artykuły

Stacja robocza PCLab.pl – czyli do czego można wykorzystać komputer z megawątkowym procesorem [AKTUALIZACJA #1]

Battlestacja w naszych progach

80
21 października 2017, 11:00 Mateusz Brzostek

Przedstawiamy Wam przedsięwzięcie o roboczej nazwie Battlestacja – komputer, który ma wyprzedzić oczekiwania profesjonalnych użytkowników komputera. Będziemy za jej pomocą testować najnowsze techniki w pecetach i sprawdzać, czego potrzebują profesjonaliści. AKTUALIZACJA: Dodaliśmy kolejną stronę z opisem wykorzystanej obudowy!

Spis treści

W poniższym filmie przedstawiamy Battlestację w dużym skrócie. Ci, których ten pomysł zainteresuje, w tekście znajdą znacznie obszerniejsze wyjaśnienia.

O co chodzi?

Battlestacja posłuży nam do dwóch celów. Po pierwsze, za pomocą tego sprzętu przygotujemy kilka artykułów o najnowszych technikach w wydajnych pecetach. Czasem (jak w nadchodzącym artykule o RAID z SSD) będziemy wykonywać testy dokładnie na tym komputerze. Czasem będzie on inspiracją do podjęcia jakiegoś tematu, choć testy zostaną przeprowadzone z użyciem innych podzespołów. Podobnie było na przykład z testem szybkiej sieci LAN (Ethernet 10 Gb/s): „Test karty sieciowej Asus XG-C100C i przełącznika Asus XG-U2008”. Inspiracją była płyta Zenith Extreme z dołączoną do niej kartą sieciową 10 Gb/s, ale ze względów logistycznych musieliśmy przeprowadzić ten test na innym sprzęcie.

Po drugie, chcemy udostępnić swój komputer ludziom, których codzienna praca w dużym stopniu polega na możliwościach wydajnych pecetów. Chcemy nawiązać kontakt z kilkoma profesjonalistami z branży wideo, fotografii, gier, projektowania komputerowego i tym podobnych, by udostępnić im Battlestację na pewien czas.

Battlestacja

Jedną z trudności w testowaniu sprzętu komputerowego jest to, że często nie robimy tego z pozycji zwykłego użytkownika. Nie ma co ukrywać, że testy wydajności lub funkcjonalności sprzętu, które przeprowadzamy, nie reprezentują i nie mogą reprezentować wszystkich przypadków użycia, z którymi zetkną się jego nabywcy w trakcie wieloletniego użytkowania.

Ten problem jest najmniej dotkliwy w testach gier i kart graficznych. Popularnych i zarazem wymagających tytułów jest stosunkowo mało, dlatego testy w kilku czy kilkunastu produkcjach pozwalają zaspokoić ciekawość naprawdę dużej części graczy. Jeśli chodzi o narzędzia profesjonalne, jest znacznie gorzej. W każdej dziedzinie jest sporo programów o podobnej roli i tylko w niektórych przypadkach jeden pakiet oprogramowania dominuje i jest przedmiotem zainteresowania większości użytkowników – dotyczy to na przykład Adobe Creative Cloud. Do tego wiele programów zwyczajnie nie pozwala ocenić sprzętu komputerowego bez uniknięcia skrajnie subiektywnych wyborów, na przykład promowania rozwiązań przywiązujących użytkownika do produktów jednej firmy.

Ponieważ profesjonalne zastosowania pecetów są tak rozdrobnione, a do tego opierają się często na programach mizernych technicznie, do tej pory nie testowaliśmy komponentów regularnie pod tym kątem i raczej nie będziemy tego robić. To przedsięwzięcie ma posłużyć jako reality check – chcemy zobaczyć komputer w akcji w rękach zwyczajnego użytkownika, kogoś, kto mógłby kupić go sobie nie dla kaprysu, ale z potrzeby.

W związku z tym raporty z użytkowania Battlestacji przez naszych gości będą publikowane niemal „bez cenzury”. Jeśli zetkniemy się z przykładami nonsensownych scenariuszy użytkowania, to najprawdopodobniej je przedstawimy, ze stosownym komentarzem. Oczywiście – w granicach rozsądku. Testu prędkości odczytu danych z dyskietki albo wyświetlania YouTube w 100 zakładkach przeglądarki jednocześnie oszczędzimy sobie i Wam.

Przyłączcie się!

Mamy już, rzecz jasna, kolejkę własnych pomysłów, ale zapraszamy Was do współpracy. Po pierwsze, przyjmiemy sugestie testów, które moglibyśmy wykonać za pomocą takiego komputera. Podpowiedzcie nam scenariusze użytkowania („robię na komputerze to i to”), a my postaramy się opracować sposób przetestowania wydajności w tych scenariuszach. Prosimy o poważne i szczegółowe sugestie. „Zrubcie pożondny test w 3dstudio” nie jest taką sugestią.

