Intel Core i7-8550U – wydajność
Wydajność procesora zależy od laptopa, w którym układ zostanie zamontowany. Procesor w testowanym modelu potrafił się niekiedy zbliżyć do i7-7700HQ, w dłuższych zaś testach jego wydajność oscylowała wokół osiągów i5-7300HQ. To fenomenalne wyniki w porównaniu z tym, co zapewniały wcześniejsze niskonapięciowe procesory, pokroju i7-7500U.
Ten układ ma potencjał, ale podczas testów był mocno ograniczony bardzo zwięzłą konstrukcją laptopa, w którym zamontowano niewystarczająco efektywny układ chłodzenia. O ile w krótkich testach osiągi sprzętu były bardzo zadowalające, to w dłuższych, na przykład w drugim przebiegu w teście konwersji x264, i7-8550U był wolniejszy od i5-7300HQ.
Intel Core i7-8550U – wydajność po obniżeniu napięcia zasilania rdzenia
Zdecydowaliśmy się też trochę poeksperymentować z obniżaniem napięcia zasilania CPU, żeby układ jak najrzadziej osiągał limit poboru energii. Innej drogi nie ma, ponieważ to ograniczenie standardowo jest ustawione na 20 W, a podczas krótkotrwałego obciążenia – na 35 W (obniżyć napięcie można, ale podnieść – już nie). Ostatecznie udało nam się obniżyć napięcie o 80 mV. Ten zabieg spowodował, że taktowanie nie spowalniało tak bardzo jak wcześniej w wyniku przekroczenia przez procesor ograniczenia poboru energii. W efekcie osiągnęliśmy nieco wyższą częstotliwość taktowania, a co za tym idzie – trochę lepszą wydajność. Jesteśmy pewni, że ten CPU mógłby sobie radzić lepiej, ale potrzebuje do tego bardziej rozbudowanego układu chłodzenia.
Intel Core i7-8550U – stabilność taktowania procesora
Poniżej zamieściliśmy zrzuty ekranu przedstawiające efekty godzinnego wygrzewania procesora za pomocą narzędzia IntelBurnTest, bez obniżania napięcia i po jego obniżeniu.
W pierwszym przypadku średnia częstotliwość taktowania CPU wyniosła 2,4 GHz, a średnia temperatura – 96 stopni Celsjusza. Taktowanie spowalniało głównie ze względu na temperaturę, ale przekroczenie przez CPU limitu poboru energii też miało w tym swój udział.
W drugim przypadku sytuacja wygląda niemalże tak samo, tyle że CPU przestało przekraczać ograniczenie poboru energii. Średnia częstotliwość taktowania CPU wzrosła do 2,6 GHz, a średnia temperatura – o 1 stopień Celsjusza, do 97.
- Asus Zenbook 3 Deluxe UX490UA - test
- Procesor Intela ósmej generacji – i7-8550U
- Intel Core i7-8550U - wydajność
- Asus Zenbook 3 Deluxe UX490UA - klawiatura, płytka dotykowa, głośniki oraz matryca
- Asus Zenbook 3 Deluxe UX490UA - wydajność ogólna i osiągi w grach
- Asus Zenbook 3 Deluxe UX490UA - temperatura, głośność oraz czas działania
- Asus Zenbook 3 Deluxe UX490UA - podsumowanie