Internet i sieci
Artykuł
Radosław Stanisławski, Środa, 25 października 2017, 10:00

QNAP TS-228 – opis konstrukcji

Testowany dziś NAS nieco się wyróżnia na tle innych urządzeń tego typu. Przede wszystkim przypomina wieżę, a nie „leżącą wieżę”, inaczej niż większość konkurencyjnych konstrukcji. Dzięki temu zajmuje trochę mniej miejsca i potrafi zaciekawić.

Lwią część obudowy tworzą białe płaty połyskliwego plastiku. Podstawę wykonano z czarnego tworzywa, a boczne płaty przecina wychodząca z podstawy czarna linia. Górna pokrywa urządzenia jest w nieco innym, ciemnoszarym odcieniu, jednak całkiem nieźle komponuje się z resztą. W naszym odczuciu TS-228 to jeden z ładniejszych dysków sieciowych.

Na przodzie urządzenia, we wspomnianej czarnej listwie, sprytnie ukryto kilka elementów: port USB 3.0, przycisk do szybkiego kopiowania danych z wybranego nośnika, slot na karty SD, wyłącznik wraz z diodą oraz trzy diody informujące o stanie nośników i wykorzystaniu łącza sieciowego. 

Tylna część obudowy udostępnia przycisk resetowania (ukryty w otworze „szpilkowym”), złącze USB 2.0, złącze Ethernet oraz gniazdo zasilania. Testowany model nieco odstaje od rywali liczbą i jakością złączy, co zapewne jest spowodowane jego rodowodem. 

Wnętrze modelu QNAP TS-228, konstrukcja

Żeby dostać się do środka, najpierw trzeba obrócić urządzenie, a następnie odkręcić śrubkę szybkowkrętkę. Wówczas można odsunąć biały panel.

Wtedy oczom ukazuje się metalowy stelaż, do którego montuje się nośniki danych. Warto zwrócić uwagę na to, że konstrukcja nie sprzyja montażowi nośników o wielkości 2,5 cala. Sam producent w danych technicznych wymienia tylko dyski 3,5-calowe. W rzeczywistości w stelażu znajdują się niewielkie otwory, które po jednej stronie pozwalają przykręcić nośnik 2,5-calowy. To może zdać egzamin w przypadku SSD, ale niekoniecznie HDD, zwłaszcza ze względu na znacznie gorsze tłumienie wibracji. 

Po umieszczeniu wewnątrz testowych nośników Seagate IronWolf 10 TB zauważyliśmy, że i tym razem QNAP stanął na wysokości zadania i nie zapomniał dodać w stelażu gumowych elementów tłumiących wibracje. Nośniki montuje się za ich pomocą po dociśnięciu plastikowymi listwami. Dzięki temu można to zrobić bez użycia jakiegokolwiek narzędzia. 

W większości NAS-ów można spotkać standardowe wentylatory o wielkości 80 mm czy 92 mm. Tutaj zaś postawiono na płaski i zajmujący stosunkowo mało miejsca wentylator rodem z komputerów przenośnych. Co ciekawe, jest całkiem cichy!  

Podzespoły w modelu QNAP TS-228

Centralnym elementem niewielkiej płyty głównej jest dwurdzeniowy i dwuwątkowy procesor ARM Realtek RTD1195, taktowany z częstotliwością 1100 MHz. To nowość w naszym laboratorium – dotąd nie testowaliśmy dysków sieciowych z tym CPU. 

Kość widoczna na prawo od czarnego radiatora przykrywającego procesor to produkt firmy Powerchip Semiconductor, moduł pamięci operacyjnej DDR3. Takie kości umieszczono po obu stronach płytki drukowanej, a każda z nich ma pojemność 512 MB (razem 1024 MB). Puste miejsca lutownicze powyżej wskazują, że projektant płyty głównej przewidział wersję o pojemniejszej pamięci lub tak samo pojemnej, ale rozłożonej na większą liczbę kości. Poniżej zaś wlutowano kość pamięci flash NAND Hynixa o pojemności 4 GB. Pamięć ta jest wykorzystywana do przechowywania części danych systemu operacyjnego QTS, co zwiększa szybkość jego działania. 

Warto zwrócić też uwagę na inną ciekawostkę, układ mostkowy ASMedia ASM1153E (przetwornik USB 3.0 do SATA 6 Gb/s) na „przedłużce” złącza SATA, podłączonej do czegoś, co przypomina szynę PCI. Taki sam układ ASMedia znajduje się na płycie głównej. 

 

 QNAP TS-228 – dane techniczne
Procesor

Realtek RTD1195, 1100 MHz

32-bitowy, 2 rdzenie/ 2 wątki,

Pamięć 1024 MB DDR3, bez możliwości rozbudowy, 4096 MB flash
Liczba zatok i maksymalna pojemność nośników 2 × 3,5 cala
 2 × 10 TB (jeden wolumin, maks. 10 TB)
System operacyjny QNAP QTS 4.3.3
Obsługiwane macierze JBOD, RAID 0, RAID 1,
pojedynczy wolumin (Basic)
Obsługiwane protokoły sieciowe

CIFS/SMB, AFP, NFS, FTP, SFTP, TFTP, FTPS, WebDAV, Telnet, SSH, SNMP, SMCS, VPN, PPTP, VPN, OpenVPN, rsync

Obsługiwane systemy plików nośniki wewnętrzne – EXT4
nośniki zewnętrzne – EXT4, EXT3, FAT32, NTFS, HFS+ 
Inne ciekawe funkcje

centrum monitoringu (darmowa licencja na 2 kamery, teoretycznie do 8), hibernacja, zdalny dostęp myQNAPcloud/ QTS Desktop, harmonogramy zdarzeń, narzędzia dla smartfonów, powiadomienia awaryjne, DLNA, szyfrowanie, Wake On LAN

Obsługiwane urządzenia zewnętrzne/ rozszerzenia pamięć USB, karty Wi-Fi USB, Bluetooth, współpraca z UPS-em, kamery IP, drukarki sieciowe/USB
Złącza

1 LAN 10/100/1000 Mb/s
1 USB 2.0 (tył)
1 USB 3.0 (przód)

Wymiary i waga 188 mm × 90 mm × 125 mm, 0,7 kg
Cena

ok. 540 zł

Ocena artykułu:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane