artykuły

Test klawiatur mechanicznych w cenie do 200 złotych

Tania klawiatura mechaniczna – czy warto po nią sięgnąć?

66
27 grudnia 2017, 17:30 Damian Lejnert

Modecom Volcano Lanparty

Modecom Volcano Lanparty

Przełączniki mechaniczne Outemu Blue
Trwałość przełączników

50 mln kliknięć

Masa położona na klawiszu powodująca aktywację ok. 60 g
Próg aktywacji ok. 2,7 mm
Waga 710 g
Wymiary 358 mm × 138 mm × 38 mm
Antighosting Tak 
Podświetlenie Tak (czerwony kolor)
Cena

200 zł 

 

Modecom Volcano Lanparty – jakość wykonania

Podobnie jak w przypadku wcześniej omówionego modelu Thor 300 mamy do czynienia z konstrukcją typu TKL. Modecom Volcano Lanparty (sprawdź ceny) jest wykonana niemal w całości z plastiku dwóch rodzajów. Jeden to zwykłe, lekko chropowate tworzywo, użyte na spodzie i krawędziach, drugi zaś jest błyszczący i bardzo łatwy do zarysowania, a na dodatek zbiera wszelkie ślady po palcach. Pewną niespodzianką jest zastosowanie metalowej płyty, na której umieszczono przełączniki. Nie tylko ułatwia to czyszczenie sprzętu, ale też sprawia, że konstrukcja nie ugina się nawet pod najmocniejszym naciskiem. Nie stwierdziliśmy także strzelania ani skrzypienia plastiku. Poszczególne elementy są spasowane naprawdę bez zarzutu. 

Na spodzie urządzenia oprócz czterech niewielkich elementów przeciwpoślizgowych zamontowano dwie stopki pozwalające regulować kąt nachylenia klawiszy. Na plus należy im policzyć to, że producent pokrył je gumą poprawiającą stabilność. Jest tu również dodatkowy kanał, który pozwala łatwo poprowadzić kabel i pomoże utrzymać porządek na biurku.

Modecom Volcano Lanparty – przełączniki i nasadki

Podobnie jak większość pozostałych klawiatur mechanicznych w tej cenie Modecom Volcano Lanparty ma przełączniki Outemu w wersji Blue. Tak jak Cherry MX Blue czy Kailh Blue charakteryzują się nieliniową pracą z wyczuwalnym i słyszalnym momentem aktywacji. Zostały zamocowane bezpośrednio na metalowej płycie urządzenia, a dostęp do nich jest bardzo prosty. Ma to szczególne znaczenie, kiedy trzeba się pozbyć okruchów spomiędzy klawiszy. 

Same Outemu Blue oceniamy jednak negatywnie. Mimo że wszystkie charakterystyczne cechy niebieskich przełączników zostały zachowane, działają bardzo różnie od oryginałów Cherry MX. Są przede wszystkim znacznie twardsze i sztywniejsze. Podczas wciskania wyraźnie czuć, że brakuje im płynności i dynamiki. Nikogo nie powinno również zdziwić, że są to najgłośniejsze przełączniki ze wszystkich dostępnych w ofercie Outemu. 

Pochwalić należy jednak plastikowe nasadki. Zostały delikatnie wyprofilowane, co pozytywnie wpływa na ułożenie palców i zapobiega ich przypadkowym ześlizgnięciom. Nie wszystkim przypadną do gustu oznaczenia, ale są trwałe i dość czytelne.

Modecom Volcano Lanparty – wygoda 

Z Modecom Volcano Lanparty korzysta się naprawdę wygodnie. Podobnie jak większość pozostałych klawiatur dla graczy (również membranowych) ma wysoki profil klawiszy. Ze względu na dość cienką ramę powierzchnia klawiszy znajduje się na niezbyt dużej wysokości. Nadgarstki się nie męczyły, a urządzenie dość stabilnie spoczywało na biurku. Nie mieliśmy większych problemów z lokalizacją klawiszy. Są dobrze wyprofilowane. Omyłkowe wciśnięcie sąsiedniego jest wręcz niemożliwe.

