artykuły

Test klawiatur mechanicznych w cenie do 200 złotych

Tania klawiatura mechaniczna – czy warto po nią sięgnąć?

66
27 grudnia 2017, 17:30 Damian Lejnert

Klawiatura Hybrydowa – Aerocool Thunder X3 TK40

Aerocool Thunder X3 TK40 (sprawdź ceny) to klawiatura z przełącznikami hybrydowymi Hybrid-H. Inaczej niż w urządzeniach A4Techa zastosowano je pod wszystkimi klawiszami. X3TK40 reprezentuje więc drugi typ konstrukcji hybrydowych. Mimo że jej cena delikatnie wykracza poza przyjętą przez nas kwotę, wydała nam się na tyle ciekawa, że postanowiliśmy ją przetestować. Jest też jedną z nielicznych w pełni hybrydowych klawiatur w tym przedziale cen. 

Aerocool Thunder X3 TK40

Przełączniki Hybrydowe Hybrid-H
Trwałość przełączników

Brak oficjalnych informacji 

Masa położona na klawiszu powodująca aktywację ok. 60 g
Próg aktywacji 4 mm
Waga 1300 g
Wymiary 450 mm × 235 mm × 40 mm
Antighosting Tak
Podświetlenie

dowolny spośród 16,8 mln kolorów

Cena

230 zł

 

Klawiatura Hybrydowa Aerocool Thunder X3 TK40 – jakość wykonania

Aerocool Thunder X3 TK 40 pozytywnie zaskakuje już od pierwszej chwili. Od razu wyczuwa się dość dużą wagę. To zdecydowanie najcięższa klawiatura w naszym teście. Co ciekawe, obudowa jest w całości plastikowa. Przypuszczamy jednak, że w środku znajduje się dodatkowy element usztywniający w postaci metalowej płyty.

Rama urządzenia jest dość cienka. Przy mocniejszym nacisku wyraźnie widać, że konstrukcja delikatnie się ugina. Oprócz zbyt luźnego klawisza spacji nie mamy jednak nic do zarzucenia pod względem jakości wykonania, w tym spasowania elementów. Na plus musimy policzyć również wygląd sprzętu, jednak zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkim będzie odpowiadać.

Na spodzie umieszczono typowe cienkie paski przeciwpoślizgowej gumy i dwie rozkładane stopki. Ilość gumy wzbudziła nasze wątpliwości, jednak w praktyce okazała się całkiem wystarczająca. Zdarzało nam się poprawić położenie klawiatury, gdy odrobinę się przesunęła, ale nie musieliśmy tego często robić. Stabilności bez wątpienia sprzyja masa urządzenia. 

Klawiatura Hybrydowa Aerocool Thunder X3 TK40 – przełączniki i nasadki

Aerocool Thunder X3 TK40 to klawiatura w pełni hybrydowa. Producent zastosował przełączniki własnej konstrukcji, Hybrid-H, które nam nie przypadły do gustu. Podczas użytkowania wyraźnie czuć, że nie są to przełączniki mechaniczne i że do aktywacji wykorzystywana jest gumka. Zdjęcie nasadki ujawnia, że Hybrid-H wyglądem przypominają przełączniki mechaniczne. Od przykładowo najtańszych przełączników Outemu odróżnia je próg aktywacji, położony na prawie 4 mm. Stawiają wyraźny opór i nie da się wyczuć momentu zadziałania. Nie pracują wprawdzie liniowo, ale po przyłożeniu określonej siły wciskają się do samego końca. Jedyną zaletą jest to, że dość dynamicznie powracają do pozycji początkowej. Z pewnością nie można ich nazwać przełącznikami mechanicznymi, a nawet dobrą imitacją.

Nasadki są dość wysokie. Wyprofilowano je raczej delikatnie. Oznaczenia są dość nietypowe i niezbyt nam się spodobały, ale zostały bardzo starannie wycięte. Nie sądzimy, żeby przetarły się po długim czasie użytkowania. Warto też wspomnieć, że nasadki klawiszy nie są kompatybilne z prawdziwymi przełącznikami mechanicznymi. 

