artykuły

Xbox One X – test oraz porównanie wydajności z PC i PS4 Pro

Najmocniejsza konsola na świecie?

50
8 listopada 2017, 16:00 Mateusz Ozimek

Po miesiącach oczekiwań i wielu prezentacjach w końcu nadeszła „najmocniejsza konsola na świecie”. Xbox One X jest już trzecim urządzeniem z rodziny Xbox One, które według Microsoftu ma zapewnić bezkompromisową konsolową wydajność.

Spis treści

Project Scorpio wreszcie jest

Od strony technicznej Xbox One X wygląda naprawdę rewelacyjnie. Jest oparty na ośmiordzeniowym procesorze AMD Jaguar taktowanym z częstotliwością 2,3 GHz i układzie graficznym taktowanym z częstotliwością 1172 MHz, o mocy obliczeniowej sięgającej 6 teraflopów. Nowy Xbox ma 12 GB pamięci operacyjnej o przepustowości 326 GB/s, z czego 9 GB jest dostępne dla gier, a pozostała część jest zarezerwowana dla systemu operacyjnego. Oznacza to wyraźny wzrost wydajności względem poprzedniego modelu, Xbox One S, który zapewniał moc obliczeniową na poziomie 1,4 teraflopa.

Główny rywal, PlayStation 4 Pro, również odstaje pod względem wydajności. Jego układ graficzny osiąga 4,2 teraflopa, ma również mniej pamięci operacyjnej, 8 GB + 1 GB, z czego 5,5 GB jest dostępne dla gier. Mniejsza jest też jej przepustowość, która wynosi 218 GB/s.

Jedynym słabym punktem Xboksa One X jest magazyn na dane: konsola jest sprzedawana z 1-terabajtowym dyskiem twardym (HDD), co jest odczuwalne w dwójnasób. Po pierwsze, ładowanie zarówno gier, jak i samego systemu niekiedy trwa za długo, co szczególnie zauważą osoby przyzwyczajone do szybkich nośników SSD. Po drugie, 1 TB na dane obecnie już nie wystarcza. Gry na Xboksa One X zajmują niekiedy bardzo dużo miejsca, a pojemność nośnika pozwoli na zainstalowanie ośmiu–dziewięciu wysokobudżetowych produkcji. Tekstury w 4K swoje ważą i rozmiar gry rzędu 100 GB powoli zaczyna być standardem. Dla przykładu najnowsza Forza zajmuje 95,6 GB, a Halo 5: Guardians – 107,1 GB. Najprostszym rozwiązaniem jest dokupienie dysku zewnętrznego bądź wymiana wbudowanego na większy, jednak w „najmocniejszej konsoli na świecie” nie powinno być kompromisów. Wybór takiego, a nie innego nośnika mógł być spowodowany tym, że większy podniósłby i jak już niemałą cenę konsoli (zobacz, gdzie ją kupić).

Menu konsoli działa bardzo płynnie i jest wyraźnie widoczne na ekranie telewizora, chociaż sprawia wrażenie nieco chaotycznego. Jedyne momenty, w których urządzeniu zdarza się zaciąć, to zapisywanie wideo z rozgrywki na zewnętrznym nośniku danych. Również rozmiar konsoli i jej wygląd można policzyć jej na plus; pod tym względem bliżej jest jej do Xboksa One S niż do potężnej wersji podstawowej.

Gry

Jest oczywiste, że w konsolach liczy się nie tylko ich strona techniczna, ale też oferta gier. Pod tym względem nowy Xbox zaczyna mieć problemy, gdyż biblioteka dostępnych produkcji nie wygląda równie okazale jak parametry sprzętu.

Microsoft w ostatnim czasie coraz bardziej zaciera różnicę pomiędzy komputerami z Windows 10 a konsolami z rodziny Xbox. Oferuje usługę Xbox Play Anywhere, która pozwala uruchamiać raz kupioną grę zarówno na Xboksie, jak i na PC. Lista gier, które to umożliwiają, jest wprawdzie ograniczona, lecz ciągle są dodawane nowe tytuły. Sprawia to, że dla osób już posiadających mocny komputer albo laptop przeznaczony do gier lista produkcji na wyłączność, do których dostaną dostęp po kupieniu nowej konsoli, znacznie się skraca. Dodajmy, że lista ta nie jest zbyt długa i wygląda mniej okazale od tej, którą oferuje PlayStation 4, chociaż można znaleźć na niej takie hity, jak serie „Forza Motorsport” i „Halo”.

