Laptopy
Artykuł
Przemysław Juraszek, Piątek, 1 grudnia 2017, 15:15

Surface Book 2 – temperatura, głośność oraz czas działania

Sprawdziliśmy, jak Surface Book 2 radzi sobie w trakcie 30-minutowego obciążenia w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Jak widać poniżej, radził sobie całkiem dobrze.

Surface Book 2 stress test

Podczas testu średnia częstotliwość taktowania CPU wyniosła 3,8 GHz, ze spadkami do 2,7–2,8 GHz, a więc była znacznie wyższa od bazowej, która wynosi 1,9 GHz. Wspomniane spadki były wywołane raczej przekroczeniem przez procesor ograniczenia poboru energii i natężenia prądu niż przekroczeniem limitu temperatury, która wyniosła średnio 73 stopnie Celsjusza, ze skokami do 93 stopni. Średnia częstotliwość GPU wyniosła 1603 MHz, a temperatura – około 68 stopni.

Zapewne część z Was słyszała o problemie drenażu akumulatora w modelu Surface Book 2, ale najwyraźniej ten problem dotyczy wersji z GTX-em 1060. W naszym egzemplarzu, z GTX-em 1050, zasilacz był wystarczający: nie odnotowaliśmy zmian poziomu naładowania w trakcie testu pod obciążeniem.

Surface Book 2 – nagrzewanie się obudowy

Konstrukcja urządzenia sprawia, że powierzchnia wokół klawiatury nie nagrzewa się za bardzo. Prawa strona panelu roboczego osiąga maksymalnie 40 stopni Celsjusza, a sekcja WSAD i środkowa część klawiatury rozgrzewają się do 36 stopni.

Surface Book 2 nagrzewanie się obudowy

Na spodzie obudowa jest średnio o 2 stopnie cieplejsza od panelu roboczego.

Surface Book 2 nagrzewanie się obudowy

Ze względu na nietypową konstrukcję musieliśmy sprawdzić, jak nagrzewa się część tabletowa. Ekran osiąga 43–45 stopni.

Surface Book 2 nagrzewanie się obudowy

Tymczasem z tyłu, tuż pod logo Microsoftu, zmierzyliśmy 49,3 stopnia. To wynik użycia pasywnego układu chłodzenia CPU, przekazującego ciepło do obudowy, która służy za radiator.

Surface Book 2 nagrzewanie się obudowy

Surface Book 2 – głośność

System chłodzenia w modelu Surface Book 2 składa się z dwóch części: jeden układ (pasywny) jest w części tabletowej, a drugi (aktywny) chłodzi GPU w module z klawiaturą. W spoczynku urządzenie Microsoftu jest niemalże niesłyszalne (jako całość), bo generuje dźwięk na poziomie 23,8 dBA, ale pod obciążeniem sytuacja pogarsza się dramatycznie. Wtedy poziom dźwięku osiągnął aż 51,8 dBA.

Surface Book 2 głośność w spoczynku

Surface Book 2 głośność pod obciążeniem

Surface Book 2 – czas działania

Surface Book 2 został wyposażony w dwa akumulatory. Pierwszy, o napięciu 7,6 V, ma pojemność prawie 19 Wh i został umieszczony w tablecie, a drugi, o napięciu 11,1 V, ma pojemność 63 Wh i znajduje się w części z klawiaturą. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń, by zwiększyć łączną pojemność ogniw. Dzięki temu Surface Book 2 pozwala na prawie 12 godzin przeglądania internetu i trochę ponad 13 godzin oglądania filmów w jakości HD. Urządzenie korzysta z dwóch akumulatorów jednocześnie.

 Surface Book 2 test baterii - typowe użytkowanie

Surface Book 2 test baterii - oglądanie filmu

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane