artykuły

Jaki router do 300 zł? Test modeli: Asus RT-AC1200G+, D-Link DIR-842, TP-Link Archer C1200, TP-Link Archer C8

Tani router do domu

38
29 listopada 2017, 12:00 Łukasz Guziak

Asus RT-AC1200G+ – dane techniczne, konstrukcja

Router Asus RT-AC1200G+ jest pakowany w duże czarne pudełko, na którym umieszczono podstawowe informacje o urządzeniu. W zestawie dołączono: zasilacz, przewód sieciowy Ethernet, instrukcję szybkiej instalacji oraz gwarancję. Router zapewnia sumaryczną wydajność sieci Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz na poziomie 1200 Mb/s (odpowiednio: 300 Mb/s i 867 Mb/s).

Oto podstawowe parametry modelu Asus RT-AC1200G+:

 

Asus RT-AC1200G+ – dane techniczne

SoC

Broadcom BCM47189, 1 rdzeń, 900 MHz

 

procesory pomocnicze dla każdej rozgłaszanej sieci:
sieć 2,4 GHz – Broadcom BCM43217
sieć 5 GHz – Broadcom BCM47189

RAM

128 MB

Flash

16 MB

Porty

4 porty LAN 10/100/1000 Mb/s
1 port WAN 10/100/1000 Mb/s

USB

1 port USB 2.0

Przyciski

wyłącznik

przycisk WPS

przycisk resetowania

Antena

4 zamontowane na stałe anteny zewnętrzne

Zasilanie

12 V / 2,0 A

Wymiary (S × G × W)

207 mm × 148 mm × 35 mm

Standardy bezprzewodowe

IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz

Prędkość transmisji

5 GHz – do 867 Mb/s
2,4 GHz – do 300 Mb/s

Sieci bezprzewodowe

 • jednoczesne rozgłaszanie sieci bezprzewodowej o prędkości 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i sieci o prędkości 867 Mb/s w paśmie 5 GHz
 • funkcja sieci dla gości – po trzy sieci dla każdego pasma

Technika kształtowania wiązki

Tak

MU-MIMO

Nie

Funkcja Quality of Service

WMM, kontrola przepustowości

Sieć WAN

dynamiczne IP, statyczne IP, PPPoE, PPTP, L2TP, obsługa Multicast Proxy, obsługa ustawienia Multicast Rate (szybkości multiemisji)

Zarządzanie

 • kontrola dostępu
 • zarządzanie lokalne
 • zarządzanie zdalne

DHCP

serwer, klient, lista klientów DHCP
rezerwacja adresów

Przekierowanie portów

serwery wirtualne, Port Triggering, DMZ, UPnP

Dynamiczny DNS

DynDNS, NO-IP

VPN (serwer i klient)

PPTP, L2TP (klient)

Protokoły

IPv4 oraz IPv6

Kontrola dostępu

kontrola rodzicielska, lokalna kontrola dostępu do panelu zarządzania, lista hostów, harmonogram dostępu, zarządzanie regułami

Firewall

zapora sieciowa SPI, filtrowanie adresów MAC, filtrowanie adresów URL, wiązanie adresów IP i MAC

Funkcje portów USB

serwer Samba (udostępnianie nośników), serwer FTP, serwer multimediów, serwer druku, obsługa zewnętrznych modemów 3G/LTE

Zawartość opakowania

 • RT-AC1200G+ Gigabit Router
 • kabel RJ-45
 • zasilacz
 • przewodnik
 • karta gwarancyjna

Cena

ok. 300 zł

 

Wygląd routera jest typowy dla urządzeń Asusa: obudowa jest czarna, a front jest stylizowany na wzór diamentowego szlifu.

RT-AC1200G+ ma cztery zamontowane na stałe anteny. Dwie umieszczono po bokach, a dwie inne – z tyłu.

Diody informujące o stanie urządzenia, zamontowane na wierzchu, są niebieskie, tak jak w innych modelach tego producenta. Dotyczą kolejno: zasilania, LAN4, LAN3, LAN2, LAN1, WAN, Wi-Fi 2,4 GHz, Wi-Fi 5 GHz, USB.

