artykuły

Test klawiatur mechanicznych w cenie do 200 złotych

Tania klawiatura mechaniczna – czy warto po nią sięgnąć?

66
27 grudnia 2017, 17:30 Damian Lejnert

Klawiatura Hybrydowa A4Tech Bloody B314

A4Tech Bloody B314 pod względem funkcjonalności i jakości wykonania nie różni się szczególnie mocno od B188. Wystarczy jednak rzut oka, żeby od razu dostrzec różnice. Ma dodatkowe klawisze i podkładkę pod nadgarstki, co zauważalnie wpływa na wygodę użytkowania.

A4Tech Bloody B314

Przełączniki

4 klawisze mechaniczne (Light Strike), pozostałe są membranowe 

Trwałość przełączników

Brak oficjalnych informacji 

Masa położona na klawiszu powodująca aktywację klawisze Light Strike – ok. 50 g, pozostałe – ok. 60 g
Próg aktywacji klawisze Light Strike – ok. 1,5 mm, pozostałe – ok. 4 mm
Waga 962 g
Wymiary 491 mm × 134 mm × 41 mm
Antighosting Tak 
Podświetlenie Tak, kolor zależny od strefy
Cena

130 zł

 

Klawiatura Hybrydowa A4Tech Bloody B314 – jakość wykonania

Bloody B314 (sprawdź ceny) robi raczej pozytywne pierwsze wrażenie. Już na pierwszy rzut oka wydała nam się znajoma. Widać, że A4Tech inspirował się produktami nieistniejącej już marki Mad Catz, a dokładniej: takimi klawiaturami jak S.T.R.I.K.E 5 i 7. Trzeba przyznać, że jest nietuzinkowa. Specyficzne wyprofilowania nadają jej oryginalny kształt. Nie wątpimy, że znajdą się osoby, którym jej wygląd przypadnie do gustu. My wolimy jednak klasyczne konstrukcje. 

Obudowę wykonano w całości ze średniej jakości plastiku. Nie mamy większych zastrzeżeń co do spasowania poszczególnych elementów. Tworzywo sztuczne to w większości matowy plastik. Tu i ówdzie można też znaleźć jego błyszczącą odmianę. Zrobiono z niej choćby fragment podkładki pod nadgarstki i niewielki element będący szybką „wyświetlacza” (w rzeczywistości to zwykła imitacja).

Podczas mocniejszych uderzeń rama ugina się zauważalnie, jednak w typowym użytkowaniu nie jest to wyczuwalne. B314 jest przy tym znacznie stabilniejsza na biurku od B188. Co prawda dynamiczne użytkowanie może sprawić, że się przemieści, ale podczas testów nie zdarzało się to często. 

Na spodzie umieszczono sześć przeciwpoślizgowych pasków, które dbają o stabilność urządzenia. Również nóżki zostały pokryte dodatkową warstwą gumy. Szczególnie nas zainteresowały zawiasy stopek, wykonane z metalu. Dzięki temu prawdopodobieństwo ich wyłamania w wyniku silnego nacisku jest znacznie mniejsze. 

Klawiatura Hybrydowa A4Tech Bloody B314 – przełączniki i nasadki

Także Bloody B314 wyposażono w optyczne przełączniki mechaniczne Light Strike. Jest ich mniej niż w B188, znajdują się bowiem jedynie pod czterema klawiszami (W, S, A, D), a nie ośmioma. Klikają dokładnie tak samo, podobnie jak pozostałe klawisze. Dokładniejsze spojrzenie na nasadki ujawnia jednak pewną zmianę. O ile nasadki klawiszy membranowych są dokładnie takie same jak w Bloody B188, o tyle nasadki klawiszy Light Strike różnią się: też są pomarańczowe, ale charakterystycznie wyprofilowane i gładkie. 

