Smartfony
Artykuł
Piotr Kwiatkowski, Środa, 6 grudnia 2017, 18:00

Jakość dźwięku – MQA, Quad DAC i Bang&Olufsen, czyli marzenia mobilnego audiofila

Jednym z jaśniejszych elementów wszystkich telefonów z serii V jest ich tor audio. Już w modelu V10 LG zastosowało 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy ESS Sabre 9018. V30 skrywa zaś 32-bitowy DAC ESS Sabre ES9218P, a w opcjach brzmienia dostępne są zaawansowane cyfrowe filtry oraz predefiniowane charakterystyki opracowane we współpracy ze specjalistami z firmy Bang&Olufsen (B&O Play). Co to w praktyce dało?

  

Dołączone słuchawki – oczywiście z logo B&O Play

W zestawie z LG V30 dołączono niewielkie białe pudełko z logo B&O Play, czyli oddziału cenionej na rynku audio-wideo firmy Bang&Olufsen. Zawiera ono przewodowe słuchawki sygnowane logo B&O. Na spodzie pudełka widnieje jednak napis Cresyn, czyli nazwa dość znanego chińskiego producenta niedrogich słuchawek. Ile zatem z B&O Play jest w słuchawkach od LG V30? Trudno powiedzieć. Pierwszy smartfon z serii V, model V10, miał w zestawie słuchawki LG, które strojone były przez firmę AKG („tuned by AKG”). Tym razem jest to zapewne model jedynie certyfikowany przez Bang&Olufsen, gdyż nie ma go w rynkowej ofercie tej firmy (najtańsze dokanałowe słuchawki Bang&Olufsen, Beoplay H3, kosztują w sklepie około 700 zł, a przyzwoite dokanałówki Cresyn można już kupić za kilkadziesiąt złotych). Niemniej na obudowie obu przetworników znajduje się duże logo B&O. 

Jakość wykonania słuchawek jest bardzo poprawna, choć finalnie trudno tak całkowicie oprzeć się poczuciu zastosowania w nich drobnego nadmiaru plastiku (plastikowy pilot, wtyk, komory przetworników). Główny przewód słuchawek poprowadzony został w miękkim tekstylnym oplocie, który poprawia jego wytrzymałość i znacząco utrudnia plątanie się w kieszeni (nam się to nie zdarzyło). Przewody biegnące od obu słuchawek mają już tylko tradycyjną izolację z tworzywa sztucznego i one czasami potrafią się już lekko poskręcać. Pilot umieszczono dość nietypowo, bo na przewodzie lewej słuchawki . 

Widząc logo B&O, powinniśmy uwierzyć w ciemno, że mamy do czynienia ze słuchawkami najwyższych lotów. To jednak nie leży w naszej naturze. Zestaw przeszedł zatem testy odsłuchowe z wykorzystaniem zarówno LG V30, jego starszego brata, LG V10, a także Samsunga Galaxy Note 4 w wersji wyposażonej w DAC firmy Wolfson. Pokazały one, że słuchawki B&O dołączone do V30 brzmią dość charakterystycznie. Generują wyraźny niski bas, mają dostrzegalną „dziurę” w środku pasma (stopa i sekcja basowa brzmią przez to nazbyt leniwie) i rozjaśniają górną część środkowego podzakresu oraz tony wysokie. W efekcie dźwięk jest podkonturowany, pojawiają się agresywne syczące sybilanty w partiach wokalnych, a scena muzyczna w górze pasma jest nienaturalnie szeroka. Nie jest to generalnie złe brzmienie, szczególnie jak na słuchawki dołączane do smartfona, ale nie ukrywamy, że po wszystkich zapewnieniach firmy LG oraz certyfikacji firmy B&O spodziewaliśmy się bardziej neutralnego dźwięku. Znacznie przyjemniej smartfon V30 zagrał z dokanałowymi Jays t-JAYS Two, jak również ze słuchawkami dołączanymi do modelu LG V10 (strojonymi przez firmę AKG).

Efekt mikrofonowy podczas noszenia słuchawek jest wyraźny, ale w kategoriach bezwzględnych określilibyśmy go jako średnio słyszalny. Przed bieganiem warto jednak staranniej niż zwykle zamocować przewód słuchawek do ubrania. 

Współpraca firm LG i Bang&Olufsen ma jednak pewien plus dla posiadaczy LG V30. Osoby, które zamówią bądź już zamówiły V30 w przedsprzedaży (w wybranych sklepach internetowych lub u wybranych operatorów komórkowych – zakup do 5 grudnia 2017 roku), otrzymają dodatkowo bezprzewodowe słuchawki nauszne Bang&Olufsen Beoplay H4, których rynkowa cena to "jedyne" 1300 zł. Zakup telefonu można rejestrować do 15 grudnia 2017 roku.

LG V30 w czasie testu bez problemów współpracował ze słuchawkami Bluetooth, zapewniając stabilną komunikację, dobry zasięg oraz wysoką jakość transmitowanego dźwięku. 

