artykuły

Jaki router do 300 zł? Test modeli: Asus RT-AC1200G+, D-Link DIR-842, TP-Link Archer C1200, TP-Link Archer C8

Tani router do domu

38
29 listopada 2017, 12:00 Łukasz Guziak

D-Link DIR-842 – dane techniczne, konstrukcja

D-Link DIR-842 działa w standardzie AC1200, co oznacza, że maksymalna prędkość transmisji w sieci bezprzewodowej w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz wynosi, odpowiednio, 300 Mb/s i 867 Mb/s.

Pudełko oprócz urządzenia zawiera:

 • płytę CD,
 • półmetrowy przewód RJ45,
 • instrukcję szybkiej instalacji,
 • nalepkę, na której umieszczono niezbędne informacje uwierzytelniające, czyli SSID rozgłaszanych sieci bezprzewodowych oraz hasło, wspólne dla sieci wykorzystujących oba pasma,
 • zasilacz z dwiema wymiennymi wtyczkami.

Oto podstawowe parametry routera:

D-Link DIR-842 ver. B1 – dane techniczne

SoC

Realtek RTL8197DN, 1 rdzeń, 660 MHz

procesory pomocnicze dla każdej rozgłaszanej sieci:
sieć 2,4 GHz – Realtek RTL8192ER
sieć 5 GHz – Realtek RTL8812AR

RAM

128 MB

Porty

4 porty LAN 10/100/1000 Mb/s
1 port WAN 10/100/1000 Mb/s

USB

1 port USB 2.0

Przyciski

wyłącznik
WPS
reset (spód)

Antena

4 zamontowane na stałe anteny zewnętrzne

Zasilanie

12 V / 1,0 A

Wymiary (S × G × W)

190 mm × 133 mm × 38 mm

Waga

288 g

Standardy bezprzewodowe

IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz

Prędkość transmisji

5 GHz – do 867 Mb/s
2,4 GHz – do 300 Mb/s

Sieci bezprzewodowe

 • jednoczesne rozgłaszanie sieci bezprzewodowej o prędkości 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz sieci o prędkości 867 Mb/s w paśmie 5 GHz
 • funkcja sieci dla gości – po jednej sieci dla każdego pasma

Technika kształtowania wiązki

Nie

MU-MIMO

Nie (funkcja dostępna w wersji C1)

Funkcja Quality of Service

kontrola przepustowości

Sieć WAN

dynamiczne IP, statyczne IP, PPPoE, PPTP, L2TP, DS-Lite

Zarządzanie

 • kontrola dostępu
 • zarządzanie lokalne
 • zarządzanie zdalne

DHCP

serwer, klient, lista klientów DHCP
rezerwacja adresów

Przekierowanie portów

serwery wirtualne, Port Triggering, DMZ, UPnP

Dynamiczny DNS

DynDNS, Dlinkddns, ustawienia ręczne

VPN (tylko serwer)

Brak

Protokoły

IPv4 oraz IPv6

Kontrola dostępu

lokalna kontrola dostępu do panelu zarządzania, lista hostów, harmonogram dostępu

Firewall

zapora sieciowa SPI, filtrowanie adresów MAC

Funkcje portów USB

Brak portu USB

Zawartość opakowania

 • D-Link DIR-842
 • zasilacz
 • kabel Ethernet
 • instrukcja szybkiej instalacji

Cena

ok. 200 zł

 

D-Link do każdego egzemplarza swojego produktu przypisuje odrębne hasło dostępu. Brak jednego uniwersalnego hasła oznacza, że po wyjęciu routera z pudełka i podłączeniu go dostęp do sieci bezprzewodowej i panelu administracyjnego jest należycie chroniony.

Obudowa jest czarna. Część wierzchu jest wykonana z błyszczącego plastiku, który przechodzi w ażurową wentylację. Na obudowie umieszczono zielone diody stanu urządzenia. Wskaźniki dotyczą: zasilania, łączności z siecią internet, WPS, sieci Wi-Fi (jedna wspólna dioda) oraz interfejsów LAN (cztery diody).

Router waży zaledwie 288 g. Poszczególne elementy obudowy zostały dobrze spasowane.

Producent zastosował cztery spore anteny, zamocowane na stałe z tyłu i z boku. Położenie anten można zmieniać ze skokiem co 45 stopni.  

Tył urządzenia zajęły cztery porty sieci LAN, jeden WAN, gniazdo zasilania oraz dwa przyciski: zasilania i WPS. Zabrakło zewnętrznego przycisku pozwalającego włączyć/wyłączyć rozgłaszanie sieci bezprzewodowych. D-Link DIR-842 to jedyny z testowanych routerów, który nie ma złącza USB.

