artykuły

Logitech G903 Lightspeed – test bezprzewodowej myszy z techniką PowerPlay

Bez przewodów i bez kompromisów

31
19 listopada 2017, 12:00 Damian Lejnert

Logitech G903 Lightspeed – funkcje przydatne w grach i codziennym użytkowaniu

Nie ulega wątpliwości, że Logitech G903 Lightspeed to mysz kierowana głównie do graczy, dlatego większość funkcji dostępnych w oprogramowaniu producenta jest przeznaczona właśnie dla nich. A funkcji jest sporo. Zadowoleni będą nie tylko niedzielni gracze, którzy chcieliby przypisać konkretne działanie do wybranego przycisku, ale też wymagający użytkownicy, tworzący skomplikowane sekwencje makro. 

Mysz wyposażono w dodatkowe przyciski do zmiany ustawienia dpi, a w oprogramowaniu nie zabrakło związanych z tym opcji. To jedna z najbardziej podstawowych funkcji. Można utworzyć maksymalnie pięć poziomów dpi. Bardzo nam się podoba, że to użytkownik określa, ile poziomów będzie aktywnych. 

Drugą ważną funkcją jest możliwość tworzenia profili. Warto podkreślić, że nie jest przeznaczona tylko dla graczy. Co sprytniejsi mogą stworzyć profil z kombinacjami i ustawieniami pod wybrane narzędzie, wykorzystywane na przykład w pracy. Po uruchomieniu takiego programu profil zostanie automatycznie aktywowany. Oprócz tego jeden z profili można oznaczyć jako domyślny, dzięki czemu po wyjściu z tak skonfigurowanych narzędzi mysz automatycznie przywróci podstawowe ustawienia. Najmniejsza dostępna wartość to 200 dpi. Kolejne ustawia się w krokach co 50 dpi, do 12 000 dpi. 

Pięć dowolnych profili można zapisać bezpośrednio w pamięci myszy. Opcja przełączania między profilami zapisanymi na dysku twardym i zapisanymi w pamięci urządzenia znajduje się na głównej stronie oprogramowania. 

Nie mogło zabraknąć także opcji przypisywania poszczególnych działań do wybranych przycisków. Warto zwrócić uwagę, że w oprogramowaniu można wybrać konfigurację zgodną z liczbą dodatkowych przycisków zamontowanych w urządzeniu. 

Panel przypisywania dodatkowych działań do przycisków to istna kopalnia funkcji. Dotychczas tylko oprogramowanie firmy Roccat zrobiło na nas takie wrażenie. Logitech Gaming Software pozwala przypisywać gotowe akcje i tworzyć własne, unikatowe kombinacje makro. Karta została podzielona aż na osiem zakładek, w których znajdują się nie tylko funkcje przydatne w grach, ale również wiele skrótów i sekwencji przydatnych w codziennym użytkowaniu. Dotyczą one przeglądarki, multimediów, a nawet Ventrilo, popularnego programu VOIP. 

Edytor makr umożliwia nagrywanie nawet najbardziej skomplikowanych sekwencji, łącznie z użyciem przycisków myszy (nie można rejestrować przesunięć). Można łatwo edytować lub usuwać opóźnienia między poszczególnymi działaniami. 

Warto dodać, że mysz zapewnia unikatową funkcję przesunięcie G”. Pozwala ona przypisać do każdego przycisku działanie alternatywne, dzięki czemu liczba dostępnych kombinacji i funkcji zostaje podwojona. Jedenaście w pełni programowalnych przycisków w zupełności nam wystarczało, dlatego nie korzystaliśmy zbyt często z tej funkcji, ale musimy przyznać, że działa bez zarzutu i sprawia, że już i tak bardzo funkcjonalne urządzenie staje się jeszcze lepsze. 

Omawiane wcześniej funkcje są programowe. Należy jednak pamiętać o jednej z najbardziej rozpoznawalnych funkcji sprzętowych: rolce myszy. To bez wątpienia nasz ulubiony element modelu Logitech G903 Lightspeed. Co prawda „stan nieważkości” nie jest szczególnie przydatny w grach, ale jest bardzo dużym ułatwieniem, głównie w pracy z długimi dokumentami. Przydaje się również w trakcie przeglądania witryn internetowych i sprawia, że trudno wrócić do tradycyjnego mechanizmu obrotowego. 

Logitech G903 Lightspeed – oprogramowanie

Logitech Gaming Software to oprogramowanie, które już zdążyliśmy dobrze poznać. Mimo że ma wiele zaawansowanych ustawień, jest intuicyjne w użyciu, a ci, którzy mają z nim kontakt po raz pierwszy, poradzą sobie bez problemu. 