 

Quad DAC i zaawansowane ustawienia brzmienia

W czasie słuchania muzyki z użyciem LG V30 i słuchawek przewodowych można uruchomić tryb o nazwie LG Quad DAC, który aktywuje wbudowany w smartfon 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy ESS Sabre ES9218P. Dzięki równoległemu, poczwórnemu przetwarzaniu sygnału (Quad DAC) układ ES9218P zapewnia lepszy stosunek sygnału użytecznego do szumu i bardziej klarowny dźwięk niż klasyczny DAC.

ESS Sabre ES9218P zawiera w sobie dodatkowo wysokowydajny wzmacniacz słuchawkowy (2Vrms), który w praktyce był w stanie napędzić 45-milimetrowe membrany 120-omowych słuchawek AKG 501 (przy wyłączonej funkcji LG Quad DAC, która pomija w torze audio układ ES9218P te same słuchawki grały nazbyt cicho) oraz 50-milimetrowe membrany Denonów AH-D600 i Philipsów SBC HP-1000. Ogólna jakość dźwięku pojawiająca się na wyjściu słuchawkowym w trybie LG Quad DAC jest bardzo dobra - okazuje się ono selektywne, neutralne, szczegółowe, z szeroką sceną muzyczną i dobrą dynamiką. Poprawa względem standardowej jakości dźwięku (z wyłączoną funkcją LG Quad DAC) jest wyraźnie zauważalna, nawet jeżeli słuchamy muzyki jedynie z przyzwoitej jakości plików MP3 lub utworów z muzycznych serwisów streamingowych.   

W trybie Quad DAC otrzymujemy dodatkowo dostęp do trzech filtrów cyfrowych (Short, Sharp, Slow), subtelnie modyfikujących charakter brzmienia, oraz czterech predefiniowanych charakterystyk dźwięku, w których projektowaniu ponoć uczestniczyli specjaliści z B&O Lab. Przyglądając się nazwom cyfrowych filtrów, a później opisom umieszczonym pod ich nazwami można odnieść wrażenie, że nie do końca zgrywają się one logicznie, ale nie jest to oczywiście w praktyce istotny problem - liczy się finalna jakość dźwięku. Jeszcze bardziej niezrozumiałe są stworzone przez firmę B&O, bardzo wyboiste charakterystyki, szczególnie w wypadku urządzenia klasy Hi-Fi, jakim ma być przecież LG V30.     

Ustawienia dźwięku dostępne w trybie Quad DAC


Jeżeli materiał audio ma standardową rozdzielczość (16 bitów), dodatkowo można skorzystać z predefiniowanych lub własnych ustawień pięciopasmowego korektora graficznego. Po przejściu na 24-bitowe pliki znika możliwość korzystania z korektora i pozostają nam już tylko ustawienia dostępne w sekcji LG Quad DAC. Jeszcze mniejsze możliwości korekcji dźwięku będą dostępne po zastosowaniu plików DSD lub MQA (o tych ostatnich więcej piszemy poniżej), wówczas bowiem można zmieniać już tylko balans i głośność odtwarzanej muzyki. Sabre ES9218P oficjalnie obsługuje pliki DSD do formatu DSD 256, ale standardowy odtwarzacz V30 odmawiał odtworzenia utworów zapisanych w standardzie wyższym od DSD 128.  

MQA – studyjna jakość dźwięku w kieszeni

LG V30 obsługuje standard MQA (Master Quality Authenticated) – nowy format kodowania dźwięku o wysokiej rozdzielczości (jakości), opracowany na potrzeby strumieniowania przez brytyjską firmę Meridian. Zapisany w studyjnej jakości dźwięk poddawany jest procesowi kodowania MQA, w którego wyniku w pliku o bezstratnej kompresji (na przykład FLAC) pojawia się standardowy sygnał 16-bitowy i dodatkowe dane umożliwiające odtworzenie oryginalnego materiału o wysokiej rozdzielczości. Plik MQA może być zatem poprawnie odtwarzany także przez urządzenia bez wbudowanego dekodera MQA (w standardowej, 16-bitowej rozdzielczości), ale tylko odtwarzacze obsługujące MQA pozwolą cieszyć się dźwiękiem o wyższej jakości (w teorii lepszej niż z płyty CD). Popularność standardu MQA jest jeszcze dość ograniczona, ale obsługuje go coraz więcej urządzeń audio, a muzykę w standardzie MQA udostępnia na przykład serwis Tidal w planie Hi-Fi (albumy oznaczone jako Master). 

 

Radio FM – coraz rzadszy dodatek we flagowcach

LG pozostawiło w modelu V30 możliwość słuchania analogowych stacji radiowych nadawanych na falach UKF. Służy do tego narzędzie Radio FM – proste, przejrzyste, z obsługą RDS i oczywiście wymagające podłączenia słuchawek w roli anteny.

 

Rejestrator dźwięku – 24 bity z próbkowaniem 192 kHz

Dzięki narzędziu Nagrywanie dźwięku HD można rejestrować własne nagrania w formacie M4A, FLAC lub WAVE, w standardowej rozdzielczości 16 bitów lub 24 bitów, przy próbkowaniu z częstotliwością od 44,1 kHz do 192 kHz.   

Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane