Laptopy
Artykuł
Przemysław Juraszek, Piątek, 1 grudnia 2017, 15:15

Surface Book 2 – okiem artysty

Urządzenia z serii Surface bardzo często są wybierane przez artystów, projektantów oraz inne osoby, które potrafią wykorzystać możliwości piórka (przypomnijmy, że trzeba je kupić oddzielnie). W ramach testu modelu Surface Book 2 poprosiliśmy Józefa Brzostka, żeby sprawdził testowany sprzęt i porównał go do innych tego typu urządzeń, na przykład bardzo cenionych tabletów firmy Wacom. Józef rysuje w czasie wolnym – nie robi tego zawodowo. Jak dotąd jego prace komercyjne to wyłącznie wizualizacje projektów budynków. Zdecydowanie bardziej lubi jednak rysować science fiction i fantasy.

Oto jakie wnioski wyciągnął

Czułość nacisku piórka Surface (4096 poziomów) stawia je w połowie drogi między piórkami do Intuosa (2048) i Intuosa Pro (8192) Wacoma. Użycie wyższych poziomów nacisku powoduje miejscowe zniekształcenie barw, tak jak po naciśnięciu palcem na ekran.

Przesuwanie piórka po ekranie modelu Surface Book 2 wiąże się z wyraźnie innym odczuciem niż podczas korzystania z tabletów graficznych. Te drugie mają matowe powierzchnie imitujące papier, a tablet Surface jest gładki. Miałem kłopoty ze stosowaniem polecenia „kliknij i przytrzymaj” – często musiałem powtarzać próby utrzymania końcówki w jednym miejscu bez poruszenia. Poza tym wrażenie w trakcie rysowania przy użyciu zestawu Surface Book 2 plus piórko Surface było przyjemne.

Co innego gumka. Drugi koniec piórka styka się z tabletem większą powierzchnią, przez co jego precyzja jest mniejsza. Dodatkowo kantu gumki nie prowadzi się po ekranie tak płynnie jak końcówkę. Czuć było minimalne zmiany oporu, tak jakbym przesuwał coś gumowego po szkle.

W pracy z piórkiem z czterech trybów użytkowania stosowałem tylko tryb tabletu i tryb studio (to ten, w którym Surface Book jest zamknięty, z ekranem na zewnątrz). W dwóch pozostałych ekran trzęsie się pod naciskiem i nie ma o co oprzeć nadgarstka.

Szkic wykonany przy użyciu Microsoft Surfacebook2

Trinity Park I – budynek, w którym mieści się siedziba PCLab.pl. Obraz narysowałem przy użyciu zestawu Surface Book 2 z piórkiem

Jeśli miałbym wyobrazić sobie Surface Book 2 jako główne narzędzie pracy, to tylko z podłączonym samodzielnym tabletem graficznym. W ramach testu pracowałem w programie Adobe Photoshop CC 2016, na arkuszu o rozmiarze 3840 × 2160 pikseli, używając głównie pędzli, i po półgodzinie ciepło wydzielane przez komputer było nie do zniesienia. Długa sesja wiąże się z nagrzewaniem nadgarstka opartego na ekranie. Kto kiedykolwiek grał na laptopie z użyciem wbudowanej klawiatury, ten wie, o czym mówię.

Wyświetlacz ma cechy typowe dla urządzeń przenośnych. Błyszcząca powłoka, nawet gdy ustawiłem maksymalną jasność, wciąż odbijała dużo światła. Podczas pracy zapomina się o tym, ale w dłuższej perspektywie jest to męczące dla oczu. Kto pracuje z materiałami wideo, ten powinien też zwrócić uwagę na nietypowe proporcje wyświetlacza, 3 : 2. Jeśli interfejs będzie rozłożony wzdłuż pionowych krawędzi ekranu, przestrzeń robocza jeszcze bardziej zbliży się do kwadratu.

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane