artykuły

AMD NVMe RAID0 – test

Wiele hałasu o nic?

19
4 grudnia 2017, 22:00 Tomasz Kurzak

AMD NVMe RAID to udostępnione niedawno rozwiązanie pozwalające tworzyć na kompatybilnych płytach głównych bootowalne macierze z najwydajniejszych nośników. Możliwość zwiększenia prędkości zapisywania i odczytywania danych z SSD NVMe rozpaliła wyobraźnię wielu użytkowników komputera, a my sprawdziliśmy, jak AMD NVMe RAID faktycznie się spisuje i jakie zapewnia korzyści.

Spis treści

Artykuł o AMD NVMe RAID przewrotnie zaczniemy od kilku zdań dotyczących Intela. Pozwoli to pokazać, o co tyle hałasu i czym od kilku miesięcy ekscytują się entuzjaści technik komputerowych.

W czasie tegorocznej edycji targów Computex Intel zaprezentował nową platformę HEDT oraz kompatybilne z nią procesory. Jedną z jej zalet miała być możliwość tworzenia bootowalnych macierzy RAID z nośników SSD NVMe. Miała być jednak wydajniejsza od komputerów wykorzystujących płyty główne z chipsetami Z270 (sprawdź ceny płyt dostępnych na rynku). Wszystko za sprawą nowej techniki, która została nazwana VROC (ang. Virtual RAID on CPU). Jej zadaniem jest przekazywanie danych z macierzy RAID bezpośrednio do procesora z pominięciem chipsetu. Takie rozwiązanie obchodzące DMI, które na płytach głównych z chipsetem Z270 ograniczało transfer danych do 3,93 GB/s, ma sprawić, że osoby potrzebujące naprawdę wysokich prędkości sekwencyjnego przesyłania plików będą mogły połączyć w macierzy RAID0 wiele najwydajniejszych SSD NVMe bez obawy, że ich wydajność będzie w jakikolwiek sposób ograniczana przez płytę główną.

Niestety, Intel zapowiedział, że kompatybilność techniki VROC będzie ograniczona do produkowanych przez niego nośników i bliżej niesprecyzowanych wybranych modeli innych firm. Jakby tego było mało, żeby odblokować możliwość tworzenia bootowalnych macierzy RAID1, RAID5 oraz RAID10, trzeba będzie kupić specjalny klucz sprzętowy, którego ceny nie podano. W internecie krążą plotki, że może ona wynieść nawet 100 dol. Co więcej, ma on być sprzedawany przez producentów z gotowymi komputerami. Podejście Intela wzbudziło bardzo głośny sprzeciw internautów oraz dziennikarzy i blogerów zajmujących się technikami komputerowymi.

Battlestacja

Na tych emocjach postanowiło zagrać AMD. Firma, kontynuując agresywną strategię promowania platform dla procesorów Ryzen i Threadripper (sprawdź ceny), ogłosiła, że udostępni za darmo wszystkim użytkownikom kompatybilnych płyt głównych specjalny sterownik, który pozwoli wykorzystać nośniki SSD NVMe w taki sam sposób jak w przypadku techniki VROC. Początkowo oprogramowanie zostało zapowiedziane na 25 września 2017 r., ale opóźniło się o tydzień. Rozwiązanie Intela jeszcze nie jest dostępne, więc oficjalnie nie możemy go przetestować, jednak niektórym użytkownikom udało się je uruchomić w połączeniu z nieautoryzowanymi sterownikami. Możemy za to sprawdzić, jak bootowalny RAID podłączony bezpośrednio do procesora radzi sobie w wydaniu AMD.

W tym artykule skupimy się na macierzy RAID0 złożonej z dwóch nośników NVMe Samsung 960 Pro (sprawdź w jakich są cenach). Ten model jest obecnie najszybszy, więc będziemy mogli sprawdzić, czy podłączenie SSD bezpośrednio do procesora pozwoli im wykorzystać w pełni swój potencjał nawet w macierzy. Takich testów w internecie jest sporo, ich autorzy jednak skupiają się wyłącznie na pokazaniu wydajności macierzy RAID0 złożonej z nośników SSD NVMe w czasie sekwencyjnego odczytu i zapisu danych. I o ile przekroczenie bariery 28 GB/s w trakcie odczytywania danych przez osiem samsungów 960 Pro robi ogromne wrażenie, o tyle trzeba pamiętać, że kopiowanie dużych plików to niejedyne zastosowanie komputera. W przypadku SSD ważne są także prędkości losowego odczytu i zapisu małych plików, a także opóźnienia w dostępie do danych. Po testach SSD ze złączem SATA wiemy, że w takich scenariuszach macierze RAID0 nie skalują się tak dobrze jak w przypadku sekwencyjnych operacji na plikach. Ale może tę sytuację zmieni znacznie sprawniejszy protokół NVMe?

CoolerMaster Cosmos C700P

Za platformę testową posłużyła nam nasza Battlestacja, którą przedstawiliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jest to bardzo wydajny komputer, wyposażony w 128 GB pamięci operacyjnej. Postanowiliśmy wykorzystać jej część jako pamięć podręczną dla pojedynczego SSD i macierzy złożonej z dwóch nośników, żeby sprawdzić, czy taka konfiguracja będzie wydajniejsza od zwykłej macierzy. W tym celu użyliśmy programu PrimoCache, o którym więcej piszemy na dalszych stronach artykułu.

Strona:
RaadekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Raadek2017.12.04, 22:19
10#1
To jest rozwiązanie zaadoptowane wprost z serwerów. SSD NVMe w Raid1 już funkcjonuje od jakiegoś czasu.
p_liderZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
p_lider2017.12.04, 23:16
Do redakcji: Jak dla mnie najciekawszym testem byłoby włożenie przynajmniej 4 lub 6 dysków tego typu w macierz RAID0 i porównanie wydajności takiej macierzy bezpośrednio z wydajnością pamięci RAM (czyli RamDrive'em).
Z chęcią zobaczyłbym jak duże byłyby różnice w poszczególnych testach.
Wyniki takiego testu mogłyby posłużyć jako estymacja jak mógłby taki zestaw PC sprawdzić się jako ekstremalny serwer bazy danych (na przykład SQL Server).

Ważne: przy konfiguracji tego typu połowę dysków należałoby podłączyć do linii PCIe wychodzących z jednego zeppelinu, a drugą połowę do linii PCIe wychodzących z drugiego zeppelinu, aby uzyskać maksymalną przepustowość. Do tego celu należy sprawdzić na płycie głównej jak (w sensie do których slotów) rozlokowane są linie PCIe.
doman18Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
doman182017.12.04, 23:27
p_lider @ 2017.12.04 23:16  Post: 1112155

Wyniki takiego testu mogłyby posłużyć jako estymacja jak mógłby taki zestaw PC sprawdzić się jako ekstremalny serwer bazy danych (na przykład SQL Server).

Jeżeli już to taki serwer by stał na RAID10. Co oczywiście nie zmienia faktu że taki test byłby ciekawy.

A i zapomniałem dodać: brawo dla autora. Bardzo dobry artykuł od dłuższego czasu.
T_G2017.12.05, 01:07
ja poproszę o dodanie testu programem 'blackmagic design - disk speed' - jest darmowy, będzie się do czego odnieść
radierZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
radier2017.12.05, 08:00
Do redakcji:

Wkrótce będę składał zestaw na TR + 2x 960 Evo 250GB. Będzie to maszyna z Windows 10 + Linux. Czy np. Ubuntu 17.04 na etapie instalacji wykryję wcześniejszą instalację Windows 10 czy w ogóle nie rozpozna macierzy RAID 0 z dysków NVMe?
BogieZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bogie2017.12.05, 09:15
Mam 32GB ramu w laptopie (cena była dobra, to wziąłem) - to sobie przetestuję to PrimoCache - wygląda obiecująco.
puchatek2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
puchatek22017.12.05, 10:16
tego raida to stawialiście w tym slocie ala dimm2?
to znaczy że wątki z drugiego ccxa przepychały dane przez cache cpu.
trzeba było drugie m.2 wsadzić w sloty pcie podpięte do drugiego ccxa i tak postawić raida i testować. oj nie odrobiliście lekcji.
roomunhoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiroomunho2017.12.05, 10:19
radier @ 2017.12.05 08:00  Post: 1112197
Do redakcji:

Wkrótce będę składał zestaw na TR + 2x 960 Evo 250GB. Będzie to maszyna z Windows 10 + Linux. Czy np. Ubuntu 17.04 na etapie instalacji wykryję wcześniejszą instalację Windows 10 czy w ogóle nie rozpozna macierzy RAID 0 z dysków NVMe?


Ubuntu niestety nie rozpozna macierzy z Windowsem.
ash2017.12.05, 12:24
Klikam na procek i wrzuca mnie na artykuł z intelem...
_ivanov_Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
_ivanov_2017.12.05, 13:33
p_lider @ 2017.12.04 23:16  Post: 1112155

Do tego celu należy sprawdzić na płycie głównej jak (w sensie do których slotów) rozlokowane są linie PCIe.

Nie trzeba nic sprawdzać - Linus dostał info od ASUSa.
https://abload.de/img/threadripperdieszenitxcawr.png
Zaloguj się, by móc komentować
1