Porównanie iksa Microsoftu z bezpośrednim rywalem trochę lepiej wygląda z punktu widzenia tych, którzy nie mają mocnego PC bądź preferują rozgrywkę tylko przed TV. W tym przypadku pozostałe gry multiplatformowe i teoretycznie lepsza od innych konsol wydajność (zarówno w 1080p, jak i w 4K) mogą uzasadniać przesiadkę na nowy model.

Z nowej konsoli powinni być zadowoleni nie tylko użytkownicy telewizorów 4K, które pozwalają urządzeniu Microsoftu pokazać pełnię swoich możliwości, lecz również ci, którzy mają telewizor Full HD. To dzięki nadpróbkowaniu (supersampling), które polega na generowaniu obrazu w rozdzielczości wyższej od rozdzielczości ekranu i skalowaniu jej w dół. Działa to jak bardzo dobra technika wygładzania krawędzi i nieco polepsza widoczność subpikselowych detali. Maksimum możliwości konsola ujawni jednak dopiero we współpracy z telewizorem 4K  HDR, i to takim z wyższej półki, który zapewnia bardzo wysoki kontrast w trybie HDR. My sprawdzaliśmy ją w działaniu w parze z dostarczonym przez Microsoft telewizorem LG OLED65B7V, wykorzystującym technikę OLED.

Granie w prawdziwym 4K

Kwestia gry w 4K jest nieco skomplikowana. Twórcy sami zdecydują, w jak dużym stopniu ich produkcje zostaną ulepszone, więc nie wszędzie różnica w porównaniu z wersją dla „podstawowego” Xboksa One (S) będzie tak samo wyraźna. Gry mogą być renderowane bezpośrednio w rozdzielczości 4K, zarówno w 60 kl./sek., jak i 30 kl./sek., ale też mogą zostać wykorzystane techniki ulepszania obrazu, które opisywaliśmy w artykule o PlayStation 4 Pro. Jak to wygląda w praktyce, pokażą nasze testy. Będziemy je systematycznie uzupełniać o nowe tytuły, które dostaną aktualizację w ramach programu Xbox One X Enhanced.

Funkcje społecznościowe

Czym byłaby konsola w 2017 roku bez rozbudowanych funkcji społecznościowych? Nowy Xbox umożliwia dzielenie się swoją aktywnością w grach na wiele różnych sposobów. Najprostszym jest zakładka „Społeczności”, w której użytkownik może zarówno udostępniać własną aktywność, jak i przeglądać aktywność znajomych oraz klubów, do których należy.

Zrzuty ekranu, jak i materiały wideo można zapisywać na dwa sposoby. W ustawieniach konsoli można wybrać, czy pliki mają być zapisywane w pamięci wewnętrznej urządzenia (ewentualnie potem przesyłane do chmury OneDrive) czy na podłączanej przez port USB 3.0 pamięci zewnętrznej. W pierwszym przypadku można zapisać do 5 minut rozgrywki w rozdzielczości 720p. W rozdzielczości 4K można zapisać tylko 30 sekund. Podłączenie zewnętrznej pamięci zwiększa te wartości do maksymalnie 1 godziny.

Microsoft intensywnie promuje swoje platformy na różne sposoby. Dotyczy to również platformy strumieniowania Mixer, którą można wykorzystać do transmitowania swojej rozgrywki. Konfiguracja jest bardzo prosta i wystarczy kilkadziesiąt sekund, by transmisja była dostępna w internecie. Niestety, pewnym problemem może być niezbyt duża popularność tej usługi, szczególnie w porównaniu z Twitchem czy YouTube'em.