Na spodzie są otwory montażowe pozwalające zamocować sprzęt na przykład na ścianie, tabliczka informacyjna, przycisk resetowania, który pozwala przywrócić fabryczną konfigurację routera, a także cztery plastikowe nóżki. Podczas testów brak gumowych podkładek często skutkował przesuwaniem się urządzenia.

Obudowa została skręcona dwiema śrubkami, a góra i dół są scalone za pomocą zatrzasków.

Procesor to jednordzeniowy Realtek RTL8197DN, taktowany z częstotliwością 660 MHz. Działaniem sprzętu w paśmie 2,4 GHz zarządza Realtek RTL8192ER, a w paśmie 5 GHz – Realtek RTL8812AR. Router został wyposażony w 64 MB pamięci operacyjnej. D-Link DIR-842 ma najsłabsze podzespoły spośród czterech przetestowanych urządzeń.

W środku nie ma żadnego radiatora, który wspomagałby rozpraszanie ciepła z układów scalonych.

Konfiguracja

192.168.1.1 to domyślny adres IP, po którego wpisaniu uzyskujemy dostęp do panelu konfiguracyjnego. Po poprawnym uwierzytelnieniu się za pomocą danych umieszczonych na naklejce można się przyjrzeć ustawieniom routera.

Pierwsza strona zawiera podsumowanie wszystkich najważniejszych ustawień. Zapewnia informacje o stanie połączenia z siecią internet, bieżących ustawieniach urządzenia oraz liczbie aktywnych klientów. Wgląd w bardziej szczegółowe informacje, które są wyświetlane w dolnej części ekranu, jest dostępny po wybraniu ikony danej sekcji.

Interfejs jest utrzymany w białej kolorystyce. To jeden z ładniejszych i bardziej funkcjonalnych interfejsów spośród tych, które było nam dane oglądać. Wszystkie opcje są ułożone w logiczną, spójną całość, co sprawia, że konfiguracja urządzenia jest bardzo intuicyjna. Niestety, producent nie zadbał o spolszczenie panelu konfiguracyjnego. Brak jest jakiejkolwiek funkcji pomocy, która to mogłaby się przydać mniej doświadczonym użytkownikom.

Przyjrzyjmy się zatem, co jeszcze ma do zaoferowania testowany router. Jak widać na poniższym obrazku, przedstawiającym strukturę menu, opcji nie ma zbyt wiele.

Do najważniejszych opcji należą te, które pozwalają na konfigurację ustawień rozgłaszanych sieci bezprzewodowych. Zestaw funkcji jest podstawowy. To m.in.: SSID sieci bezprzewodowej, hasło dostępu do sieci, typ zabezpieczeń, użyty kanał, moc transmisji, szerokość kanału, widzialność sieci Wi-Fi.

Opcją, która podczas testów sprawiła nam najwięcej problemów, jest szerokość kanału. Wprowadzone za jej pomocą parametry mają wpływ na szybkość transmisji radiowej. Zabrakło możliwości ustawienia na sztywno szerokości kanału na 40 MHz. Dostępna funkcja automatycznego ustalania szerokości kanału (20 MHz lub 40 MHz) nie zawsze działała. Efektem była o połowę zmniejszona prędkość transmisji. Na przykład łącze, które mogło działać z maksymalną prędkością 300 Mb/s, zapewniało jedynie 150 Mb/s.

Z poziomu karty Wireless można dodatkowo określić ustawienia sieci gościa i ustalić harmonogram działania sieci Wi-Fi. Harmonogram można zastosować nie tylko do kontrolowania dostępności sieci; można go również powiązać z innymi usługami, takimi jak Port forwarding i Virtual Server. Harmonogram można ustawiać z dokładnością co do godziny.

Jak przystało na nowoczesny router, D-Link umożliwia nałożenie ograniczeń na konkretne zasoby sieci. Odpowiednie opcje są dostępne po przejściu do zakładki Advanced, a następnie Website Filter. Mechanizm kontroli rodzicielskiej może działać w dwóch trybach. Tryb pierwszy, blokowanie dostępu do wybranych stron, działa na podstawie adresu URL. Tryb drugi, zezwolenie na dostęp do wybranych stron, działa odwrotnie: udostępnia tylko strony z listy adresów określonych jako bezpieczne. Oba tryby kontroli mogą również działać na podstawie słów kluczowych w adresie strony. 