Modecom Volcano Lanparty – funkcje przydatne w grach i codziennym użytkowaniu

Ze względu na to, że Modecom Volcano Lanparty to prosta konstrukcja, spodziewaliśmy się, że nie znajdziemy w niej bardziej skomplikowanych funkcji przeznaczonych dla graczy. Dla wielu nie będzie zatem niespodzianką to, że producent nie oferuje do niej specjalnego oprogramowania. Nie dla wszystkich będzie to wada, ale dla tych, którzy używają kombinacji makro, to niemały minus. Gracze mają jednak do dyspozycji dwie najbardziej podstawowe funkcje: antighosting i blokadę klawisza „Windows”. Obie działają naprawdę dobrze, zwłaszcza KRO, a to za sprawą klawisza, który pozwala łatwo się przełączyć z trybu 6-KRO na pełny NKRO

Nie mogło zabraknąć również podświetlenia. Modecom Volcano Lanparty świeci na czerwono. Można za pomocą określonych skrótów klawiaturowych zarządzać nie tylko natężeniem światła, ale też efektami. Jedna z funkcji pozwala nawet selektywnie podświetlić wybrane klawisze. To rozwiązanie raczej rzadko spotykane w tak tanich klawiaturach. My jednak wolelibyśmy, żeby urządzenie zamiast wielu efektów świetlnych zapewniało choćby proste sekwencje klawiszy. 

Modecom Volcano Lanparty pomimo braku oprogramowania całkiem dobrze spisuje się w codziennym użytkowaniu. Oprócz dodatkowych klawiszy funkcyjnych z alternatywnym działaniem (F1–F8) udostępnia cztery dodatkowe kombinacje, wywołujące określone działania (F9–F12). Należą do nich: poczta e-mail, strona domowa, mój komputer oraz kalkulator. 

Modecom Volcano Lanparty – wyniki testów

Jakość wykonania 5/6 – bardzo dobra; dotyczy także spasowania poszczególnych elementów
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra; obudowa ze średnio twardego plastiku, metalowa rama, przeciwpoślizgowa guma na spodzie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość czcionki

5/6 – bardzo dobra; mimo że wszystkie znaki wykonano w technice double-injection, dodatkowe funkcje klawiszy oznaczono zwykłym nadrukiem; czcionka czytelna nawet przy wyłączonym podświetleniu

Antighosting Tak, 6-KRO (pełny KRO w trybie gry)
Stabilność na biurku 4/6 – dobra; podczas dynamicznego użytkowania sprzęt jednak może się przemieszczać
Sztywność pod naciskiem 6/6 – wzorowa; dzięki metalowej ramie urządzenie nie ugina się nawet pod mocnym naciskiem
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

5/6 – bardzo dobra; pomimo wysokiego profilu klawiszy dłonie się nie męczą

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) Brak podkładki w zestawie
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest, mała (jednostopniowa)

Obsługa makr

Nie

Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa; łatwe i szybkie czyszczenie dzięki otwartej konstrukcji

Modecom Volcano Lanparty
Zalety
  • bardzo dobra jakość wykonania
  • podstawowe, ale dobrze działające funkcje dla graczy (pełny KRO, blokada klawisza „Windows”)
  • czerwone, jednolite podświetlenie 
  • Niewielka konstrukcja, która nie zajmuje wiele miejsca na biurku
Wady
  • Podczas dynamicznego użytkowania może się przemieszczać po powierzchni
  • działanie niebieskich przełączników Outemu
Do testów dostarczył:Modecom
Cena w dniu publikacji (z VAT):200 zł
Zobacz bieżące oferty:
Neo24
257 zł
Electro.pl
269 zł
MediaExpert
269 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
4