Klawiatura Hybrydowa A4Tech Bloody B314 – wygoda

Za wygodę użytkowania klawiaturze A4Tech Bloody B314 należy się szczególna pochwała. Na tle pozostałych urządzeń w naszym teście wyróżnia się dużą zintegrowaną podkładką pod nadgarstki. Podkładka jest plastikowa, a jej kształt jest nieregularny. Im bliżej prawej strony, tym jest węższa. Na szczęście nie wpływa to negatywnie na użytkowanie. Można by pomyśleć, że tania, plastikowa podkładka pod nadgarstki nie może zwiększyć wygody użytkowania, ale to nieprawda. Mogliśmy bez większych problemów oprzeć śródręcze i nadgarstek, co sprawiło, że z klawiatury korzystało się o wiele przyjemniej. Nie jest to najlepsza podkładka pod nadgarstki, jaką widzieliśmy, ale się sprawdza. Wielka szkoda, że nie jest odłączana, jednak cena sprawia, że trudno się tego czepiać.

Klawiatura Hybrydowa A4Tech Bloody B314 – funkcje przydatne w grach i codziennym użytkowaniu

Z dotąd przedstawionych klawiatur najbardziej funkcjonalna była A4Tech Bloody B188. Model B314 wyposażono w dokładnie te same funkcje. Ci, którym zależy na możliwości nagrywania makr i programowania klawiszy, skrótach do funkcji multimedialnych czy antighostingu będą zadowoleni. B314 wyposażono jednak w dziewięć dodatkowych klawiszy. Są całkiem dobrze położone, szczególnie te, które zamontowano pod klawiszem spacji. Aktywacja za pomocą kciuka jest prosta i szybka. Również te klawisze można zaprogramować tak, żeby aktywowały wybraną funkcję.

Najgorzej oceniamy technikę antighosting. Pod tym względem urządzenie zapewnia jedynie minimum. Z pewnością nie będzie dobrym wyborem dla osób używających wielu klawiszy naraz. 

A4Tech Bloody B314 ma również strefowy system podświetlenia. Barwy zostały z góry zaprogramowane przez producenta. Do wyboru są tylko trzy tryby. 

A4Tech Bloody B314 – wyniki testów

Jakość wykonania 4/6 – dobra; dotyczy także spasowania elementów
Jakość użytych materiałów 4/6 – dobra; obudowa wykonana z twardego plastiku z użyciem przeciwpoślizgowej gumy na spodzie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość czcionki

4,5/6 – wzorowa; precyzyjnie wycięte oznaczenia, odporne na ścieranie; czytelność czcionki przy wyłączonym podświetleniu jest zaledwie dostateczna

Antighosting Tak
Stabilność na biurku 4/6 – dobra; podczas dynamicznego użytkowania sprzęt może się jednak przemieszczać
Sztywność pod naciskiem 4/6 – dobra; konstrukcja wyraźnie się ugina podczas mocniejszych uderzeń
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

Podkładka zintegrowana 

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) 5/6 – bardzo dobra; mimo że podkładka jest plastikowa, zapewnia dużą wygodę użytkowania klawiatury
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest, mała (jednostopniowa) 

Obsługa makr

Tak, możliwość zaprogramowania każdego klawisza i dodatkowych klawiszy makro

Łatwość czyszczenia

3/6 – dostateczna; żeby dokładnie wyczyścić urządzenie, należy zdemontować wszystkie nasadki

A4Tech Bloody B314
Zalety
  • dobra jakość wykonania
  • Bardzo duża funkcjonalność w grach i codziennym użytkowaniu
  • dodatkowe, konfigurowalne klawisze
  • bardzo dobra zintegrowana podkładka
  • dobrze działające przełączniki Light Strike
  • cena
Wady
  • jedynie cztery przełączniki mechaniczne
  • słabe działanie techniki antighosting
  • chaotyczne i przestarzałe oprogramowanie dodatkowe
Do testów dostarczył:A4Tech
Cena w dniu publikacji (z VAT):130 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
129 zł
MediaExpert
129 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
10