artykuły

Test klawiatur mechanicznych w cenie do 200 złotych

Tania klawiatura mechaniczna – czy warto po nią sięgnąć?

66
27 grudnia 2017, 17:30 Damian Lejnert

Modecom Volcano Hammer 

Modecom Volcano Hammer

Przełączniki mechaniczne Outemu Blue
Trwałość przełączników

50 mln kliknięć

Masa położona na klawiszu powodująca aktywację ok. 60 g
Próg aktywacji ok. 2,7 mm
Waga 796 g
Wymiary 445 mm × 145 mm × 42 mm
Antighosting Tak
Podświetlenie Tak (czerwony kolor)
Cena

170 zł

 

Modecom Volcano Hammer – jakość wykonania

Volcano Hammer (sprawdź ceny) to kolejny produkt firmy Modecom w naszym zestawieniu. To urządzenie jest kierowane jednak do tych, którzy poszukują pełnowymiarowej klawiatury z blokiem numerycznym.

Blok numeryczny to niejedyna widoczna różnica względem modelu Modecom Volcano Lanparty. Najbardziej rzuca się w oczy zastosowanie zupełnie innych materiałów. Nie ma tu metalowej płyty czy choćby połyskującego plastiku. Również przewód nie został poprowadzony w oplocie zabezpieczającym. Obudowę wykonano z jednego rodzaju plastiku, a jedynym metalowym elementem jest błyszcząca otoczka wokół napisu Volcano.

Brak metalowej płyty zauważalnie przekłada się na sztywność konstrukcji. Podczas typowego użytkowania rama ugina się pod wpływem dynamicznych uderzeń. Tu i ówdzie widać też niewielkie niedociągnięcia w spasowaniu elementów. Dotyczy to przede wszystkim ramy i jej łączenia ze spodem i bokami. Podczas próby skręcania klawiaturę bez trudu udało nam się wygiąć. Nie towarzyszyło temu jednak strzelanie plastiku. Ogólnie rzecz biorąc, jakość wykonania nie jest zła, chociaż mogłaby być znacznie lepsza.

Spód jest dość typowy. Znajdują się tutaj cztery niewielkie paski przeciwpoślizgowej gumy. Warto jednak zauważyć, że te na górze różnią się od tych na dole. Są znacznie mniejsze, ale nie wpływa to negatywnie na stabilność urządzenia. Warto wspomnieć o dodatkowych stopkach, które również pokryto warstwą gumy. Spisują się należycie, bo nawet po ich rozłożeniu klawiatura nie przemieszcza się po powierzchni biurka.

Modecom Volcano Hammer – przełączniki i nasadki

Nasz egzemplarz modelu Volcano Hammer miał dokładnie te same przełączniki, które zamontowano w Volcano Lanparty, Outemu Blue. Działają dokładnie tak samo jak w modelu TKL. Są mało dynamiczne i stanowczo za sztywne. Pracują podobnie do niebieskich przełączników, jednak nie były komfortowe w użytkowaniu. Wiemy jednak, że ten model jest dostępny z trzema rodzajami przełączników: można też kupić wariant z Outemu Brown i Outemu Red. Zarówno jedne, jak i drugie będą znacznie lepszym wyborem. 

Nie mamy natomiast żadnych zastrzeżeń co do nasadek. Wykonano je dość precyzyjnie. Znacząco różnią się od nasadek klawiszy Volcano Lanparty. Przede wszystkim są minimalnie węższe i trochę głębiej wyprofilowane. Palce spoczywają na nich naprawdę dobrze, a przypadkowe wciśnięcie sąsiedniego klawisza jest niemożliwe. 

Modecom Volcano Hammer – wygoda

Modecom Volcano Hammer to konstrukcja prosta, ale dobrze zaprojektowana. Nic nie przeszkadzało w długiej codziennej pracy czy grze. Szkoda, że zabrakło elementów, które mogłyby wygodę użytkowania jeszcze znacząco poprawić. Mimo wszystko wrażenie oceniamy na piątkę (wyjąwszy, rzecz jasna, działanie przełączników). Najbardziej spodobały nam się bardzo dobrze wyprofilowane nasadki. Rzędy klawiszy zostały ułożone tak, by nawet po rozłożeniu dodatkowych stopek pisało się szybko i wygodnie. Ze względu na niską cenę urządzenia nie można czepiać się braku dodatkowej podkładki, szczególnie że dłonie nie męczyły się nawet podczas długich sesji.  

Modecom Volcano Hammer – funkcje przydatne w grach i codziennym użytkowaniu

Modecom Volcano ma pełną obsługę techniki antighosting, funkcję blokowania klawisza „Windows” oraz skróty umożliwiające sterowanie multimediami (F1–F8) wraz z kombinacjami pozwalającymi wywołać proste narzędzia systemu Windows (e-mail, strona domowa, okno Mój komputer, kalkulator).

Producent zastosował stałe czerwone podświetlenie. Można zarządzać efektami świetlnymi i jasnością diod.

W dziedzinie funkcjonalności brakuje tu naprawdę wielu rzeczy, ale w zasadzie wszystkie klawiatury mechaniczne, które znalazły się w naszym teście, wyposażono w te same, proste funkcje multimedialne i najprostsze techniki przeznaczone dla graczy. 

Modecom Volcano Hammer – wyniki testów

Jakość wykonania 4/6 – dobra jakość wykonania, w tym spasowania elementów
Jakość użytych materiałów 4/6 – dobra; obudowa wykonana ze średnio twardego plastiku, z użyciem przeciwpoślizgowej gumy na spodzie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość czcionki

5/6 – bardzo dobra; mimo że wszystkie znaki wykonano w technice double-injection, dodatkowe funkcje klawiszy oznaczono zwykłym nadrukiem; czcionka czytelna nawet przy wyłączonym podświetleniu

Antighosting Tak (pełny KRO)
Stabilność na biurku 4/6 – dobra; podczas dynamicznego użytkowania sprzęt może się jednak przemieszczać
Sztywność pod naciskiem 2,5/6 – mierna; wyraźnie ugina się w typowym użytkowaniu
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

5/6 – bardzo dobra; pomimo wysokiego profilu klawiszy dłonie nie męczą się podczas użytkowania 

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) Brak podkładki w zestawie
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest, mała (jednostopniowa)

Obsługa makr

Nie

Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa; łatwe i szybkie czyszczenie dzięki otwartej konstrukcji

Modecom Volcano Hammer
Zalety
  • podstawowe, ale dobrze działające funkcje dla graczy (pełny KRO, blokada klawisza „Windows”)
  • cena, w której dostajemy pełnowymiarową klawiaturę mechaniczną
  • całkiem dobra jakość wykonania, chociaż...
Wady
  • ...tu i ówdzie widać niedociągnięcia
  • wyraźne uginanie się konstrukcji pod wpływem mocniejszych uderzeń
  • działanie niebieskich przełączników Outemu 
Do testów dostarczył:Modecom
Cena w dniu publikacji (z VAT):170 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
184 zł
Electro.pl
188 zł
Neo24
214 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
5