artykuły

Jaki router do 300 zł? Test modeli: Asus RT-AC1200G+, D-Link DIR-842, TP-Link Archer C1200, TP-Link Archer C8

Tani router do domu

38
29 listopada 2017, 12:00 Łukasz Guziak

TP-Link Archer C8 – dane techniczne, konstrukcja

TP-Link Archer C8 jako jedyny spośród przedstawionych urządzeń obsługuje połączenia w standardzie 1750AC. Ten standard pozwala uzyskać jednoczesną transmisję o prędkości 450 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i 1300 Mb/s w paśmie 5 GHz. Na tle pozostałej trójki wyróżnia go również pionowe ustawienie.

TP-Link Archer C8 ver. 2.0 – dane techniczne

SoC

Broadcom BCM4708, 2 rdzenie, 800 MHz

 

procesory pomocnicze dla każdej rozgłaszanej sieci:
sieć 2,4 GHz – Broadcom BCM4360
sieć 5 GHz – Broadcom BCM4331

RAM

128 MB

Flash

16 MB

Porty

4 porty LAN 10/100/1000 Mb/s
1 port WAN 10/100/1000 Mb/s

USB

1 port USB 3.0 / 1 port USB 2.0

Przyciski

wyłącznik

wyłącznik sieci bezprzewodowej

przycisk WPS/reset

Antena

3 odłączalne dwupasmowe anteny zewnętrzne

Zasilanie

12 V / 3,3 A

Wymiary (S × G × W)

221 mm × 86 mm × 168,5 mm

Standardy bezprzewodowe

IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz

Prędkość transmisji

5 GHz – do 1300 Mb/s
2,4 GHz – do 450 Mb/s

Sieci bezprzewodowe

 • jednoczesne rozgłaszanie sieci bezprzewodowej o prędkości 450 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i sieci o prędkości 1300 Mb/s w paśmie 5 GHz
 • funkcja sieci dla gości – po jednej sieci dla każdego pasma

Technika kształtowania wiązki

Tak

MU-MIMO

Nie

Funkcja Quality of Service

WMM, kontrola przepustowości

Sieć WAN

dynamiczne IP, statyczne IP, PPPoE, PPTP (Dual Access), L2TP (Dual Access), BigPond

Zarządzanie

 • kontrola dostępu
 • zarządzanie lokalne
 • zarządzanie zdalne

DHCP

serwer, klient, lista klientów DHCP
rezerwacja adresów

Przekierowanie portów

serwery wirtualne, Port Triggering, DMZ, UPnP

Dynamiczny DNS

DynDNS, Comexe, NO-IP

VPN (tylko serwer)

Brak (funkcja dostępna w wersji V4)

Protokoły

IPv4 i IPv6

Kontrola dostępu

kontrola rodzicielska, lokalna kontrola dostępu do panelu zarządzania, lista hostów, harmonogram dostępu, zarządzanie regułami

Firewall

ochrona przed atakami DoS, zapora sieciowa SPI, filtrowanie domen, adresów IP i MAC, wiązanie adresów IP i MAC

Funkcje portów USB

udostępnianie drukarek, plików lub multimediów przez sieć lokalną i internet (przez serwer FTP)

Zawartość opakowania

 • Archer C8
 • kabel Ethernet
 • 3 anteny
 • instrukcja szybkiej instalacji
 • płyta CD
 • zasilacz

Cena

ok. 300 zł

 

Producent odszedł od dotychczasowego projektu swoich urządzeń i zamienił czerń na biel. Ta została połączona ze srebrnym obramowaniem, będącym zarazem podporą urządzenia. Takie połączenie kolorów wraz z nietypowym pionowym ustawieniem sprawia, że router jest po prostu śliczny. Uwagę przykuwają również trzy spore dwuzakresowe anteny, które można rozchylać ze skokiem co 45 stopni. Można je też odłączyć.

Na przodzie obudowy, w jej górnej części, umieszczono diody stanu urządzenia. Poszczególne wskaźniki to: zasilanie, Wi-Fi on/off (bez rozdziału na sieci bezprzewodowe działające w różnych pasmach), sieć LAN (brak wskaźnika stanu każdego z interfejsów), połączenie z siecią internet, stan portu USB, WPS.

Tył obudowy zawiera szereg otworów ułatwiających cyrkulację powietrza. Na dolnej listwie zamontowano cztery gigabitowe porty Ethernet oraz jeden WAN. Jest też port USB 2.0, wyłącznik, dwufunkcyjny przycisk resetowania/ WPS oraz gniazdo zasilania.

Po prawej stronie zamontowano port USB 3.0 oraz przycisk pozwalający włączyć lub wyłączyć funkcję rozgłaszania sieci Wi-Fi.

Konstrukcja jest bardzo solidna, a jakość wykonania – bardzo wysoka. Poszczególne elementy spasowano precyzyjnie. Router stojący w pokoju albo biurze na pewno będzie przykuwał uwagę. 

Odkręcenie przedniego panelu zapewnia dostęp do podzespołów urządzenia.

Zamknięto je w dwóch metalowych osłonach ekranujących, na których znajduje się pokaźnych rozmiarów radiator. Przewodzenie ciepła ułatwiają termopady pomiędzy układami elektronicznymi, osłonami i radiatorem.

Po odkręceniu radiatora i zdemontowaniu osłon można się przyjrzeć procesorom. Sercem routera jest dwurdzeniowy Broadcom BCM4708 taktowany z częstotliwością 800 MHz. Działaniem sieci bezprzewodowych sterują dwa układy: w paśmie 2,4 GHz – Broadcom BCM4360, w paśmie 5 GHz – Broadcom BCM4331. Router został wyposażony w 128 MB pamięci operacyjnej (RAM) oraz 16 MB pamięci flash.

TP-Link Archer C8 ma najmocniejsze podzespoły z całej czwórki.

W przypadku obu routerów marki TP-Link przedstawiamy tylko niektóre opcje. Dokładny opis interfejsu i wszystkich funkcji został zamieszczony w artykule: TP-Link Archer C5400. Grafika obrazująca strukturę menu testowanych routerów pozwoli szybko znaleźć w polecanym artykule niezbędne informacje.

Test routera przeprowadziliśmy z wykorzystaniem oprogramowania układowego oznaczonego jako 4.0.0 Build 20160520 Rel. 62091.

Z interfejsem można się zapoznać przed zakupem, producent zapewnia bowiem emulator routera, dostępny na stronie WWW.

Dostęp do panelu konfiguracyjnego zyskujemy po wpisaniu w pasku adresu przeglądarki adresu IP 192.168.0.1 (login i hasło w fabrycznej konfiguracji: admin). Po poprawnym uwierzytelnieniu można skorzystać z kreatora Szybkiej konfiguracji.

Pierwsza strona, która ukazuje się zalogowanemu użytkownikowi, zawiera przekrój wszystkich najważniejszych ustawień.

Jak zwykle w przypadku produktów marki TP-Link użytkownik może skonfigurować urządzenie na dwa sposoby: z wykorzystaniem ustawień podstawowych (są przeznaczone dla osób mniej obeznanych z konfiguracją routera) albo zaawansowanych.

Struktura menu modelu Archer C8 jest następująca:

Żeby móc się połączyć z routerem od strony internetu, trzeba znać jego adres IP, który może się, oczywiście, zmieniać. Powiązać zmienny adres IP ze stałą nazwą domenową pozwala usługa Dynamicznego DNS (DDNS). Posiadacze sprzętu marki TP-Link mogą wykorzystać takie usługi, jak No-IP i DynDNS. W niektórych modelach routerów tej marki jest dostępne trzecie rozwiązanie, które zapewnia sam producent: rejestracja urządzenia w usłudze TP-Link Cloud. Ta wersja routera nie obsługuje jednak tej funkcji. Usługa jest dostępna od modelu Archer C8 V3 wzwyż.

Zestaw pozycji dostępnych w zakładce Sieć bezprzewodowa zawiera niezbędne opcje, które pozwolą na konfigurację rozgłaszanych sieci Wi-Fi.