W testowanym routerze D-Link bardzo ciekawie podszedł do zarządzania pasmem. Związaną z tym funkcję QoS można znaleźć w menu Advanced. Ustalanie priorytetów w ruchu sieciowym polega na przypisywaniu poszczególnych urządzeń do odpowiednich kategorii. Do dyspozycji są trzy grupy, a liczba urządzeń w grupie jest narzucona przez producenta sprzętu. Do grupy o najwyższym priorytecie można przypisać tylko jedno urządzenie, do grupy o priorytecie wysokim – dwa, a grupa średnia może się składać maksymalnie z ośmiu urządzeń. Nieprzypisanie komputera, tabletu czy telefonu do określonej grupy będzie skutkowało nadaniem urządzeniu najniższego priorytetu.

Router D-Linka, tak jak pozostałe testowane modele, został wyposażony w zaporę sieciową SPI, której zadaniem jest ochrona dostępu do sieci lokalnej. Urządzenie dodatkowo zapewnia ochronę przez fałszowaniem adresu źródłowego (Anti-spoof checking) i obsługuje funkcję ALG (ang. Application Layer Gateway), pozwalającą wykorzystać dobrze znane porty TCP/UDP do nawiązywania połączeń przez klienty sieci LAN. Router umożliwia również konfigurację własnych reguł zezwalających na ruch sieciowy z określonych adresów IP (maksymalna liczba to 15). Reguły można ustalać oddzielnie dla protokołów IPv4 i IPv6.

Dostęp zdalny jest możliwy z użyciem usługi DDNS. Powiązanie przydzielonego adresu IP z nazwą domenową może nastąpić za pośrednictwem usługi DynDNS lub Dlinkddns, można  też samodzielnie wprowadzić odpowiednie ustawienia.

Statystyki ruchu sieciowego są przedstawiane w formie graficznej i dotyczą interfejsów bezprzewodowych (dla każdego z pasm oddzielnie), portu WAN oraz portów LAN.

 

Pomiar mocy sygnału

Karta Asus PCE-AC88:

Adapter sieciowy Linksys WUSB600N:

 

Test WAN-LAN

DIR-842 w teście pobierania danych (download) osiągnął wynik 502 Mb/s, a w teście wysyłania (upload) – 477 Mb/s.

WAN – download:

WAN – upload:

 

Skanowanie portów

Skanowanie portów wykryło następujące otwarte porty:

Skanowanie portów – protokół TCP:

 • port TCP/UDP 53 – protokół DNS; port UDP jest odpowiedzialny za rozwiązywanie nazw, a port TCP – za transfer strefy;
 • port TCP 80 – obsługa protokołu HTTP;
 • port TCP 443 – SSL/HTTPS;
 • port TCP 52881 – usługa UPnP, wykorzystywana najczęściej do nawiązywania komunikacji z urządzeniami multimedialnymi;
 • port TCP 65530 – UPnP.

Skanowanie portów – protokół UDP:

 • port UDP 53 – protokół DNS; port UDP jest odpowiedzialny za rozwiązywanie nazw;
 • port UDP 67 – protokół BOOTP, umożliwiający komputerom w sieci uzyskanie adresu IP, zastąpiony przez DHCP;
 • port UDP 137 – usługa NetBIOS Name, odpowiedzialna za przypisanie nazwy hostowi, która jest widoczna na przykład w trakcie przeglądania otoczenia sieciowego;
 • port UDP 1900 – UPnP;
 • port UDP 5353 – usługa Zero Configuration Networking (Zeroconfig), odpowiedzialna za przypisywanie adresu IP kartom sieciowym bez użycia usług zewnętrznych;
 • port UDP 5355 – protokół Link-Local Multicast Name Resolution (LLMNR), którego zadaniem jest ustalenie nazw sąsiednich komputerów. Używany w razie braku serwera DNS.

Pobór energii

W stanie bezczynności (urządzenie włączone, podłączone do sieci internet, brak klientów) średnie zużycie energii wyniosło 4,8 W. Podczas testu pod obciążeniem zwiększyło się do 9,2 W.

D-Link DIR-842
Zalety
 • bardzo duża szybkość kopiowania plików w sieciach bezprzewodowych działających na dwóch różnych częstotliwościach
 • obsługa techniki MU-MIMO (od wersji C1)
 • bardzo dobre wyniki w teście pod obciążeniem w paśmie 5 GHz
Wady
 • brak portu USB
 • najsłabszy w teście układ SoC
 • anteny zamontowane na stałe
 • brak funkcji serwera VPN
 • nie obsługuje techniki kształtowania wiązki (beamforming)
 • brak powiązania z usługami typu chmura
 • nieprzetłumaczony interfejs routera
Do testów dostarczył:D-Link
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 200 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
209 zł
Electro.pl
212 zł
Mall.pl
235 zł
Amazon.de
42 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
5