artykuły

Test klawiatur mechanicznych w cenie do 200 złotych

Tania klawiatura mechaniczna – czy warto po nią sięgnąć?

66
27 grudnia 2017, 17:30 Damian Lejnert

Media-Tech Cobra Pro Inferno

Media-Tech Cobra Pro Inferno

Przełączniki Mechaniczne Cyan AX 
Trwałość przełączników

50 mln (informacja nieoficjalna)

Masa położona na klawiszu powodująca aktywację ok. 60 g
Próg aktywacji 3 mm
Waga 800 g
Wymiary 447 mm × 159 mm × 40 mm
Antighosting Tak
Podświetlenie Tak (wielokolorowe)
Cena

189 zł 

 

Media-Tech Cobra Pro Inferno – jakość wykonania

Produkt firmy Media-Tech (sprawdź ceny) nieco się różni od pozostałych modeli mechanicznych w naszym teście. To pełnowymiarowa klawiatura, wykonana z metalu, twardego plastiku i niewielkiej ilości gumy przeciwpoślizgowej na spodzie. 

Szczególną uwagę przyciąga rama ze szczotkowanego aluminium. Podobnie jak w większości innych wyposażonych w nią urządzeń sprawia, że konstrukcja jedynie minimalnie ugina się pod mocnym naciskiem. Nie została jednak zbyt dobrze spasowana z plastikową obudową. W niektórych miejscach między ramą a plastikiem widać niewielkie szpary. Na jej powierzchni producent umieścił przełączniki. Dzięki temu można łatwo i szybko pozbyć się zanieczyszczeń spomiędzy klawiszy.

Nie mamy natomiast zastrzeżeń co do pozostałych elementów. Spód i boki zbudowano z twardego plastiku. Przewód zaś poprowadzono w dobrej jakości oplocie. Wydaje się wytrzymały i nic nie wskazuje na to, żeby mógł się z czasem strzępić. 

Rzut oka na spód urządzenia nie ujawnia żadnej rewolucji. W rogach umieszczono cienkie paski przeciwpoślizgowej gumy, która ma zapewnić klawiaturze stabilność na biurku. Tu nie mamy żadnych krytycznych uwag. Nawet podczas nerwowych rozgrywek w Counter-Strike: Global Offensive konstrukcja nie przemieściła się nawet odrobinę. Oprócz tego na spodzie znajdują się dwie rozkładane stopki oraz kanał umożliwiający ułożenie kabla. Uwagę zwraca również to, że aluminiowa rama zauważalnie wykracza poza obrys urządzenia. Ten element omówimy jednak obszerniej w sekcji poświęconej wygodzie użytkowania. 

Media-Tech Cobra Pro Inferno – przełączniki i nasadki

Media-Tech Cobra Pro Inferno różni się od pozostałych klawiatur w naszym teście także przełącznikami. To Cyan AX, chiński odpowiednik przełączników typu Blue. Cyan AX są odrobinę inaczej zbudowane niż Cherry, Kailh czy Outemu. Ich charakterystyka kliknięcia odpowiada nam bardziej niż praca niebieskich Outemu. Głównie przez to, że są mniej sztywne podczas wciskania i – naszym zdaniem – dynamiczniej powracają do pozycji początkowej. Warto wspomnieć również o tym, że typowy dla niebieskich przełączników tactile bump (moment aktywacji) jest słabiej wyczuwalny niż w trakcie wciskania Outemu Blue.

Na przełącznikach Cyan AX zamocowano standardowo wyprofilowane kapsle. Co ciekawe, specyficzna budowa tłoczków nie ma większego znaczenia przy montażu nasadek. Bez problemu założyliśmy nasadki od kilku innych modeli. Znaki zostały wycięte, ale tak jak na przykład w modelu Thor 300 TKL oznaczenia alternatywnego działania klawiszy funkcyjnych są nadrukowane i z czasem mogą się wytrzeć. Wątpliwości nie budzi natomiast czytelność znaków.  

Media-Tech Cobra Pro Inferno – wygoda

Podczas użytkowania modelu Media-Tech Cobra Pro Inferno nie stwierdziliśmy wad, które istotnie wpływałyby na wygodę użytkowania. Uwagę zwraca przede wszystkim aluminiowa rama, której dolna krawędź została charakterystycznie zaokrąglona. Gdyby nie to, można by na niej oprzeć śródręcze, choć na nadgarstki zdecydowanie nie wystarczyłoby miejsca. Mimo to wygoda użytkowania jest dobra. Pogarsza się jednak po zmianie kąta nachylenia klawiatury. Rozłożenie dodatkowych nóżek powoduje, że górne rzędy klawiszy stają się mniej wygodne w użyciu, a nadgarstki zaczynają się męczyć.

Media-Tech Cobra Pro Inferno – funkcje przydatne w grach i codziennym użytkowaniu 

Podobnie jak większość pozostałych klawiatur mechanicznych Cobra Pro Inferno jest pozbawiona specjalnego oprogramowania do jej obsługi. Dlatego nie zapewnia funkcji programowania klawiszy czy makr. Graczom muszą wystarczyć podstawowe funkcje, takie jak blokada klawisza „Windows” i antighosting. Ten drugi jednak musimy pochwalić.

Ci, którzy chętnie korzystają ze skrótów podczas typowego użytkowania komputera, również nie znajdą wielu przydatnych kombinacji. Klawisze F1–F8 mają alternatywne funkcje, które pozwalają sterować multimediami, z kolei F9–F12 mogą wywoływać pocztę, kalkulator, stronę domową i funkcję szybkiego wyszukiwania.

Klawisze są podświetlane. Mimo że działanie diod jest w pełni konfigurowalne i można łatwo zmienić efekty świetlne, a nawet wybrać, które klawisze mają być podświetlone, system nie przypadł nam do gustu. Zamiast wymyślnych efektów wolelibyśmy jednokolorowe podświetlenie klawiszy, na przykład takie jak w modelach Modecom Volcano Hammer, Modecom Volcano Lanparty i Natec Genesis Thor 300 TKL. Takie proste podświetlenie wyglądałoby o niebo lepiej niż różnokolorowe rzędy klawiszy.

Media-Tech Cobra Pro Inferno – wyniki testów

Jakość wykonania 4/6 – dobra, jednak spasowanie elementów mogłoby być lepsze
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra; konstrukcja jest zbudowana z bardzo twardego plastiku, grubej metalowej ramy i przeciwpoślizgowej gumy na spodzie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość czcionki

5/6 – bardzo dobra; mimo że wszystkie podstawowe znaki wycięto laserowo, oznaczenia dodatkowych funkcji klawiszy to zwykły nadruk; znaki są czytelne nawet przy wyłączonym podświetleniu

Antighosting Tak (pełny KRO)
Stabilność na biurku 6/6  – wzorowa; podczas dynamicznego użytkowania sprzęt zachowuje pełną stabilność
Sztywność pod naciskiem 5/6 – bardzo dobra; konstrukcja jest bardzo sztywna i tylko minimalnie ugina się pod mocnym naciskiem
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

Podkładka zintegrowana 

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) 3,5/6 – dostateczna; podkładka mogłaby być dłuższa, żeby zapewnić miejsce na nadgarstki, a nie na tylko na śródręcze; po rozłożeniu dodatkowych nóżek korzystanie z wyżej położonych klawiszy męczy nadgarstki
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest, mała (jednostopniowa) 

Obsługa makr

Nie 

Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa; łatwe i szybkie czyszczenie dzięki otwartej konstrukcji

Media-Tech Cobra Pro Inferno
Zalety
  • podstawowe, ale dobrze działające funkcje dla graczy (pełny KRO, blokada klawisza „Windows”)
  • przełączniki Cyan AX, które działają trochę lepiej od Outemu Blue
  • całkiem dobra jakość wykonania, chociaż...
Wady
  • ...tu i ówdzie widać niedociągnięcia
  • Po rozłożeniu dodatkowych nóżek klawiatura nie jest już tak wygodna
  • Zintegrowana podkładka mogłaby być dłuższa
  • brak jednolitego podświetlenia 
Do testów dostarczył:Media-Tech
Cena w dniu publikacji (z VAT):189 zł
6