artykuły

Test klawiatur mechanicznych w cenie do 200 złotych

Tania klawiatura mechaniczna – czy warto po nią sięgnąć?

66
27 grudnia 2017, 17:30 Damian Lejnert

Genesis Thor 300 TKL 

Genesis Thor 300 TKL

Przełączniki Mechaniczne Outemu Red
Trwałość przełączników

50 mln kliknięć

Masa położona na klawiszu powodująca aktywację ok. 50 g
Próg aktywacji ok. 2,1 mm
Waga 690 g
Wymiary 335 mm × 134 mm × 38 mm
Antighosting Tak 
Podświetlenie Tak (biały kolor)
Cena

160 zł

 

Genesis Thor 300 TKL – jakość wykonania

Genesis Thor 300 TKL (sprawdź ceny) to – jak sama nazwa wskazuje – urządzenie typu tenkeyless, czyli bez bloku numerycznego. To czyni konstrukcję małą i lekką, dzięki czemu łatwiej ją przetransportować. Może się okazać dobrym wyborem również dla kogoś, kto na swoim biurku nie ma miejsca na klawiaturę pełnowymiarową lub komu sekcja numeryczna zwyczajnie nie jest potrzebna.

Obudowę zrobiono z dobrej jakości plastiku. Przełączniki zamontowano na metalowej płycie. Warto zauważyć, że rama jest bardzo cienka, jednak dzięki metalowej płycie urządzenie jest bardzo sztywne i nie ugina się nawet pod mocnym naciskiem. Wszystkie elementy spasowano bardzo dobrze. Szczególną uwagę zwróciliśmy na łączenie ramy ze spodem. Po dokładniejszych oględzinach stwierdzamy, że to jedna z najlepiej wykonanych klawiatur mechanicznych w tym przedziale cen. 

Na spodzie przytwierdzono cztery paski przeciwpoślizgowej gumy, kanał pozwalający łatwo ułożyć kabel oraz stopki regulujące kąt nachylenia klawiatury. Obie stopki zostały pokryte dodatkową warstwą gumy, dzięki czemu nawet po ich rozłożeniu urządzenie zachowuje pełną stabilność na powierzchni. Bardzo dobrze, że tym razem producent o tym pomyślał. 

Genesis Thor 300 TKL – przełączniki i nasadki

Genesis Thor 300 TKL to jedna z najtańszych klawiatur mechanicznych. Nikogo nie powinno więc dziwić, że wyposażono ją w przełączniki Outemu, a dokładniej: Outemu Red. Podobnie jak czarne stawiają liniowy opór, jednak wyraźnie czuć różnicę między obiema odmianami. Szczególną uwagę zwróciliśmy na dynamikę odbicia. Czerwone przełączniki zdecydowanie mniej dynamicznie powracają do pozycji początkowej. Ponadto stawiają o wiele mniejszy opór. Musimy jednak przyznać, że są to najszybsze przełączniki Outemu. Zarejestrowanie wciśnięcia następuje na mniej więcej 2,1 mm i to właśnie ta cecha będzie miała największe znaczenie dla graczy. Nie wyczuliśmy też problemów z równomiernością kliknięcia.

Mimo że Outemu Red działają naprawdę nieźle, wciskają się mniej płynnie od oryginalnych Cherry MX Red. Przypadły nam do gustu, ale gdybyśmy mieli wybierać między nimi a wersją Black, bezsprzecznie wolelibyśmy te drugie.

Warto pamiętać, że moment aktywacji przełączników Red i Black jest bardzo słabo wyczuwalny. Dlatego nie polecamy ich tym, którzy szukają klawiatury do pracy, a szczególnie do tworzenia długich dokumentów.

Całkiem dobrze oceniamy również nasadki klawiszy. Nie mamy żadnych uwag co do jakości ich wykonania. To standardowe kapsle, które wyprofilowano tak, żeby palec wygodnie spoczywał na ich powierzchni. Zapobiega to również zsunięciu się palca na sąsiedni klawisz.

Większość znaków na powierzchni nasadek została precyzyjnie wycięta. Wyjątkiem są oznaczenia działań alternatywnych. Te jedynie nadrukowano, więc z czasem mogą się wytrzeć. Warto też wspomnieć o samej czcionce. Wiemy, że nie wszystkim przypadnie ona do gustu, jednak dla nas najważniejsza była jej czytelność. Nawet kiedy wyłączyliśmy dodatkowe podświetlenie, była czytelna i nie mieliśmy żadnych problemów z rozpoznaniem poszczególnych znaków.