Po drugie, jeśli jesteś zawodowcem, który w swojej profesjonalnej działalności mógłby wykorzystać taką stację roboczą, chciałbyś opowiedzieć redakcji i czytelnikom PCLab.pl o swojej pracy (przynajmniej tej części, która jest skomputeryzowana) i pracujesz w Warszawie lub bliskich okolicachBattlestacja w obecnej konfiguracji, z jedną kartą graficzną i bez dysków mechanicznych, waży 30 kilogramów, a do tego jest dość delikatna – sami rozumiecie, że nie uśmiecha nam się wysyłanie jej kurierem. – skontaktuj się z nami!

W obu sprawach (precyzyjne sugestie testów oraz zastosowania profesjonalne) skontaktujcie się ze mną lub Maćkiem Zabłockim przez prywatną wiadomość lub e-mail (imię.nazwisko@pclab.pl).

CoolerMaster Cosmos C700P

Nazwa jest głupia, a świateł RGB za dużo!

Nazwa Battlestacja kojarzy się z określeniami battle station i PC Master Race, choć nasz komputer raczej nie posłuży do grania. Po prostu kojarzyła nam się z luksusowym, zbytkownym sprzętem, a miała być tylko kryptonimem używanym wewnątrz redakcji. Jednak kiedy przyszło co do czego, nie zdołaliśmy wpaść na lepszy pomysł, więc podczas nagrywania zamieszczonego wyżej filmu postanowiliśmy przy niej zostać.

Wychodzimy z założenia, że profesjonalistów w najmniejszym stopniu nie będzie obchodziło, jak ta maszyna wygląda, a raczej będą chcieli, żeby dobrze działała. Ze świateł RGB po prostu nie da się dziś zrezygnować: tylko nieliczne luksusowe obudowy nie mają żadnego rodzaju oświetlenia, a płyty główne z dobrym wyposażeniem i bez podświetlenia można policzyć na palcach jednej ręki. Jeśli któryś z użytkowników naszej stacji roboczej będzie miał RGB-światłowstręt, zawsze będzie mógł wyłączyć diody. Na górze obudowy jest nawet bardzo wygodny w użyciu przycisk, który do tego służy. 

Strona:
PrimoGhostZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
PrimoGhost2017.10.21, 11:10
14#1
Bardzo podoba mi się ten pomysł. Nie samymi syntetykami żyje człowiek :)

P.S Ta forma prezentacji wychodzi Wam znacznie lepiej, niż poprzednio przy prezentacji AMD Ferdynanda :) Dobrze się ogląda.
barwniakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
barwniak2017.10.21, 11:24
Czekam na dalszy ciąg :)
Generał RakietaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Generał Rakieta2017.10.21, 11:33
24#3
pójdzie na tym crysis?
matekmzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
matekmz2017.10.21, 11:38
Generał Rakieta @ 2017.10.21 11:33  Post: 1103308
pójdzie na tym crysis?

Na max detalach ;)
MakavcioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Makavcio2017.10.21, 11:47
17#5
Chciałbym zgłosić zaginięcie Wojtka Kowalczyka i jego tekstów.
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
Dla znalazcy nagroda: 100 dolarów zimbawiańskich zimbabłańskich zimbazyjskich z Zimbabwe.
xoloxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
xolox2017.10.21, 12:10
31#6
Dla profesjonalistów liczy się tylko i wyłącznie DESIGN i nazwa.
Esencja: 'mac-book PRO' Takie mam wnioski z obserwacji profesjonalistów.
AlejajcaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Alejajca2017.10.21, 12:17
matekmz @ 2017.10.21 11:38  Post: 1103309
Generał Rakieta @ 2017.10.21 11:33  Post: 1103308
pójdzie na tym crysis?

Na max detalach ;)

Nie uwierzę dopóki nie pokażecie filmiku :P

A już na poważnie - w pierwszej chwili zdziwił mnie wybór AMD TR a nie Skylake-X, ale wyjaśnienie możliwości rozbudowy a więc zapotrzebowanie na linie PCIe wszystko wyjaśniło.
g.majZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
g.maj2017.10.21, 12:24
-18#8
Tak naprawdę nie rozumiem czym się chwalicie. To afisz reklamowy dla dostawców sprzętu? Dajcie to tym ludziom, napiszcie o tym tekst, będzie o czym rozmawiać. Bo to ani worklog, ani reklama - nie wiadomo co tak naprawdę
*Konto usunięte*2017.10.21, 13:23
Fajnie że macie 128 GB, ale ECC 2133 (w ogóle nie podaliście szybkości, ale szybsze nie są) to będzie jednak kula u nogi w stosunku do dobrego ramu 3000-3200
komisarzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
komisarz2017.10.21, 13:29
-9#10
matekmz @ 2017.10.21 11:38  Post: 1103309
Generał Rakieta @ 2017.10.21 11:33  Post: 1103308
pójdzie na tym crysis?

Na max detalach ;)


Chyba w 640 Na 480. Jak battlestacja to 3 monitory 4k, a bieda radeon nawet pulpitu nie napedzi w takiej sytuacji.

Swoja droga podoba mi sie tekst 'po co mam 128GB? Nie wiemy'. Zainstalowaliscie type bo bylo miejsce na plycie I to jest podejscie do budowy takich systemow. Sam zawsze kupuje tony ramu, np 32GB 6 lat temu I dopiero chrome z pierdyliardem zakladek pokazal mi dlaczego :-)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1