Całość podzielono na siedem głównych kart i trzy dodatkowe. 

Pierwsza karta to strona główna oprogramowania, która pozwala wybrać między profilami przechowywanymi na nośniku danych a profilami przechowywanymi w pamięci urządzenia. 

Druga karta pozwala tworzyć profile i przypisywać dodatkowe funkcje do przycisków urządzenia. To tutaj można wybrać układ zgodny z konfiguracją przycisków bocznych. 

Trzecia karta pozwala zarządzać ustawieniami sensora. Wybieramy tu liczbę poziomów dpi i dostosowujemy rozdzielczość do potrzeb. W tym miejscu jest też dostępna opcja raportowania położenia i programowego przyspieszenia wskaźnika. Użytecznym dodatkiem jest także opcja dostosowania ustawień wskaźnika dla wybranych profili.  

W następnej karcie znajduje się wszystko to, co potrzebne do zarządzania podświetleniem. Jeżeli oprócz testowanej myszy do komputera będzie podłączony inny sprzęt tego samego producenta, opcja synchronizacji pozwoli zintegrować efekty świetlne wszystkich urządzeń. 

„Asystent baterii” zapewnia niezbędne informacje o stanie akumulatora. To jednak nie wszystko. Pokazuje również wpływ ustawień raportowania, oświetlenia i systemu na zużycie energii.

W przedostatniej z głównych kart umieszczono opcje niezbędne do przeprowadzenia kalibracji myszy. Posiadacze podkładek Logitecha mogą wybrać jeden ze specjalnie przygotowanych profili. W przeciwnym razie kalibrację będzie trzeba przeprowadzić ręcznie.

Ostatnią kartę traktujemy wyłącznie jako miły dodatek, służy bowiem do analizy danych wejściowych. Udostępnia „mapę termiczną” wciśnięć przycisków, a nawet czasu ich wciskania.

Od głównych kart wyraźnie oddzielono trzy dodatkowe. Najważniejsza jest ta oznaczona symbolem zębatki, zawierająca wiele ustawień związanych bezpośrednio z obsługiwanym sprzętem. Niektóre z dostępnych w niej opcji mogłyby się znaleźć w głównych kartach wybranego urządzenia. Na przykład opcja dotycząca przyciągania kątowego. 

Przedostatnia karta zapewnia dostęp do narzędzia Overwolf, a ostatnia to centrum informacji o producencie sprzętu i oprogramowaniu (w tym jego najnowszych wersjach). 

Logitech G903 Lightspeed – podsumowanie

Czy Logitech G903 Lightspeed (sprawdź ceny) przynosi rewolucję? Raczej nie. Nazwalibyśmy to raczej ewolucją udanego modelu G900 Chaos Spectrum. Nowość wyposażono w dokładnie ten sam czujnik PixArt PMW3366, który w naszych testach wypadł rewelacyjnie. Jest wolny od wszelkich zjawisk, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozgrywkę. Działa bardzo – nazwijmy to tak – wyraziście i zasługuje na miano czujnika najwyższej klasy. Wydajność G903 Lightspeed robi tym większe wrażenie, że to konstrukcja bezprzewodowa. Nie mamy także najmniejszych zastrzeżeń co do jakości wykonania. Zarówno spasowanie elementów, jak i jakość użytych materiałów są na najwyższym poziomie.

Należy wyraźnie podkreślić, że Logitech G903 to jedna z najbardziej funkcjonalnych myszy dla graczy. I nie mamy tu na myśli tylko funkcji programowych. Jedenaście w pełni programowalnych przycisków z funkcją „przesunięcia G”, odchylana na boki rolka z trybem bezwładnościowym oraz demontowalne przyciski boczne sprawiają, że testowany model w codziennym użytkowaniu komputera, zaawansowanych programach czy grach komputerowych radzi sobie wzorowo.

Na plus liczymy też czas działania i kompatybilność ze stacją ładowania PowerPlay (sprawdź ceny). Rozwiązanie to traktujemy jako dodatkowy gadżet, cały bowiem system należy dokupić osobno, a wcale nie jest wymagany do poprawnego działania myszy. Trzeba jednak przyznać, że działa sprawnie i może się okazać przydatny dla osób znużonych częstym ładowaniem bezprzewodowych gryzoni dla graczy. Należy przy tym pamiętać, że współpracuje jedynie z wybranymi myszami Logitecha.