Funkcje multimedialne

Konsola Xbox One X może pełnić także funkcję „kombajnu” multimedialnego do oglądania filmów lub słuchania muzyki. Pod tym względem nowy sprzęt Microsoftu jest bezkompromisowy. Obsługuje standardy HDR10 oraz Dolby Atmos. Należy jednak pamiętać, że jakość filmów 4K UHD Blu-ray można w pełni docenić tylko na odpowiednio dobrym wyświetlaczu. Właściciele gorszych telewizorów lepiej zrobią, jeśli wymienią je przed zakupem konsoli.

Podsumowanie

Trudno określić, czy zakup nowego Xboksa One X jest opłacalny. Dla zapalonych graczy, którzy nie wyobrażają sobie gry w innych ustawieniach jakości niż najwyższe dostępne, nowość Microsoftu będzie świetnym wyborem. Zadowoleni będą też posiadacze drogich telewizorów 4K obsługujących wszystkie możliwości udostępniane przez konsolę. Jednak brak gier na wyłączność oraz wysoka cena konsoli nieco studzą emocje i każą dokładniej przemyśleć tę decyzję.

Niemniej za 2199 zł dostajemy bardzo wydajny sprzęt, który pozwoli cieszyć się znakomitą jakością gier. Z punktu widzenia kogoś, kto może wykorzystać 4K i HDR, obecnie nie ma nic lepszego.

Strona:
CremekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Cremek2017.11.08, 16:13
No i co z tego skoro wszyscy znajomi mają PS4 ? :D
adoado0Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
adoado02017.11.08, 16:22
27#2
Test totalnie chaotyczny.
Podsumowanie na pierwszej stronie?
Styl pisania 'masło maślane'. Niby jest zgłość błąd na stronie, ale to nie o błąd chodzi:

'Co ważne była ona ustawiona we wnęce pod telewizorem, więc w miejscu, gdzie przepływ powietrza jest nieco utrudniony i gdzie większość graczy ustawia swój sprzęt. Ciszę zapewnia bardzo szeroki tor przepływu powietrza. To jest wciągane z przodu i z boków, a wyrzucane z tyłu konsoli'

Zdania pisane tak by tylko chyba osiągnąć pułap wymaganej ilości znaków..

bajfZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bajf2017.11.08, 16:40
10#3
Chyba chodzi o to, że test będzie uzupełniany.
GiovanneZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Giovanne2017.11.08, 17:10
12#4
Czy ja wiem czy 2200zł to wysoka cena? Bywały droższe konsole. Autor chyba oczekuje, że mocniejszy sprzęt będzie w tej samej cenie co słabszy...
Generał RakietaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Generał Rakieta2017.11.08, 17:26
-5#5
czyli ogółem nowy xkloc daje możliwość 4k w 30fps albo fhd w 60fps.

no i gdzie ta rewolucja? na pc fhd@60fps to standard już od kilku lat
DuchuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Duchu2017.11.08, 17:35
'(zobacz gdzie ją kupić).'
Ale kwas link nie działa. ^^

Pozdr.

freeman94Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
freeman942017.11.08, 17:36
-6#7
Generał Rakieta @ 2017.11.08 17:26  Post: 1106968
czyli ogółem nowy xkloc daje możliwość 4k w 30fps albo fhd w 60fps.

no i gdzie ta rewolucja? na pc fhd@60fps to standard już od kilku lat


Zobacz sobie jakość grafiki, pierwszy raz od czasu ps2 gdzie xbox one x w trybie 4K wygląda lepiej niż 4K na PC, porównajcie sobie w zbliżeniu gearsy i assassina, na xboxie jest ostrzejszy obraz, nie wiele ale jednak. 2200zł jest to cena dobrej 1070 i 4K to raczej ciężko żeby to działało.
Więc konsola zdecydowanie udana.
sylbZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sylb2017.11.08, 17:37
A myszkę obsługuje, ten XBOX ?
tomasterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomaster2017.11.08, 17:39
sylb @ 2017.11.08 17:37  Post: 1106973
A myszkę obsługuje, ten XBOX ?

Podobno pracują nad tym.
WQW2017.11.08, 17:43
Czy będzie porównanie do Xbox one S? wiekszosc osob raczej posiada wlasnie Ske niz pierwsza wersje, dobrze bylo by zrobic porownanie rowniez do tej wersji.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1