniczne Outemu Brown 
Trwałość przełączników

50 mln kliknięć

Masa położona na klawiszu powodująca aktywację ~55 g 
Próg aktywacji ~2,1 mm
Waga  836 g
Wymiary 446 mm × 142 mm × 42 mm
Antighosting Tak 
Podświetlenie

Tak (wielokolorowe) 

Cena

198 zł 

 

Tracer Gamezone Radiant – jakość wykonania

Tracer Gamezone Radiant (sprawdź ceny) to następna klasyczna konstrukcja w naszym teście. Podobnie jak w pozostałych modelach użyto dwóch rodzajów plastiku. Z matowego wykonano spód urządzenia, a na bokach zastosowano połyskującą wersję, która łatwo się brudzi i rysuje. Wierzch z kolei jest metalowy. Podczas dokładniejszych oględzin nie zauważyliśmy, żeby którykolwiek z elementów był źle spasowany.

Bez wątpienia nie jest to poziom najdroższych urządzeń, jednak w tej cenie jakość wykonania zasługuje na dużą pochwałę.

Metalowa rama zazwyczaj usztywnia konstrukcję, tak że nie ugina się podczas mocniejszych uderzeń. Tym razem mocniejszy nacisk powoduje uginanie się ramy, chociaż podczas typowego użytkowania nie da się tego zauważyć ani wyczuć.

Spód wygląda zwyczajnie. Znajdują się tu cztery paski przeciwpoślizgowej gumy i dwie dość duże nóżki. Od początku martwiło nas to, że nóżki nie zostały pokryte materiałem przeciwpoślizgowym. I faktycznie: po ich rozłożeniu urządzenie znacząco traci na stabilności. 

Tracer Gamezone Radiant – przełączniki i nasadki

Model firmy Tracer to jedyna w naszym teście klawiatura z brązowymi przełącznikami. To Outemu Brown. Podobnie jak Kailh czy Cherry mają dobrze wyczuwalny moment aktywacji, której nie towarzyszy żaden dźwięk. Działają lepiej niż Outemu Blue, ale daleko im na przykład do przełączników Kailh. Podczas użytkowania wyraźnie czuć, że nie są tak sprężyste jak Kailh czy Cherry – brakuje im przede wszystkim dynamiki. Moment aktywacji następuje na mniej więcej 2 mm pod ciężarem około 55 g. Moment aktywacji jest jednak wyczuwalny znacznie lepiej niż w przypadku Kailh Brown. Dzięki temu Outemu Brown mogą być dobrym zamiennikiem niebieskich przełączników. Powinni je wybrać ci, którym zależy na szybko reagującej klawiaturze do gry i pracy. Pod względem działania umieścilibyśmy je po Outemu Black i Red.

Nasadki nie wyróżniają się niczym szczególnym. Zostały delikatnie wyprofilowane. Warto podkreślić, że wycięte na nich znaki są dobrze czytelne nawet przy wyłączonym podświetleniu. Niestety, tak jak w kilku wcześniej omawianych modelach oznaczenia alternatywnych funkcji zostały jedynie nadrukowane. 

Tracer Gamezone Radiant – wygoda

Gamezone Radiant to prosta konstrukcja. Nie ma dodatkowej podkładki pod nadgarstki. Mimo to jest dość wygodna w użytkowaniu. W czasie długich testów nadgarstki nie męczyły się zanadto. Inaczej jest po rozłożeniu dodatkowych stopek, bo klawisze, które znajdują się przy górnej krawędzi, są nachylone w taki sposób, że trzeba mocniej unieść dłoń i oderwać nadgarstki od powierzchni blatu, by ich dosięgnąć. Długie korzystanie z tak nachylonej klawiatury dla wielu może się okazać męczące.

Tracer Gamezone Radiant – funkcje przydatne w grach i codziennym użytkowaniu

Pod względem funkcjonalności Tracer Gamezone Radiant nie wyróżnia się niczym szczególnym. Tak jak inne klawiatury mechaniczne uwzględnione w naszym teście jest pozbawiony specjalnego oprogramowania. Jedyne funkcje, które udostępnia, pozwalają sterować multimediami (F5–F12) i wywoływać wybrane narzędzia, takie jak odtwarzacz muzyki i kalkulator. Ciekawą opcją jest możliwość całkowitego zablokowania klawiatury.

Szczególnie zainteresowały nas klawisze 1–0. Producent dodatkowo oznaczył je jako „G” (G1–G8). Obsługują one funkcję podświetlenia. Pozwalają wybrać gotowy profil podświetlenia z ośmiu zaprogramowanych przez producenta. Dostępne są również dwa klawisze oznaczone dodatkowo jako „C” (C1–C2), do przyporządkowania własnych profili, co pozwala podświetlić tylko wybrane klawisze. Dzięki opcji zapisu urządzenie zapamięta kombinację i będzie ona dostępna pod jednym z dwóch wybranych wcześniej profili. Dla graczy szczególne znaczenie będzie miała technika antighosting i blokada klawisza „Windows”. Co bardziej wymagający miłośnicy wirtualnych rozgrywek z pewnością nie będą zadowoleni. 

Tracer Gamezone Radiant – wyniki testów

Jakość wykonania 5/6 – bardzo dobra; dotyczy także spasowania elementów
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra; obudowa wykonana z bardzo twardego plastiku z użyciem przeciwpoślizgowej gumy na spodzie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość czcionki

5/6 – bardzo dobra; mimo że wszystkie znaki wycięto laserowo, dodatkowe funkcje klawiszy oznaczono zwykłym nadrukiem; czcionka czytelna nawet przy wyłączonym podświetleniu

Antighosting Tak (pełny KRO) 
Stabilność na biurku 5/6 – bardzo dobra; podczas dynamicznego użytkowania klawiatura przemieszcza się tylko nieznacznie, jednak po rozłożeniu nóżek traci na stabilności
Sztywność pod naciskiem 4/6 – dobra; pomimo użycia metalowej ramy konstrukcja wyraźnie się ugina podczas mocniejszych uderzeń
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

5/6 – bardzo dobra; pomimo wysokiego profilu klawiszy dłonie się nie męczą

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) Brak podkładki w zestawie
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest, mała (jednostopniowa) 

Obsługa makr

Nie

Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa; łatwe i szybkie czyszczenie dzięki otwartej konstrukcji

Tracer Gamezone Radiant
Zalety
  • bardzo dobra jakość wykonania
  • podstawowe, ale dobrze działające funkcje dla graczy (pełny KRO, blokada klawisza „Windows”)
  • przełączniki Outemu Brown, które mogą być dobrym wyborem zamiast Outemu Blue
Wady
  • Po rozłożeniu dodatkowych nóżek klawiatura nie jest już tak wygodna
  • Brak jednolitego podświetlenia 
  • Pomimo zastosowania metalowej ramy klawiatura ugina się pod mocniejszym naciskiem
Do testów dostarczył:Tracer
Cena w dniu publikacji (z VAT):198 zł
7