Czy na model Logitech G903 Lightspeed powinni zwrócić uwagę posiadacze starszych bezprzewodowych gryzoni tej firmy, takich jak G403 Wireless i G900 Chaos Spectrum? Naszym zdaniem – nie. Zależy to jednak od upodobań. O ile wymianę modelu G403 Wireless na Logitech G900 Chaos Spectrum lub G903 Lightspeed można usprawiedliwić potrzebą większej funkcjonalności, tak przesiadka z G900 na G903 będzie opłacalna pod warunkiem, że zostanie dokupiony system PowerPlay, pozwalający korzystać z myszy bez konieczności ciągłego doładowywania.

Za najwyższą jakość działania bezprzewodowego trzeba słono zapłacić. Cena modelu Logitech G903 Lightspeed to około 700 zł. Również system ładowania bezprzewodowego PowerPlay nie jest tani, bo kosztuje ponad 500 zł. Dla tych, którzy szukają zauważalnie tańszej myszy bezprzewodowej o nienagannych osiągach, znacznie lepszym wyborem jest Logitech G403 Wireless (sprawdź ceny). To bardzo dobrze wykonana konstrukcja, która ma czujnik PixArt PMW3366 i świetne przyciski główne, chociaż nie jest równie funkcjonalna jak bohater naszego testu. W segmencie rynku, w którym znalazł się Logitech G903 Lightspeed, znajduje się też dobrze wykonany model Roccat Leadr (sprawdź ceny), mysz z dołączoną stacją dokującą. Na tę konstrukcję powinni zwrócić uwagę przede wszystkim ci, którym zależy na funkcjonalności. Zastosowano w niej jednoosiowy analogowy przełącznik X-Celerator oraz użyteczny przełącznik płetwowy. Warto zaznaczyć, że jest to najwygodniejsza mysz bezprzewodowa przeznaczona dla zwolenników chwytu palm.

 Podsumowując, Logitech G903 Lightspeed jest dla Ciebie, jeżeli:

 • szukasz myszy bezprzewodowej, która może stawać w szranki z najlepszymi myszami przewodowymi;
 • priorytetem jest dla Ciebie duża funkcjonalność w grach i codziennym użytkowaniu;
 • szukasz myszy bezprzewodowej bez względu na cenę, a system PowerPlay to gadżet dla Ciebie i coś, co prędzej czy później dokupisz. 

dla modelu Logitech G903 Lightspeed za bezkompromisowe osiągi i najwyższą funkcjonalność 

 

TestyWyniki testów
Możliwość używania na różnych podłożach Tak (oprócz szkła)
Próbkowanie – częstotliwość komunikacji USB 1000 Hz
Akceleracja pozytywna Nie występuje
Akceleracja negatywna (wsteczna) Nie występuje