Na spodzie znajdują się uchwyty pozwalające umieścić router na ścianie oraz cztery gumowe nóżki. Dzięki zastosowaniu układu krzyżowego możliwy jest montaż w pozycji zarówno pionowej, jak i poziomej.

Na tylnym panelu zamontowano interfejsy sieciowe (cztery porty LAN 1 Gb/s i jeden WAN), gniazdo zasilania i przyciski: zasilania, resetowania i WPS. Router nie ma zewnętrznego przycisku pozwalającego wyłączyć rozgłaszanie sieci Wi-Fi. Ma za to złącze USB 2.0, umożliwiające wykorzystanie zewnętrznych nośników danych czy udostępnienie drukarki w otoczeniu sieciowym. Co warto zaznaczyć, jako jedyny z testowanej czwórki pozwala podłączyć zewnętrzny modem sieci GSM.

Po zdjęciu gumowych nóżek, odkręceniu czterech śrubek i zerwaniu plomby gwarancyjnej uzyskujemy dostęp do wnętrza.

Laminat, na którym umieszczono wszystkie układy elektroniczne odpowiedzialne za prawidłowe działanie routera, jest nieduży.

Procesor jest przykryty radiatorem. Dodatkowo został zamknięty w metalowej osłonie. Pomiędzy procesorem a osłoną, a także pomiędzy osłoną a radiatorem umieszczono termopady, których zadaniem jest skuteczne przekazywanie ciepła.

Działaniem routera sterują te same układy, które wykorzystano w modelu TP-Link AC1200, czyli jednordzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 900 MHz (Broadcom BCM47189) oraz czipy Broadcom BCM43217 i Broadcom BCM47189, odpowiedzialne za obsługę sieci bezprzewodowej w standardzie, odpowiednio, 2,4 GHz i 5 GHz. Urządzenie ma tę samą ilość pamięci operacyjnej (128 MB) i flash (16 MB) co wspomniany router marki TP-Link.

Ponieważ RT-AC1200G+ jako jedyny w stawce umożliwia zestawienie sesji SSH z konsolą urządzenia, na przykład z użyciem narzędzia PuTTY, weryfikację użytych podzespołów można przeprowadzić po wydaniu kilku poleceń.

Procesor:

Pamięć operacyjna:

Pamięć flash:

Interfejsy sieciowe:

Dostęp do konsoli routera jest nietypową funkcją, rzadko spotykaną w tej klasie sprzętu. Tego typu połączenia szerzej wykorzystuje się w urządzeniach bardziej zaawansowanych, które po nawiązaniu sesji pozwalają administratorowi przeprowadzić konfigurację.

Po podłączeniu RT-AC1200G+ dostęp do panelu konfiguracyjnego można uzyskać w sposób niemal automatyczny: wystarczy uruchomić przeglądarkę, by ta wyświetliła stronę logowania. Po wpisaniu domyślnych danych uwierzytelniających (admin/admin) dostęp do panelu stoi otworem.

Wersja oprogramowania użytego podczas testów to 3.0.0.4.380_7743.

Oprogramowanie routerów marki Asus należy do najbardziej cenionych, gdyż zapewnia stabilność działania i bogate możliwości konfiguracji urządzenia. Podczas testów sprzęt nie sprawił żadnych problemów i działał szybko. W polskiej wersji interfejsu występują jednak drobne błędy w tłumaczeniu, przy czym zdarzają się karty, które w ogóle nie zostały przetłumaczone.

Struktura menu została pokazana na poniższym obrazku. Pobieżny rzut oka wystarczy, by stwierdzić, że liczba opcji, na które mamy wpływ, jest duża. Asus RT-AC1200G+ ma największe możliwości z całej czwórki.

Po zalogowaniu wita nas ekran Mapa sieci, czyli skrót do wszystkich najważniejszych ustawień routera wraz z listą podłączonych klientów. 

Sieć gościnna to już standard w tego typu urządzeniach. Tym, co odróżnia jedne od drugich, jest liczba sieci, które można rozgłosić. W przypadku tego routera maksymalna liczba takich sieci bezprzewodowych wynosi sześć: trzy w paśmie 2,4 GHz i trzy w paśmie 5 GHz. Rywale zapewniają po jednej sieci gościnnej dla każdego z pasm.