Genesis Thor 300 TKL – wygoda

Model Thor 300 TKL to niewielka konstrukcja, która w użytkowaniu sprawuje się wyśmienicie. Zajmuje naprawdę niewiele miejsca na biurku. Ramki, które otaczają rzędy klawiszy, udało się odchudzić tak, jak to tylko możliwe. Również płyta nie jest zbyt gruba. Nie wpływa to negatywnie na jej sztywność, ale sprawia, że z wysokoprofilowych klawiszy korzysta się bardzo wygodnie. Nie są one położone zbyt wysoko względem nadgarstków. Dodatkowe nóżki są przemyślane – zmieniają kąt nachylenia klawiatury tylko nieznacznie. 

Genesis Thor 300 TKL – funkcje przydatne w grach i codziennym użytkowaniu 

W dziedzinie funkcjonalności Thor 300 TKL nie przynosi rewolucji. Ci, którzy oczekują od klawiatury mechanicznej czegoś więcej niż tylko możliwości blokowania klawisza „Windows” i techniki antighosting, będą zawiedzeni. Warto jednak wspomnieć, że funkcja KRO działa w dwóch trybach i spisuje się wyjątkowo dobrze. W standardowym trybie urządzenie pozwala zarejestrować sześć jednoczesnych wciśnięć klawiszy. W drugim natomiast nie spotkaliśmy się z żadnymi ograniczeniami. 

Między jednym a drugim trybem przełączamy się za pomocą kombinacji FN + SL 

Miłym dodatkiem jest podświetlenie, które można dostosować za pomocą określonych kombinacji klawiszy. Efekty świetlne można zmienić, ale barwy diod – już nie. W wersji z przełącznikami Outemu Red światło jest białe, a w odmianie z Outemu Blue – zielone. 

Funkcjonalność w codziennym użytkowaniu (jak w przypadku większości klawiatur mechanicznych tej klasy) nie zachwyca. Jedyne dodatki to podwójne działanie klawiszy funkcyjnych (F5–F12) i skróty pozwalające wywołać określone działanie systemu Windows (otwarcie okna Ten komputer, wyszukiwanie w Google, uruchomienie kalkulatora i narzędzia Muzyka Groove). Nie ma tego wiele, jednak kilkukrotnie zdarzyło nam się użyć skrótu wyszukiwania w przeglądarce czy kalkulatora.

Genesis Thor 300 TKL – wyniki testów

Jakość wykonania 5/6 – bardzo dobre wykonanie i spasowanie elementów
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra; obudowa ze średnio twardego plastiku z metalową ramą; przeciwpoślizgowa guma na spodzie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość czcionki

5/6 – bardzo dobra; mimo że wszystkie znaki wycięto laserowo, dodatkowe funkcje klawiszy oznaczono zwykłym nadrukiem; czcionka jest czytelna nawet przy wyłączonym podświetleniu

Antighosting Tak 6-KRO (pełny KRO w trybie gry)
Stabilność na biurku 5/6 – bardzo dobra; podczas dynamicznego użytkowania przemieszcza się tylko nieznacznie 
Sztywność pod naciskiem 6/6 – wzorowa; dzięki metalowej ramie nie ugina się nawet pod mocnym naciskiem
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

5/5 – bardzo dobra; pomimo wysokiego profilu klawiszy dłonie nie męczą się podczas użytkowania

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) Brak podkładki w zestawie
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest, mała (jednostopniowa)

Obsługa makr

Brak

Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa; łatwe i szybkie czyszczenie za sprawą otwartej konstrukcji

Genesis Thor 300 TKL
Zalety
  • bardzo dobra jakość wykonania
  • całkiem niezłe działanie przełączników
  • podstawowe, ale dobrze działające funkcje dla graczy (pełny KRO, blokada klawisza „Windows”)
  • białe, jednolite podświetlenie
  • Niewielka konstrukcja, która nie zajmuje wiele miejsca na biurku
  • cena
Wady
  • w tej cenie – brak
Do testów dostarczył:Genesis
Cena w dniu publikacji (z VAT):160 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
159 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
3