 

Klawiatura Hybrydowa Aerocool Thunder X3 TK40 – wygoda

Pod względem wygody Aerocool Thunder X3 TK40 oceniamy na piątkę. To jedyna klawiatura w naszym teście, do której dołączono podkładkę pod nadgarstki. Mocuje się ją dość prosto i szybko. Podkładkę wystarczy wsunąć w specjalne miejsca w klawiaturze, żeby ją przytwierdzić.

Mimo że podkładka jest plastikowa (podobnie jak zintegrowana podkładka w B314), sprawdza się naprawdę świetnie. Jest wystarczająco szeroka, żeby dało się wygodnie ułożyć na niej nadgarstki. W urządzeniu o wysokim profilu klawiszy dodatkowa podkładka to bardzo dobry pomysł. 

Klawiatura Hybrydowa Aerocool Thunder X3 TK40 – funkcje przydatne w grach i codziennym użytkowaniu

Co bardziej zaawansowani gracze powinni być zadowoleni z funkcjonalności Aerocool Thunder X3 TK40. Mimo że zabrakło dodatkowych klawiszy, kilkanaście spośród podstawowych ma alternatywne funkcje. Dzięki temu są dostępne dodatkowe klawisze makro (F1–F8) i trzy klawisze do wyboru profili (1–3). Jest również tryb gracza i możliwość zablokowania klawisza „Windows”.

Nam szczególnie spodobało się oprogramowanie. Jest proste i przejrzyste – mniej zaawansowani użytkownicy odnajdą się w nim bez trudu. Zawiera edytor makr, edytor profili oraz bibliotekę z gotowymi kombinacjami przygotowanymi przez producenta. Gotowe ustawienia to dobry pomysł. Szczególnie przypadnie do gustu tym, którzy nie mają ochoty na bardziej zaawansowaną konfigurację, jednak chętnie skorzystaliby z dodatkowych skrótów podczas gry czy typowego użytkowania. Gotową kombinację wystarczy przeciągnąć na wybrany klawisz, żeby została do niego przypisana. 

 

Aerocool Thunder X3 TK40 – wyniki testów

Jakość wykonania 5/6 – bardzo dobra; dotyczy także spasowania elementów
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra; obudowa wykonana z bardzo twardego plastiku z użyciem przeciwpoślizgowej gumy na spodzie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość czcionki

6/6 – wzorowa; precyzyjnie wycięte oznaczenia odporne na ścieranie; czcionka czytelna nawet przy wyłączonym podświetleniu

Antighosting Tak 
Stabilność na biurku 4/6 – dobra; podczas dynamicznego użytkowania klawiatura może się jednak przemieszczać
Sztywność pod naciskiem 4/6 – dobra; konstrukcja wyraźnie się ugina podczas mocniejszych uderzeń
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

5/6 – bardzo dobra; pomimo wysokiego profilu klawiszy dłonie się nie męczą

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) 5/6 – bardzo dobra; podkładka, choć plastikowa, zapewnia dużą wygodę użytkowania
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest, mała (jednostopniowa) 

Obsługa makr

Tak, możliwość zaprogramowania każdego klawisza

Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa; łatwe i szybkie czyszczenie dzięki otwartej konstrukcji

Aerocool Thunder X3 TK40
Zalety
  • bardzo dobra jakość wykonania
  • bardzo wygodna podkładka, którą można w dowolnej chwili odłączyć
  • bardzo duża funkcjonalność w grach i codziennym użytkowaniu
  • proste i przejrzyste oprogramowanie dodatkowe
Wady
  • przełączniki Hybrid-H, które nie mają nic wspólnego z przełącznikami mechanicznymi
  • cena
Do testów dostarczył:Thunder X3 (Aerocool)
Cena w dniu publikacji (z VAT):230 zł
11