Kształtowanie ruchu sieciowego w ramach funkcji QoS może się odbywać na dwa sposoby. Pierwszy nakłada ograniczenia na wszystkich użytkowników, drugi zaś pozwala określić przepustowość pasma (wysyłanie/pobieranie) dla każdego urządzenia osobno. Sprzęt jest identyfikowany na podstawie adresu MAC.

Funkcja Kontroli rodzicielskiej pozwala na ograniczenie czasu korzystania z sieci w zależności od ustalonego harmonogramu.

W nowych wersjach oprogramowania Asus umożliwił konfigurację usługi Yandex.DNS, która ma na celu ochronę użytkowników przed złośliwymi i fałszywymi witrynami internetowymi oraz pomaga blokować dostęp do treści przeznaczonych dla dorosłych.

Program pozwala przypisać do każdego z urządzeń jeden z trzech trybów Yandex.DNS (podstawowy, bezpieczny lub rodzinny), a także ustalić tryb domyślny, który będzie automatycznie przypisywany do nowo podłączanych urządzeń.

Usługa Yandex.DNS jest oparta na technice DNS i działa przy wsparciu własnego narzędzia antywirusowego, którego zadaniem jest sprawdzenie witryny pod kątem złośliwego oprogramowania.

Router ma jeden port USB 2.0. Można go wykorzystać do udostępnienia przestrzeni dyskowej wszystkim użytkownikom sieci i strumieniowania treści multimedialnych zapisanych na nośniku, można też za jego pomocą umożliwić klientom drukowanie własnych dokumentów (serwer wydruku), a także zapewnić połączenie internetowe z użyciem zewnętrznego modemu GSM.

Asus RT-AC1200G+ jako jedyny z całej czwórki umożliwia udostępnienie łącza internetowego z wykorzystaniem modemu GSM. Konfiguracja sprowadza się do umieszczenia modemu w porcie USB routera i wybraniu trybu działania tego portu.

W teście użyliśmy modemu Huawei E3372. Oba urządzenia zapewniły bezproblemowy dostęp do sieci internet dla wszystkich podłączonych klientów.

Ze względu na ograniczenie ilości pamięci flash do 16 MB zabrakło niektórych funkcji, które są dostępne w wyższych modelach. Jedną z nich jest DualWAN, czyli funkcja automatycznego przełączenia na sieć zapasową w razie awarii łącza podstawowego.

Router zapewnia szereg opcji konfiguracji sieci bezprzewodowych. Oprócz tych podstawowych są dostępne takie, które pozwolą zwiększyć zasięg sieci przez wykorzystanie kilku punktów dostępowych komunikujących się między sobą w ramach usługi WDS.

Opcje dostępne na karcie WAN pozwolą określić sposób realizacji połączenia z dostawcą internetu, a także skonfigurować takie zadania, jak: przekierowanie portów, port trigger, DMZ, DDNS. Adres IP routera można powiązać z określoną nazwą domenową (DDNS) za pośrednictwem usług: Asus, Google Domains, DynDNS, Selfhost, Zoneedit, DNSomatic, Tunnelbroker, NO-IP, Oray.

Tym, co odróżnia router Asusa od reszty urządzeń, jest możliwość realizacji połączeń VPN z zewnętrznym dostawcą tego typu usług. Oczywiście, testowane urządzenie, tak jak sprzęt konkurencji, może również pełnić funkcję serwera VPN, za którego pośrednictwem można nawiązywać bezpieczne połączenia z własną siecią LAN.

Wbudowany klient VPN zapewnia bezpieczne, szyfrowane połączenie dla wszystkich urządzeń łączących się za jego pośrednictwem z siecią internet. Funkcja ta upraszcza konfigurację, gdyż nie trzeba na każdym z urządzeń wykonywać oddzielnej konfiguracji VPN – wystarczy ustawić odpowiednie opcje w routerze.

Klient obsługuje funkcję nawiązywania połączeń VPN w ramach protokołów PPTP oraz L2PT. Do testu zostało skonfigurowane połączenia L2PT. Zestawienie tunelu VPN nastąpiło w ramach usług oferowanych przez Private Internet Access. Połączenie zostało poprawnie nawiązane.