Obok rozgłaszania sieci podstawowych router umożliwia włączenie dwóch sieci gości, odrębnych dla każdego pasma. Urządzenie za pomocą dwóch dodatkowych opcji pozwala kontrolować komunikację prowadzoną pomiędzy hostami korzystającymi z tego typu łączności. Można zablokować komunikację pomiędzy hostami, a także dostęp do sieci podstawowej.

TP-Link Archer C8 jako jedyny w stawce ma dwa porty USB: jeden w standardzie USB 2.0, drugi typu USB 3.0. Dwa interfejsy USB pozwalają kopiować między nimi pliki.

Porty te w połączeniu z nośnikiem danych mogą również zostać wykorzystane jako magazyn. Pliki mogą być zapisywane i odczytywane przy użyciu otoczenia sieciowego bądź protokołu FTP. W połączeniu z usługą DDNS umożliwia to dostęp od strony internetu. Router pozwala nadawać oddzielne prawa udostępnionym zasobom. Zasoby multimedialne mogą być strumieniowane na urządzenia, które obsługują standard DLNA. Niestety, zabrakło obsługi zewnętrznych modemów GSM.

Funkcja kontroli rodzicielskiej pozwala określić czas, przez który będzie można korzystać z konkretnego urządzenia podłączonego do routera.

Blokowanie treści opiera się na wykorzystaniu czarnej bądź białej listy w połączeniu ze słowami kluczowymi. Sprawdzanie słów obejmuje adres URL strony.

Grupa opcji dostępnych w karcie QoS (ang. Quality of Service) umożliwia ograniczanie przepustowości dostępu do sieci dla wybranych urządzeń. Router pozwala określić maksymalną prędkość wysyłania i pobierania plików, a także ustalić wartość procentową dla trzech grup. Przypisanie urządzenia do danej grupy określa, z jaką prędkością będzie prowadzona komunikacja.

O ochronę sieci dba wbudowana zapora sieciowa SPI. Router dodatkowo został wyposażony w mechanizm chroniący go przed atakami DoS (ang. Denial of Service). Umie rozpoznać i zablokować trzy najczęstsze ataki tego typu:

 • ICMP-flood – atak polegający na przeciążeniu łącza pakietami ICMP generowanymi na przykład po wydaniu polecenia ping;
 • UDP-flood – atak z użyciem protokołu UDP, w którym to datagramy najczęściej są wysyłane na losowo wybrane porty;
 • TCP-SYN-flood – celem ataku jest zablokowanie usług hosta przez zalanie go pakietami protokołu TCP z ustawioną flagą SYN.

Dla każdego rodzaju ataku DoS można oddzielnie skonfigurować próg pakietów.

Router ma bardzo rozbudowany Dziennik systemowy, zapewniający wiele informacji o bieżących zadaniach. 

Oba routery TP-Link jako jedyne w stawce można konfigurować i monitorować za pomocą zewnętrznego narzędzia przygotowanego przez producenta sprzętu. Tether zostało stworzone z myślą o ułatwieniu konfiguracji z poziomu smartfona bądź tabletu. Dostępne jest na systemy Android oraz iOS.

Nie wszystkie opcje konfiguracyjne są dostępne z poziomu programu, więc żeby skorzystać z tych bardziej zaawansowanych, należy się połączyć z routerem w sposób tradycyjny, za pomocą przeglądarki internetowej.

Tether po powiązaniu urządzenia z chmurą TP-Link Cloud pozwala je monitorować i zapewnia zdalny dostęp do niego.

Konfiguracja routera przebiega bardzo sprawnie, co jest niewątpliwie zasługą intuicyjnego interfejsu. Już w poprzednim artykule chwaliliśmy bardzo dobrze opisany system pomocy, jednak nie oznacza to, że nie mogłoby być lepiej. Do pełni szczęścia brakuje jednak tylko tego, by obok opisu zawierał dwa, trzy przykłady ustawień.

Największym rozczarowaniem w przypadku obu routerów marki TP-Link jest to, że nie obsługują – chociaż mają porty USB – modemów GSM. W testowanej wersji C8 zabrakło też: serwera VPN, możliwości powiązania urządzenia z chmurą TP-Link Cloud (funkcja dostępna w wersji V3) oraz funkcji sterowania diodami stanu urządzenia. Wszystkie te funkcje ma za to TP-Link Archer C1200.

Pomiar mocy sygnału

Karta Asus PCE-AC88:

Adapter sieciowy Linksys WUSB600N:

 

Test WAN-LAN

Archer C8 w teście szybkości pobierania danych (download) osiągnął 931 Mb/s, a w teście szybkości wysyłania (upload) – 926 Mb/s.

WAN – download:

WAN – upload:

Skanowanie portów

Skanowanie portów wykryło następujące otwarte porty.

Skanowanie portów -– protokół TCP:

 • port TCP 22 – usługa SSH, wykorzystywana do nawiązania połączenia z powłoką urządzenia. Niestety, wszystkie próby nawiązania połączenia zakończyły się niepowodzeniem, bo PuTTy i narzędzie ssh zgłaszały błąd niemożności utworzenia sesji. Funkcja ta byłaby ciekawą opcją alternatywną do tradycyjnej konfiguracji, przeprowadzanej z wykorzystaniem przeglądarki internetowej, tym bardziej że użytkownikom modeli przeznaczonych na rynek biznesowy TP-Link umożliwia skonfigurowanie sprzętu za pomocą wiersza poleceń;
 • port TCP 53 – protokół DNS; protokół TCP jest odpowiedzialny za aktualizacje strefy;
 • port TCP 80 – obsługa WWW;
 • port TCP 1990 – najprawdopodobniej protokół STUN (ang. Simple Traversal of UDP Through, NAT), pozwalający wykryć użytą metodę translacji adresów NAT, wykorzystywany m.in. w ramach usługi VoIP.

Jeden z portów podczas skanowania TCP nie został zidentyfikowany, jednakże po wykonaniu dokładniejszego skanu udało się określić jego przeznaczenie:

 • port TCP 33344 – usługa korzystająca z portu została zidentyfikowana jako TrenDnet i w testowanym wcześniej modelu Archer C5400 najprawdopodobniej port ten jest wykorzystywany do aktualizacji wbudowanego programu antywirusowego. W modelu Archer C8 brakuje jednak tego typu ochrony.

Skanowanie portów – protokół UDP:

 • port UDP 53 – protokół DNS; port UDP jest odpowiedzialny za rozwiązywanie nazw;
 • port UDP 67 – protokół BOOTP, umożliwiający komputerom w sieci uzyskanie adresu IP; został zastąpiony przez DHCP;
 • port UDP 1900 – usługa UPnP, wykorzystywana najczęściej do nawiązywania komunikacji z urządzeniami multimedialnymi w celu przesyłania danych audio i wideo przy użyciu protokołu RTSP (ang. Real Time Streaming Protocol);
 • port UDP 5351 – protokół NAT Port Mapping Protocol (NAT-PMP), wykorzystywany do automatycznego konfigurowania ustawień translacji adresów i konfigurowania funkcji przekierowania portów.

Pobór energii

Gdy router pozostawał w stanie bezczynności (urządzenie włączone, podłączone do sieci internet, brak klientów), średnie zużycie energii wyniosło 9,4 W. Pomiar pod obciążeniem wskazał 18,6 W.

TP-Link Archer C8
Zalety
 • najwyższa w teście wydajność sieci bezprzewodowych
 • jako jedyny obsługuje standard AC1750
 • wymienne anteny ze złączem SAM
 • dwa porty USB (po jednym 2.0 i 3.0)
 • funkcje chroniące przed atakami DoS
 • obsługa funkcji kształtowania wiązki (beamforming)
 • dostęp zdalny dzięki specjalnemu narzędziu
 • bardzo dobrze rozwinięty system pomocy
Wady
 • brak serwera VPN w testowanej wersji (opcja dostępna w wersji V4)
 • nie obsługuje modemów GSM
 • brak klienta VPN
 • brak menadżera pobierania plików
 • brak powiązania z usługami typu chmura (opcja dostępna w wersji V3)
 • słabe wyniki w teście pod obciążeniem
Do testów dostarczył:TP-Link
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 300 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
289 zł
MediaExpert
289 zł
Mall.pl
349 zł
Amazon.de
143 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
2