Interpolacja

Nie występuje
Predykcja Nie występuje
Jitter Niewielkie szumy występują dopiero w maksymalnej rozdzielczości, 12 000 dpi. Są jednak efektem precyzyjnego odwzorowania struktury powierzchni oraz zbyt wysokiej rozdzielczości sensora
Lift-off distance Zależny od rodzaju powierzchni. Najmniejsza uzyskana wartość – 0,6 mm, największa uzyskana wartość – 1,8 mm
Precyzja wskaźnika (Enotus Mouse Benchmark) 99,2%
Wygoda obsługi podczas gry Wzorowa. Mysz wygodnie trzyma się przede wszystkim chwytem palm. Pomimo dość futurystycznego wyglądu urządzenie idealnie wypełnia śródręcze. Świetnie wyprofilowane boki pozwalają na bezproblemowe unoszenie myszy i sprawiają, że leży w dłoni bardzo stabilnie. Dostęp do dodatkowych przycisków jest intuicyjny, a dzięki dużym możliwościom dostosowania sprzęt jest bardzo funkcjonalny
Wygoda obsługi podczas pracy Wzorowa. Duże możliwości dostosowania przydają się nie tylko w grach. Możliwość tworzenia profili z ustawieniami pod wybrane narzędzia i gotowe skróty znacznie przyspieszają rutynowe czynności. Dużą zaletą jest również rolka z możliwością aktywacji na boki i trybem bezwładnościowym, która pozwala na wygodną pracę z długimi dokumentami i sprawne przeglądanie stron internetowych
Logitech G903 Lightspeed
Zalety
 • bezkompromisowe działanie bezprzewodowe
 • dobry czas działania
 • bardzo dobra jakość wykonania
 • bardzo duża funkcjonalność
 • świetna rolka
 • rozbudowane oprogramowanie
 • kompatybilność z systemem PowerPlay...
Wady
 • ...który trzeba dokupić osobno
 • cena
Do testów dostarczył:Logitech
Cena w dniu publikacji (z VAT):675 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
499 zł
Mall.pl
515 zł
MediaExpert
658 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
SzwarcuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szwarcu2017.11.19, 12:54
700zł mysz i do tego podkładka za 200$
Logitech odleciał. Jednak trzeba przyznać, że to jest przyszłość uwolnienia się od kabli i baterii w myszce.
Jak na razie z taką ceną i brakiem konkurencji całe przedsięwzięcie pozostaje dla mnie pieśnią przyszłości.
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2017.11.19, 12:59
Może kiedyś te technologie zejdą do normalnych cen. Mysz bez kabla to super sprawa.
lukevipno1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukevipno12017.11.19, 12:59
-6#3
W wadach powinna być jej waga, do tego ich oprogramowanie zwiększa delikatnie ping.
bobrixZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bobrix2017.11.19, 13:15
-6#4
I znowu 2 przyciski z boku zamiast 4, tylko jakieś udziwnienia. W dupach im się poprzewracało. Dalej zostaje na g700s, która idealna nie jest ale jak się wywali baterie, klapke i da dobry kabel to można grać.
matekmzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
matekmz2017.11.19, 13:18
W tekście jest dużo gifów i filmów. Dajcie znać, czy podoba Wam się takie urozmaicenie testu ;)
kamilordZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kamilord2017.11.19, 13:22
12#6
lukevipno1 @ 2017.11.19 12:59  Post: 1109294
W wadach powinna być jej waga, do tego ich oprogramowanie zwiększa delikatnie ping.

jestem sieciowcem, zdradz mi sekret co zwieksza ten ping xD
waszuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
waszu2017.11.19, 14:07
kamilord @ 2017.11.19 13:22  Post: 1109300

jestem sieciowcem, zdradz mi sekret co zwieksza ten ping xD

jestem sieciofilem, to nie jest zmiana która ma pokrycie w cyferkach, kto to zainstalował ten czuje że ping jest większy a korytarze mapy nieco bardziej odsłaniają. Pociski w CSie lecą też odczuwalnie wolniej i hp które po nich zostaje jest gorszej jakości, gorzej się gra :E
DuchuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Duchu2017.11.19, 14:15
matekmz @ 2017.11.19 13:18  Post: 1109298
W tekście jest dużo gifów i filmów. Dajcie znać, czy podoba Wam się takie urozmaicenie testu ;)

Tak.

Pozdr.
oizo76Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
oizo762017.11.19, 14:15
Swietny test,szacunek dla autora.

Ja natomiast mam kilka swoich przemyslen co do myszek bezprzewodowych.
Moje ostatnie mychy bezprzewodowowe to mysle top-bo najpierw mialem G900 a pozniej Asus Spatha.
Obie sprzedalem bez zalu(Spathe doslownie 5 dni temu) i wrocilem do myszki z ogonem-tutaj na obecna chwile uzywam Logitech G502,a w rezerwie mam Roccat Kone XTD.
Jezeli ktois nie potrzebuje mychy bezprzedwodowej,tzn nie jest ona niezbedna to po prostu warto odpuscic ten temat,ladowanie myszek jest uciazliwe po prostu(mimo z np Spatha ma stacje dokujaca).mychy szybko sie rozladowuja...a ja zauwazylem ze czesciej zaczalem uzywac starego roccata kone xtd...
Lubie sprzet Logitecha,w topowych produktach jakosc jest naprawde swietna i nie ma sie do czego przyczepic.
Uzywam klawiatury G910 i do kompletu kupilem g502-korzystaja z jednego opragromowania,co jest po prostu praktyczne.
Osobiscie po przygodzie z bezprzewodowymi mychami czuje autentyczna radoche i ulge po powrocie do mychy z kablem.
Mysle ze jezeli ktos ma mozliwosc podlaczenia kablem,to nie warto pchac sie w mychy bezprzewodowe.Ja sprobowalem(myslalem ze bedzie lepiej) i podziekowalem.
Cena nowej g903 wraz z dodatkami dop ladowania robi sie juz chora,a do tego jak ktos lubi duze podkladki to ma problem.
FaflucyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Faflucy2017.11.19, 14:30
A ja mam pytanie, jak się wyłączy komputer to myszka zaczyna świecić, da rade to jakoś całkowicie wyłączyć.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
3