Ze względu na ograniczoną ilość pamięci flash zabrakło obsługi OpenVPN.

Mniej doświadczeni użytkownicy pewnie zadają sobie pytanie o to, czym jest VPN i jakie korzyści zapewnia

VPN jest skrótem od Virtual Private Network (wirtualna sieć prywatna). Głównym założeniem tego standardu jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji za pośrednictwem publicznej sieci internet. Użycie tunelu VPN pozwala bezpiecznie przesłać informacje pomiędzy klientem a serwerem. Ochronę danych użytkownika zapewnia szyfrowanie ruchu sieciowego. Dodatkowo komputer wykorzystujący połączenie VPN do komunikacji z siecią lokalną jest widziany przez inne hosty tak, jakby fizycznie znajdował się w tej sieci, co pozwala uzyskać dostęp do usług realizowanych tylko w ramach sieci lokalnej.

Za wykorzystaniem połączeń VPN przemawia jeszcze jedno: możliwość uzyskania adresu IP zgodnego z wybraną lokalizacją geograficzną. Niektóre usługi sieciowe są dostępne tylko dla osób zamieszkujących dany region, a miejsce zamieszkania jest weryfikowane z użyciem adresu IP. Na przykład do niedawna takie ograniczenia regionalne stosował Netflix. Oznaczało to, że w witrynie mogły się rejestrować tylko osoby mieszkające w krajach, w których serwis oficjalnie działał. Niektórzy, żeby ominąć to ograniczenie, wykorzystywali połączenia VPN z serwerem umiejscowionym w kraju, w którym korzystanie z usług witryny było dozwolone. Ponieważ serwer VPN realizuje wszystkie połączenia w naszym imieniu, dla Netflixa wyglądało to tak, jakby rejestrował się uprawniony użytkownik.

Poniżej mały przykład ilustrujący powyższy opis. Górny rysunek przedstawia adres IP przydzielony w sposób tradycyjny za pośrednictwem dostawcy internetu, a ten poniżej – uzyskany za pomocą serwera VPN. W pierwszym przypadku funkcja geolokalizacji oparta na adresacji IP ustali, że użytkownik łączy się z Krakowa, w drugim zaś – że z Bukaresztu (Rumunia).

Zapora sieciowa (firewall)

Każdy router oprócz tego, że umożliwia dostęp do sieci internet, stara się chronić użytkownika. Tę ochronę najczęściej zapewnia wbudowany firewall, którego podstawowym działaniem jest blokowanie niedozwolonych połączeń nawiązywanych z zewnątrz. Bardzo często zapora sieciowa wspiera działanie mechanizmu kontroli rodzicielskiej: pomaga nałożyć ograniczenia co do usług i stron uznanych przez użytkownika za niedozwolone. Asus RT-AC1200G+ ma największe z całej czwórki możliwości wpływania na ruch sieciowy, gdyż jako jedyny zapewnia filtrowanie na podstawie słów kluczowych zawartych w treściach odwiedzanych stron. Dodatkowo umożliwia filtrowanie dostępu dla użytkowników sieci LAN, co oznacza, że można nałożyć ograniczenia co do czasu dostępu czy możliwości skorzystania z danej usługi. Mechanizm ten jest oparty na białej bądź czarnej liście.

Router ma bardzo rozbudowany system informowania użytkownika o swoim działaniu. Informacje na karcie Logi systemowe na pewno będą przydatne w rozwiązywaniu wszelkich problemów.

Asus RT-AC1200G+ został wyposażony w szereg narzędzi pozwalających na wykonanie podstawowych testów diagnostycznych sieci. Oprócz takich narzędzi, jak: ping, traceroute, netstat, testowany router zapewnia obsługę funkcji Wake-on-LAN. Wbudowane narzędzie umożliwia zdalne włączenie komputera przez wysłanie specjalnie przygotowanego pakietu, tzw. Magic Packet. (Karta sieciowa komputera również musi obsługiwać tę technikę).

