artykuły

Test klawiatur mechanicznych w cenie do 200 złotych

Tania klawiatura mechaniczna – czy warto po nią sięgnąć?

66
27 grudnia 2017, 17:30 Damian Lejnert

Genesis RX75 

Genesis RX75

Przełączniki mechaniczne Outemu Black
Trwałość przełączników

50 mln kliknięć

Masa położona na klawiszu powodująca aktywację ok. 65 g
Próg aktywacji ok. 2,5 mm
Waga 1160 g
Wymiary 450 mm × 164 mm × 39 mm
Antighosting Tak 
Podświetlenie Brak
Cena

199 zł

 

Genesis RX75 – jakość wykonania

Genesis RX75 (sprawdź ceny) to klasyczna pełnowymiarowa konstrukcja, która na pierwszy rzut oka wydaje się naprawdę solidna. Mimo że w całości plastikowa, jest dość ciężka, co przekłada się na stabilność. Plastik, z którego zbudowano wierzchnią część ramy, jest bardzo twardy i pokryty cienką warstwą gumy. Jego powierzchnia jest matowa, delikatnie chropowata i bardzo przyjemna w dotyku. Dzięki niej urządzenie nie wygląda „odpustowo” i może się podobać. Niestety, zanieczyszczenia będą na niej bardzo dobrze widoczne, szczególnie ślady po palcach. Ogólnie rzecz biorąc, wykonanie, w tym spasowanie poszczególnych elementów, jest bardzo dobre. Na plus należy policzyć również to, że pomimo plastikowej ramy konstrukcja tylko minimalnie ugina się pod naciskiem, nawet bardzo mocnym. W codziennym użytkowaniu nie jest to odczuwalne. Nie stwierdziliśmy przy tym żadnego skrzypienia czy strzelania plastiku.


Spód klawiatury wygląda dość standardowo. Zamontowano tu dwie stopki, pozwalające wyregulować kąt nachylenia, cztery niewielkie paski przeciwpoślizgowej gumy, zapewniającej urządzeniu stabilność, i otwory specjalnych kanałów, odprowadzających ciecz w razie zalania klawiszy. Rozkładane stopki producent mógłby jednak pokryć niewielką ilością gumy przeciwpoślizgowej, bo po ich rozłożeniu sprzęt traci na stabilności. 

Genesis RX75 – przełączniki i nasadki

Genesis RX75 wyposażono w przełączniki Outemu Black. To odpowiednik Cherry MX Black. Charakteryzują się przede wszystkim liniowym działaniem i tym, że do aktywacji wymagają wyczuwalnie większej siły nacisku niż Outemu Red. Działają jednak przyzwoicie. Rzecz jasna, różnią się od Cherry. Są mniej dynamiczne i trochę wolniej powracają do pozycji początkowej, ale pracują płynnie i dobrze się z nich korzysta. Naszym zdaniem spośród przełączników Outemu to one najlepiej imitują Cherry MX. Nie wszystkim jednak przypadną do gustu, głównie za sprawą oporu, jaki stawiają, i nacisku wymaganego do aktywacji. 

Znacznie gorzej oceniamy same nasadki. Mimo że są delikatnie wyprofilowane, a oznaczenia są bardzo czytelne, znaki nie zostały wycięte, lecz nadrukowane. Podczas testów nie zauważyliśmy oznak przecierania, jednak z czasem mogą się one pojawić.  

Genesis RX75 – wygoda

Wygoda użytkowania modelu Genesis RX75 jest naprawdę dobra. Warto zauważyć, że klawisze, choć mają wysoki profil, zostały umieszczone w ramie, a nie na jej powierzchni, przez co konstrukcję można nazwać zamkniętą. Rzędy klawiszy ułożono pod delikatnym skosem. Podoba nam się to rozwiązanie, bo jest wygodne nawet po rozłożeniu nóżek. Genesis RX75 nie ma zewnętrznej podkładki, choć pod spacją jest całkiem dużo miejsca. Nie wystarczy go jednak na wygodne ułożenie nadgarstków – zmieści się tam co najwyżej śródręcze. Naszym zdaniem powierzchnia pod spacją mogłaby być trochę szersza, ale mimo to nadgarstki nie męczą się zanadto. 

Genesis RX75 – funkcje przydatne w grach i codziennym użytkowaniu 

W urządzeniach dla graczy jednym z najważniejszych elementów jest oprogramowanie. To właśnie ono zapewnia większość funkcji, które można wykorzystać w grze. Genesis RX75 jest jednak pozbawiona specjalnego narzędzia, a przez to również co bardziej skomplikowanych funkcji, takich jak możliwość programowania klawiszy i tworzenia podstawowych kombinacji. Nie ma także dodatkowych klawiszy, które można by wykorzystać podczas rozgrywki.

Te dwa braki zauważalnie odbiły się na funkcjonalności w grach i codziennym użytkowaniu. W typowych zastosowaniach komputera jeszcze nie jest najgorzej, ponieważ część klawiszy funkcyjnych (F1–F8) skrywa alternatywne funkcje multimedialne. Dotyczą one podstawowych operacji, takich jak zmniejszanie i zwiększanie głośności, wyciszanie, przewijanie. Zabrakło też podświetlenia, jednak ze względu na czytelne oznaczenia nie jest to wielkim problemem.

RX75 zapewnia jednak istotną dla graczy możliwość blokady klawisza „Windows”, zazwyczaj nazywaną trybem gry, i technikę antighosting. Z pewnością nie jest to pełny KRO, ale podczas rozgrywki nie mieliśmy żadnych problemów z aktywowaniem dużej liczby klawiszy jednocześnie.

Genesis RX75 to po prostu dobrze wykonana klasyczna konstrukcja, pozbawiona co bardziej zaawansowanych funkcji.  

Genesis RX75 – wyniki testów

Jakość wykonania 4,5/6 – bardzo dobre wykonanie i spasowanie elementów
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra; obudowa z bardzo twardego matowego plastiku i przeciwpoślizgowej gumy
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość czcionki

3/6 – dostateczna; oznaczenia nie są wycięte laserowo, lecz nadrukowane, są jednak czytelne

Antighosting Tak
Stabilność na biurku 4,5/6 – bardzo dobra; podczas dynamicznego użytkowania klawiatura przemieszcza się tylko nieznacznie, jednak po rozłożeniu dodatkowych nóżek traci na stabilności
Sztywność pod naciskiem 5/6 – bardzo dobra; pomimo plastikowej ramy całość jest bardzo sztywna i jedynie minimalnie ugina się pod mocnym naciskiem
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

Podkładka zintegrowana

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) 4/6 – dobra; podkładka mogłaby być dłuższa, żeby zapewnić miejsce na nadgarstki, a nie tylko na śródręcze
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest – mała (regulacja jednostopniowa) 

Obsługa makr

Brak
Łatwość czyszczenia

3/6 – dostateczna; żeby dokładnie wyczyścić urządzenie, należy zdemontować wszystkie nasadki

Genesis RX75
Zalety
  • bardzo dobra jakość wykonania
  • najlepsza wersja przełączników Outemu
  • cena
Wady
  • Oznaczenia na klawiszach z czasem mogą się wytrzeć
  • Zintegrowana podkładka mogłaby być dłuższa
  • W tej cenie producent mógłby zastosować podświetlenie
Do testów dostarczył:Genesis
Cena w dniu publikacji (z VAT):199 zł
2