 

Pomiar mocy sygnału

Karta Asus PCE-AC88:

Adapter sieciowy Linksys WUSB600N:

 

Test WAN-LAN

Asus RT-AC1200G+ w teście pobierania danych (download) osiągnął wynik 912 Mb/s, a w teście wysyłania (upload) – 927 Mb/s.

WAN – download:

WAN – upload:

 

Skanowanie portów

Skanowanie portów wykryło następujące otwarte porty.

Skanowanie portów – protokół TCP:

 • port TCP 22 – usługa SSH, nawiązanie połączenia z powłoką urządzenia; dane potrzebne do uwierzytelnienia są tożsame z danymi używanymi podczas łączenia się z wykorzystaniem przeglądarki;
 • port TCP 53 – protokół DNS; protokół TCP jest odpowiedzialny za aktualizacje strefy;
 • port TCP 80 – obsługa WWW;
 • port TCP 515 – port wykorzystywany przez usługi Line Printer Daemon (LPD) oraz Line Printer Remote (LPR), które zapewniają funkcję drukowania;
 • port TCP 1990 – najprawdopodobniej protokół STUN (ang. Simple Traversal of UDP Through NAT), pozwalający wykryć użytą metodę translacji adresów NAT, wykorzystywany m.in. w ramach usługi VoIP;
 • port TCP 3394 – D2K Tapestry Server to Server;
 • port TCP 3838 – Scito Object Server;
 • port TCP 5473 – Apsolab secure dynamic tag protocol;
 • port TCP 9100 – port powszechnie używany przez producentów drukarek;
 • port TCP 9998 – Distinct32.

Dwa porty podczas skanowania TCP nie zostały zidentyfikowane, jednakże po wykonaniu dokładniejszego skanu udało się określić ich przeznaczenie:

 • port TCP 18017 – Asus wanduck Wan monitor –  port odpowiedzialny za działanie usługi monitora portu WAN (przerwa w dostępie do internetu spowoduje wyświetlenie stosownego okna przeglądarki);
 • port TCP 36715 – port usługi UPnP.

Skanowanie portów – protokół UDP:

 • port UDP 53 – protokół DNS; port UDP jest odpowiedzialny za rozwiązywanie nazw;
 • port UDP 67 – protokół BOOTP, umożliwiający komputerom w sieci uzyskanie adresu IP, został zastąpiony przez DHCP;
 • port UDP 1900 – usługa UPnP, wykorzystywana najczęściej do nawiązywania komunikacji z urządzeniami multimedialnymi;
 • port UDP 5351 – protokół NAT Port Mapping Protocol (NAT-PMP), wykorzystywany do automatycznego konfigurowania ustawień translacji adresów i konfigurowania funkcji przekierowania portów;
 • port UDP 5353 – usługa Zero Configuration Networking (Zeroconfig), przypisująca adres IP karcie sieciowej bez użycia usług zewnętrznych;
 • port UDP 5355 – protokół Link-Local Multicast Name Resolution (LLMNR), którego zadaniem jest ustalenie nazw sąsiednich komputerów. Używany w razie braku serwera DNS.

Pobór energii

W stanie bezczynności (urządzenie włączone, podłączone do sieci internet, brak klientów) średnie zużycie energii wyniosło 6,6 W. Podczas testu pod obciążeniem zwiększyło się do 11,8 W.

ASUS RT-AC1200G+
Zalety
 • największa funkcjonalność w teście
 • port USB 2.0
 • obsługa techniki kształtowania wiązki (beamforming)
 • bardzo dobrze rozwinięty system pomocy
 • jako jedyny w teście obsługuje modemy GSM
 • jako jedyny w teście zapewnia funkcje klienta VPN
 • obsługa serwera VPN
 • bogaty zestaw narzędzi sieciowych
Wady
 • anteny zamontowane na stałe
 • mała szybkość zapisu na nośnik sformatowany w systemie NTFS
 • brak funkcji DualWAN
 • brak menadżera pobierania plików
 • brak powiązania z usługami typu chmura
Do testów dostarczył:ASUS
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 300 zł
Zobacz bieżące oferty:
Neo24
279 zł
Mall.pl
268 zł
Electro.pl
296 zł
MediaExpert
299 zł
Amazon.de
81 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
4